build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 17-Apr-2015 at 17:49
Во Струга почна да се реновира една страна од кејотBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 19-Apr-2015 at 16:09


Кејот и центарот на Струга ќе добијат нов лик

Шеталиштето на кејот од источната страна на реката Црн Дрим и плоштадот во Струга ќе добијат нов лик, најавуваат од општина Струга.

Оттаму информираат дека деновиве започнале подготвителните работи за реконструкција на кејот, кој според идејниот проект ќе биде поплочен со нови плочки и на него ќе биде поставена модерна урбана опрема. Исто така кејот ќе добие и современо хортикултурно уредување, а доколку се тече според планираното, целокупната реконструкција ќе заврши пред почетокот на туристичката сезона.

Со проектот кој веќе е во фаза на реализација се предвидува формирање на пешачка зона на плоштадот до пред општинската зграда и негово целосно реконструирање.

Според информациите кои се објавени на веб страницата на општина Струга за реконструкција на шеталиштето на кејот ќе бидат издвоени 14.500.000 денари или околу 230.000 евра.

http://www.ohridnews.com/vesti/82923
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 20-Apr-2015 at 23:25
Добро, освен паркинг ќе има и нешто друго.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 28-Apr-2015 at 13:12
Пред 1 недела
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 30-Apr-2015 at 05:23
Ќе се реконструира кејот на Црн Дрим во Струга

Локалната самоуправа од Струга ја започна реконструкцијата на шеталиштето на Кејот од источната страна на реката Црн Дрим. За изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Мирани-АГ“ од струшкото село Велешта. Во согласност со идејниот проект, новиот лик на шеталиштето предвидува изведба на нови плочки и поставување на урбана опрема. Долж кејот ќе се обнови постоечкото хортикултурно уредување, при што целокупните активности е зацртано да се завршат пред почетокот на туристичката сезона. За зафатот ќе се потрошат 14.500.000 денари од општинскиот буџет.Покрај Кејот на реката Црн Дрим, општина Струга планира во следната фаза да го реконструира и градскиот плоштад. Со проектот се планира формирање на пешачка зона на плоштадот до пред општинската зграда и неговото целосно реконструирање.

http://www.build.mk/?p=44254
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 30-Apr-2015 at 17:15
Пешачката улица кај Бит Пазар е завршена, но за жал видов доста паркирани возила на неа. Ќе треба рампа да се стави ако планираат да ја зачуваат. Инаку, изгледа дека е квалитетно направена.За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 15-May-2015 at 11:57
Се чисти пешачката зона на „Туристичка“ во ОхридЕкипите на Јавна хигиена при ЈП „Охридски Комуналец“ деновиве интензивно работат на уредување на пешачката зона по целата должна на булевар „Туристичка“, пишува OhridNews.

-Од двете страни на булеварот, темелно се чистат тротоарите од наносите од песок и земја, се отстранува ниската вегетација и се расчистуваат одливните шахти. Ангажирани се 6 општи комунални работници, а активностите ќе се одвиваат етапно во следните три дена, информираат од ЈП „Охридски Комуналец“.

http://www.porta3.mk/se-chisti-peshachkata-zona-na-turistichka-vo-ohrid/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 16-May-2015 at 22:19
Nesto od Struga (spored Fb e vcerasna)

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 20-May-2015 at 19:59


Дали и Струга ја префати епидемија на палми од Охрид?
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 20-May-2015 at 22:32
Палмите се убави дрва, но освен за потоплите краишта како Гевгелија и Дојран, за другиве места кај што ги ставаат, се сосема непотребни. Не одговараат на климата и амбиентот, притоа повлекуваат големи пари за одржување во постудените места.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 20-May-2015 at 22:53
Pred dve nedeli bev vo Svajcarija vo Lukarno, gradot e poln so palmi i navistina ubavo izgleda iako po planinite vo okolinata ima sneg.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 21-May-2015 at 11:00
Локарно. Во Швајцарија. Каде не е скапо да одржуваш палми. Пред народниот театар. На „градска плажа“. Спроти „галија“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 21-May-2015 at 11:18
Gitar ne zboram za skapo ili ne zboruvam deka LICI. E sega mora da se kaze deka tamu bidejki e kotlina temperaturite retko Pagat pod nula taka da klimatski gledano odgovara poveke nego kaj nas.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 21-May-2015 at 12:28
Еве ги, да видиме баш дали ќе успеат.

Edited by jyvation - 21-May-2015 at 12:28
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 21-May-2015 at 14:05
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 21-May-2015 at 14:17
Da ne se zemeni od kaj stariot teatar?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 22-May-2015 at 03:19
нека има и палми, само нека се среди... кејот на Вардар е најголемо ругло што постои во градов долги годиништа... можеби е виновен за многу визури за кои бесправно досега биле обвинети разни објекти

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 24-May-2015 at 13:19
Една од подобрите работи годинава у градот


23ka.wordpress.com
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 24-May-2015 at 23:37
Низата со палми е непотребно често засадена. И нека им каже некој во град Скопје дека прво се средува кејот со плочки асвалт или што и да е па потоа се сади зеленило.
Инаку сметам дека палмиве се и повеќе од смешни и тотално непотребно расфрлање на пари кои бог знае каде завршуваат.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 05-Jun-2015 at 21:13
Се урива една куќсрка во чентарот на струга за да се прошири кружниот тек (фб )Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.