build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 18-Sep-2014 at 15:40
Од мојата денешна тура... Боемската улица. Ако ги обноват фасадите во скоро време, целата околина ќе добие еден сосем поинаков и поубав лик. Вака, само со улицата, се добива делумен впечаток. Елементите за седење на крајот од улицата мене ми се чинат непотребни, и можеби класични клупи ќе беа подобро решение. Коцката одлично се вклопува со калдрмата на соседната улица, каде што има барови и кафеани.

DSC05426 by george k. 1981, on Flickr

DSC05428 by george k. 1981, on Flickr

DSC05429 by george k. 1981, on Flickr

DSC05430 by george k. 1981, on Flickr

DSC05433 by george k. 1981, on Flickr

DSC05434 by george k. 1981, on Flickr

DSC05435 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 18-Sep-2014 at 15:40
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 18-Sep-2014 at 15:41
DSC05437 by george k. 1981, on Flickr

DSC05438 by george k. 1981, on Flickr

DSC05439 by george k. 1981, on Flickr

DSC05440 by george k. 1981, on Flickr

DSC05441 by george k. 1981, on Flickr

DSC05443 by george k. 1981, on Flickr

DSC05444 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 18-Sep-2014 at 15:51
Ми се допаѓа што улицата е целосно нивелирана т.е. нема подигнати тротоари. Даските што веројатно треба да преставуват клупи личат како да се паднати од небо и си немат врска со амбиентот. На тој зидот пдобро да се направија некој каскадни садници за цвеќе а наместо ова дрвената скулптура да се ставт клупи за седење. Или некој масички за шах и слично во секој случај може многу покреативно и пофункционално да се реши тоа „ќоше„. Добро е што од страна на илиденска има и пристап за велосипеди или инвалидски колички. За жал денес видов фотографија каде веќе имаше паркиран автомобил на улицата ако се попушти со паркрањето боемската улица ќе се претвори во паркинг простор на тие што ќе седат околу кафанчето.

Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 18-Sep-2014 at 19:20
Мене ми се допаѓа. Се надевам дека ќе ги средат фасадите и ќе отворат повеќе кафани.

До некаде ме подсеќа на Широк Сокак - Битола, помалце развиен.

Единствено тоа што клупите, кои се надевам се само уметничка инсталација - не ми се вклопуваат во амбиентот. А и името „амбиентална улица“ со закон да се забрани да се користи. хаха
Traveling.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 18-Sep-2014 at 23:36

Фото: Официјално отворен новиот плоштад во Прилеп

од Н. П. · 19.09.2014

IMG_7286%20%28Copy%29

Вечерва официјално се отвори новиот плоштад околу градскиот саат во старата чаршија во Прилеп кој беше предводен од битолскиот мандолиски оркестар заедно со Нико Наумов.

IMG_7367%20%28Copy%29Новиот плоштад се протега со површина од 1600м2, а неговата вредност изнесува околу 6.000.000 денари. Високите Перголи ќе бидат обвиткани со зеленило во стилот на некогашните лозници така што посетителите ќе можат да уживаат во пријатните ладовини.

Градоначалникот Марјан Ристески отворајќи го свечено овој плоштад изјави дека неговата функција ќе биде повеќенаменска освен за одмор и релаксација ќе служи и како алтернативна сцена за разни музички случувања.

            IMG_7282%20%28Copy%29 IMG_7279%20%28Copy%29IMG_7369%20%28Copy%29IMG_7280%20%28Copy%29
http://setaliste.com.mk/top-vesti/makedonija/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%88%D1%82/

1600 квадратни метри 100 илјади евра. Штета што нема поквалитетни слики за да видиме што точно е работено и како било предходно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 19-Sep-2014 at 07:23
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 19-Sep-2014 at 12:22
Свака част за Прилеп. Едноставно градоначалников го препороди градов. Не ме интересира дали прави криминални зделки и колку се има збогатено за овој период, али полека но сигурно сите црни точки у центарот ги урбанизираше на високо ниво. Со конечното отворање на Сити центарот, централно јадро со сигурност ќе може да конкурира на Битола, која од друга страна е тотална спротивност од активностите од Прилеп...
Секоја чест!

На Боемскава улица едино и фали зеленило, цвеќиња и подобра уреденост на тамошните кафани, нарочито на Канцеларија, која сега е на ударно место, не е лошо малку старогадски шмек да и се даде, тоа бар е ефтино и затоа секоја втора кафана таква е. Мислам дека ипак Жерновски ја утна улицата, кога станува збор за развивање на некој кафански/боемски живот, не само поради културата на граѓаните, туку и ради самата достапност на улицата и околината, де факто делот кај Перо мора да е втор на листата за средување, ипак тоа е јадрото на Дебар Маало.
23ka.wordpress.com
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 19-Sep-2014 at 15:24
Kako da go resi bunisteto vo Centar, ovoj Zernovski, pa mavanje po gradi. Od 50 metri ulice napravi fama ko da se zbori za gradeznicki dostrel na stoletieto. Stavieno e nov trotoar na ulica koja imase trotoar. Edna ulica, 50 metri, za 5 meseci.

Bunista od tipot na ona na kraj na CEdomir Minderovic i Sv. Kliment Ohridski (41.999236, 21.425806), toa nek si sedi taka. Da ne zboram kolku kolu skapani ima po debar maalo na trotoarite.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 19-Sep-2014 at 15:35
Баш пред некој ден гледав план за 2014 и беше спомната таа уличка, и Пиринска исто така. Дека биле во план мини-скверчиња на делот кај што допираат до булеварот. Со ова темпо на работа тешко годинава да ги средат, ал барем желба се има.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 19-Sep-2014 at 17:31
Originally posted by N23

Свака част за Прилеп. Едноставно градоначалников го препороди градов. Не ме интересира дали прави криминални зделки и колку се има збогатено за овој период, али полека но сигурно сите црни точки у центарот ги урбанизираше на високо ниво. Со конечното отворање на Сити центарот, централно јадро со сигурност ќе може да конкурира на Битола, која од друга страна е тотална спротивност од активностите од Прилеп...Секоја чест!На Боемскава улица едино и фали зеленило, цвеќиња и подобра уреденост на тамошните кафани, нарочито на Канцеларија, која сега е на ударно место, не е лошо малку старогадски шмек да и се даде, тоа бар е ефтино и затоа секоја втора кафана таква е. Мислам дека ипак Жерновски ја утна улицата, кога станува збор за развивање на некој кафански/боемски живот, не само поради културата на граѓаните, туку и ради самата достапност на улицата и околината, де факто делот кај Перо мора да е втор на листата за средување, ипак тоа е јадрото на Дебар Маало.Прилеп е доста среден убав и пријатен град за престој. Дури во некој делови и посреден од Битола на пример старата чаршија помала е но каде каде посредена. Ако пред неколку години или децении Прилеп бил село во споредба со Битола денес сосема може да се носи секако исклучок е широк сокак кој за наши услови е единствен. Конкретно за плоштадот не е некое особено креативно решение и доста ми се чудни натстрешниците кои личат на автобуски постојки но веројатно во живо се добива подобра слика.

Инаку за градоначалникот на Прилеп особен впечаток ми остави кога бевме во Прилеп со еден Германец сабота беше и имаше некоја вежба на поќарникарната единица. Седнавме во еден кафич по некое време влезе и градоначалникот и буквално се поздрави со сите. Дојде и до нашата маса не позна дека не сме од градот не праша како сме од каде доаѓаме, дали е се во ред и дали ни се допаѓа градот. После врза неколку реченици на германски и така. Зборот ми е дека се гледа дека човекот е меѓу луѓето, ги познава а веројатно ги знае и нивните проблеми.

За боемската улица можам да кажам дека тоа што го направи општина центар за кафанџиите таму а и за граѓаните кои живеат на таа улица тоа е како сите поединечно да добиле бинго. Затоа мислам дека сега ако се добро организирани и благодани треба самите малку да вложат во разубување на балконите со цвеќиња, дуќанџиите исто не е лошо да направат план заедно со општината да ги стегнат фасадите и тн.Edited by kultuzin - 19-Sep-2014 at 17:33
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 19-Sep-2014 at 19:38
Da se ima zelba, mozese da se napravat site vo isto vreme, ne edno po edno. Ili kje pravime za sekoj trotoar po edna manifestacija.

Vo taa smisla, na kraj na ulickite sto zavrsuvaat slepo na Ilindenska i Sv. Kliment moze da se zasadat po edno/dve drva, taka i taka se slepi tie kraevi, a neli se isposekoa kup drva po toj proteg.

Dali nekoj znae inace kade/kako se prijavuvaat krntii ostaveni po trotoari?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 19-Sep-2014 at 20:43
Фонтаната на плоштад "Македонија"


mkd.mk

Edited by jyvation - 19-Sep-2014 at 20:43
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 19-Sep-2014 at 22:31
Ќе пренесам еден статус на фејсбук со тоа што последнит дел ќе го скратам кој сака нека види на линкот подоле:

Општина Центар потроши 460.000 евра за поплочување на уличката викана „Боемска“, а официјално Ѓорѓи Пешков, долга 79 метри, со површина од 1.177 метри квадратни (види фотографии од Државен завод за катастар).
По ред.
1. „Боемска улица“ (Ѓорѓи Пешков) нема 2.000 метри квадратни како што вчера јавноста ја информираа Општина Центар и Андреј Жерновски (лажеа, замајуваа, они си знаат) , напротив според имотен лист за парцела број 5430/2- таа има само 1.177 метри квадратни (види слика со имотен лист, плус официјалното соопштение на центарци каде тврдат дека уредиле 2.000 метри квадратни).
http://www.opstinacentar.gov.mk/otvoranjeboemskaulica.aspx

2. За да станат 2.000 метри квадратни, како што тврдат општинарите , Жерновски ќе треба да појасни во јавност дали им ги уредувал и дворовите на жителите од таа улица, евентуално дневните соби. (види слика со сателитско мерење, со навлезена линија во дворни места
).

За потсетување, реконструкцијата на Никола Вапцаров, кај „Ловец“, долга 150 метри и со површина од 1.800 метри, пред 2 год. Тодоровиќ го чинеше -190.000 евра. Неговиот наследник, за уличка со двојно помала површина и должина, фактурирал 2,5 пати повеќе и притоа редеше стара коцка извадена од други улички во Центар (сам информираше за тоа на прес).
Притоа никој од Центар не ги кажа фирмите кои ги изведувале работите. Зошто другари ? Се плашите да не излезе дека се фирми блиски до опозицијата ?

http://puls24.mk/makedonija/vesti/boemska-ulica-nema-2000-taa-ima-samo-1-777-metri-kvadratni

Вчера спомнав со исти пари Карпош 6000 илјади квадратни метри. А еве во центар во времето на Тодоровиќ улицата Вапцаров 1800 квадратни метри за 190 илјади евра.

Прилеп 1600 квадратни метри 100 илјади евра.
Кој што сака нека каже ама улица 79 метри должина и 1200 квадратни метри за да ти излезе 450 илјади евра треба


Или по квадратен метар

Прилеп плоштад 62 Евра
Карпош 83 Евра
Центар Тодоровиќ 105 Евра
Центар Жерновски 383 Евра

Сами проценете што е и како е.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 20-Sep-2014 at 01:20
Ако не се лажам, на оваа улица се изведуваа и подземни работи, така барем делуваше на терен додека работеа, затоа и траеше долго. Ако не е така, а Жерновски си има свои медиуми за да убеди дека е ипак така, ондак ова е уште еден во низата матни зделки во општина Центар, кои траат уште од времето на Аларова. Центар пред некоја година имаше најголем буџет од сите скопски општини...

23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 20-Sep-2014 at 02:33
не ми е ништо симпатичен Жерновски, и јасно е дека уште на избори, војната во центар се водеше за бизнисите и зделките кои може да се направат во Центар... само едно не ми е јасно, како може цела нација да почне да гори села и градови за една улица и за една шарена фасада, кога во истиот момент се случува нешто како Ск2014?
извинете политички ориентирани медиуми и останат свет од овци, ама криминалот изваден од една улица, е неспоредлив со тоа што е содржано во Ск2014... се разбира дека не е оправдан, и дека се работи за истиот политички џган само во друга боја, ама само тоа не ми е јасно... како може некој да седи мирен со проклето панорамско тркало во Вардар, ама да му биде проблем една улица?

претходно си ги броеја исечените дрва, сега си ги бројат парите... и што? демек кој повеќе украл? абе ајде...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 20-Sep-2014 at 09:51
koj sto bil na ulicata, znae deka osven ulicata se renoviraat i trotoarite sto nosat do nea, i toa od ednata strana se do van gog/kaldrma. mozebi sose niv se dobiva 2000 ako nekoj ne go mrzi nek presmeta
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 20-Sep-2014 at 13:26
Originally posted by jyvation

Фонтаната на плоштад "Македонија"


mkd.mk


За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 20-Sep-2014 at 19:35
Не знам што не е јасно, улицата е Боемска, парите... ги испиле боемите.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 20-Sep-2014 at 19:57
Изгледа само јас сакам да се заменат дрвата на плоштадот со нови (по можност од дрвата на Жерновски)
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 20-Sep-2014 at 20:59
@N23 не бладај со коментарот погоре Прилеп е една од најголемите коњушари не на Балканот туку во светот. Градоначалникот седи по кафана и има задача еднаш годишно да се слика со некоја српска пејачка за време на Пивофест во лето. Прилеп е град што нема развој и тоа што го има е од времето на Тито.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.279 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.