build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 21-Oct-2015 at 17:59
А тие хидрауличните столбчиња да не беа уништени по 2 месеци откако беа ставени, улицава ќе беше подобро место.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 21-Oct-2015 at 18:45
Originally posted by Petar Skopje

Па според сликите ова не спаѓа во пешачки зони...

Ме чуди зошто Општина центар не превзема ништо.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 21-Oct-2015 at 20:10
Оваа улица колку што се сеќавам ја изведе предходниот градоначалник на Центар, и како идеја мислам дека беше одлична. На жалост, како и со многу други работи во Скопје, не се одржа на ниво кое требаше. Ги искршија хидрауличните стубови неколку месеци подоцна, таксистите ги искршија плочите кај споменикот,скелите кои се поставени цела вечност ги затворија дуќаните речиси комплетно мвр не казнува паркирани возила..Така да од убав проект, сега не личи на ништо.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 22-Oct-2015 at 07:34
Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 22-Oct-2015 at 10:45
from: okcentar@vmro.org.mk
to: siteovci@vmro.org.mk
cc: grujo@vmro.org.mk
subject: da se prate nasekadeKolegi,

bide te mi pozz, ova da se prate nasekade po forumi vo ISTATA FORMA!!!!!!!!!

ce sleduvaat sankcii do site clenovi koji nema da go prepratat:
_______________

Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/
_______________

Makedonija Vecna!
Vanco, precedatel OK Centar
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 22-Oct-2015 at 11:50
Пресмешно! Кај ви дотекнуваат вакви шали... Цареви!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 22-Oct-2015 at 11:56
Originally posted by King

Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/


"..Особено што Градот планира да ги обнови во класичен стил фасадите на речиси сите станбени објекти што се на улицата."

Not again
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 22-Oct-2015 at 12:06
Originally posted by Navigator

Пресмешно! Кај ви дотекнуваат вакви шали... Цареви!


Еј, јас имав другари и другарки кои се кандидираа за советници по општини. Да не се преправаме дека ова е производ на мојата бујна фантазија, не сум до толку креативен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 22-Oct-2015 at 13:31
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Navigator

Пресмешно! Кај ви дотекнуваат вакви шали... Цареви!


Еј, јас имав другари и другарки кои се кандидираа за советници по општини. Да не се преправаме дека ова е производ на мојата бујна фантазија, не сум до толку креативен.

Генијална досетка, кој и да е авторот. Петка со ружа (или тупаница) за него.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 22-Oct-2015 at 18:09
Originally posted by King

Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/


Епа сега, направени со таков квалитет од претходните власти и со лупање на скелињата за новите прекрасни барокни фасади, со возење на камиони по плочите за да го донесат стиропорот (воедно уништувајќи ги сензорите за хидрауличните столпчиња пред мои очи, од камион со гостиварски таблици кој секој ден е на тротоар паркиран пред агенциите спроти поранешен Мекдоналдс) , немој да очекуваш повеќе. Знам дека мораш да плукаш, биди малку реален и олади малку.

Edited by Teglarot - 22-Oct-2015 at 18:09
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 22-Oct-2015 at 18:33
Originally posted by Teglarot

Originally posted by King

Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/


Епа сега, направени со таков квалитет од претходните власти и со лупање на скелињата за новите прекрасни барокни фасади, со возење на камиони по плочите за да го донесат стиропорот (воедно уништувајќи ги сензорите за хидрауличните столпчиња пред мои очи, од камион со гостиварски таблици кој секој ден е на тротоар паркиран пред агенциите спроти поранешен Мекдоналдс) , немој да очекуваш повеќе. Знам дека мораш да плукаш, биди малку реален и олади малку.

Ај ти олади плукачу, потполно си во право, неквалитетно направени, и уништени од скелињата, ама сега некој да ги поправеше, *направеше поквалитетно*, тој што му е тоа работа, тој што ние го плаќаме. Барем да ставеше столбчиња да не проаѓаат автомобили, да ги ставеше цвеќе во жардињерите, да подзалепеше некоја плочка, несмеам да му го спомнам името, ама ти го препознаваш плукачу.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 22-Oct-2015 at 23:50
Така де, место да ги (п)оправа фушераите на неговио претходник овој земал си праи скверчиња, паркчиња, сади дрва, гради/реновира градинки.. тапак. :P
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 23-Oct-2015 at 12:09
Originally posted by fichot

Така де, место да ги (п)оправа фушераите на неговио претходник овој земал си праи скверчиња, паркчиња, сади дрва, гради/реновира градинки.. тапак. :P

Во право си, политикант.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 23-Oct-2015 at 20:31
Originally posted by King

Originally posted by Teglarot

Originally posted by King

Додека Општина Центар ги запусти постојните пешачки зони, се најавуваат нови кои веројатно ќе ја доживеат истата судбина:
http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/


Епа сега, направени со таков квалитет од претходните власти и со лупање на скелињата за новите прекрасни барокни фасади, со возење на камиони по плочите за да го донесат стиропорот (воедно уништувајќи ги сензорите за хидрауличните столпчиња пред мои очи, од камион со гостиварски таблици кој секој ден е на тротоар паркиран пред агенциите спроти поранешен Мекдоналдс) , немој да очекуваш повеќе. Знам дека мораш да плукаш, биди малку реален и олади малку.

Ај ти олади плукачу, потполно си во право, неквалитетно направени, и уништени од скелињата, ама сега некој да ги поправеше, *направеше поквалитетно*, тој што му е тоа работа, тој што ние го плаќаме. Барем да ставеше столбчиња да не проаѓаат автомобили, да ги ставеше цвеќе во жардињерите, да подзалепеше некоја плочка, несмеам да му го спомнам името, ама ти го препознаваш плукачу.
многу обожавате да си внесувате најдолно и најбедно партиско препуцавање, без да размислите кој простор под чија капа е... некој од деновививе изгледа ко што сте запалени сите, ќе ви се смеам ако искритикувате или пофалите нешто што не треба, по грешка

инаку, плочка колку сакаш квалитетно напрај ја, ако поминуваат тешки возила по нејзе секој ден ќе пропадне и ќе се искрши...   ама ти Жерновски уште малце си спремен уште и шофер на возилава да го направиш
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 26-Oct-2015 at 08:27
СКАЛИТЕ ВО ЖДАНЕЦ ЌЕ ДОБИЈАТ МОДЕРНО РЕШЕНИЕПроектот предвидува комплетно нови скалила, нова заштитна ограда, електрично осветлување со ЛЕД-светилки, 18 жардиниери со 4.000 цветни садници

Запуштените скали во населбата Жданец ќе бидат реконструирани и санирани, а просторот ќе добие нов и модерен изглед. Автор на основниот проект за реконструкција на скалите е Игор Василевски, архитект и раководител во креативниот оддел за проектирање во Општина Карпош. Проектот нуди модерно и многу урбано креативно решение на стариот и запуштен простор во Жданец, кој ќе наликува на модерен каскаден парк. Како што вели авторот, решението всушност е одговор на барањата на жителите на општината Карпош.„Станува збор за еден дел во Жданец кој е запуштен со децении, а со тоа и деградиран во неговата основна функција. По извршениот увид и анализи, констатирав дека е неопходна суштинска реконструкција, но и збогатување и разубавување на содржините во овој дел од населбата. Поради тоа во проектот се проектирани комплетно нови скалила изведени од антиклизен и пескарен гранит, комплетно нова заштитна ограда, ново електрично осветлување изведено со штедливи ЛЕД-светилки, како и 18 нови жардиниери поставени во седум различни вертикални позиции со 4.000 цветни садници. Тука секако треба да се каже и дека ќе биде поставена комплетно нова урбана опрема изведена во модерни материјали со современ изглед, како и нова инфо-табла“, вели Василевски.

Со обнова на скалите во населбата Жданец, всушност, ќе биде реконструирана површина од 2.000 квадратни метри. Целиот скалиштен простор ќе биде дополнет со жардиниери, кои ќе претставуваат еден нов хортикултурен и естетски елемент во аранжманот на овој дел од Жданец.

Цената за реализација на проектот ќе биде дефинирана откако ќе биде ангажиран изведувачот. По изведбата скалите во Жданец ќе станат убави одморалишта со клупи за седење, корпи за ситен отпад, модерна метална ограда покрај нив и убави цветни аранжмани. Фотографиите од новиот изглед на скалите во Жданец многумина можеа да ги видат на социјалните мрежи и повеќето веќе регистрираа дека им се допаѓаат.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=1CE2F5A23E30CF47AC22D6F90CE6AF6D

Edited by Џоле - 26-Oct-2015 at 08:28
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 26-Oct-2015 at 09:49
Teoretski mnogu ubavo zamisleno. No mislam deka ke ima problemi so odrzuvanjeto na zardineriite, koi od cvekni mnogu brzo mozat da se pretvorat vo korpi za otpadoci. Inaku vo nekoja druga zemja so povisok stepen na kultura ova bi bilo odlicen proekt.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 26-Oct-2015 at 12:32
А за велосипеди и мајки со колички не е баш пријателска... незнам дали има друг пат алтернативен за тие движења, не сум бил таму...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 26-Oct-2015 at 13:56
Originally posted by Baze

А за велосипеди и мајки со колички не е баш пријателска... незнам дали има друг пат алтернативен за тие движења, не сум бил таму...


Pa verojatno skalite povrzuvat ulica. Mislam deka i nagibot e pregolem i za velosipedi i za invalidski ili detski kolicki. Inaku i jas pomisliv na toa. Kako i da e sakam da kazam deka vo opstina karpos go imat toa kreativno odelenie koe im gi srabotuva vakvite proekti. So ogled na toa kolku dobro e sraboten plostaodt Dafina vo porta Vlae a gledajki go i ovoj proekt mozam samo da kazam sekoja cest za vrabotenite.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 26-Oct-2015 at 18:43
Постои тротоар на улицата, ова е само скратен пат, многу стрмен, невозможно е да се модифицира.
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 29-Oct-2015 at 20:20
@kultuzin
bi sakal da te prasam nekolku raboti:
1 dali pravis razlika megju teorija i proekt
2 od kade ti e mislenjeto deka ke ima problemi so bilo sto dokolku ne si go videl celiot proekt i dokolku ne znaes kakov sistem na polevanje i odrzuvanje ke ima ?

@Baze
Kako znaes sto e prijatelsko ili ne koga kako sto i samiot pisuvas ne si bil ne si videl ...uste povazno nemas soznanie za sto se nameneti skalite i kakvi bile proektnite baranja... Isto bi sakal da mi kazes koi skali se nameneti za velosipedi posto jas do sea vo moeto 25 godisno iskustvo ne sum videl i sretnal nikade skali za velosipedi..rampi da,no skali ne.

Ne znam dali pravite razlika megju skali i rampi i dali gi znaete normativete za postavuvanje na rampi koga se osvrnuvate i pisuvate za nesto dali e dobro ili loso ..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.