build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 17-Nov-2016 at 10:24


Извадени од линкот на Култузин:За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 18-Nov-2016 at 03:44
како почнаа да ги штанцаат паркчињава со барички и мовчиња, како споменици да се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 22-Nov-2016 at 21:01
На кеј приметив 2 (а можда и повеќе ги има) заградени дупки. Еднај мислам во близина на ХолидејИн, другата кај Влада (во близина на мостот). Знае некој за што се работи? (дупките се споменик-сајз)
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 25-Nov-2016 at 13:29
Зелена оаза на плочникот во Градски sид

Плочникот во Центар позади поранешна „Агромеханика“, ќе биде нова, мала, зелена оаза, сред бетонот, идеално и мирно место за дружење и рекреација на станарите и посетителите.

На оваа локација, општина Центар целосно го реконструира зеленилото во трите големи бетонски и повеќето помали жардинери, кои се наоѓаат на платото опкружено со високи станбени комплекси и на место каде што нема зелени парковски површини.Проектот кој започна да го реализира општината, предвидува модерно, разиграно и необично хортикултурно уредување на просторот. Предвидените високи садници се скулптурални и високо декоративни, а перените и граминеите околу нив ќе внесуваат боја во различни периоди од годината.Околу групациите подигнати на различни нивоа, се поставува тревен бусен со најдобар квалитет. Ќе се засадат 6500 растенија на површина од над 1070 м2. Малите жардинери се садат со зимзелени грмушки и листопадни ползавци, кои ќе ја менуваат бојата на есен. Се поставува и нов автоматски систем за наводнување на жардинерите, со што ќе се овозможи навремено и комплетно наводнување на садниците, а со тоа и нивен повитален раст и развој.

Претходно, во централниот дел на просторот, општина Центар постави ново детско, модерно игралиште.
http://www.porta3.mk/zelena-oaza-na-plochnikot-vo-gradski-sid/
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 25-Nov-2016 at 15:10
Добро овие од порта3 за секоја грмушка посадена од општина Центар ќе ја претставуваат како зелена револуција во градот? Овде и претходно имаше зеленило, само не знам во која состојба беше. Во ред е што ќе се обнови зеленилото, не е во ред да се манипулира со сензационалистички наслови и текстови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 26-Nov-2016 at 00:05
Се чини дека немаат други теми за пишување, па си рекле, ајде да направиме вест од нешто сосем нормално.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 26-Nov-2016 at 01:31
плочник може само оаза на underground-от да биде

шала на стана, просторот имаше уредни тревници и претходно, само овие цвеќе додале... а игралиштето со кое што се фалат, е исто така поставено во една од тие жардиниери со тревник иронично
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 02-Dec-2016 at 19:54
Originally posted by fichot

На кеј приметив 2 (а можда и повеќе ги има) заградени дупки. Еднај мислам во близина на ХолидејИн, другата кај Влада (во близина на мостот). Знае некој за што се работи? (дупките се споменик-сајз)


Уште една дупка има пред самиот карузел.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 07-Dec-2016 at 09:40
Новиот плоштад спроти студентски дом „Гоце Делчев“фото: Александар Колов

https://www.facebook.com/akolov/posts/10155846872468868
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 07-Dec-2016 at 18:46
vidi go samo gjubreto vo dvorot na studentskiot dom... .. bravo!
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 07-Dec-2016 at 20:16
Кој го створил ѓубрето?
Дали истата младина на која останува иднината? Истата младина на која ништо не и чини? Или истата младина која пљука по се? Младината е отидена у курац,тешко на земјата што ја газат овдека.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 07-Dec-2016 at 20:24


Ѓубрето е дело на работниците од фирмата што јаа врши реконструкцијата на студентскиот дом. Спомнато е за тоа во друга тема со фотографии од истиот автор. Не дека и студентите не фрлаат ѓубре, ама во случајов не е нивна (целосна) вина.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 08-Dec-2016 at 03:10
Кај нас каде и да се завртиш има ѓубре. Куп ѓубре. Од истите тие што на се наоѓаат мани. Културата и јавната свест ни е на никакво ниво. Сета урбана опрема се уништува за пар месеци.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 11-Dec-2016 at 05:11
Originally posted by ja_licno

Кој го створил ѓубрето?
Дали истата младина на која останува иднината? Истата младина на која ништо не и чини? Или истата младина која пљука по се? Младината е отидена у курац,тешко на земјата што ја газат овдека.
FAIL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 21-Dec-2016 at 18:50
Боемската 2 чини 710.000 евра, лента ќе се сече со српски тамбураши

Вториот дел од Боемската улица во скопско Дебар Маало чини над 200.000 евра поскапо од првиот дел пуштен пред две години, односно скоро 710.000 евра. Боемска 2, како што веќе ја нарекуваат скопјани, долга 270 метри в петок свечено ќе ја пуштат во употреба бардот на српската страроградската музика Звонко Богдан придружуван од „Седум тамбураши“, плус Нино Величковски и „Наши тамбураши“, јавува Сакамдакажам.

Но Општина Центар на чело со градоначалникот Андреј Жерновски не кажува колку пари ќе бидат платени тамбурашите за отворањето на улицата, оти ќе биле платени со спонзори.

„За нивниот ангажман, Општина Центар не ангажира дополнителни средства од сопствениот буџет. Кај повеќе фирми имаше голема заинтересираност да го поддржат овој спектакл поради самиот дух и амбиентот на настанот. Генерални поддржувачи се Пивара Скопје и ‘Тиквеш’“, изјавија од Општината.
http://plusinfo.mk/vest/99434/boemskata-2-cini-710000-evra-lenta-kje-se-sece-so-srpski-tamburashi
Back to Top
Doni View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Doni Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 21-Dec-2016 at 23:48
Чудно како не се на раб на нервен слом голем број од членовите на форумов после читање ваква вест ? хехехе се прашувам зошто

Од се,БОЕМСКА УЛИЦА МУ ТРЕБА НА ЦЕНТАР Кога има овци ќе има стрижење
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7307
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 22-Dec-2016 at 13:30

освен преголемите драматургии и смешни имиња и наслови околу уличкиве, не гледам проблем во тоа да има пешачки улици во Дебар маало онаму каде што сообраќајот дозволува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 22-Dec-2016 at 16:09
Ах што ми си ти наивен... Божем не си разбрал дека никој не коментира за потребата да има пешачки улички во Дебар маало, туку за цената на изграбата/прилагодувањето на боемскиве.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 22-Dec-2016 at 17:05
А сега скапо ви е, а?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 22-Dec-2016 at 18:35
Originally posted by FoSsiL

А сега скапо ви е, а?


Не бе не ни е скапо малку ни е. А особено мене ме радува што ќе се подига скопското боемство со тамбураши од Србија.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.