build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 31-Mar-2013 at 15:54
Тодоровиќ најави изградба на нов парк во Капиштец

Кандидатот за градоначалник на Општина Центар од коалицијата „За подобра Македонија“ Владимир Тодоровиќ денеска на прес-конференција најави изградба на нов парк во населбата Капиштец.

Паркот се гради покрај булеварот „Св.Кирил и Методиј“ на вкупна површина од околу 2.000 квадратни метри и ќе биде хортикултурно и партерно уреден.

- Од средбите со граѓаните на населбата Капиштец добивме информација дека тие повеќе сакаат парк отколку паркинг кој веќе беше започнат да се гради. Покрај зелените површини и пешачките патеки од бехатон плочки, паркот ќе содржи и урбана опрема која опфаќа клупи, корпи за отпадоци и канделабри. Паркот ќе биде опкружен со дрворед од израснати јавори, тревници со алпинетуми од декоративни зимзелени садници и цветни топки од разновидни сезонски цветен расад како вистински украс за граѓаните, изјави Тодоровиќ.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 31-Mar-2013 at 15:55

Како што можам да забележам од рендериве ова не е Капиштец туку Дебар Маало, односно потегот кај Архитектонски/Градежен факултет нивниот паркинг и слаткарницата Апче, а и пишува доле на дуќанот Апче ако погледнете убаво.

Паркингот од факултетот се планира да се премести во подземен и приземен паркинг, како што е прикажано на втората слика, а на тој потег да се направи голем парк, односно кровна-парк тераса, бар како што можам да укапирам од сликата.

Edited by HugoGoulding - 31-Mar-2013 at 16:15
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 31-Mar-2013 at 17:24
паркингот, заедно со таа ниската градба што излегува на булеварот, не се во сопственост на факултетот?

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 31-Mar-2013 at 18:53
bidejki imame prekrasen presek na samiot proekt, edno prasanje do izumitelite: dali znaat deka drvata imaat korenja golemi skoro kolku samite drva? kade li ke bidat tie? ili se pravi proekt kolku da se kaze deka eve pravime parkovi?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 31-Mar-2013 at 19:07
затоа не се коментират предизборни ветуавња

Edited by gjoko - 31-Mar-2013 at 19:07
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 31-Mar-2013 at 22:44
Имаше од Италија еден интересен проект за спортска сала и на SSC го имам видено мислам Parco delle Stelle ,исто се прашував за корењата и помислив дека сигурно ќе засадат мали дрвца што не растат многу,

Од друга страна па и ова е интересен начин тоа да се направи
http://inhabitat.com/vo-trong-nghia-architects-to-build-vertical-forest-office-building-in-vietnam/trees-building-5/
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 01-Apr-2013 at 22:06

Originally posted by xnx

bidejki imame prekrasen presek na samiot proekt, edno prasanje do izumitelite: dali znaat deka drvata imaat korenja golemi skoro kolku samite drva? kade li ke bidat tie? ili se pravi proekt kolku da se kaze deka eve pravime parkovi?


Пресекот е дводимензионален така да дрвата може да се многу поназад или понапред т.е. да не се во иста рамнина. 

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 01-Apr-2013 at 22:57
вечерва беше гостин кај јади бурек, и рече дека оваа иновација ја видел негде во странство(мислам дека негде во Германија дека рече,не го слушав многу),таму функционирала добро
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 02-Apr-2013 at 01:47
Originally posted by HugoGoulding

Тодоровиќ најави изградба на нов парк во Капиштец

Кандидатот за градоначалник на Општина Центар од коалицијата „За подобра Македонија“ Владимир Тодоровиќ денеска на прес-конференција најави изградба на нов парк во населбата Капиштец.

Паркот се гради покрај булеварот „Св.Кирил и Методиј“ на вкупна површина од околу 2.000 квадратни метри и ќе биде хортикултурно и партерно уреден.

- Од средбите со граѓаните на населбата Капиштец добивме информација дека тие повеќе сакаат парк отколку паркинг кој веќе беше започнат да се гради. Покрај зелените површини и пешачките патеки од бехатон плочки, паркот ќе содржи и урбана опрема која опфаќа клупи, корпи за отпадоци и канделабри. Паркот ќе биде опкружен со дрворед од израснати јавори, тревници со алпинетуми од декоративни зимзелени садници и цветни топки од разновидни сезонски цветен расад како вистински украс за граѓаните, изјави Тодоровиќ.

Кога веќе спомнал Тодоровиќ дека беше планирано да се прави паркинг, ред е да се каже дека истата површина беше планирана како паркинг се до почетокот на вториот круг, за одеднаш да склопат мини парк, за кој е срамота да се викаат новинарски екипи. У паркот ќе има две патеки во форма на буквата Х, уште не повеќе од 100 метри квадратни зеленило, а најголем дел од површината ипак ќе бида паркинг. Се на се, деновиве интензивно се работи на шминкање на населбата Капиштец.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 06-Apr-2013 at 14:03


Ова е новиот парк во Капиштец што го најави Тодоровиќ.
На ова место се градеше нов паркинг кој беше речиси готов, ама експресно го преуредија во парк.


Edited by Bulldozer - 06-Apr-2013 at 14:05
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 06-Apr-2013 at 15:28
Паркингот си постои а паркот е паралелно со паркингот ,јас навистина не разбирам што сакаш да кажеш
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 06-Apr-2013 at 17:51
Колкаво пространство . . .
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 06-Apr-2013 at 18:17
И на крај, се ова ќе биде срушено, кога ќе се копа за Јужен булвар, во некој следен мандат (џабе потрошени пари), а можеа да направат барем фудбалски, кошаркарски игралишта (на соодветна локација). Со еден збор, невиден кретенизам.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 06-Apr-2013 at 21:01
срамота е она што во моментов се прави и ветува низ градов, во патетична борба за гласови... среќа што „парков“ е само тревник, и нема споменици, фонтани и слично, па дава можности...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 06-Apr-2013 at 21:51
Не можам да им одолеам на фиќовците во рендеров  Smile
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 07-Apr-2013 at 14:14
 
Originally posted by daci92

Паркингот си постои а паркот е паралелно со паркингот ,јас навистина не разбирам што сакаш да кажеш


На местото каде што сега никнува новиов парк претходно беше запуштена ливада која ја прекопаа и ја тампонираа со цел да направат нов паркинг кој што требаше да се спои со малиот паркинг на ЈП Градски паркинзи кој што и сега постои (т.е делот од паркингот што остана откако го направија турбо кружниот тек кај Католичка) На сликата се гледа дека е направен нов влез од улица Народен фронт од каде требаше да биде влезот на паркингот ама сега откако просторот стана парк од тука ќе се влегува на малиот паркинг што веќе постои.

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 07-Apr-2013 at 14:29
Ова е кај цветен пазар (сега) ако не се лажам, а таму паркот не никнува баш сега туку постои веќе неколку месеци, а претходно беше ливада.
Тоа дека се тампонирал и тој дел каде што е сега паркот не сум знаел но сепак паркингот паралелно со паркот си постои.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 07-Apr-2013 at 14:54
Originally posted by daci92

Ова е кај цветен пазар (сега) ако не се лажам, а таму паркот не никнува баш сега туку постои веќе неколку месеци, а претходно беше ливада.
Тоа дека се тампонирал и тој дел каде што е сега паркот не сум знаел но сепак паркингот паралелно со паркот си постои.
овој парк на сликата не постоеше порано, тука беше половина неуреден тревник и половина сервисно руинирано паркингче каде што АМСМ ги паркираа своите возила
кога почна да се тампонира просторот, се најавуваше дека тука ќе се прави паркинг, со цел да се прошири паркингот што е веднаш до кружниот тек кај католичка

еве за кој простор збориме ние:
41°59'37.47"N
 21°25'14.03"E


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 07-Apr-2013 at 18:33
Originally posted by zabegan

Originally posted by daci92

Ова е кај цветен пазар (сега) ако не се лажам, а таму паркот не никнува баш сега туку постои веќе неколку месеци, а претходно беше ливада.
Тоа дека се тампонирал и тој дел каде што е сега паркот не сум знаел но сепак паркингот паралелно со паркот си постои.
овој парк на сликата не постоеше порано, тука беше половина неуреден тревник и половина сервисно руинирано паркингче каде што АМСМ ги паркираа своите возила
кога почна да се тампонира просторот, се најавуваше дека тука ќе се прави паркинг, со цел да се прошири паркингот што е веднаш до кружниот тек кај католичка

еве за кој простор збориме ние:
41°59'37.47"N
 21°25'14.03"EМоја грешка, јас мислев за соседниот парк кој беше проширен и кој има паркинг паралелно со него (сега видов дека се викал Парк на новинарите)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 29-Apr-2013 at 00:50
Не можев да ја најдам нишката за ова мало плоштадче во Карпош, па овде ќе ги постирам сликите.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.