build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.45%]
0 [0.00%]
6 [8.70%]
6 [8.70%]
11 [15.94%]
12 [17.39%]
10 [14.49%]
15 [21.74%]
4 [5.80%]
4 [5.80%]
You can not vote in this poll
Total votes: 69   Average: 4.68

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Sep-2008 at 21:22

Originally posted by maestro13

која е таа блиска висококатница?
да не мислиш на народна банка??
 
Originally posted by маестро13

извинете вака за оф топик, ама... мислиш на онаа жолтата негде позади скопјанка??
 
Тоа е зградата (16катница мислам дека беше) која што е покрај новата автобуска од страна на центар и која беше позната по тоа што скоро целата е со станови на државни службеници и пратеници на ВМРО. Може тоа ќе ти помогне за ориентација.


Edited by 46&2 - 16-Sep-2008 at 21:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 30-Sep-2008 at 16:33
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-Sep-2008 at 16:36
Ми се свиѓа динамиката. Веќе почна оваа брза динамика да ја навикнуваме како нормална, а тоа посебно ме радува. Со оглед на големината на објектот, ова е супер.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-Sep-2008 at 17:56
Originally posted by lslcrew

Ми се свиѓа динамиката. Веќе почна оваа брза динамика да ја навикнуваме како нормална, а тоа посебно ме радува. Со оглед на големината на објектот, ова е супер.


дефинитивно од кога се појавија посериозно инвеститори во недвижнини динамиката е очигледно променета. Се надевам дека прикаски како Лумикс нема веќе да ни се повторуваат.

BTW од она што го гледам на сликава објектот добива форма од прилика како онаа на рендерот со тоа што немаме претстава како точно ќе биде изгледот кон булеварите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-Sep-2008 at 18:00
и јас мислам дека е ист со аголот од рендерот, штета што немаме рендери за другата страна, која е многу битна
еве го повторно рендерот колку за споредба

само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



Edited by zabegan - 30-Sep-2008 at 18:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Sep-2008 at 23:02

По три години откако го купи плацот, „Веро“ конечно почна да гради

Од компанијата не даваат информации, а Министерството без увид дали се испочитувани роковите

Деспина Трајковска

Грчки „Веро“, конечно, почна да гради на плацот спроти Народна банка, иако земјиштето го купи пред три години. Градежни машини и десетици работници од неодамна секојдневно се на терен, каде што веќе се видливи темелите на објектот. На градилиштето, иако е обврзан со закон, инвеститорот се' уште нема поставено информативна табла за тоа што треба да никне на плацот од 10.934 квадратни метри што го купија Грците на лицитација за 510 евра квадрат. Индикативно е што изградбата не беше официјализирана, како што е случај со речиси сите поголеми објекти што почнуваат да се градат, особено на најатрактивните локации и од странски инвеститори.

„Нема никој што би можел да зборува на таа тема. Сите се на службени патувања. Ќе ве побараме“, е одговор што го слушаме од „Веропулос“ повеќе месеци. Ништо официјално и речиси идентичен одговор даваат и од агенцијата „Публицис“, преку која грчката компанија комуницира со јавноста.

И во Министерството за транспорт и врски немаат увид кога почнало да се гради, точно што се гради и до кога, иако во договорот за отуѓување на земјиштето точно е наведен рокот до кој инвеститорот има обврска да го изгради објектот. Веќе неколку дена од Министерството, наводно, го бараат купопродажниот договор за да информираат дали инвеститорот досега воопшто ги има испочитувано роковите за изградба на објектот.

Единствено од Општина Центар потврдуваат дека инвеститорот поседува одобрение за градба кое му било издадено на 23 јуни, според кое се предвидува изградба на јавен комерцијален објект - продажен центар -супермаркет со придружни содржини. Општинарите додаваат дека инвеститорот еднаш се обидел да почне да гради без довола.

„По наш редовен инспекциски надзор утврдивме дека изградбата започнала без одобрение. Веднаш, на 7 декември 2007 година издадовме решение за стопирање на изградбата, што беше испочитувано“, велат од Центар.

Инаку, општината го усвои Детаљниот урбанистички план за реонот пред повеќе од две години, кога „Веро“ веќе и официјално беше сопственик на парцелата. Кусо време по донесувањето на ДУП-от, плацот беше делумно подготвен за градба, оттаму се дислоцираа четири автосервиси. Останаа неколку куќи на староседелци со кои грчката компанија требаше да договори откупување на нивните имот, за да се дооформи градежната парцела. Според планот, маркичката има трговско-деловно намена, со вкупна површина од 15.442 квадратни метри и површина за градба од 10.934 квадрати. Урбанистичката рамка дозволува објектот да има приземје, три ката и потпокрив.

Пред три години, кога на повторена лицитација, откако првата пропадна поради неправилности, Грците станаа сопственици на земјиштето, претседателот на групацијата „Веропулос“ најави инвестиција која ќе достигне до 20 милиони евра. Само за да станат газди на парцелата, тие на државата и' уплатија 5,5 милиони евра.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1303171303AE784B89F94199B644FF31

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Sep-2008 at 23:26


Да се надеваме дека објавава ќе ги натера да закачат табла на градилиштето со инфомациите кои не интересираат.

Originally posted by zabegan


само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



За кој дел точно зборуваш? Каде што беа порано пајаците? Тоа е трасата на Крушевска република ако зборуваме за тоа.



Edited by pbanks - 30-Sep-2008 at 23:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Oct-2008 at 23:03
Originally posted by pbanks



Да се надеваме дека објавава ќе ги натера да закачат табла на градилиштето со инфомациите кои не интересираат.

Originally posted by zabegan


само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



За кој дел точно зборуваш? Каде што беа порано пајаците? Тоа е трасата на Крушевска република ако зборуваме за тоа.

ок, се предомислив за паркингот Big%20smile
извини, но навистина немам време да го обележам местото, мислev на малото делче, аголот од раскрсницата меѓу Кочо Рацин и Јане сандански
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Oct-2008 at 00:30


Таму не е више Јане Сандански туку Кузман Јосифофски Питу. Тој дел е резервиран за планираното сообраќајно решение што во иднина треба да биде клучка.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Oct-2008 at 10:04
zabrzano se gradi ovoj objekt,mozeme da ocekuvame veke na leto otvoranje na objektot, ako ne zvuci ova premnogu optimisticki od mene.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Oct-2008 at 18:08
всушност и е малку оптимистички, до лето можеби ќе бидат готови карабината и голем дел од фасадата, но не верувам дека ќе се комплетира целосно
сепак за кратко време ќе си добиеме нов објект, на порано многу грдата ливадка
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Oct-2008 at 18:46
Супер ќе биде ова!
Ем ќе се пополни таа грозна нива сред центар, ем убав шопинг центар за сите
Уште и да ја „нашминкаат“ малку Народна банка отспротива и ќе биде подобар тој дел!

Edited by maestro13 - 03-Oct-2008 at 18:47
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Oct-2008 at 03:44
Тој дел единствено ќе заличи кога ќе се сруши Дебар Маало, такво ругло не може уште долго да седи на тоа место. Само може да се надеваме дека нема да им текне да ја преместат Крушевска, зошто со ситуацијата во која се наоѓа градскиот сообраќај, сериозно се наметнува потребата да се изградат најважните сообраќајници во градот.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Oct-2008 at 04:41
Тој дел единствено ќе заличи кога ќе се сруши Дебар Маало


Дебар Маало??? Пријателе, си ја утнал работата нешто. Најверојатно мислиш на Ново маало. Ако не се лажам и јас, така се вика маалото помеѓу Олимписки и новиот Веро
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Oct-2008 at 04:56
Пријателе и двајцата си ја утнавме работата Big%20smile

Маалото што се наоѓа помеѓу олимписки и новиот Веро се вика Ново маало, ама јас мислев на Маџир маало, каде што поминува бул. Крушевска република.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Oct-2008 at 14:15


Маџир маало е голем залак но не ми е јасно зошто барем не го "затскриеме". Незнам зошто воопшто не се дискутира за оваа локација, незнам каква е сопственичката структура но барем скоро да нема објекти па ситуацијата е почиста.




Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 04-Oct-2008 at 14:16
Џуро имаме посебна нишка под име "Локации"!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Oct-2008 at 14:18
Originally posted by lslcrew

Џуро имаме посебна нишка под име "Локации"!


Знам јас ја отворив
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Oct-2008 at 14:33
Знам бе па ти, него само паметен да се направам.

p.s. Озбилно, зашто овде ја постираше скицава?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Oct-2008 at 14:44
Originally posted by lslcrew

Знам бе па ти, него само паметен да се направам.

p.s. Озбилно, зашто овде ја постираше скицава?!




Па во контекст на муабетите на Ла Линеа & Co. Инаку се сложувам дека целата дискусија е за во Локации
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.273 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.