build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар на Галичица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 26-Aug-2014 at 01:36
Поглед со кој располага горната станица на 1900м (според мастерпланот) на ски центарот на Галичица.Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 31-Oct-2014 at 16:57
Компании од Катар, Швајцарија, Австрија заинтересирани за изградба на ски-центарот на Галичица
Вести | Охрид | 31.10.2014 16:08Посети : 156
Компании од Австрија, Швајцарија, Катар, Азербеџан пројавиле интерес за инвестирање во изградбата на скијачкиот центар на Галичица, по објавената јавна покана од страна на владата и МЕПСО- странски и домашни компании да вложат во проектот.- Од она што јас го имам како информација од МЕПСО и економските прмотори во владата знам дека неколку странски компании пројавиле интерес за инвестирање, неколку концерни од Австрија, Швајцарија, Катар, Азербеџан, но преговорите сеуште се во тек и ако се најде сериозен потенцијален инвеститор владата ќе пристапи кон објавување на тендер што ќе биде следна фаза во реализација на овој проект, изјави денес градоначалникот Никола Бакрачески.Јавната покана на владата и МЕПСО до инвеститорите за изградба и стопанисување со скијачкиот центар и со туристичкиот комплекс на Галичица, беше објавена во месец јуни, а заинтересираните инвеститори требаше да го испратат својот предлог за ски-центарот и за туристичкиот ресорт до 1 септември. Компаниите што ќе влезат во најтесниот избор ќе можат да учествуваат на тендерот што потоа ќе биде објавен.

На заинтересираните инвеститори им се нудат два пакета. Првиот пакет се однесува на изградба и водење на ски-центарот и на комплексот на Галичица од страната на Охридското Езеро, а вториот е за изградба на туристички комплекс и од преспанската страна.
http://www.ohridnews.com/vesti/76586
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 19-Nov-2017 at 23:34

катарџијата изгледа за овој дел од пакетот за Субрата беше на конструктивна прошетка кај новио градоначалник во општина ...

но нека почека едно две три години, таман додека да се прочешла документацијата од старата гарнитура, макар проектов и со чешел за смрека го тимареле во сдс ...

интересно ако дпмне имаше стратегија да ги крие инвеститорите а обзнани проектот, сдсм тера обратно ги шета та посетне проекти објавува ... кришум кришум, се во ова општество е навидум кришум, вака или онака, до кога!?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.