build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 474849
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
velezoski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2019
Location: Kicevo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote velezoski Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 19-May-2020 at 20:41
Опаа, уште едно 70к€ инвестиција
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 20-May-2020 at 08:11
Вчера беа тргнати.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 21-May-2020 at 16:08
Ѓорче Петров на готовс – наскоро се отвора корзотоМладите од Ѓорче Петров нека почнат да се спремаат за ново забавно место каде ќе го поминуваат времето. Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски на фејсбук се пофали дека наскоро се отвора корзото со што завршува втората фаза од овој долгоочекуван проект.
– Изведбата на овој потег зафаќа површина од 1.200 квадратни метри од кои се изведени до сега се 800, и 305 квадрати се во пристапна улица со 45 паркинг места, од кои две се за лица со инвалидитет. Пешачката улица е со димензии 180 метри и вкупната површина е 252 квадратни метри – информира Наумоски.

Изработени се два павиљони, амфитеатар, плочник оплеменет со ниско зелнило, стилски клупи и корпи. Предвидено е отворање и на кафулиња.

– Насадени се 77 нови садници, а ги подобривме и условите и за постоечките кои се полеваат капка по капка. Следува поставување канделабри, изработка на фасадата на павиљоните и дополнително оплеменување на просторот со зеленило – напиша Наумоски.

https://www.vecer.press/ѓорче-петров-на-готовс-наскоро-се-отво/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 474849

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.