build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 03-May-2019 at 12:16
Толку ќе биде од дрвава, очекувам да се исушат кога ќе ги вратат, не се пресадуваат дрва откако ќе раззеленат.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 11-May-2019 at 19:00
Нови фотки од променадата во Охрид, овојпат преку Охридпрес.цом. Се чини подолга ќе е од тоа што мислев, ја извртија и покрај каналчето пред дискотека Парк.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 12-May-2019 at 17:08
Кога летоска бев во Охрид, ова шеталиште беше доста користено, на моја радост, гледав многу луѓе на велосипеди, луѓе кои пешачеа, кои спортуваа (трчање и слично), така што продолжувањето на патеката дефинитивно е одличен потег.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 12-May-2019 at 18:05
Ова шеталиште отсекогаш беше најрелаксирачко и најкористено место за Охриѓани (заедно со кејот). Со изградбата на променадата само се популаризира помеѓу туристите. Истото важи и за реконструкцијата на пешачката патека покрај каналот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 31-May-2019 at 12:19
Нов парк во Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 07-Jun-2019 at 07:34
Originally posted by ironm

Нови фотки од променадата во Охрид, овојпат преку Охридпрес.цом. Се чини подолга ќе е од тоа што мислев, ја извртија и покрај каналчето пред дискотека Парк.

од фб

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 19-Aug-2019 at 19:58
ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕН ЗА КОЛИ И ЌЕ БИДЕ ПЕШАЧКА ЗОНА, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Низ центарот на Скопје од наредната година нема да се движат автомобили. Градоначалникот Петре Шилегов за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека во моментов работат на проектот потегот од крстосницата кај Собранието до трговскиот центар „Палома бјанка“ да стане пешачка зона.

„Она што сега го работиме е догодина целосно да се затвори Мал ринг за возила и да стане пешачка зона, како што е секаде во светот. Тој дел ќе добие комплетно нов изглед, со уреден плочник и тротоари, а паркот ’Жена борец‘ ќе се прошири кон Собранието. Размислуваме единствено на тој простор да се движат автобусите од јавниот превоз. Паралелно ќе се работи на проширување на улицата Даме Груев во булевар. Проблемот со зградата на поранешен ’Макотекс‘ која се наоѓа на самата улица го решаваме. Градот ќе ја откупи зградата и ќе ја урне. Во тој дел ќе има простор и за парк кој ќе биде замена на паркот спроти Стара железничка станица, кој беше уништен заради изградба на зграда од проектот ’Скопје 2014‘“, вели Шилегов.

Есенва Град Скопје ќе почне со уредување на влезот кон Плоштадот Македонија кај триумфалната порта.

„Ќе влеземе во уредување на помали места за да го подигнеме квалитетот на јавниот простор. Влезот кон Плоштад сега е една асфалтна површина што на ништо не личи. До крајот на октомври ќе имаме нов изглед на овој простор кој ќе вклучува и зеленило“, вели Шилегов.

Град Скопје летово работи на реконструкција на десетина улици низ градот. За првпат, како што вели Шилегов, се работи навечер и градежните работи се изведуваат во рекорди рокови, што не било пракса во минатото. За ноќното работење на улиците не се наплаќа повеќе, туку во договорот со изведувачите е предвидено тие да работат 16 часа во текот на денот.

„Она што Градот го направи пред почетокот на оваа градежна сезона, кога ги спроведувавме постапките за јавни набавки, беше условување на изведувачите кои ќе ја добијат работат да се придружуваат на терминот за изведба и градежните работи да се одвиваат најмалку 16 часа. Тоа за прв пат е видливо во нашиот град. Со еден поинаков начин на менаџирање на буџетските средства ги решаваме проблемите на граѓаните. Често зборувам дека не знам што се работело изминатите 30 години, еве сега го повторувам тоа. Градот е финансиски стабилен, немаме нови кредитни задолжувања, а сепак успеваме да реализираме подобрување на инфраструктура. Ако се одвојат 15-20 отсто од буџетот, што е околу 10 милиони евра, се завршуваат голем број инфраструктурни проекти. Тогаш стварно се прашувам на што се трошеле парите порано?“, вели Шилегов.

СДК

Edited by <Fresno> - 19-Aug-2019 at 19:59
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 226
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 20-Sep-2019 at 07:52
На видеото Шилегов зборува за затварање на улицата од Палома Бјанка до Собранието...

https://www.youtube.com/watch?v=os0uU4CtQXo
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 27-Sep-2019 at 15:06
Пред Лумикс,на местото каде требаше да се градат Шпанските скали

------------------------------------------------------

ФОТОВЕСТ: Плоштад наместо Шпански скали


Од утринава, делот од плоштадот кон Порта „Македонија“ и влезот кон Градскиот трговски центар“ е ограден.

Можеа да се забележат и багери, а работниците кои ја поставуваа оградата изјавија дека ќе се вади асфалтот и дека ова место ќе се уреди како плоштад.

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не сакаше да даде детали околу тоа, што се ќе содржи плоштадот, со образложение дека во понеделник на прес конференција ќе бидат изнесени информации околу овој проект.

Јас во неколку наврати го најавував ова во интерес граѓаните навреме да бидат информирани. Оваа локација 50 години била напуштена, полна со дупки и со вода, сега ќе биде репрезент на градот – најави Шилегов.

(А.П.) Фото: П.Стојановски

https://www.vecer.press/фотовест-заграден-просторот-пред-лу/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 27-Sep-2019 at 17:55
Конечно ќе се среди и ова место. На ништо не личеше.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 30-Sep-2019 at 12:46
Од фб

Почна уредувањето на плочникот влезот на ГТЦ и градскиот плоштад, проект што градоначалникот Шилегов го најави и објасни на денешната прес конференција.

Ова е еден од најзапуштетните простори во централното градско подрачје, а во наредниот период ќе се одвиваат градежни активности што ќе значат целосно осовременување и целосен нов лик на овој простор. Тука е и местото каде што е родена Мајка Тереза која во 80-тите години го засадила дрвото во малото паркче, место што претходно беше продадено за да се изградат шпанските скали. Овде ќе ја покажеме различноста, со нов и модерен јавен простор што граѓаните го заслужуваат – изјави Шилегов.

Град Скопје сериозно инвестира во нови јавни површни бидејќи тие се места што најмногу ги користат граѓаните. Пред ГТЦ, освен плочки од три вида, на површина од речиси 5000 квадратни метри дополнително ќе бидат засадени 22 костени, ќе биде изведена патека за лицата со инвалидитет, а ќе биде поставена и соодветна урбана опрема со оптимален број клупи, корпи за отпадоци, осветлување и заштитни столбови.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 30-Sep-2019 at 12:50

Пред ГТЦ ќе никне поплочен мини плоштад со дрворед и клупи за седење

Во текот на викендот започнаа активностите за изградба на мини плоштад пред Градскиот трговски центар, во делот каде што е спомен-плочата каде што била куќата на Мајка Тереза кон Порта „Македонија“.

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференција обелодени дека овој простор кој претходно бил запуштен, целосно ќе се осовремени со тоа што ќе се поплочи, а ќе биде засаден и дрворед со околу 22 дрвја костен за да се надомести изгубеното зеленило.

– Новиот модерен плочник ќе биде со површина од 5.000 квадратни метри. Ние продолжуваме чекор по чекор да го менуваме изгледот на јавните површини. Сериозно инвестираме во нив, со нови стандарди. Ќе биде изведена патека за лицата со инвалидитет, а ќе биде поставена и соодветна урбана опрема со оптимален број клупи, корпи за отпадоци, осветлување и заштитни столбови. Плочникот заедно со зелениот покрив на ГТЦ ќе претставуваат една целина – изјави Шилегов на денешната прес-конференција.

Тој истакна дека овој модерен плочник ќе чини 33 милиони денари со вклучен ДДВ.

– Колку за споредба, големиот плоштад „Македонија“ е поплочен со плочки кои блескаат од сонцето, а тоа пречи, а есента и зимата при првиот дожд или снег тие се лизгаат. Додека новиот модерен помал плоштад ќе биде поинаков. Очекувам реализацијата на овој проект да наиде на позитивни коментари – нагласи Шилегов и додаде дека се очекува до 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, 80 проценти од реализацијата на овој проект да биде готова и да биде пуштен во употреба.

Градоначалникот Шилегов направи споредба дека плочникот што тој ќе го прави ќе чини 104 евра по квадратен метар, додека плоштадот „Македонија“ чинел 195 евра по квадратен метар.

(А.П.)    

https://www.vecer.press/пред-гтц-ќе-никне-поплочен-мини-плошта/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 02-Oct-2019 at 12:28
Во недостакот на идеи и храброст се уредува плочникот пред ГТЦ

Се уредува плочникот пред ГТЦ. Градоначалникот Шилегов изјави дека градот ќе добие уреден јавен простор и вели, „овде ќе ја покажеме различноста, со нов и модерен јавен простор што граѓаните го заслужуваат“.

На плоштадот истраумиран од проектот Скопје 2014 многу малку е преостанат јавен простор. Но за жал и кон тој простор третманот во однос на јавноста, професијата, распишување архитектонски конкурс, транспарентност, изложување на проектот е ист. Во недостаток на идеи, креативност, но и неопходна стручност и храброст се инсистира на различност, а во меѓувреме ништо суштински не се превзема.

Проблемот на плоштадот е пред се и повеќе од се во неговото урбанистичко планирање и архитектонското обликување, а тој останува нерешен. Плоштадот е веќе секојдневие и тоа прифатено, кое и покрај големи пароли, многу најави, разноразни комисии останува непроменето

За некој простор да биде јавен, пристапен и корисен за граѓаните прво треба да се предвиди, намени, формира урбанистички и архитектонски обликува. Поставување на плочки, зеленило, урбана опреме на јавен простор е последната фаза во реализацијата. Во затечената состојба не може да се направи ништо совремно додека околното обликување е стиско (каритиди) и просторот киднапиран, а постоењето на објектите од Скопје 2014 се игнорираат или прифаќаат, а што е уште полоши и едното и другото.

https://www.porta3.mk/vo-nedostakot-na-idei-i-hrabrost-se-ureduva-plochnikot-pred-gtc/
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 20-Oct-2019 at 18:01
Пред неколку месеци беше довршена пешачката променада во Охрид, еве конечно слики.

Од некоја причина сеуште изостануваат клупи на патеката, дрва во дупките предвидени за продолжување на дрворедот, плочките околу канделабрите не се доуредени. Така што довршена е, ама не е.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 21-Oct-2019 at 14:41
Originally posted by stef4o

Во недостакот на идеи и храброст се уредува плочникот пред ГТЦ

Се уредува плочникот пред ГТЦ. Градоначалникот Шилегов изјави дека градот ќе добие уреден јавен простор и вели, „овде ќе ја покажеме различноста, со нов и модерен јавен простор што граѓаните го заслужуваат“.

На плоштадот истраумиран од проектот Скопје 2014 многу малку е преостанат јавен простор. Но за жал и кон тој простор третманот во однос на јавноста, професијата, распишување архитектонски конкурс, транспарентност, изложување на проектот е ист. Во недостаток на идеи, креативност, но и неопходна стручност и храброст се инсистира на различност, а во меѓувреме ништо суштински не се превзема.

Проблемот на плоштадот е пред се и повеќе од се во неговото урбанистичко планирање и архитектонското обликување, а тој останува нерешен. Плоштадот е веќе секојдневие и тоа прифатено, кое и покрај големи пароли, многу најави, разноразни комисии останува непроменето

За некој простор да биде јавен, пристапен и корисен за граѓаните прво треба да се предвиди, намени, формира урбанистички и архитектонски обликува. Поставување на плочки, зеленило, урбана опреме на јавен простор е последната фаза во реализацијата. Во затечената состојба не може да се направи ништо совремно додека околното обликување е стиско (каритиди) и просторот киднапиран, а постоењето на објектите од Скопје 2014 се игнорираат или прифаќаат, а што е уште полоши и едното и другото.

https://www.porta3.mk/vo-nedostakot-na-idei-i-hrabrost-se-ureduva-plochnikot-pred-gtc/https://www.facebook.com/CityofSkopje/?ref=br_rs

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 22-Oct-2019 at 08:24
Муабетов све ми боје и комбинације лепо стоје...
Незнам дали во Европа постои град каде толко различни видови,стилови и типови на згради,фасади,материјали,поплочувања се прекршуваат во радиус од километар...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 441
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 22-Oct-2019 at 14:14
Под итно после ова треба да го сменат тој сивиот дел со истиот бел мозаик како што е на цел плоштад.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 22-Oct-2019 at 15:33
Сивиот дел е тактилна патека за слепи лица, а не украс.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 441
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 22-Oct-2019 at 18:37
Originally posted by гитардемон

Сивиот дел е тактилна патека за слепи лица, а не украс.

Мислев на тој дел што е на плоштадот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 31-Oct-2019 at 18:49
Две денешни...За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.