build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска православна црква во Мајнц, Германија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонска православна црква во Мајнц, Германија
    Posted: 28-Mar-2012 at 00:41
28 септември 2009

Осветен и поставен камен-темелник на новата црква „Свети Никола“ во МајнцСо света Архиерејска Литургија, со која началствуваше Неговото Блажество Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Митрополитот Европски Пимен и Митрополитот Повардарски Агатангел и други црковни служители од Европската епархија на МПЦ, викендот во Мајнц, Германија, беше осветен и поставен камен-темелник на новата православна црква на Свети Никола. Изградбата на овој православен храм е во организација и реализација на Македонската црковна општина „Свети Никола“ од Мајнц.

На свечениот чин на втемелувањето на овој најнов храм на Македоската Православна Црква во дијаспората, покрај Македонците од Мајнц и од околните места, дојдоа и претставници од сите македонски црковни општини од Германија и од Европа. Забележително беше и присуството на многумина Германци – пријатели на Македонија. Свеченоста беше удостоена и со присуството на градоначалникот на Мајнц Норберт Шулер, амбасадорот на Република Македонија во Германија Ѓорѓи Филипов, почесниот конзул Ханс Јурген Бош, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи Валентина Божиновска и директорот на Агенцијата за иселеништво Васил Наумов.

Пред многубројните присутни, градоначалникот на Мајнц Норберт Шулер, истакна дека е среќен што Мајнц ќе добие уште едно светилиште, а Македонците исполнување на долгогодишните желби да свој свет дом, но и горд што токму тој е дел од оваа приказна уште од нејзините почетоци, заедно со претседателот на Македонската православна црковна општина од Мајнц Мирче Филиповски, кому му оддаде посебно признание, како и на сите Македонци кои со парични прилози, но и со многу труд и посветеност го овозможијка почетокот на изградбата на оваа црква.

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=3984
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Mar-2012 at 00:42
http://www.sveti-nikola.de
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Dec-2012 at 15:42
Zdravo do site

nov sum vo forumov, ama veke nekolku godini go sledam. vi cestitam za forumov, mnogu e informativen narocito za mene sho ziveam vo stranstvo, germanija. a i se custvuvam malku ko doma. pa se reshiv sega da se zaclenam i da postiram i jas neshto.

ziveam vo blizina na majnc kaj novoizgradenata crkva, taka da mozam da pridonesam nekoj informaci za nea.
isto taka gledam mal nedostik od sliki za prespanskiot region, poteknuvam od tamu znaci mozam i neshto za prespa da dodadam.

vi blagodaram za vnimanieto i pozdrav!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Dec-2012 at 15:49
germanska televizija praveshe reportaza za crkvata vo majnc. tuka bea na otvarajneto i prvata bogosluzba vo novata crkva.

na germanski e ama ne mnogu bitno shto zboruvaat...


http://www.youtube.com/watch?v=UWWqj96kqvcEdited by JimmyN - 25-Dec-2012 at 22:15
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12036
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Dec-2012 at 21:40
Добредојде

Се надевам на слики не само од Преспа туку и од Мајнц, да научиме по нешто и да се угледаме малку на Германците  Cheers
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Dec-2012 at 21:51
здраво!

да отворив веке нишка: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1981
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Dec-2012 at 22:12
Николче Новески во нашата црква Smile

http://www.youtube.com/watch?v=U0HS4fXPeQ0
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Dec-2012 at 23:31Uploaded with ImageShack.usEdited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 11:49
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Dec-2012 at 23:53
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


Uploaded with ImageShack.us

сликите се преземени од фејсбук страната на црквата


Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 11:54
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Dec-2012 at 00:28
Иконостасот во старата црква. не беше баш црква ама како таква се употребвеше. просторијата е од католичката општина.Uploaded with ImageShack.us

Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 11:55
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Jan-2013 at 16:01
1

2

3


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.