build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [8.82%]
6 [8.82%]
11 [16.18%]
12 [17.65%]
10 [14.71%]
15 [22.06%]
4 [5.88%]
4 [5.88%]
You can not vote in this poll
Total votes: 68   Average: 4.60

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Веро Центар
    Posted: 10-Sep-2007 at 23:26

Мислам дека овој проект уште од сега може да добие свој thread.

Edited by Cloverstack - 14-Jul-2008 at 02:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2007 at 23:27

Не ми се верува дека Општината сеуште не дала дозвола. Неверојатно колку е сето тоа споро.

 

„Веро“ се подготвува да гради иако се' уште нема одобрение

Речиси еден месец булдожери го раскопуваат просторот спроти Народна банка што го купи „Веро“ за да гради трговски центар. Предвидената парцела за градење целосно е раскопана, а направени се и канали непосредно до тарабите што го оградуваат просторот наменет за градба. Официјално од „Веро“ се' уште не кажуваат дали и кога ќе почнат да градат. Единствено велат дека интензивно се подготвуваат за почеток на планираниот проект, а тоа што деновиве се работи на терен се само подготвителни активности. Посочуваат дека ги решиле проблемите со денационализацијата на дел од земјиштето и периодов интензивно работат на комплетирање на документацијата и добивање на градежната дозвола. „Тоа што се копа на земјиштето се само активности за подготовка за градење, за што не ни е потребна дозвола“, вели накусо Бети Ицева од „Веро“.

И од Општина Центар потврдуваат дека „Веро“ врши подготовки на теренот за градба, кои им се дозволени иако се' уште не поседуваат одобрение за градење. „Процедурата за добивање градежна дозвола е во тек“, накратко велат од Центар. Според Деталниот урбанистички план, кој општинарите наменски за „Веро“ го усвоија пред речиси една и пол година, земјиштето има трговско-деловно намена. Вкупната површина на оваа урбана парцела изнесува 15.442 квадратни метри, а површината за градба во основата изнесува 10.934 квадрати. Според ДУП, трговскиот центар ќе може да има приземје, три ката и потпокрив. Инаку, нецела половина година по донесувањето на ДУП теренот беше расчистен од неколкуте привремени објекти и куќи, а веднаш потоа наменски се извршија и геомеханички испитувања на земјиштето. (Дс.Т.)

 

 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Sep-2007 at 00:00
Како побогу можат да си дозволат уште да се влечат со процедурите? Па не е овој проект од вчера... До сега три пати требаше да ги завршат формалностите околу дозволи. Јас единствено се плашев да не заглави работата во имотно-правни односи, ама види сега што измислија генијалциве...

Confused


Edited by Cloverstack - 11-Sep-2007 at 00:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Sep-2007 at 00:13

ја глеам више две недели багери и камони таму, ама само паркирани, па затоа неам алармирано

офтопик, има повторно некои движења на НЛБ градилиштето. Повторно го дозаградуваа просторот (тој дивиот паркинг позади градилиште што беше), има некое движење, го осветлија просторот со рефлектори. Ама уморен сум више од претпоставки, и онака по ниедна логика не идат работите, така да у ништо не верувам дур не видам багери да копаат.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Sep-2007 at 00:19
Абе заборавив за тоа да ви спомнам... Морам сега и јас ОТ дур не отвориме нишка. Нејсе... Ѕирнав денеска кај НЛБ и таму интензивно се работи. Дупката веќе значително ја продлабочиле. Механизацијата работеше со полна пареа. Уште завчера вечерта имаше многу земја и прашина позади рамстор, така да има барем 3-4 дена откако таму почнале турбо да работат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Sep-2007 at 00:33
фала богу
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Sep-2007 at 09:25
само што сакав истото да ви го кажам: пред неколку дена и јас од таму пројдов и вратата беше отворена па се протнав внатре. Дупката е огромна, али кога прашав еден работник ми одговори дека уште ништо не се работело Confused. Така да може и овие само ја првртуваат земјата ко Веро за да тепаат време дур добијат некоја си дозвола или дур ја снабдат цела администрација со џипови. Како и да е ја не верувам дека проектот е готов се додека не е стварно готов!! Пример за тоа ти е зградана у строг центар што глуми скривница за наркомани. А кога сме кај тоа, шо се дешава со банкана до Нова Македонија?? И таму активност = нула. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Sep-2007 at 14:24

банката до Нова Македонија е феномен невиден. Ја соблекоа фасадата и наредија профили со брзина на светлост и од тогаш ништо не се случува. Ми текнува во една објава од Утрински Весник пред пола година дека банката требше да биде готова во Мај. Ете сме сеа средина на септември. Стварно сме рекордери по развлекување работи. Затоа ги сакам оние од Гема, коа почињаат, не се заебаваат.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Dec-2007 at 22:17
Go postaviv renderot vo prviot post... dokolku nekoj ne go videl do sega.... 
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Dec-2007 at 00:04
Previous
 
некои нови информации околу ова??
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Dec-2007 at 00:07
Originally posted by kire85

Previous
 
некои нови информации околу ова??


нема. последно беше дека Општина Центар сеуште го тупи за нешто. Дупката е ископана нешто механизација веќе има таму. Мислам дека кога ќе тргне овој проект ќе иде брзо. Но кога ќе тргне... веројатно знае само Аларова.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Dec-2007 at 00:13
нема уопште да коментирам оти ако почнам, ќе ги отерам сите у тпм и џабе ќе се изнервирам....Wallbash
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Dec-2007 at 00:27
Поминав денес да видам како оди. Гоуст Таун. Bash

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Feb-2008 at 19:31
Овде денеска приметив се копаше... Почнале со вистинска активност? Треба да помине некој и да види што се случува (ако има нешто и да документира)

Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 19:31
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Feb-2008 at 07:15
Moze samo taka go rascistuvat toj del? :p
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Mar-2008 at 18:51
Deneska vidov nekoj bager pravese nesto ama ne zaprimetiv so kako (nabrzina pominav), Mozno e da pocnat so gradba veke..
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Apr-2008 at 17:28
Муабетов више 100 пати го направивме ама чисто да спомнам дека еден багер се шина од копање секој ден и дупката е прилично голема. Незнам на што се чека стварно.

Edited by pbanks - 30-Apr-2008 at 17:28
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-May-2008 at 16:28


Еве да илустрирам Big%20smile (фоткиве се од денеска)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-May-2008 at 00:31

Па и не е некоја дупка, максимум 2м длабока.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-May-2008 at 00:37
Ова нешто како со NLBHQ. Ќе седи вака уште некое време и после оооооп, како од небо да паднала зградата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.