build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 22-Mar-2016 at 00:07
Центар! Многу ми се допаѓа, нема што маде ин Жерновски!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 22-Mar-2016 at 00:33
Eve kako so sto plocki, malku zelenilo, dve klupi i dvanaeset svetilki moze da se sredi edno kjosence i da zalici na nesto.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12954
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 22-Mar-2016 at 07:44
Разубавувањето на малите катчиња како ова навистина придонесуваат за една попозитивна слика за Скопје, иако сметам дека има уште многу да се работи за градов да добие еден пријатен лик.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 22-Mar-2016 at 10:34
gi poddrzuvam ovie mali proetkcinja na zernovski, ama sve treba da si ima svoj prioritet. ne moze u celo debar maalo da ima edvaj 2-3 trotoari slobodni za pesaci, sve drugo da e div parking i ova da ti bide prioritet.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12954
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 22-Mar-2016 at 13:43
Уште некоја фотка:

извор: mkd.mk
За сè има вторпат
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 22-Mar-2016 at 15:37
Требаше да се среди, но проблемот со таа улица е дека од другата страна се влегува преку низок пролаз од зграда од Аминта, која е непроодна. Ако треба не дај боже да влезе противпожарна служба, можеше само од оваа страна да се пристапи. Ова го затвори пристапот.

Приоритет му беше ова на Жерновски затоа што ова е пред кафичот Соло, блиски соСДСМ. Ова ќе се покрие со маси од Соло во лето, и целиот тој дел ќе биде disaster waiting to happen. Улиците од другите две страни не се чепкаат. На Наум Наумовски Борче нели Пеце Наумовски ги изгради зградите, па улицата нека биде како воена зона, кој го е*е, ВМРОвец е. На Миндеровиќ (другата соседна улица), има урнатина од зграда нечепната од земјотресот, невидено буниште, која треба и можеше да се среди, и исто не се фаќа, ете нема кафич од СДСМ.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 22-Mar-2016 at 20:25
Ако почнеме за тенди да збориме, на кого и до каде се дозволува, нема крај да се најде.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 22-Mar-2016 at 20:47
Мене ми личи дека е солидно направено тоа ќошенце. Без разлика каква е позадината на неговата изградба сепак е добро што е направено, а особено радува што од другата страна е Соборниот Храм па така уште повеќе добива на потреба тој дел да биде среден. Што се однесува за погорниот муабет дека Жерновски го подржува локалот кој се наоѓа таму нема да ме изненади затоа што и Боемската улица беше нешто слично. Но како што реков ако ништо друго добивме уште едно средено катче.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 23-Mar-2016 at 02:54
Originally posted by xnx

gi poddrzuvam ovie mali proetkcinja na zernovski, ama sve treba da si ima svoj prioritet. ne moze u celo debar maalo da ima edvaj 2-3 trotoari slobodni za pesaci, sve drugo da e div parking i ova da ti bide prioritet.
проблемот со паркирањето е глобален проблем и треба да го решава Град Скопје... нормално дека треба да учестува и Центар, само доколку не би биле сите партиски дебилни и би знаеле да соработуваат
...плус, очекуваш некакво сериозно паркинг решение од луѓето кои со своите две фирми се потепаа да го окупираат секој тротоар во центар, па уште и се расправаа кој простор чиј ќе биде...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 23-Mar-2016 at 11:49
uzas.. jas skoro doznav deka parkingot po trotoari niz debar maalo bil na grad skopje.. mislev deka ako ulicata e pod ingerencija na o. centar togas i parkingot e pod nivna kapa. duri i sram mi e od svojot grad koga ke vidam zeni so kolicki i postari babi kako setaat na sred ulica dodeka im svirat koli dodeka trotoarot spokojno si go renta gradot kako parking
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 23-Mar-2016 at 11:52
Parkinzite treba da gi simnat na ulica i resen Problem.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 23-Mar-2016 at 20:36
Originally posted by xnx

uzas.. jas skoro doznav deka parkingot po trotoari niz debar maalo bil na grad skopje.. mislev deka ako ulicata e pod ingerencija na o. centar togas i parkingot e pod nivna kapa. duri i sram mi e od svojot grad koga ke vidam zeni so kolicki i postari babi kako setaat na sred ulica dodeka im svirat koli dodeka trotoarot spokojno si go renta gradot kako parking
мешани се... најкомични се ситуациите каде еднта страна на улицата е под ПОЦ, а другата под зонско...

поентата ми беше друга, не зборев за тоа кој е сопственик на паркинзите, туку чија одговорност е паркирањето... проблемот со паркирање е дел од целосната инфраструктура на градот, нешто што треба да се решава на ниво на целиот град, да се изготви стратегија и дури после да изготвуваат општините посебно проекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 23-Mar-2016 at 20:39
Originally posted by kultuzin

Parkinzite treba da gi simnat na ulica i resen Problem.
добра идеја, ама Дебар маало некако ми е тесничко за тоа... а некои улици, како Орце Николов, Рузвелтова и Ленинова, треба да останат двосмерни... а баш на овие улици имаш најголем пешачки промет
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 24-Mar-2016 at 00:42
а кафичите на овие и други улици кои го окупираат тротоарот?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 26-Mar-2016 at 20:11
Ќе се работи на потегот од кафеаната „Идадија“ до Градежниот факултет.

http://skopjeinfo.mk/od-narednata-nedela-boemskata-ulica-kje-bide-prodolzhena

Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 28-Mar-2016 at 10:15
Odlicen 5!   
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 28-Mar-2016 at 21:46
која е логиката да поплочиш улица ако на неа сеуште е дозволен сообраќај?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 15-Apr-2016 at 22:48
Сношти приметив дека скверчето кај зегин (ленинова-партизанска) е заградено со тараби. Знае некој што е работата?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12954
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 16-Apr-2016 at 08:19


Наводно се менувале дел од плочките (според една изјава на центарскиот градоначалник).
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 18-Apr-2016 at 20:54
За време на изминатата ноќ и утрото, брутално без најава беше рушена познатата фонтана пред музејот во Битола.Изминатите децении таа служеше како собиралиште на млади и оние кои размислуваат малку послободно. А последните години служеше и како почетна точка за сите демонстрации, безразлика од типот (почист воздух, на точак, слобода...), организирани во Битола. Фонтаната е рушена без образложение и најава за како тој простор во иднина би се оформил (без никаков јавен конкурс).

За многумина тајмингот е „чуден“. Да се потсетиме како изгледаше:

Edited by stratus - 18-Apr-2016 at 21:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.