build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2173
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 18-Apr-2016 at 21:06
Срамота! Нели се бунат дека спомениците биле вандализирани, зошто тогаш истите тие луѓе ги рушат?!
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 19-Apr-2016 at 08:48
Originally posted by stratus

За време на изминатата ноќ и утрото, брутално без најава беше рушена познатата фонтана пред музејот во Битола.Изминатите децении таа служеше како собиралиште на млади и оние кои размислуваат малку послободно. А последните години служеше и како почетна точка за сите демонстрации, безразлика од типот (почист воздух, на точак, слобода...), организирани во Битола. Фонтаната е рушена без образложение и најава за како тој простор во иднина би се оформил (без никаков јавен конкурс).

За многумина тајмингот е „чуден“. Да се потсетиме како изгледаше:Без најава? Реализацијата на проектот за реконструкција на фонтаната доцни веќе 2 години. Информирај се подобро. А инаку како изгледаше последните 10-15 години, повеќе беше срам за Битола, отколку некаква култна точка или собиралиште во градот.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 19-Apr-2016 at 14:30
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 19-Apr-2016 at 15:40
Требаше реконструкција, зафат каков што имаше пред 10тина години (префарбување и смена на скршените плочки), а не целосно рушење на еден обект симбол на поновата историја на градот. Никој нема да ме убеди дека рушењето не е темпирано и политички иницирано.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 19-Apr-2016 at 17:01
Ајде, ќе ви изградат поубава и поскапа.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 20-Apr-2016 at 11:53
Originally posted by Navigator

   Без најава? Реализацијата на проектот за реконструкција на фонтаната доцни веќе 2 години. Информирај се подобро. А инаку како изгледаше последните 10-15 години, повеќе беше срам за Битола, отколку некаква култна точка или собиралиште во градот.

А оти ти од шо позиција заклучи дека повеќе беше срам одколку култно место? Си седел некогаш на фонтана? Ако си роден пред 80-тите, значи дека појма немаш какво место беше фонтаната. Прашај ги младите луѓе родени од крајот на 80-тите па навака, ќе видиш дали ја сметаат за срам или за пријатно место... само мал проблем ќе ти биди што голем дел од тие што во даден момент од младоста се собираа на фонтана одамна ја напуштија Битола, а сега имат уште една причина помалку за да се вратат.

Не знам на кого му објансувам. Добрите христијани нема да сфатат што значи урбано место, покриено ЦЕЛОСНО со графити. Само бел мермер или гипс му е мајката, а најубаво па уште и некој војвода да биде централна точка, и сите да ќутат и да му се поклонуваат, и да сонуваат за херојските времиња кога секој можеше да убива...(нејадбоже некој да скејта под него, некои зли деца излезени од утробата на родители расипани од трулите идеи на развратниот запад)

Edited by hcitrS - 20-Apr-2016 at 11:54
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 20-Apr-2016 at 14:25
Originally posted by hcitrS


Не знам на кого му објансувам. Добрите христијани нема да сфатат што значи урбано место, покриено ЦЕЛОСНО со графити. Само бел мермер или гипс му е мајката, а најубаво па уште и некој војвода да биде централна точка, и сите да ќутат и да му се поклонуваат, и да сонуваат за херојските времиња кога секој можеше да убива...(нејадбоже некој да скејта под него, некои зли деца излезени од утробата на родители расипани од трулите идеи на развратниот запад)


Ako ti nasive ckrtanici gi smetas kako grafiti od umetnicko znacenje, imas seriozen problem so ocite ili pak so percepcijata...
Mislis Grujo e diktator... Na Makedonija i treba vistinski diktator ala Saudiska Arabija.
Krades i ti secat race, frlas gjubre i ti secat race... Za stoka ne e zakon i demokratija...

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 20-Apr-2016 at 18:10
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Navigator

   Без најава? Реализацијата на проектот за реконструкција на фонтаната доцни веќе 2 години. Информирај се подобро. А инаку како изгледаше последните 10-15 години, повеќе беше срам за Битола, отколку некаква култна точка или собиралиште во градот.

А оти ти од шо позиција заклучи дека повеќе беше срам одколку култно место? Си седел некогаш на фонтана? Ако си роден пред 80-тите, значи дека појма немаш какво место беше фонтаната. Прашај ги младите луѓе родени од крајот на 80-тите па навака, ќе видиш дали ја сметаат за срам или за пријатно место... само мал проблем ќе ти биди што голем дел од тие што во даден момент од младоста се собираа на фонтана одамна ја напуштија Битола, а сега имат уште една причина помалку за да се вратат.

Не знам на кого му објансувам. Добрите христијани нема да сфатат што значи урбано место, покриено ЦЕЛОСНО со графити. Само бел мермер или гипс му е мајката, а најубаво па уште и некој војвода да биде централна точка, и сите да ќутат и да му се поклонуваат, и да сонуваат за херојските времиња кога секој можеше да убива...(нејадбоже некој да скејта под него, некои зли деца излезени од утробата на родители расипани од трулите идеи на развратниот запад)
Обично е така, кога фактите не се на твоја страна, почнуваш да се расфрлаш со субјективни искази пропратени со малку патетика. Фактот е дека реконструкцијата на фонтаната беше дел од програмата на градоначалникот, но тогаш никој не реагираше. Друг факт е дека фонтаната беше во очајна состојба. Ако треба за нешто да им се замери на Општината, тоа е рокот на завршување на проектот. И ако те интересира, сум седел на фонтаната. Поточно, сум поминал дел од детството на фонтаната, но тогаш не обрнував многу внимание како изгледа. Види ја само сликата неколку поста нагоре. Проблемот не е само во графитите (патем, не се занесувајте дека секоја чкртаница е графит и форма на урбана уметност). Фонтаната се распаѓаше и беше срамна слика за градот, сакал ти да го признаеш тоа или не.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 20-Apr-2016 at 18:51
Originally posted by iGi_PoP


Mislis Grujo e diktator... Na Makedonija i treba vistinski diktator ala Saudiska Arabija.
Krades i ti secat race, frlas gjubre i ti secat race...

Сакаш да кажеш дека на грујо треба да му се исечат рацете?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 20-Apr-2016 at 19:06
Originally posted by Navigator

Originally posted by hcitrS

Originally posted by Navigator

   Без најава? Реализацијата на проектот за реконструкција на фонтаната доцни веќе 2 години. Информирај се подобро. А инаку како изгледаше последните 10-15 години, повеќе беше срам за Битола, отколку некаква култна точка или собиралиште во градот.

А оти ти од шо позиција заклучи дека повеќе беше срам одколку култно место? Си седел некогаш на фонтана? Ако си роден пред 80-тите, значи дека појма немаш какво место беше фонтаната. Прашај ги младите луѓе родени од крајот на 80-тите па навака, ќе видиш дали ја сметаат за срам или за пријатно место... само мал проблем ќе ти биди што голем дел од тие што во даден момент од младоста се собираа на фонтана одамна ја напуштија Битола, а сега имат уште една причина помалку за да се вратат.

Не знам на кого му објансувам. Добрите христијани нема да сфатат што значи урбано место, покриено ЦЕЛОСНО со графити. Само бел мермер или гипс му е мајката, а најубаво па уште и некој војвода да биде централна точка, и сите да ќутат и да му се поклонуваат, и да сонуваат за херојските времиња кога секој можеше да убива...(нејадбоже некој да скејта под него, некои зли деца излезени од утробата на родители расипани од трулите идеи на развратниот запад)
Обично е така, кога фактите не се на твоја страна, почнуваш да се расфрлаш со субјективни искази пропратени со малку патетика. Фактот е дека реконструкцијата на фонтаната беше дел од програмата на градоначалникот, но тогаш никој не реагираше. Друг факт е дека фонтаната беше во очајна состојба. Ако треба за нешто да им се замери на Општината, тоа е рокот на завршување на проектот. И ако те интересира, сум седел на фонтаната. Поточно, сум поминал дел од детството на фонтаната, но тогаш не обрнував многу внимание како изгледа. Види ја само сликата неколку поста нагоре. Проблемот не е само во графитите (патем, не се занесувајте дека секоја чкртаница е графит и форма на урбана уметност). Фонтаната се распаѓаше и беше срамна слика за градот, сакал ти да го признаеш тоа или не.Зошто се руши ако е проект за реконструкција, т.е. можело да се заврши само со реновирање.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 20-Apr-2016 at 19:22
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by iGi_PoP


Mislis Grujo e diktator... Na Makedonija i treba vistinski diktator ala Saudiska Arabija.
Krades i ti secat race, frlas gjubre i ti secat race...

Сакаш да кажеш дека на грујо треба да му се исечат рацете?


Da i na nego i na Zaev i na site vandali koi sto frlaat boi i unistuvaat objekti izgradeni so parite na site ziteli na Makedonija.
Seci sve!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 20-Apr-2016 at 23:33
Сполајти на поуките. Фонтаната требаше да се реновира - да, то нигде не го порекнав, а заборавив да го напоменам. И фонтаната беше урбан симбол за голем дел од младите, сакал ти да го признаеш тоа или не. И не ми треба сликата, секој ден ја гледам.

Па дури и на битолската општина и градоначалникот успеа образот да му го обелиш. Па ти си највероватно светец пријателе, оти освен жена му, друг двојче го нема пофалено, та нити партијата негова.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 22-Apr-2016 at 04:34
Originally posted by hcitrSПа дури и на битолската општина и градоначалникот успеа образот да му го обелиш.
кој градоначалник? мислиш Двојче?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 26-Apr-2016 at 16:54

Парк ќе никне кај урнатата фонтана

Вести
Актуел
Apr 26, 2016
0 8
-По низата забелешки и сугестии од граѓаните, дека фонтаната треба да се реконструира, и кога пративме екипа да видиме во каква состојба се наоѓа истата, она што го добивме како резултат е дека материјалот е шуплив и ровит, практично се распаѓа. Заклучивме дека фонтаната фактички статички е нестабилна , направивме нов проект. Проектот не е почнат да се гради, сето она што го правиме е подготовка на теренот. На местото од фонтаната ќе имаме парк, изјави д-р Владимир Талески градоначалник на Битола
http://tera.mk/park-ke-nikne-kaj-urnatata-fontana/

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 27-Apr-2016 at 02:46

дури и расипаните прозори на владата беа подобар изговор од ова... материјалот бил шуплив... изгледа зборат за нивните глави
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 17-May-2016 at 10:47


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 10-Jun-2016 at 07:10
Ќе се гради нов плоштад спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“

Скопската општина Карпош планира да изгради нов плоштад „Пецо Божиновски Кочо“ спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“. На просторот кај сегашното зеленило е предвидена изведба на фонтана, пешачки патеки и поставување на нова урбана опрема. Со проектот ќе се обнови и дел од зеленилото, а локалните власти планираат вакви зафати да реализираат и во други делови на општината. Градежниот сегмент од работите ќе го изведува фирмата „Лутарико“ од Скопје.Од општинската каса за овој проект веќе се издвоени 24.744.600 денари (400 илјади евра). Дополнителни средства ќе се потрошат за севкупните активности предвидени за уредување на овој јавен простор. Новиот плоштад треба да биде завршен во период од 12 месеци.http://www.build.mk/?p=50570
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 13-Jun-2016 at 19:24
Децата ќе се лизгаат на галија

Плоштад ќе се гради во зеленилото спроти студентскиот дом "Гоце Делчев". Плоштадот ќе биде со површина од 10 000 квадратни метри, од кои 6 000 метри ќе биде зеленило, 4 000 метри ќе бидат партерно уредени, ќе има и фонтана, а речиси 400 квадратни метри ќе бидат наменети за детското игралиште. Во средината на игралишта ќе биде поставена галија, на која ќе се наоѓаат детски реквизити, како лизгалки, лулашки и слично."Станува збор за проект на Општина Карпош, според кој ќе се изгради нов плоштад кој ќе го облагороди постојниот простор. Градежната активност не опфаќаат сеча на дрвјата ниту, пак, какво било уништување на зелените површини. Тимот архитекти од локалната самоуправа се сретна со жителите од овој дел и им го објасни проектот", велат од Општина Карпош.
Според податоците на Бирото за јавни набавки, плоштадот ќе чини околу 400 000 евра. Новиот плоштад треба да биде завршен во период од 12 месеци. (А.А.)
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=5B9812CC5BC7634F9438A8403CCFA629

Ovie arhitekti na Karpos dosega nemaat promasen proekt barem koga se vo prasanja parkcinja ili plostadi. Sekoja cest navistina. Spored mene dobro e sekoja osptina vaka da se organizira.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 25-Jun-2016 at 18:05
Комплетиран новиот изглед на плоштадот на “Наум Наумовски-Борче“На пјацетата на улица “Наум Наумовски-Борче“ и по должината на улицата која е реконструирана, до спојот со улицата “Ленинова“, поставена е нова урбана опрема: торзиона клупа, 4 клупи без наслон, 10 рамки – држачи за велосипеди и две канти за отпадоци – лотус. Со ова, се комплетира изгледот на новиот мини-плоштад, каде што беа поставени две големи жардинери со зеленило.Мини-плоштадот е на површина од 400 м2, поплочен со павер елементи и природен гранит. Во првата фаза од реконструкцијата на улицата “Наум Наумовски-Борче“ беше реконструиран водоводот, во должина од 100 метри и за прв пат на оваа улица се постави атмосферска канализација.Ударните дупки и уништениот асфалт кои го оневозможуваа нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот, на што реагираа граѓаните, е заменет со квалитетни павер елементи, во црна боја. Изедначено е нивото на тротоарот со рабници, а од едната страна на улицата поставен е композитен канал за одводнување.И овој проект е дел од акцијата “Нова пролет, нова офанзива“.http://opstinacentar.gov.mk/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/ArtMID/549/ArticleID/2036/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%E2%80%9C%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC-%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%91%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B5%E2%80%9C
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 19-Jul-2016 at 23:06

Почнува изградбата на патеката до „Билјанини извори“, да се отстранат пловните објекти

Вести | Охрид | 19.07.2016 15:56
Посети : 3386


Општина Охрид започнува со изградба на најавената современа пешачка и велосипедска патека, на потегот од бараките на АД „Трудбеник“ до „Билјанини извори“. Од локалната самоуправа потенцираат дека патеката ќе биде изградена од природни материјали (камени плочи и дрво), а ќе има и атрактивни содржини на малиот канал.
Заради непречено одвивање на градежните активности, од локалната самоуправа ги повикуваат сопствениците да ги отстранат пловните објекти покрај патеката. Доколку сопствениците тоа не го направат, пловните објекти (кајчиња) ќе бидат дислоцирани, а трошоците ќе паднат на терет на сопствениците.


OhridNews
http://www.ohridnews.com/vesti/98396

Ima fotografii na linkot
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.