build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
velezoski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2019
Location: Kicevo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote velezoski Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 19-May-2020 at 20:41
Опаа, уште едно 70к€ инвестиција
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 20-May-2020 at 08:11
Вчера беа тргнати.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 21-May-2020 at 16:08
Ѓорче Петров на готовс – наскоро се отвора корзотоМладите од Ѓорче Петров нека почнат да се спремаат за ново забавно место каде ќе го поминуваат времето. Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски на фејсбук се пофали дека наскоро се отвора корзото со што завршува втората фаза од овој долгоочекуван проект.
– Изведбата на овој потег зафаќа површина од 1.200 квадратни метри од кои се изведени до сега се 800, и 305 квадрати се во пристапна улица со 45 паркинг места, од кои две се за лица со инвалидитет. Пешачката улица е со димензии 180 метри и вкупната површина е 252 квадратни метри – информира Наумоски.

Изработени се два павиљони, амфитеатар, плочник оплеменет со ниско зелнило, стилски клупи и корпи. Предвидено е отворање и на кафулиња.

– Насадени се 77 нови садници, а ги подобривме и условите и за постоечките кои се полеваат капка по капка. Следува поставување канделабри, изработка на фасадата на павиљоните и дополнително оплеменување на просторот со зеленило – напиша Наумоски.

https://www.vecer.press/ѓорче-петров-на-готовс-наскоро-се-отво/
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 20-Jun-2020 at 18:02
Да не има некоја новост од корзото во Ѓорче?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 20-Jun-2020 at 18:27
Неколку пати најавуваат дека е во завршна фаза,веројатно прашање е на денови кога официјално ќе биде пуштено. Ретко се движам во тој дел ако е некој поупатен нека сподели...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 23-Jun-2020 at 10:34
Тука има видео на фејсбук за корзото, има и воздушни снимки до каде се стигнати градежните работи

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/videos/275183687031008/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 23-Jun-2020 at 14:42
Ќе се реконструира плочникот во Порта Влае

По повеќе децении, на почетокот на есента, конечно се очекува да започнат градежните активности за обнова на плочникот во Порта Влае.

Како што информираат од Општина Карпош во завршна фаза е подготовката на основниот проект за партерно уредување – реконструкција на пешачка зона на станбено-деловниот комплекс Порта Влае.

Плочникот се простира на површина од околу 13.500 квадратни метри, а реконструцијата ќе се одвива во неколку фази.

Покрај замената на горниот дел (плочникот), ќе се направи и целосна обнова на хидроизолацијата, со цел да се спречи протекување на вода во подрумските или гаражните делови.

– Овој плочник повеќе години е руиниран, иако претставува центар за движење и комуникација на повеќето граѓани кои живеат во Порта Влае, но и во околните населби. Постоењето на повеќе угостителски објекти и мали бизниси придонесува за зголемена фреквенција на плочникот, поради што негова обнова е повеќе од неопходна, велат од Општината.

https://www.facebook.com/bogoevstefan/

https://www.vecer.press/ќе-се-реконструира-плочникот-во-порта/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1078
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 23-Jun-2020 at 19:25
„Минското поле“ ќе го нема повеќе
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 27-Jun-2020 at 12:01
НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА КОЛИТЕ НА КЕЈ 13 НОЕМВРИ, ШЕТАЛИШТЕТО СЕКОЈ ДЕН Е ПАРКИНГКејот 13 Ноември во Скопје никако да се ослободи од паркирани коли. И понатаму, секој ден низ кејот не само што се движат возила, туку секој слободен простор меѓу летните тераси на кафулињата е со паркирани возила. Редакцијата на САКАМДАКАЖАМ.МК при движењето од едниот до другиот крај на кејот за 10 минути изброи 20 паркирани коли и уште десетина возила кои си возеа низ кејот. Од нив само неколку беа за дотур на стока, повеќето беа возила на граѓани кои беа седнати во кафулињата.
Ваквата слика е секојдневие за овој дел од центарот на градот. Од движењето на возилата плочникот долж кејот е искршен и уништен.

Од Град Скопје од доаѓањето на функција на градоначалникот Петре Шилегов најавуваат решавање на овој проблем. Од таму објаснуваат дека станува збор за наследен проблем од минатото раководство кој не е лесно да се реши бидејќи ексградоначалникот Коце Трајановски донесе одлука улицата за пристап до зградата на „Телеком“ да биде низ шеталиштено.
„Станува збор за покомплексно прашање, бидејќи тука има рампа и паркинг за пристап на угостителските објекти во вид на дотур на роба, како и за објектите на ГТЦ и ‘Телеком‘, па неретко истото се злоупотребува од несовесни граѓани кои паркираат возила на оваа локација. Оваа состојба и хаос се наследени и истите се резултат на непланското работење на претходната градска администрација, бидејќи овој потег беше предвидена подземна сообраќајница, но во одреден момент инвеститорот беше ослободен од обврската да ја изгради. Во соработка со ‘Телеком‘ и со угостителите работиме на идејно решение. Решавањето на проблемот на кејот ќе биде дел од смарт решенија кои ќе го регулираат сообраќајот и нема да дозволат секој да може да влегува и да паркира на овој потег. Во сето тоа примарно за нас е да ги задоволиме и потребите на граѓаните тука да имаат простор како шеталиште“, велат од Град Скопје.
Освен што Град Скопје сѐ уште нема решение за овој проблем, на терен ја нема ниту полицијата да казнува, ниту пајак службата да ги подигнува непрописно паркираните возила. Се случува да излезат да интервенираат откако медиумите ќе напишат за состојбата на шеталиштето, но тоа трае само еден ден и потоа состојбата е по старо.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/nema-reshenie-za-kolite-na-kej-13-noevmri-shetalishteto-sekoj-den-e-parking/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 27-Jun-2020 at 12:29
На транспондерите за патарина кои би се вградиле во иднина може да има и сензори за хидраулични столпчиња, кои автоматски би ги спуштале оние каде на возилото му е дозволен пристап, и информации за дозволите на возилото за да се тргнат налепниците за паркинг итн.

Решение има и тоа изгледа вака:

извор, извор, извор

Edited by Staro Skopje - 27-Jun-2020 at 12:29
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 27-Jun-2020 at 12:58
Многу едноставно е решението, забрануваш возење по кејот и ги казнуваш сите што ќе се обидат да се паркираат. И ставаш некаква ограда, столпчиња, ако треба и бетонски ѕид за говедата што не разбираат, и тоа е тоа.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 29-Jun-2020 at 11:20
ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ СЕ ДАВИ ВО МОЧКИ И ГОМНА, ГРАДСКАТА И ОПШТИНСКАТА ВЛАСТ СИ ЈА ПРЕФРЛААТ ВИНАТА ЕДНА НА ДРУГА

Од почетокот до крајот на улицата Даме Груев во Скопје, од кај поранешно „Беко“ преку плоштад ВМРО низ улица Македонија до Собрание, движењето е низ ѓубре, измет, искршен плочник, заградени градилишта оставени на пола и блокирани патеки од испаркирани коли на пешачка зона. Овој дел од градот е целосно запуштен, неисчистен со години, се шири непријатна миризба од мочки и гомна и воопшто не доликува на строг центар на главен град на држава.

Ако се почне движењето пеш или со велосипед од патеката кај градилиштето на ТЦЦ „Плаза“, прво наидувате на неколку канделабри од проектот „Скопје 2014“ кои се извадени и со години стојат легнати на плочникот. Плоштадот ВМРО кој беше направен во времето на ексградоначаникот Коце Трајановски никој не го чисти, а камоли да го мие. Низ плочникот има расфрлено ѓубре, отпушоци од цигари, а низ плочките израсната трева. Фонтаната на споменикот не работи.

Најлоша е сликата на просторот меѓу зградата на „Технометал Бардар“ и хотелот до белата палата на ВМРО-ДПМНЕ. Откако пред неколку години фирмата „Технометал Вардар“ отиде во стечај и зградата е одземена од банката, се чини никој не стапнал да го исчисти овој простор. Плочникот воопшто не се гледа од измет, околу обрасната е трева, расфрлено ѓубре, фонтаната служи како корпа за отпадоци, а навечер нема ни светло. Дополнителна грдосија е хотелот кој го гради фирмата „Бетон“ до зградата на партијата ВМРО-ДПМНЕ. „Бетон“ затоа што ја градеша белата палата на партијата за возврат го доби просторот и маркичка за хотел. Но, по промената на власта таму не се одвиваат никакви градежни работи и градбата е оставена на половина.

Впечатокот дека не сте во центарот на градот продолжува и кога ќе се излезе на улица Македонија. Главната пешачка улица во Скопје е со искршен плочник, a коли и комбиња за дотур на стока постојано минуваат и се паркираат кај ќе стасаат. Летните тераси на кафулиња се заградени со стакларници, секој различен, а не унифицирани како што е случај за главните пешачки зони секаде во светот. На улица Македонија веќе десетина година стои и градилиштето за црквaта Свети Константин и Елена која почна да се гради во времето кога премиер беше Никола Груевски. За црквата тогашната влада организираше донаторси конференции за собирање пари за нејзина изградба, но сега Македонската православна црква никако да ја заврши изградбата на цркавата бидејќи велат дека немале средства.

Оттаму минувајќи низ тесниот просторот што е оставен меѓу градилиштето и некогашното кино „Култура“ се стигнува до Собранието. Таму не може да се помине од паркирани коли на сите страни, една зад друга. Просторот освен што е узурпиран со коли од врабтени во Собранието и Министерството за транспорт и врски, е запуштен, обраснат со треви и со искршени клупи.

Градоначалникот Саша Богдановиќ за ваквата слика на центарот на градот вели дека не може ништо да направи бидејќи надлежностите се на Град Скопје.

„На улица Македонија се согласувам дека ѝ е потреба реконструкција, но Градот ја презеде таа обврска. Исто така тие се надлежни и за чистење и одржување на плоштадот ВМРО и околниот простор. Што се однесува за паркингот кај Собрание, ние ја поништивме дозволата за градење на катна гаража и штом земјиштето се врати на државата ќе почеме со уредување на просторот во парк и ќе го решиме хаосот кој сега владее таму“, вели градоначалникот Богдановиќ.

Од Град Скопје не добивме одговор на нашото прашење зошто дозволуваат и не преземаат ништо за одржување и чистење на овој дел од центарот на Скопје.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/tsentarot-na-skopje-se-davi-vo-mochki-i-gomna-gradskata-i-opshtinskata-vlast-si-ja-prefrlaat-vinata-edna-na-druga/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7439
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 29-Jun-2020 at 20:23
не ми е јасно како банални работи како одржување на јавната хигиена, одржување на урбана опрема и зеленило на локално ниво, се надлежност на градот?
дури и Улица македонија да е под надлежност на Град Скопје, не гледам зошто не би можело на ситниците да работи Општина Центар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Online
Posts: 397
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 30-Jun-2020 at 00:25
Originally posted by zabegan

не ми е јасно како банални работи како одржување на јавната хигиена, одржување на урбана опрема и зеленило на локално ниво, се надлежност на градот?
дури и Улица македонија да е под надлежност на Град Скопје, не гледам зошто не би можело на ситниците да работи Општина Центар


Ја претпоставувам зошто се запоставува плоштадот ВМРО ама ајде...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 30-Jun-2020 at 10:45
Не е само овој плоштад. Изгледа како да има некоја тивка војна меѓу градот и општината. А ова со кејот недозволиво. Не треба ни проект ни фрлање милиони. Треба воведување ред и редовно одржување. Несфатливо ми е да си градоначалник, да ги гледаш овие искршени плочници и да те мрзи да пратиш една екипа да ги среди.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 15-Jul-2020 at 20:16
Корзото во Ѓорче Петров. На прв поглед, ми се допаѓа, фино е уредено.

ова е делот до улицата

до маркетот на Тинексе, ова не знам што би било:

бонус: Емпорио

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7439
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 16-Jul-2020 at 01:34
кога го поставија, кога им израснаа тоа тревките на плочките и коцката?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 19-Jul-2020 at 14:35
Место шеталиште, сервисната улица покрај кеј станува корзо за автомобили

Сервисната улица покрај кејот „13 Ноември“ на Вардар сè повеќе станува бесплатно паркиралиште.
Иако пред влезот во улицата, кај галијата, има предвидено подвижен заштитен столб кој треба да се спушта и да се подига и да овозможува влез само на возилата на Телеком и за дотур на стока, истиот подолго време не е во функција, па таму се паркира кој ќе стигне.

Скопјани се жалат дека секој ден тука поминуваат возила како да станува збор за корзо, а секој слободен простор меѓу кафулињата и летните тераси е окупиран со паркирани возила на гостите. Од движењето на возилата плочникот е искршен и уништен и при дожд се создаваат вирови.
– Градоначалникот вети пешачка зона, а нема ни „п“ од пешачка, ни „з“ од зона. Газдите на кафеаните и нивните гости му се поважни од нас пешаците и велосипедистите – коментираа пешаци кои поминуваа по улицата.

На влезот во улицата откај „Холидеј Ин“ има поставено семафор кој постојано свети црвено. Исто така има и сообраќаен знак со известување дека во улицата можат да влезат само возила кои имаат одобрение од Град Скопје. Ама не се почитуваат.
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во неколку наврати досега ветуваше дека ќе го реши овој проблем со решение кое ќе ги задоволи потребите и желбите на сопствениците на рестораните, но и за потребите на ГТЦ и на Телеком.

Тој се правдаше дека состојбата со сервисната улица покрај кејот е последица од волунтаристичкото и без план работење на претходното градско раководство.

– Таму требаше да се изгради подземна сообраќајница, но не се направи од претходното градско раководство иако земаа пари од Телеком. Сега ние немаме 3-4 милиони евра да ја изградиме, затоа заедно со Телеком и со угостителите работиме на идејно решение кое ќе ги задоволи потребите и желбите на сопствениците на рестораните – ова го вети Шилегов минатата година, но она што секојдневно се случува по сервисната улица говори дека решение сè уште нема.
Претходното градско раководство на овој потег планираше подземна сообраќајница, но потоа инвеститорот беше ослободен од обврската да ја изгради.
Службите на Општина Центар тогаш реагираа и се стопира изградбата и оттогаш состојбата е таква каква што е – возила си се рашетуваат, полицијата ја нема да казнува, а ниту пајак-службата да ги подига погрешно паркираните автомобили.

(С.Бл)

https://www.vecer.press/место-шеталиште-сервисната-улица-пок/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 546
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 19-Jul-2020 at 15:42
Секое решение освен подземна сообраќајница е мачкање очи и создавање дополнителен проблем.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 660
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 19-Jul-2020 at 15:52
Дали е возможно да се реши проблемот така да се отвори подземен влез и директна врска со гаражата на ГТЦ на -2 или со коридорот на ГТЦ за дотур на роба на -1? Варијанти ми идат неколку на памет, 1. дел од подрумите на Стопанска каде веќе има зградата спој со ГТЦ подрумски, 2. варијна испод почетокот на типо па под пешачката зона или па 3. под делот со дуќани кај што е кафичот дион.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.