build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 27-Jul-2016 at 21:53
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 24-Aug-2016 at 19:58
Состојбата на градилиштето на просторот на некогашната фонтана пред музејот во Битола, гледано од страната на музејот во правец на Широк Сокак:Се уште нема јасни инфромации што се гради на местото. Тоа што е во преден план ми личи дека ќе биде некој тип отворен простор. Поназад, има две правоаголни основи, со цевки за одвод. Цевки има според мене малку за да би било тоа повторно некоја фонтана.

Од одредени интерни извори разбрав дека тука се гради чајџилница, во изведба, се разбира, на Стентон градба. Останува да видиме дали ќе се потврдат информациите.


Фонтаната и спортската сала Младост, мислам дека 70-ти:

линк:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12592367_10153332281926511_5049640842796788024_n.jpg?oh=944a05266a90fabd15f32cc0ee95cebe&oe=5849614D


Edited by hcitrS - 25-Aug-2016 at 15:28
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 28-Sep-2016 at 22:52
Rajskite skali, i oazata na kreativnost vo Karpos gotovi na 11 Oktomvri

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=1E634BFDBD64554FB271091339A96A36

Galerija so animacii na dvata proekta.

http://www.skopjeinfo.mk/neshto-novo-ploshtad-so-dzhinovski-molivi-lampi-i-spajalici-vo-skopje-galerija

Edited by kultuzin - 29-Sep-2016 at 11:02
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 735
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 29-Sep-2016 at 18:09
Ohrid

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 06-Oct-2016 at 18:54
ОхридНе знам дали е истото место, но не ми изгледа дека е (ајде охриѓани, јавете се)извор: @KMahoski (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 06-Oct-2016 at 20:14
Истото е мислам. Ама одамна е готово ова, од мај сигурно, за пред то не знам.(не сум охриѓанец)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 08-Oct-2016 at 12:23

Штип за еден месец добива парк посветен за „Макфест“!


Градот препознатлив по традиционалниот „Макфест“ на кој секоја година гледаме бројни изведувачи од сите градови, сега ќе добие парк посветен токму за овој фестивал. Паркот би требало да биде готов за еден месец, а веќе се започнати градежните активности за изградба на неколкуте содржини со кои ќе биде збогатен овој парк. Финансиските средства во износ од 130 илјади евра ги обезбеди Центарот за развој на Источен плански регион.

Паркот би требалода вклучува и посебно место каде ќе бидат испишани имињата на досегашните и идните победници на фестивало, а исто така би требало да биде изграден и мини-амфитеатар. Преку ова Штип покажува дека е град кој ја сака својта традиција и породлжува да ја негува.
http://pozitiv.mk/schtip-za-eden-mesec-dobiva-park-posveten-za-makfest/

Edited by kultuzin - 08-Oct-2016 at 12:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 13-Oct-2016 at 08:03
ЗАВРШЕНА ИЗГРАДБАТА НА ПЛОШТАДОТ ВО ЖДАНЕЦ

Повеќе на https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/photos/?tab=album&album_id=10153661528521706
За сè има вторпат
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 13-Oct-2016 at 19:13
Интересно ова со штипкиве []
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 10-Nov-2016 at 18:31
Новите скали во Жданец + плоштадот

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 10-Nov-2016 at 21:19
Na koja lokacija se naogaat skalite i parkceto.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 10-Nov-2016 at 22:50
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 10-Nov-2016 at 23:43
Blagodaram mnogu Djole. Nekako mi e neugledna lokacijata na plostadot za tolku kreativni elemnti. Ili pak malku pokorektno formulirano slobodno mozat da napravat slicen plostat vo centralniot del na gradot ili nekade kade sto ima pogolemo dvizenje na narod.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 11-Nov-2016 at 00:25
Originally posted by kultuzin

Blagodaram mnogu Djole. Nekako mi e neugledna lokacijata na plostadot za tolku kreativni elemnti. Ili pak malku pokorektno formulirano slobodno mozat da napravat slicen plostat vo centralniot del na gradot ili nekade kade sto ima pogolemo dvizenje na narod.
зошто секогаш се мора да се врти околу центарот? ...аман со тој центар, АМАН!

патем скалите на жданец се иконична локација со генерации... секое маало во градов си има по некое такво место по кое се ориентираме и за кое зборуваме, така функционира духот и културата во еден град
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 11-Nov-2016 at 00:42
Zabegan samo kazav deka plostadot e mnogu kreativno resen, malku cudno za takva lokacija. No od druga strana pa i toa si ima svoja ubavina.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 11-Nov-2016 at 00:55
Originally posted by kultuzin

Zabegan samo kazav deka plostadot e mnogu kreativno resen, malku cudno za takva lokacija. No od druga strana pa i toa si ima svoja ubavina.
па не е чудно, тоа го велам, што е битно дали е во жданец, во центар, или во драчево, битно простор што претходно бил крш, сега е среден, и да се надеваме дека ќе потрае така
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 12-Nov-2016 at 00:28
Проект „Галерија на

отворено“ во општина Илинден

Bо тек е реализацијата на проектот „Галерија на отворено“ кој има за цел уредување на дворот на Домот на култура „Илинден“, кој треба да соодејствува и соодветствува на намената на објектот, како и да обезбеди максимална функционалност со нагласени естетски и уметнички вредности, информира општината Илинден.

Оттаму велат дека станува збор за реализација на проект кој ќе биде уникатен, единствен и оригинален, а и по кој општината ќе биде препознатлива.

- Општина Илинден континуирано работи на обезбедување поволни услови за развој и за унапредување на културата која е белег на нашето постоење и значаен симбол на идентитетот на секој народ. Како дел од овој проект Домот на култура „Илинден“ доби нов паркинг простор со површина од 900 метри и капацитет за 40 патнички возила – велат општинските власти.

Додаваат дека паралелно со реализацијата на проектот „Галерија на отворено“ привршува и изградбата на два нови домови на културата во населените места Марино и Миладиновци. Според информациите, изградбата на домовите на култура „Марино“ и „Миладиновци“ е продолжение на капиталниот проект „Изградба, санација и реконструкција на 10 домови на културата“ со кој беа изградени, реконструирани и опремени 10 Домови на културата.

-Со реализацијата на овој капитален проект сите 12 населени места добиваат домови на културата, во кои покрај разновидните културни настани можат да се одржуваат разни видови предавања, работилници, трибини, конференции... Истовремено, ова се места каде што граѓаните, месните, заедници, здруженијата на пензионери, здруженијата на жени, на младинци, спортски друштва ќе имаат одлични услови за меѓусебно дружење и организирање на средби и состаноци – истакнува општината.

Дополнително, оттаму соопштија дека и во наредниот период ќе продолжат со инвестиции во развојот и унапредувањето на културата.
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Проект-Галерија-на-отворено-во-општина-Илинден&id=d375a9ad-2890-4d9b-aff9-f88b5ef75ea3
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 16-Nov-2016 at 15:20

ФОТО: Прилепско Големо Коњари доби нов плоштад и парк


Во населеното место Големо Коњари денеска во употреба беше пуштен новиот плоштад – парк, проект кој чини околу 4,2 милиони денари, а инвестицијата финансиски беше поддржана од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. Со изградбата и уредувањето на овој простор во населеното место Големо Коњари се создаде едно повеќенаменско катче кое ќе го подобри квалитетот на животот на граѓаните.16 ноември 2016| 15:15
   

plostad-park-golemo-konjari

-Ние сме многу задоволни како жители од изградбата на овој парк, вака убаво уреден простор може да се каже дека нема ниту во градовите. Доаѓаме тука си поседуваме, се дружиме, како ние така и децата кои си играат на игралиштето, велат жителите на Големо Коњари.

Осумнаесет проценти од средствата на оваа инвестицјжија се обезбедени од општина Прилеп, а носител на проектот е Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион.

plostad-park-golemo-konjari1

-Ова е од голема важност за сите жители од секоја возрасна граница, пред се за најмладите, бидејќи ќе имаат катче каде да го поминуваат своето слободно време и да си играат, но и за дружење на повозрасните. Ова не е единствен проект кој е реализиран во ова населено место досега направивме канализација, пречистителна станица, тампонирани се и асфалтирани многу улици, поставено е ново улично осветлување, а комплетно се реконструираше и училиштето кое не беше реконструирано од 1924 година. До Нова година ќе гледаме да се отвори и градинката во состав на училиштето и реконструкција на стадионот за фудбал, истакна Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.

plostad-park-golemo-konjari4

-Станува збор за проект кој во голема мера ќе го збогари социјалниот живот на околу 700 жители во ова населено место, затоа што претставува дел од една поголема урбана целина, тука во близина се детското игралиште, основното училиште и дел од другите содржини кои луѓето си ги користат за своја рекреација. Станува збор за една инвестиција која од естетска гледна точка ќе го разубави населеното место но исто така ќе биде и од голема корист за населението. Оваа идеја беше на општина Прилеп, кажа Емилија Ѓероска, Центар за развој на Пелагонискиот плански регион.

plostad-park-golemo-konjari2

Од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој велат дека овие проекти имале за цел да го подобрат животот на граѓаните во руралните средини.

-Ваквиот тип на проекти имаат за цел да го подобрат животот на граѓаните во руралните средини и да ги задржат граѓаните во тие рурани средини. Исто така ние како Агенција поддржуваме проекти за патна инфраструктура,канализации, изработка на урбанистичлки проекти и друго, можноста е отворена и сите можат да ги користат овие средства, Владимир Христов, Агенција за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој.

plostad-park-golemo-konjari3
http://kurir.mk/republika/opstini/foto-prilepsko-golemo-konari-dobi-nov-ploshtad-i-park/

UBAVO
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 16-Nov-2016 at 22:58
BRAVO, PRAEUBAVO!!! SAMO NAPRED VAKA TREBA!!!
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 17-Nov-2016 at 07:30
pics or it didn' happen. :P
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.