build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реконструкција на Нова Македонија
    Posted: 22-Dec-2007 at 23:29
Кај ИК Банка конечно некакви видливи поместувања. Почнаа да редат стакла.






Edited by pbanks - 04-Nov-2008 at 12:15
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Dec-2007 at 00:40
Инаку, што подразбира „реновирање на НИП“. Фасадата? Ентериерот?Dunno

Edited by pbanks - 04-Nov-2008 at 23:28
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2007 at 00:46


Малиот дел го зема ИК Банка, тој се реновира целосно (рокот за комплетирање беше Мај 2007 Bash).

Големиот дел е сеуште заглавен со некоја хипотека. Инаку треба да го земе владата и да смести таму неколку министерство. Претходната влада имаше распишано тендер само за внатрешноста но колку што знам новата влада најави дека објектот треба целосно да се реновира... Значи и фасада.

Лично овој ми беше еден од поомилените објекти во Скопје и мислам дека требаше само да го очистат. Но кога ја менуваат веќе фасадава на малиот дел да се надеваме дека и големата зграда ќе го добие истиот униформиран лик.


Edited by pbanks - 04-Nov-2008 at 23:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Dec-2007 at 03:15
@ pbanks - веќе сме збореле на темава, за Нова Македонија како што спомна од огромна важност е да не испаднат на крај различни малата и големата зграда...



Edited by pbanks - 04-Nov-2008 at 23:57
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Jan-2008 at 19:27
Мислам дека конечно се добива претстава како ќе изгледа објектов после реконструкцијата. Изгледа дека горе доле ќе го задржи оригиналниот изглед и тоа многу ме радува Banana. Значи нема да се застаклува целата зграда туку гледате врз старата бела фасада се редат некои нови бели панели (не сум сигурен каков материјал)... Изгледа е на пат уште една добра модерна зграда Yes

1

2

3

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Jan-2008 at 23:46
Многу го влечат, со ова темпо највероватно нема да го завршат ни пред Јуни.  Wallbash


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Jan-2008 at 23:55
Ќе го личи, ај ако имате постирајте рендер, да види шо го мислат, како го кројат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Jan-2008 at 01:53
@La Linea пред точно една година почнаа да ја демонтираат старата фасада и најавата беше дека реконструкцијата ќе заврши во Мај. Година дена подоцна може само да се надеваме дека ќе заврши до Мај 2008. Ohno Сепак доколку искочи ОК објектов за што според последниве слики има добра основа, се ќе им биде простено и ќе имаме убав 'template' за реконструкција на големата зграда која допрва не очекува

@lclcrew нема рендер ама мислам дека е јасно како ќе изгледа зградата, слика Бр. 2 специјално ја зумирав за да може да разгледате како ќе изгледа еден кат од надвор...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Jan-2008 at 02:01
Добро пк делумно може да се заклучи ама сакав да ја видам во целост, ама поубаво е кога ќе видиш малтер, а не рендер, ќе чекаме со нетрпение.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Jan-2008 at 02:07
Originally posted by lslcrew

Добро пк делумно може да се заклучи ама сакав да ја видам во целост, ама поубаво е кога ќе видиш малтер, а не рендер, ќе чекаме со нетрпение.


Знам ама нема рендер Unhappy... т.е. сигурно има ама го неаме набавено. А немаат ставено ни табла на градилиште. И јас би сакал да го видам за да немам никакви дилеми ама... Пази до пред некое време мислев дека скроз се спремаат да ја прават стаклена и баш ми беше страв како тоа ќе изглеа...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Jan-2008 at 03:37
Не знам зашто али ја оваа зграда многу ја сакам... и јас се прашував што планираат да прават, ама изгледа ќе испадне добро Thumbs%20Up (барем малата зграда)

Сега останува опасноста што ќе направат со големата зграда (од влада). Таа е и поважна... Не ми е јасно, исто ли планираат од надвор да изгледа? Тоа е убедливо најпожелна варијанта. Се надевам дека се договориле и усогласиле за тоа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Jan-2008 at 03:40
ЈА би сакал да биде нешто слично на соравија, да ја дадат на инвеститор
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Jan-2008 at 03:58
Originally posted by lslcrew

ЈА би сакал да биде нешто слично на соравија, да ја дадат на инвеститор


Ама ти изглеа не си у тек Big%20smile

Големата зграда ја зема владата за да сместат некои министерства и служби. И нивниот проект за реконструкција е во тек, ама не знам до кај се... Затоа реков дека е битно да се усогласени... Дури и да направи добра реконструкција владата, што фајде ако си штрчат зградите една на друга Roll%20eyes Од надвор би било најдобро да бидат пак идентични.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Jan-2008 at 14:12
Абе знамдека ја планираа за министерства, ама мислам дека нешто после излезе мтв да ја селат во бивша хемтекс, а министерставата да биле во мтв. ја мислам дека е болји министерствата да се овде во н.м.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Jan-2008 at 17:17
Хемтекс??? Чекај кај има хемтекс зграда? Или имало план онаму уџум у идустриска зона да ги селат МТВ?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jan-2008 at 17:20
ДА да треба ДА СЕ ТРАНСФОРМИРА МТВ И ДА СЕ ВИКА телевизија на македонија, а не македонска телевизија, ама тоа нема изглеа у брзо време. Ова од блиски извори во мтв.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Jan-2008 at 17:31
Такво нешто би било најголема глупост. МТВ е правена по сите нишани да биде зграда за телевизија. Не е само административниот простор во кулата има многу странични и подземни објекти кои се специјално градени да бидат студија, да имаат совршена акустика и што уште не. Нема никаква потреба МТВ да се сели на друго место, можеби зградата е преголема за нејзините потреби и таму може да се сместат и некои други институции но селење не би требало да доаѓа во предвид.

еве нешто за изградбата на МТВ

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=1995#1995


Edited by pbanks - 20-Jan-2008 at 17:48
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Jan-2008 at 19:14

Скоро бев во делот на МВР кој е сместен во сградата на МТВ. Зградата е грандиозно голема, но искрено се распаѓа. Од 6 лифта функционираат само 2, и наместо да чекам добри 15 минути за лифт решив да одам по скали до 8ми. Хорор филм. Неосветлено, прљаво, страшно. Не е работата само да се изгради, потешкиот дел е одржувањето. Ова само колку да направам паралела со 160 катниците на Кирил Семоќниот.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Jan-2008 at 19:41
Абе едно е државно, друго е приватно. Исто и со МТВ. Ја мислам дека мтв треба да се даде под концесија, со многу строги услови. Пример, се што е од влада да иде бесплатно, исто од собрание и др. да видите одма и ttx одма dualsound. Ама тоа чим мора да остане државнои така ќе се влече. Пошто овдека е офтопик може да отвориме тена посебна.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Jan-2008 at 21:06


немора да значи. ХТВ е пример дека може да биде и државно и добро. Кај нас медиумскиот простор е ужасен, кога ќе земеш само Алсат личи на телевизија со визија. Еве што личи А1 која важи веројатно за најдобрата МК приватана телевизија независно што е за никаде. Да не зборувам што се случуваше во А1 а сега и во Време, 2 медиума на Рамковски.
Во регионов има сериозни инвестиции во овој бизнис од светски ТВ куќи. Нас тој бран не одминува...
Плус МТВ поседува опрема и простор за кој не верувам дека било кој приватен инвеститор би бил заинтересиран, едноставно е премногу. Така да мислам дека МТВ треба да си остане кај што си е а дел (голем дел од тие простории) да се преадаптираат за други институции...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.