build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 58>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 15-Sep-2021 at 17:46
Оти демек сонцето наше непрежалено им пречело на соседите душмани, па сега на сила ни наложија да го отстраниме. Која мајка ја барало во Крива Паланка никому не му е јасно, ама ете важно го имало и на шахти и на плоштади.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 15-Sep-2021 at 18:26
Originally posted by гитардемон

Оти демек сонцето наше непрежалено им пречело на соседите душмани, па сега на сила ни наложија да го отстраниме. Која мајка ја барало во Крива Паланка никому не му е јасно, ама ете важно го имало и на шахти и на плоштади.
   


Симболот од 86та-87ма кој го уфрлија грчките тајни служби, а пред тоа никој не памти дека го видел, и тоа преку наци-здруженија ала Тодор Петров и ОМО Илинден. Се со цел да можат неколку години после тоа да не прикажат како најголемите иредентисти во светот. Мисијата им успеја, ама македончето глупаво загриза на јадицата и уште мисли дека тоа му е национален симбол. Немаме ние ништо со тоа, добро што ќе замине во историјата.

Edited by user8642 - 15-Sep-2021 at 18:26
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 15-Sep-2021 at 20:24

Дали ова е историја или теорија на заговор, останете драги гледачи по рекламите
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 16-Sep-2021 at 08:54

Недела, 22 часот, ова е емисијата Во центар, јас сум Васко Ефтов, а во наредните 40-50 минути и вие и јас имаме право да ја знаеме вистината!
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 16-Sep-2021 at 09:08
Гарант Васенце ќе каже како сонцето никогаш не било симбол на Македонците,руски ботови го нападнале билд.мк,а заев и сдсм ако си отидат од власт готово крај на светот ќе биде
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 16-Sep-2021 at 09:09
Ako toa zname nema vrska so edinstvenata drzav i nardo koj se narekuivaat Makedonci i Makedonska togas ne znam so sto ima vrska. Ne velema deka imame ekskluzivno pravo na simbolot. Ne velam deka ne e ispravno sto go promenivme znameto. No sigurno velam deka sme po povrzani za toa zname od Arapite naseleni po severna grcija so razmenata na naselenie napravena vo pocetokot na 20 vek. Inace da vo struskite i kicevskite sela prisuten e simbolot uste pred da znaat lugeto sto e toa anticka istorija i sto toa sonce prestavuva. Se razbira simbolot imal odredeni modifikacii.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 16-Sep-2021 at 11:05

Сонцето било симбол кој се користел на сите континенти во една форма или друга. 16-кракото е примарно од нашиот регион, ама дека има конекција меѓу кичевчани и Александар Велики, малку потешко.

А за теоријата со Арапите во Северна Грција, навистина е тажно ако веруваш во тоа. Повеќето кои биле доселени на грчка територија биле бегалци од погромите во Отоманската Империја, каде нашите омилени браќа Турци маме ебале и на Ерменци, и на Грци и на сите рисјани кои живееле во Мала Азија. Тие имаат потемна кожа, да, ама хеленизмот постоел на бреговите на Црно и Егејско море со векови. Тоа што Турците ги присилиле да живеат по планини и после целосно ги избркале е друга приказна. Ама ако можело Егејците да се Македонци/Славјани, тогаш многу може Понтијците да се Грци, а не Арапи.

Е дека Грција им ги давала куќите на протераните Македонци/Бугари и тоа е вистина, ама не беше тоа темата на разговор.

Заклучокот е дека: Сонцето е глупав симбол на некакви националистички фетиши и фантазии, и кај Грците и кај нас. Темнокожите Грци не се Арапи. Поверојатно е белите Арапи и Турци да се наши, особено после сите тие киднапирања на славјани, Грци и Ерменци од териториите на Отоманската Империја.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 16-Sep-2021 at 11:52
И Кичево и Крива Паланка се Македонија,зошто да немаат примарно македонски симболи и поврзаност со Александар Македонски ? Кој тоа одлучува кој со што е поврзан ? Секој си знае што носи и во душата и на ликот и во ДНК,ако баш инсистираш денешните Македонци итоа како имаат крв од античките.
Егејците Македонци,се Македонци не "ако може",дури и поголеми од оние во Вардарска Македонија.

Плоштадот е сменет од неколку причини,првата е перење пари,втората е преспански договор. Кога ќе се смени власта локално барем,сигурно ќе се најде нов...патриот...што ќе најде за сходно да го врати сонцето и нормално да дрпне пари.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 16-Sep-2021 at 13:52
Originally posted by Vire

И Кичево и Крива Паланка се Македонија,зошто да немаат примарно македонски симболи и поврзаност со Александар Македонски ? Кој тоа одлучува кој со што е поврзан ? Секој си знае што носи и во душата и на ликот и во ДНК,ако баш инсистираш денешните Македонци итоа како имаат крв од античките.
Егејците Македонци,се Македонци не "ако може",дури и поголеми од оние во Вардарска Македонија.


Џабе ја тегниме со историја тука. Каква врска има Крива Паланка со некаква античка империја? Единствено ако ти навистина си мислиш дека Филип II ти бил дедо, тогаш може да си мислиш дека има врска. Ама тебе ти бил дедо колку што ти биле и Сулејман Величествениот, и Џингис Кан и Цезар. Да не си правиме делузии во главата. Такви националистички прикаски за мали деца немаат место во XXI век.

Патем, кој читал за и зборувал со славофони Егејци знае дека славјаните во Егејска Македонија до пред 100-150 години не биле начисто дали се славофони Грци, Македонци или Бугари. Тоа е толку голем clusterfuck од сфери на влијание, што да си мислите дека само вашата вистина е универзална вистина е исто толку игнорантно како она на Грците и на Бугарите.

Излеговме многу вон темата, но поентата беше дека плоштадот се реновира токму поради тоа - да се лапнат пари, и да се тргне сонцето (кое никогаш не ни требало да биде ниту таму, ниту на шахти, ниту на кое било друго место). Дали му е местото во нашиот фолклор и историја, не мора да ме прашате мене или самите себе, доволно е да прочитате нешто од реномирани историчари и ќе ви биде малку појасно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 533
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 16-Sep-2021 at 14:15
Каде ќе беше Мана Елада денес ако гитардемон не ја бранеше толку по славофони форуми за градежништво. LOL
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 16-Sep-2021 at 15:44
Gitardemon, sto ve isprale tolku da ste alergicni na antickata istorija? Pa nema zivo bitie sto nema koreni vo antikata. Od mars padnati ne sme sme evoluirale i sme se mesale kako narodi so iljadnici godini. I da denesnite Makedonci se simbioza od Slovenite, Antickite Makedonci i use 50ina drugi narodi sto minuvale od tuka. Vo niedna istoriografija ne se pisuva deka dosle slovenite izbrkale i zaklale sve od antikata i so niv nov svet pocnal. Ja se osekam kako Makedonec mesan od iljadnici luge so minuvale megu koi i Antickite Makedonci. I kako narod so sebe svest Makedonska i se narekuvame Makedonci smetam deka imame pravo na toj simbol (Ne ekslkuzivno pravo tuku samo pravo).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 16-Sep-2021 at 15:47
Мене ме збуни фотката на kiriOK, мислев дека е новиот плоштад, а неколку објави погоре, всушност, има и фотки од реконструираниот плоштад. И да, не се чудам дека се испрале пари преку проектот, а патем и се забришало по некое сонце.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 16-Sep-2021 at 17:48
Originally posted by Théoden

Каде ќе беше Мана Елада денес ако гитардемон не ја бранеше толку по славофони форуми за градежништво. LOL


Не е толку за Грците пријателе, еве да не ти е мисла, повеќе ми е за Бугарите и другите неосвестени славјани кои живееле отсекогаш во Сер(ес), Драма и Кавала. Сите тие некако магично на картите на „Голема Македонија“ испаднаа дека биле Македонци (исти како мене и тебе), иако се бореле во 10 бугарски и грчки востанија. Според тие вашите карти, Македонци имало дури и во Катерини и на Тасос (каде славјани не стапнале дури не дошол првиот бугарски турист после 1991 ама ајде вие си знаете).

Да не знаев подобро ќе си речев дека ова е истата тактика која Бугарите се обидуваат да ја спроведат кај нас кога тврдат дека сме неосознаени Бугари.

Ама нели тоа не е во ред оти е лага, ама па тоа дека сите славофони во Грција (и Помаци-муслимани, и Бугари и славизираните Грци) се Македонци - исти како тие во Пехчево и Струга - е тоа е непобитен факт според историчарите на форумов за градежништво кој не смеам никако да помислам да го побијам.

Кој е тука за потсмев не знам...

Originally posted by MKDSTRUGA

Gitardemon, sto ve isprale tolku da ste alergicni na antickata istorija? Pa nema zivo bitie sto nema koreni vo antikata. Od mars padnati ne sme sme evoluirale i sme se mesale kako narodi so iljadnici godini. I da denesnite Makedonci se simbioza od Slovenite, Antickite Makedonci i use 50ina drugi narodi sto minuvale od tuka. Vo niedna istoriografija ne se pisuva deka dosle slovenite izbrkale i zaklale sve od antikata i so niv nov svet pocnal. Ja se osekam kako Makedonec mesan od iljadnici luge so minuvale megu koi i Antickite Makedonci. I kako narod so sebe svest Makedonska i se narekuvame Makedonci smetam deka imame pravo na toj simbol (Ne ekslkuzivno pravo tuku samo pravo).


А бе другар, зошто мора да значи дека сме со испрани мозоци сите кои размислуваме малку поинаку? Тие кои не се согласуваат со властите во Северна Кореја се со испрани мозоци? Тие кои се против иранскиот режим имаат испрани мозоци? Знаеме и јас и ти дека нивните сограѓани дефинитивно им го велат тоа, иако нам ни е јасно кој таму е лудиот, а кој збунетиот.

Еве, признавам дека многу чести тие кои се противат на општо-прифатените гледишта се навистина дебили: постојат анти-ваксери, секакви теоретичари на заговор, рамноземјаши и слично.

Ама сега ти мене кажи ми, ако македонскиот историски став се коси со ставовите на сите реномирани историчари, кој тука повеќе личи на овие заблудените, јас или ти?

Пак ќе кажам, не ви се чини дека е статистички невозможно вашето гледиште да е 100% точно, а сите други околу вас да се во грешка? Не е малку поверојатно дека вистината е мешавина од сите „историски вистини“?

Ниту ги бранам Грците, ниту Бугарите - само се смеам на тоа колку ми се смешни моите сограѓани кои се убедени дека се потомци на Александар и Филип, и било какво друго тврдење ги вреѓа. Сите лажат, само ние сме во право на крајот... Малку прст на ум колку е тоа нелогично.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 16-Sep-2021 at 22:14
Gitardemon ne sakam da te navredam. Poentata mi e deka preterano se etiketiraat i napagaat lugeto na koi toj simbol im znaci. Na primer i ja dobiv vpecatok deka vo tvoi oci se smetam sebe si za direkten potomok na Fili II. Iako moeto objasnuvanje e sosema prifatlivo i vo kontekst na svetskata nauka. Politikata veli deka grcite izmislile se i nauka i demokratija i sve. Naukata veli deka ne postoi nikakva direkna vrska i ekskluzivno pravo na denesnite moderni narodi megu koi i grcite i makedoncite vrz antickata istorija. Odtamu site nie tuka na ovie prostori mesajki se so narodi od mn podalecni zemji imame pravo da smetame se sto se slucilo na ovie prostori kako istorisko nasledstvo.

E sega za mene mojata makedonska svest i faktot deka toa ime Makedonija se zacuvalo samo kaj ovoj narod (Vo Grcija pred 85 terminot Makedonija e zabranet a pred 1821 ne posti nikogas drzava Grcija -> toa e moderna sovremena drzava) mi dava za pravo da se identifikuvam so toj termin kako sto jas go dozivuvam.

Poentata mi e sto ne sum slusnal nitueden "tvrdokoren" Makedonec da napadne i etiketira luge koj svoeto Makedonsko poteklo go dozivuvaat 100% kako slovensko, no koga nekoj ke se identifikuva ili pojasno kazano ke se sozivee so eden simbol koj e kapka vo moreto istorisko nasledstvo od site periodi na koe cel region polaga pravo togas odma odredeni luge so mnogu slicen mindset se budat i stanuvaat agresivni. Ete samo toa mi smeta, i izvini za termniot ispran mozok, ne te poznavam i ti veruvam deka ne si i deka si svoe mislecki covek.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 17-Sep-2021 at 06:50
Originally posted by MKDSTRUGA

Gitardemon ne sakam da te navredam. Poentata mi e deka preterano se etiketiraat i napagaat lugeto na koi toj simbol im znaci. Na primer i ja dobiv vpecatok deka vo tvoi oci se smetam sebe si za direkten potomok na Fili II. Iako moeto objasnuvanje e sosema prifatlivo i vo kontekst na svetskata nauka. Politikata veli deka grcite izmislile se i nauka i demokratija i sve. Naukata veli deka ne postoi nikakva direkna vrska i ekskluzivno pravo na denesnite moderni narodi megu koi i grcite i makedoncite vrz antickata istorija. Odtamu site nie tuka na ovie prostori mesajki se so narodi od mn podalecni zemji imame pravo da smetame se sto se slucilo na ovie prostori kako istorisko nasledstvo.


Нема навреда, само дискутираме. Затоа се вика јавен форум. Иако, на оваа тема твоето мислење е скоро идентично со моето. И јас верувам дека ние сме мешавина од домородно и доселено население, (иако може да се рече тоа важи скоро за половина планета ако тргнеме 500-1000-2000 години наназад). Истото го мислам и за Грците, кои поради сплет на околности и моќни луѓе на правите места присвоиле екслузивитет врз сите тие термини како „антика“ и „демократија“.

Originally posted by MKDSTRUGA

E sega za mene mojata makedonska svest i faktot deka toa ime Makedonija se zacuvalo samo kaj ovoj narod


Е тука нашите гледишта се разликуваат. Дека името Македонија се зачувало низ вековите - да. Дека поимот Македонци се зачувал низ вековите - малку потешко.

Секој има право на чувство на етничка припадност. Кога на доволен број луѓе ќе им се создаде етничка самосвест, тогаш никој не може да им забрани да се нарекуваат народ. Ако утре битолчани и прилепчани почнат да тврдат дека се посебен етникум по име Пелагонијци, не смее никој да им забрани (но Македонците први ќе кренат глас тврдејќи дека сме заблудени Македонци кои си ги заборавиле корените, налик на тоа што го прават Бугарите и Србите кои се убедени дека ние Македонците им припаѓаме ним).
Исто како што никој не смее да им забрани на Македонците, Црногорците или пак на „Палестинците“ да тврдат дека се посебен народ (иако некои други ќе тврдат дека тоа е само мала група на народи со фикс идеи). Па и Шпанците и Италијанците до пред 500 години имале поинаква претстава за својот етникум.

Едно е непобитното право да се чувствуваме како Македонци, ама сосем друго е да тврдиме дека сме постоеле 2000 години како народ, кога идејата за национални држави постои само 200-300 години. Македонци постеле како регионализам. Исто како што постоеле Баварци или Бретонци со векови (дел ќе тврдат дека се башка народ). А од скоро, постои и самостоен освестен народ кој е различен другите, и се нарекува Македонци. Е овие последни две реченици им пречат на повеќето, кои се убедени дека се посебен народ од антиката па досега. Реалноста е и во Византија и во турско сме биле едно купче закрепостени православни селани, кои зборувале старословенски и се труделе да не фатат дизентерија или колера, и да поживеат 40-50 години. Ниту сме мислеле на Македонија, ниту на Византија, ниту на Стефан Душан, ниту на Самоил ниту на Крале Марко. Тек кога Турците почнале со исламскиот калифат и данокот во крв, е тек тогаш и тоа како им текнало на сите Балканци дека независност е добра идеја, и дека различен јазик значи и независна држава.

Во меѓувреме и нашиот кутар угнетен народ го прави истото - имаме група која се нарекува Торбеши, но според мненијата на 99% од Македонците кои ги познавам тие немале право да се нарекуваат така, тие само биле заблудени Македонци-муслимани. „Јас ќе ти кажам што си, нема ти што да ми кажуваш што си“ - истиот пристап како браќата Бугари преку граница. Лицемерие до даска.


(Vo Grcija pred 85 terminot Makedonija e zabranet a pred 1821 ne posti nikogas drzava Grcija -> toa e moderna sovremena drzava) mi dava za pravo da se identifikuvam so toj termin kako sto jas go dozivuvam.


Eве ќе ти кажам дека си погрешно информиран за Грција. Ниту името Македонија некогаш било забрането во Грција, ниту пак Грците „не знаеле“ за него. Едноставно била државна политика да не се користи на многу места поради Тито. Нешто како „Северна“ и брусењето шахти и реновирањето на плоштади кај нас. Ама ете народот не ги заборава никако, непреболени им се.

Колку што е распространето кај нас толку е и кај нив тоа име. Ама ете, пропаганда од двете страни на границата па сега си мислиме дека намерно ни го краделе името.


Originally posted by MKDSTRUGA

Poentata mi e sto ne sum slusnal nitueden "tvrdokoren" Makedonec da napadne i etiketira luge koj svoeto Makedonsko poteklo go dozivuvaat 100% kako slovensko.


Јас сум чул доста многу. Ги има и ги имало и на форумот. Ти имаш доблест да бидеш доста умерен, но генерално луѓето со кои запнале за тие 16-краки сонца се тие што многу лесно се вреѓаат. Им сметаат и вакцини, и ЛГБТ, и Бугари, и Грци, и „предавници“ - мислам дека ти е јасен профилот на луѓе. Едно е да сметаш дека сонцето е и наш симбол, друго е да живееш за тој симбол. Е тие вторите ги има многу повеќе отколку таквите како тебе.

Мене лично ич не ми е срам да кажам дека пред 200 години дедо ми бил закрепостен селанец во една репресивна исламска теократија, кој ниту знаел што е тоа Бугарин или Македонец (додека не го измислиле Османлиите тој милет систем во кој Македонци не постоеле, туку само Грци-православци и славјани-православци), и единствено гледал детето да не му го киднапира некој заптија да му го земе како девширме и да му го прати јаничар во Стамбол. Гледал овците и козите да му се живи, компирите да му растат, и да оди в црква да слуша молитва на свој јазик. Е тек после Бугарите си формирале егзархија со амин од султанот, почнале да вршат пропаганда, па славофоните во Егејска Македонија не знаеле дали се Бугари, Македонци или Грци, итн итн, цели реферати можам да напишам...

Важно си позборавме. Ајде да си ми здрав и жив, и ајде еден ден на пиво да се направи форумски муабет ако не ме линчува некој во меѓувреме. Поздрав, ептен ја затеравме.

Edited by гитардемон - 17-Sep-2021 at 07:26
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 17-Sep-2021 at 07:31
Originally posted by user8642


Симболот од 86та-87ма кој го уфрлија грчките тајни служби, а пред тоа никој не памти дека го видел, и тоа преку наци-здруженија ала Тодор Петров и ОМО Илинден. Се со цел да можат неколку години после тоа да не прикажат како најголемите иредентисти во светот. Мисијата им успеја, ама македончето глупаво загриза на јадицата и уште мисли дека тоа му е национален симбол. Немаме ние ништо со тоа, добро што ќе замине во историјата.


Ми умреа едно 50 мозочни клетки додека го читав ова.

Сите држави на Балканот се измислени, ние само сме немале среќа на еден од конгресите да ни стават некој крал, па тогаш можеби и тој ќе се „соживеел“ со симболот како „наци-здруженијата“. По фејк држава од Грција нема, ги собирале од Крим до оние несреќни албанци од Атина кои ги претопувале во грци. Да не беа предводниците во Романтизмот во литературата немаше да чујат на запад за Стара Елада и „демократија“.

Но, како и да е, новосоздадената држава Северна Македонија во 2019 која магично слави 30 години постоењесе, се откажа од симболот како регионално право, затоа е оваа „реновација“.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 17-Sep-2021 at 09:00
Milo mi e za muabetot Gitardemon. Samo da ne generalizime, poznavam mnogu poveke luge koi go pocituvaat simbolot so 16 krako sonce koj vprocem izvesen period ni bese drzavno zname, koi nemaat nikakov problem so LGBT a uste pomalce so Bugarite ili Grcite (obicniot miroljubiv narod).

I ne bi rekol deka se razedinuvame mnog vo stavovite, poveke deka odredeni fakti razlicno gi tolkuvame. Jas ne mislam deka niedna nacija na balkanot go ima svojot identitet vo kontinutitet od 2000 godini. No toa neznaci deka sovremenite nacii ne polagaat regionalno pravo na istoriskoto nasledstvo na narodite od site epohi vklucitelno i antikata. Barem denesnata tehnologija ni potvrduva najdirekno deka cisti geni nema i deka sme mesani so se sto tuka ziveelo vo poslednite 3000 godini. Vprocem i samite anticki narodi nemale cisti geni i bile mesani.

Edino so ne se soglasuvam e za toa deka ne bil zabranet terminot Makedonija. Po ucilista tepale za toj termin, a ne smeel ni jazikot da se govori. Vistinata e deka Grcite mnogu mnogu ne se plasele od tito bidejki zad sebe go imale celiot zapaden svet. Ako ne se lazam pregovori pocnale vo 1975 a vo EU vlegle vo 1981. I se od postarite clenki na NATO.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 17-Sep-2021 at 10:38
Originally posted by MKDSTRUGA

Milo mi e za muabetot Gitardemon. Samo da ne generalizime, poznavam mnogu poveke luge koi go pocituvaat simbolot so 16 krako sonce koj vprocem izvesen period ni bese drzavno zname, koi nemaat nikakov problem so LGBT a uste pomalce so Bugarite ili Grcite (obicniot miroljubiv narod).

Е да, не треба да генерализирам, во право си, но мислам дека ти е јасно за кој тип на национал-шовинисти зборувам. Мене мислам дека симболот ми е одмилен токму поради тие луѓе. Инаку како симбол веројатно секој полага некакво право. И Сирија и Либија имаат право на малку римска историја. Имаме и ние на тоа сонце (иако де факто е пронајдено на територија на странска држава).
Ама да биде центар на нашиот идентитет, во Крива Паланка и Струга, на сред плоштад во Скопје... тоа мириса повеќе на комплекси. Смешното е што тие што се палат најмногу на македонштината на Александар III (кој очигледно бил политеист, а бил и познат љубител на машкото тело) се првите кои се борат за „православие“ и против ЛГБТ.

Originally posted by MKDSTRUGA


Edino so ne se soglasuvam e za toa deka ne bil zabranet terminot Makedonija. Po ucilista tepale za toj termin, a ne smeel ni jazikot da se govori. Vistinata e deka Grcite mnogu mnogu ne se plasele od tito bidejki zad sebe go imale celiot zapaden svet. Ako ne se lazam pregovori pocnale vo 1975 a vo EU vlegle vo 1981. I se od postarite clenki na NATO.


Аааа, ти мислеше на поимот „Македонија“ за нашата Македонија. Јас мислев за грчката Македонија Грците си го користеа терминот отсекогаш за нивниот северен дел, не е нешто ново тоа. Така те разбрав оти кружат многу невистини дека до 1990 во Грција ништо не се викало Македонија (не знаеле дека постои мислеле дека е само југословенска), ама после распадот на Југославија собрале храброст па почнале да менуваат имиња на аеродроми, улици, и слично.

Edited by гитардемон - 17-Sep-2021 at 10:42
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 17-Sep-2021 at 10:59
Takvi sovinisti za zal ima i ke ima nasekade. Veruvaj mi na balkanot najsovinisticka drzava e tokmu Grcija, edno giro da naracas te prasuvaat od kade si i na mira ne te ostavaat. Nie vo toj pogled i nemame mn sovinisti, poveke foliranti mozebi za partiski celi i taka-nataka. Za zal takvite luge se mn poglasni i vpecatlivi od normalnite koi vo ramki na normalata si imaat svoi veruvanja i ubeduvanja. Ali te razbiram od kade dobivas odbivnost i jas ja custvuvam do nekade i se boram da ne mi vlijae poznavajki deka doaga od mal radikalen element vo opstestvoto.

Kolku sto sum informiran zabranata bila poopsta so cel polesno asimiliranje na naselenieto vo severniot del od grcija. Vo toj period im bilo bitno da dominira imeto Ellada i da ne se spomenuva Makedonija. Termin koj bi go poistovetil makedonskoto malcinstvo so Makedonskata drzava vo ramki na jugoslavija. Duri i vo vreme na voenata hunta nema niedno pogolemo grcko-makedonsko dvizenje ili kulturno drustvo, se e vo znak na helinizmot.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 17-Sep-2021 at 18:11
Македонците ќе леднат на брашното, ... кривата историја ќе избледнее, ... фрустрацијата ќе си помине, ... сите ќе живееме среќно! Не се зафркавам! Long story short.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.316 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.