build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 484950
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 19-Jul-2020 at 17:03

сите знаеме дека проблемот тука не е дотур на роба, туку копуци со пристап до автомобили...
дури и улицата да е комплетно пешачка повторно, секако ќе треба да се направи барем пристапно за возила на итни служби и меѓудругото, дотур на роба

најевтино и најлогично решение ми е површински ископ, кога веќе сме заглавиле со тоа дека ние сите граѓани на скопје сме виновни за тоа што зградата на Т-мобиле нема пристап до паркинг
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 21-Jul-2020 at 15:55
По неколку децении, нови пешачки патеки на ул. „Коста Новаковиќ“!

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 24-Jul-2020 at 18:51
Еве една убава вест од Охрид, памтам дека порано ова беше обична улица, сега ја средиле, не сум 100% сигурен дека е само пешачка, но дефинитивно изгледа подобро.извор: https://twitter.com/shopkarishte/status/1284038260512227328/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 25-Jul-2020 at 17:41
интересно ко за во Село, па ни за таму, бар да изрезбале по еден ред на цнц од то летвите на жардињерите, нели ако претендираме Охрид да е препознатлив по Резбарење, може комотно и Канделабрите да ги премачкуваат со вештачка бисерна емулзија одвнатре, а би било тамам да сторат и Дрвени Тенди и Чадори со Бели Ленени Платна (а не ова маркетинг винилнава папазјада) и ете изворен штимунг за во Старио Дел од Градо ...
ултимејт би било да размислуваат како да спрострат и Вело Патеки, тука можеби в Среде еднонасочно, можеби само обележани во Жолта Боја, а во кој случај Клупиве би требало да одат странично, што би било и попаметно доколку се има во предвид дека тоа треба да е препознатлива воедначена визура за Урбана Опрема низ Старио Град ...
веројатно паметно ќе ет да сторат нешто и во врска со плочниците кои вака паверосани ни во Пештани не поминуваат ко неопходни, за жал и во Трпејца тоа е случај, а доколку сме умни, ко што не сме, не само во Старио Град в Охрид што би оделе со Камена Калдрма, тоа би го сториле за сите Градои кајнас, наместо да се тешиме дека вака ко сега од Туризам ќе ни се посреќит, макар плочникот бил и гранитен [1] О Оридски локално самоуправители зар не знаете дека Туристи Бараат Нешто Автентично, во случајов и од Обичен Камен Да Е Калдрма ќе биде поатрактивна него ова урбанинвест паверијадава!


Edited by Zelenikovo - 25-Jul-2020 at 17:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 03-Aug-2020 at 10:46
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО РЕНОВИРА КЕЈ 13 НОЕМВРИ, ДАЛИ СРЕДЕ ШЕТАЛИШТЕТО ЌЕ ИМА КАФУЛИЊА ДОПОЛНИТЕЛНО ЌЕ СЕ ОДЛУЧИ

Кејот 13 Ноември во центарот на Скопје комплетно ќе се реновира. Град Скопје деновиве распиша тендер за избор на фирма која ќе врши партерно уредување на кејот, на потегот од хотелот „Холидеј ин“ до зградата на „Телеком“.

Според тендерската документација, предвидено е отстранување на старите и оштетени плочки, клупите, корпите за отпадоци, канделабрите, како и крајните жардинерите кои се еден вид ограда. Иста така, се бара да се изврши демонтажа на постоечките летни тераси на кафулињата кои се располани по речиси целата ширина на кејот и повеќе наликуваат на објекти отколку на летни тереси. Треба да се отстрани и киоскот кој беше поставен на кејот во времето на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на сувенири, но никогаш не проработи.

Од кабинетот на градоначалникот Петре Шилегов објаснуваат дека урбаната опрема на кафулињата поставена на кејот мора да се отстрани за цела површина да се поплочи.

„Дали потоа ќе бидат вратени тераси на кафулињата во иста или во друга форма, дополнително ќе одлучиме“, велат од кабинетот на Шилегов.

Откако сите објекти, плочките и урбаната опрема ќе се отстранат, ќе се постават пет вида партерни плочки, 72 смарт клупи, жардинери, бетонски корпи за отпадоци, бетонски и електрични столпчиња и ќе се засадат јавори.

Со оглед на тоа дека низ кејот постојано се движат коли и камиони за дотур на стока, поради што плочникот е целосно искршен и пешаците нема кај да одат, се предвидува нов систем за регулирање на влезот. На влезот на кејот ќе се постават хидраулички столпчиња и уред кој ќе ги чита регистрациите на возилата кои ќе смеат да влезат. Дозволен ќе биде влез само за возилата на „Телеком“. Тоа значи дека кејот нема целосно да се ослободи од возила туку само ќе се намали нивниот број. Од Град Скопје велат дека после работното време на „Телеком“, односно попладне и навечер, воопшто нема да има движење и паркирани коли низ кејот.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/grad-skopje-ke-go-renovira-kej-13-noemvri-dali-srede-shetalishteto-ke-ima-kafulina-dopolnitelno-ke-se-odluchi/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 05-Aug-2020 at 08:05
Мала фоторепортажа од пешачко-велосипедската патека што од Струга води до село Калишта. Пријатно сум изненаден, патеката поминува меѓу трски и ниви, освен градежен шут на едно-две места, во целата своја должина беше чиста. Забележав дека ја користат доста луѓе, за трчање, пешачење или возење велосипед.

Ова е малку пред Калишта, во правец кон Струга:

Кон Калишта:Пак кон Струга:Оди паралелно со патот:Во еден дел близу Струга изгледа исто како велосипедската патека на кејот во скопски Карпош:

Edited by Џоле - 05-Aug-2020 at 08:06
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 09-Sep-2020 at 12:12
Пристапните патеки во Тафталиџе на ул.Московскаhttps://www.facebook.com/groups/883203825068334
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 10-Sep-2020 at 20:08
Фино делува во живо, ама пешачкиот простор од ГТЦ до Плоштад мора да се прошири.


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 26-Sep-2020 at 17:14
ОПШТИНА ЦЕНТАР ГО МЕНУВА ИСКРШЕНИОТ ПЛОЧНИК НА ПЛОШТАД ЈАДРАН, ЌЕ СЕ ПОСТАВАТ И СМАРТ КЛУПИ

Општина Центар почна со градежни работи за менување на стариот и искршен плочник на мини плоштадот Јадран во строгиот центар на Скопје. Од Општината велат дека оштетените елементи како и дел од пристапните патеки кои водат кон Плоштадот Македонија и Соборниот храм „Свети Климент Охридски“, ќе бидат заменети и обновени со нови павер елементи.

На целиот простор се предвидува поставување смарт клупи и подигнување ново зеленило. Ќе бидат поставени три врсти зеленило и тоа високи садници, грмушки и зелени покривачи. Покрај хортикултурното уредување на овој потег, ќе биде заменет и системот за наводнување, во современ систем кој автоматски и континуирано ќе го наводнува и одржува новото поставено зеленило.

„Со реконструкцијата на овој дел сообраќајното решение нема да има измени, ќе се задржи постојниот пристап за возила на Пожарна, интервентни и дипломатски возила, како и за возилата на резидентните паркиралишта на ЈП ‘Паркинзи на Општина Центар‘“, велат од Општина Центар.

Планирано е градежните активности да завршат за 2 месеци.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-go-menuva-iskrsheniot-plochnik-na-ploshtad-jadran-ke-se-postavat-i-smart-klupi/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 26-Sep-2020 at 18:51
2 месеци ќе редат плочки
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 484950

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.