build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 22-Dec-2016 at 19:04
Јас сум многу задоволен од изградбата на „Боемската улица 2“. Со создавањето на ваквиот кварт барем ќе се запре со никнувањето на нови станбени згради на овој потег. Претворањето на некогашните улици во пешачки зони ќе отвори нови ресторани и кафулиња во овој дел од градот, кој е во мнозински дел изграден пред земјотресот и војната. Станува збор за дел од Скопје каде се наоѓаат едни од најубавите куќи, најстарата скопска меана, а е и локација која ја љубат моите пријатели од странство.

Во однос на Звонко Богдан, јас можам само да кажам дека типот е наднационална личност од регионот, чии музички квалитети можат да се мерат единствено со нашата Вања Лазарова и со никој друг од оваа земја, во тоа сум сигурен!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 23-Dec-2016 at 02:02
Originally posted by kultuzin

Originally posted by FoSsiL

А сега скапо ви е, а?


Не бе не ни е скапо малку ни е. А особено мене ме радува што ќе се подига скопското боемство со тамбураши од Србија.Тру дат, поарно ќе беше со Том Вејтс али јбг, и вака не е лошо.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 23-Dec-2016 at 06:55
Originally posted by Navigator

Ах што ми си ти наивен... Божем не си разбрал дека никој не коментира за потребата да има пешачки улички во Дебар маало, туку за цената на изграбата/прилагодувањето на боемскиве.
не мора да се правиме паметни тука, цената на улицава е колку копитата на коњот на еден споменик (фигуративно кажано)
а за разлика од копитата на споменикот, пешачка улица во реон како Дебар маало е корисна работа која нити ни штети, ниту пак е глупирање без потреба
да, Центар има еден куп проблеми и решенија што допрва треба да добијат внимание, ама па има еден куп од тие проблеми и решенија се на грбот на Град Скопје и вие некако го игнорирате тоа
Општина центар сите гледаме дека не се занимава со битни проблеми во моментов, ама не би ви препорачал да анализираме со што се занимава Град Скопје, па да видиме кој колку троши и на што троши... еве на пример, во моментов менуваат функционални канделабри на мост што ги поставија пред неколку години
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 660
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 23-Dec-2016 at 10:18
Интересно би било да се најде инфо за цена на пешачката зона што ја среди Тодоровиќ во бизнис дистриктот, па да споредиме. Иначе ценава и не е нешто висока, пешачка зона не се само плочки...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 23-Dec-2016 at 11:30
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Ах што ми си ти наивен... Божем не си разбрал дека никој не коментира за потребата да има пешачки улички во Дебар маало, туку за цената на изграбата/прилагодувањето на боемскиве.
не мора да се правиме паметни тука, цената на улицава е колку копитата на коњот на еден споменик (фигуративно кажано)
а за разлика од копитата на споменикот, пешачка улица во реон како Дебар маало е корисна работа која нити ни штети, ниту пак е глупирање без потреба
да, Центар има еден куп проблеми и решенија што допрва треба да добијат внимание, ама па има еден куп од тие проблеми и решенија се на грбот на Град Скопје и вие некако го игнорирате тоа
Општина центар сите гледаме дека не се занимава со битни проблеми во моментов, ама не би ви препорачал да анализираме со што се занимава Град Скопје, па да видиме кој колку троши и на што троши... еве на пример, во моментов менуваат функционални канделабри на мост што ги поставија пред неколку години
Искрено, не ни очекував поинаква реплика. Остави што правам јас, гледај што прават другите. Па се сеќаваш ли колку пати, во дискусии за некој од проектите од СК14 си рекол, да оставиме што се прави на други места и да зборуваме за конкретниот објект/проект, без споредби. Зошто сега споредуваш? Зошто е сега важно копитото на коњот?

Знаеш што е разликата меѓу моите и твоите гледишта и ставови? Јас за панорамското тркало ќе кажам дека многу чини и дека мораше да се најде решение каде градот нема да даде 20 милиони за еден објект од ваков карактер. Или да се финансира со ЈПП, со концесија на определен период. Или било што друго. Ако не може, подобро да го немаме, отколку да чини колку што чини. Исто и за рајската градина и за новиот проектиран мост и за други проекти. Но еве, очигледно ти нема да кажеш дека улицава чини многу и притоа не носи апсолутно никаков поврат на инвестицијата. Тешко лицемерие владее на форумов.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 23-Dec-2016 at 12:54
Точно така, лицемерие, наеднаш станавте „конструктивни“.

Патем, уличаква ја стимулира економијата таму со тоа што го облагородува просторот и привлекува повеќе луѓе да го посетуваат. Патем, Дебар Маало е во тесниот центар на градот, и како и во други градови наоколу треба да има активност не само во строгиот центар, да не речам една улица.

Така да, да сум јас, цело Дебар Маало, вклучително и Ленинова би ги направил вака пешачки и на некој начин активноста од Мал ринг би ја пренасочил и наваму.

Да, еве и јас да бидам малку „конструктивен“... и мене ми изгледа ко да чини многу... но у споредба со све друго... ова е ситно. Ќе го држам за збор Жерновски за квалитетот...

Е сега, еден проект што чини многу, ај можеш да речеш ок да го оправдаш некако... Ако ова стане пракса, тогаш веќе може да се подразмисли...

И мислам дека е редно време да се иде на квалитет, отколку само на цена... не викам да биде изгор скапо, ама сепак некој баланс помеѓу двете треба да постои...

И да не испадне дека го бранам Жерновски... али барем на улицава има вистински гранит и мермер... за разлика од стиропорот низ Мал ринг.

Edited by FoSsiL - 23-Dec-2016 at 13:00
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 23-Dec-2016 at 12:59
Originally posted by kultuzin

Originally posted by FoSsiL

А сега скапо ви е, а?


Не бе не ни е скапо малку ни е. А особено мене ме радува што ќе се подига скопското боемство со тамбураши од Србија.


А македонштината со српски турбофолкери на втори август

Edited by SkopjeZaVardar - 23-Dec-2016 at 12:59
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 23-Dec-2016 at 13:03
Во однос на изборот на музика, иако е надвор од муабетот за објектот, изведбата и квалитетот, јас сепак ќе речам, дека иако да, Богдан, има убава музика, сепак треба да се даде предност на македонската, која верувам ја има доста.

Како и да е, од друга страна, ако привлече повеќе луѓе, тогаш веројатно е оправдано.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 23-Dec-2016 at 13:52
Originally posted by FoSsiL

Точно така, лицемерие, наеднаш станавте „конструктивни“.

Патем, уличаква ја стимулира економијата таму со тоа што го облагородува просторот и привлекува повеќе луѓе да го посетуваат. Патем, Дебар Маало е во тесниот центар на градот, и како и во други градови наоколу треба да има активност не само во строгиот центар, да не речам една улица.

Така да, да сум јас, цело Дебар Маало, вклучително и Ленинова би ги направил вака пешачки и на некој начин активноста од Мал ринг би ја пренасочил и наваму.

Да, еве и јас да бидам малку „конструктивен“... и мене ми изгледа ко да чини многу... но у споредба со све друго... ова е ситно. Ќе го држам за збор Жерновски за квалитетот...

Е сега, еден проект што чини многу, ај можеш да речеш ок да го оправдаш некако... Ако ова стане пракса, тогаш веќе може да се подразмисли...

И мислам дека е редно време да се иде на квалитет, отколку само на цена... не викам да биде изгор скапо, ама сепак некој баланс помеѓу двете треба да постои...

И да не испадне дека го бранам Жерновски... али барем на улицава има вистински гранит и мермер... за разлика од стиропорот низ Мал ринг.
Прво, да те замолам да ми се обраќаш лично, наместо во множина или да ми персираш.

Ако може да сумирам, ти се согласуваш дека улицата е преплатена, но затоа што се работи за помал износ како апсолутна бројка, засега не е проблем. Ако боемштилукот се прошири низ Дебар маало и добиеме боемска улица 3 и 4, тогаш ќе подразмислиш. Контруктивно, нема што.

Освен тоа, сметаш дека улицава ќе ја стимулира економијата. Симпатично. Па ако сакаш да ми објасиш, како на пример првиот дел од боемската улица досега ја стимулираше економијата и кога мислиш дека општината би ја повратила таа инвестиција? Исто, те поттикнувам да размислиш и направиш паралела меѓу боемската улица и панорамското тркало во однос на истите прашања, стимул на економија и поврат на инвестиција.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 23-Dec-2016 at 15:33
не боемска 3 и 4, тоа би било ок, а дали трендот на вредноста на проектите ќе се зголемува.

за твоите симпатични изјави нема да коментирам... не влегувам во такви дискусии.

Но околу панорамското и боемската... еве:

Панорамско 20 мил. евра... 365 дена нека работи (а не може)... 1000 души да го посетуваат дневно... а не верувам... 100 денари да е карта... ќе се потребни 33 години за да се исплати... без да ги вклучувам тука трошоците за одржување и опериративност (плати и сл.) во сумата...

боемска улица 710 илјади евра... 365 дена у годината... колку кафичи/ресторани има таму не знам ама вкупно сите сигурно прават 10000 евра вкупен промет дневно ако не и повеќе... ама еве, да земем 10000 евра... на тие 10000 евра 5% данок (толку е мислам за храна и угостителски услуги)... 500 евра дневно само за ддв... без да земам во предвид фирмарина и други даноци (добивка/доход итн)... значи само од ддв, улицава ќе се исплати за 4 години. Со другите давачки верувам дека ова ќе падне сигурно под 2 години.

Друга работа. Верувам дека оваа боемска уличка ќе вработи повеќе луѓе од панорамското тркало, а исто така дека дневно ќе биде и попосетена отколку панорамското тркало.

Па ете ти споредба... 33 години, наспроти 4 години...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 23-Dec-2016 at 19:56
Originally posted by <Fresno>

Интересно би било да се најде инфо за цена на пешачката зона што ја среди Тодоровиќ во бизнис дистриктот, па да споредиме. Иначе ценава и не е нешто висока, пешачка зона не се само плочки...од пост на стр.12 во темава: „Вкупната површина на изведување на градежните работи изнесува околу 6.000 метри квадратни, активностите се очекува да се комплетираат до крајот на јули, додека инвестицијата во зафатот изнесува околу 32 милиони денари (520к евра) кои се обезбедени од Буџетот на општина Центар.“

за зафатот на ул.Вапцаров - 187к евра.

Во споредба Боемска 2 излегува дупло поскапо, ама она првоно, иако убаво, е транзит зона за преку ден, а навечер пустелија, живо пиле нема. Па сеа...

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 24-Dec-2016 at 13:47
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Ах што ми си ти наивен... Божем не си разбрал дека никој не коментира за потребата да има пешачки улички во Дебар маало, туку за цената на изграбата/прилагодувањето на боемскиве.
не мора да се правиме паметни тука, цената на улицава е колку копитата на коњот на еден споменик (фигуративно кажано)
а за разлика од копитата на споменикот, пешачка улица во реон како Дебар маало е корисна работа која нити ни штети, ниту пак е глупирање без потреба
да, Центар има еден куп проблеми и решенија што допрва треба да добијат внимание, ама па има еден куп од тие проблеми и решенија се на грбот на Град Скопје и вие некако го игнорирате тоа
Општина центар сите гледаме дека не се занимава со битни проблеми во моментов, ама не би ви препорачал да анализираме со што се занимава Град Скопје, па да видиме кој колку троши и на што троши... еве на пример, во моментов менуваат функционални канделабри на мост што ги поставија пред неколку години
Искрено, не ни очекував поинаква реплика. Остави што правам јас, гледај што прават другите. Па се сеќаваш ли колку пати, во дискусии за некој од проектите од СК14 си рекол, да оставиме што се прави на други места и да зборуваме за конкретниот објект/проект, без споредби. Зошто сега споредуваш? Зошто е сега важно копитото на коњот?

Знаеш што е разликата меѓу моите и твоите гледишта и ставови? Јас за панорамското тркало ќе кажам дека многу чини и дека мораше да се најде решение каде градот нема да даде 20 милиони за еден објект од ваков карактер. Или да се финансира со ЈПП, со концесија на определен период. Или било што друго. Ако не може, подобро да го немаме, отколку да чини колку што чини. Исто и за рајската градина и за новиот проектиран мост и за други проекти. Но еве, очигледно ти нема да кажеш дека улицава чини многу и притоа не носи апсолутно никаков поврат на инвестицијата. Тешко лицемерие владее на форумов.
лицемерие е токму тоа што индиректно се обидуваш да оправдуваш масивни глупости преку ситни објекти... ај иди расправај се со Жерновски кој каде ќе слави нова година, тоа е во моментов топ тема на сите вести... бог да чува

јас си кажав, пешачка улица кај мене може да помине испод радар затоа што нема ништо лошо во пешачка улица, особено во предели каде што има комерцијални и културни содржини
не можеш да кажеш дека сум лицемерен затоа што не верувам дека некаде сум се бунел за пешачки површини што ги гради Град Скопје или било кој што не е Општина центар во моментов, освен ако не е неквалитетно изведено или има елементи што бодат очи...

дискусијава за цената сам си ја започна, ти викаш дека Боемскава улица чини многу, јас ти викам дека има еден куп многу полоши примери, тоа е отприлика се... а ако збориме за економска исплатливост, повторно се враќаме на тоа дека тој товар треба да паѓа на грбот на Град Скопје, кој е задолжен за капитални инвестиции кои може да имаат економско влијание... помалите општини служат само за одржување и изведба на крајно локални и глобално незначајни проекти

што е разликата меѓу мене и тебе? тоа што јас не сум игнорантен на фактот дека 180 и кусур илјади и 20 милиони се сосема далечни суми, и дека во едниот случај се работи за крајно бескорисен проект кој исто така му наштетува и на просторот


Edited by zabegan - 24-Dec-2016 at 13:48
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 24-Dec-2016 at 17:22
Патем да, никој немаше против уредувањето на плоштад Јадран, нешто што навистина му требаше на Скопје и што е добар проект.

Е сега, што се уништи со градежна механизација поради новите објекти во околината... тоа е друг муабет.

Патем, приметувам дека чим почнеш да ги побиваш со аргументи... потполно се губат, исчезнуваат, ги нема да ти пишат назад... било што...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 24-Dec-2016 at 18:46
Ако новата боемска улица не се затвори целосно за сообраќај, тогаш тоа се џабе фрлени пари. Доказ за тоа се пешачките улици околу плоштад Јадран и пешачката улица Н. Вапцаров кои се упропастија за брзо време. Дури ул. Вапцаров сега служи како приватен паркинг за неколку возила од околните продавници/кафулиња.

_______


Заборавив да додадам дека сега е вистинско време и да се обноват фасадите на тие неколку предземјотресни згради/палати, за целата околина да добие сосем инаков и подобар изглед.

Edited by Џоле - 24-Dec-2016 at 18:49
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 25-Dec-2016 at 16:58
И во право бев во врска со Боемската улица... Еден ден по свеченото отворање.Edited by Џоле - 25-Dec-2016 at 16:58
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2170
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 25-Dec-2016 at 17:18
Па нели ставија топки за да не може да се паркира?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 25-Dec-2016 at 22:53
ЦЦ,која стока значи...
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 25-Dec-2016 at 23:49
Реално кај нас не вреди било што да се прави. Стока е мал збор за овие луѓе.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 26-Dec-2016 at 12:25
Originally posted by FoSsiL

не боемска 3 и 4, тоа би било ок, а дали трендот на вредноста на проектите ќе се зголемува.

за твоите симпатични изјави нема да коментирам... не влегувам во такви дискусии.

Но околу панорамското и боемската... еве:

Панорамско 20 мил. евра... 365 дена нека работи (а не може)... 1000 души да го посетуваат дневно... а не верувам... 100 денари да е карта... ќе се потребни 33 години за да се исплати... без да ги вклучувам тука трошоците за одржување и опериративност (плати и сл.) во сумата...

боемска улица 710 илјади евра... 365 дена у годината... колку кафичи/ресторани има таму не знам ама вкупно сите сигурно прават 10000 евра вкупен промет дневно ако не и повеќе... ама еве, да земем 10000 евра... на тие 10000 евра 5% данок (толку е мислам за храна и угостителски услуги)... 500 евра дневно само за ддв... без да земам во предвид фирмарина и други даноци (добивка/доход итн)... значи само од ддв, улицава ќе се исплати за 4 години. Со другите давачки верувам дека ова ќе падне сигурно под 2 години.

Друга работа. Верувам дека оваа боемска уличка ќе вработи повеќе луѓе од панорамското тркало, а исто така дека дневно ќе биде и попосетена отколку панорамското тркало.

Па ете ти споредба... 33 години, наспроти 4 години...
Каков аматер си на темата, подобро да си преќутеше. Па ти со цел памет зеде и го пресмета повратот на инвестицијата за боемската улица Прво, боемската улица, така реновирана не ги донесе тие ресторани и кафичи, туку тие беа таму и пред да се реновира. Така што, додадената вредност е нула. Второ, пробуваш да пресметаш некаков ДДВ, а не знаеш дека тој данок не го собира општината, која во овој случај е инвеститор. Дури и да беше, повторно, тој данок се генерираше и пред реновирањето на улицата. Исто и со бројот на вработените. Затоа, ако сеуште се мачиш да пресметаш поврат, да ти помогнам - не постои.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 26-Dec-2016 at 12:44
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Ах што ми си ти наивен... Божем не си разбрал дека никој не коментира за потребата да има пешачки улички во Дебар маало, туку за цената на изграбата/прилагодувањето на боемскиве.
не мора да се правиме паметни тука, цената на улицава е колку копитата на коњот на еден споменик (фигуративно кажано)
а за разлика од копитата на споменикот, пешачка улица во реон како Дебар маало е корисна работа која нити ни штети, ниту пак е глупирање без потреба
да, Центар има еден куп проблеми и решенија што допрва треба да добијат внимание, ама па има еден куп од тие проблеми и решенија се на грбот на Град Скопје и вие некако го игнорирате тоа
Општина центар сите гледаме дека не се занимава со битни проблеми во моментов, ама не би ви препорачал да анализираме со што се занимава Град Скопје, па да видиме кој колку троши и на што троши... еве на пример, во моментов менуваат функционални канделабри на мост што ги поставија пред неколку години
Искрено, не ни очекував поинаква реплика. Остави што правам јас, гледај што прават другите. Па се сеќаваш ли колку пати, во дискусии за некој од проектите од СК14 си рекол, да оставиме што се прави на други места и да зборуваме за конкретниот објект/проект, без споредби. Зошто сега споредуваш? Зошто е сега важно копитото на коњот?

Знаеш што е разликата меѓу моите и твоите гледишта и ставови? Јас за панорамското тркало ќе кажам дека многу чини и дека мораше да се најде решение каде градот нема да даде 20 милиони за еден објект од ваков карактер. Или да се финансира со ЈПП, со концесија на определен период. Или било што друго. Ако не може, подобро да го немаме, отколку да чини колку што чини. Исто и за рајската градина и за новиот проектиран мост и за други проекти. Но еве, очигледно ти нема да кажеш дека улицава чини многу и притоа не носи апсолутно никаков поврат на инвестицијата. Тешко лицемерие владее на форумов.
лицемерие е токму тоа што индиректно се обидуваш да оправдуваш масивни глупости преку ситни објекти... ај иди расправај се со Жерновски кој каде ќе слави нова година, тоа е во моментов топ тема на сите вести... бог да чува

јас си кажав, пешачка улица кај мене може да помине испод радар затоа што нема ништо лошо во пешачка улица, особено во предели каде што има комерцијални и културни содржини
не можеш да кажеш дека сум лицемерен затоа што не верувам дека некаде сум се бунел за пешачки површини што ги гради Град Скопје или било кој што не е Општина центар во моментов, освен ако не е неквалитетно изведено или има елементи што бодат очи...

дискусијава за цената сам си ја започна, ти викаш дека Боемскава улица чини многу, јас ти викам дека има еден куп многу полоши примери, тоа е отприлика се... а ако збориме за економска исплатливост, повторно се враќаме на тоа дека тој товар треба да паѓа на грбот на Град Скопје, кој е задолжен за капитални инвестиции кои може да имаат економско влијание... помалите општини служат само за одржување и изведба на крајно локални и глобално незначајни проекти

што е разликата меѓу мене и тебе? тоа што јас не сум игнорантен на фактот дека 180 и кусур илјади и 20 милиони се сосема далечни суми, и дека во едниот случај се работи за крајно бескорисен проект кој исто така му наштетува и на просторот
Не оправдувам масивни глупости, не знам дали воопшто го прочита мојот коментар и што мислам за панорамското тркало. Ама се сложувам, ја отворив темата со цената на чинење на боемската и идејата беше за тоа да зборуваме, без глупи споредби. Само што во овој случај, многуте пари потрошени на обична улица која не креира додадена вредност, не верувам дека можеш да ја оправдаш, освен со споредби со проекти од типот на панорамското. Патем, не се работи за 180 и кусур илјади, туку за 700 и курус илјади.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.268 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.