build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Mar-2008 at 13:35
Mе загрижува тоа што не се споменува реновирање на фасадата.

Уште четири месеци нема селење во зградата на НИП-от

Селењето на министерствата и на државните институции во големата зграда на НИП "Нова Македонија" што требаше да почне сега во март, ќе доцни најмалку уште четири месеци. ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор (ПУИГ) кое, од името на државата, ја купи големата зграда, никако не може да избере фирма која ќе го реновира објектот. По еден пропаднат тендер, пред околу два месеци распиша втор, но се уште нема потпишано договор со најдобро рангираната фирма.
Генералниот директор на ПУИГ Ивица Коневски тврди дека потпишувањето се одложува поради жалбениот рок кој завршува следната недела. Првиот тендер кој беше распишан лани, заврши неуспешно, оти сите фирми кои конкурирале понудиле неповолни цени.
"Не би сакал да го откријам името на фирмата, пред да го официјализираме изборот со документ. Избраната фирма понуди најдобра цена која беше единствен критериум на тендерот и ги исполнува сите услови пропишани во Законот за јавните набавки", тврди Коневски.
Според Коневски, фирмата со договор ќе се обврзе целата работа да ја заврши за четири месеци. За овој краток рок треба да направи пренамена на просторот, да инсталира топлински и разладни уреди, трафостаница и се друго што е неопходно.
Додека на ПУИГ му пропаѓаат тендери, државата губи огромни суми пари за најмување на простории за министерствата, а некои институции веќе останаа без канцелариите во кои се сместени.
Бараките на улица Железничка во Скопје, во кои е сместена Службата за општи и заеднички работи, веќе се уриваат, оти државата му го продаде земјиштето на странски инвеститор.
Службата за општи и заеднички работи, која е меѓу петнаесетина владини институции што треба да се преселат во зградата на НИП-от, веќе бара нови простории за привремен престој до добивањето на официјалните.
Корисници на реновираните простории, според владина одлука, треба да бидат и министерствата за економија, за труд и социјална политика и за локална самоуправа. Канцеларии ќе има и еден дел од МВР, Агенцијата за државни службеници, Секретаријатот за законодавство, како и Комисијата за заштита на конкуренција. (И.С.)


Извор: Вест


Edited by pbanks - 09-Jun-2008 at 15:00
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Mar-2008 at 13:51
Previous Највероватно никогаш не било планирано реновирање на фасадата, која и не е во толку лоша состојба. Само штета, баш ќе изгледаше тој дел многу интересен ако ја имавме реновираната фасада со ГЕМА и НЛБ. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Mar-2008 at 13:56
Originally posted by La Linea

Previous Највероватно никогаш не било планирано реновирање на фасадата, која и не е во толку лоша состојба. Само штета, баш ќе изгледаше тој дел многу интересен ако ја имавме реновираната фасада со ГЕМА и НЛБ. 


Зградата се купи во времето на Бучковски и тогаш не се планираше реновирање на фасадата. Кога дојде Груевски на власт најавија дека и тоа ќе се реновира. Малиот дел од зградата го зема ИК Банка и они се при крај со реновирање иако страшно ја развлекоа работата. Глупаво е пола да биде реновирана пола не. И мене немаше да ми смета да остане целата фасада како што беше само да ја потсредат ама ако веќе се реновираше од корен малиот дел глупаво е големиот да остане онаков.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-May-2008 at 16:31
Neverending story Ohno

За малава зграда 100 години се токмеа да почнат, па сега 100 години се заглавија во градежните работи... Па и нова зграда да се градеше, до сега три пати требаше да ја завршат...

Roll%20eyes


Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-May-2008 at 09:37
ova zgradava e dodavka na nova makedonija od temel nova ili renovacija?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-May-2008 at 10:38
Реновирање е само, затоа и ги искритикував толку. Не е баш додавка туку си е дел од самиот објект.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-May-2008 at 20:24
aha ok fala
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-May-2008 at 22:30
Извадок од интервјуто со директорот на Јавното станбено претпријатие.

Од каде па сега ова? Нели уште се водеа спорови и тоа беше пречката за реконструкција > користење на зградата??? Нели најавија дека ќе ја реновираат фасадата на целата зграда со вториот тендер? 4 месеци ми звучат ужасно малку (за македонски услови) да изведат такво нешто. Згора на тоа вели дека работите веќе почнале?

Што се случува со зградата на Нова Македонија. Се уште не можат да се вселат министерствата и зошто толку се одолговлечи реконструкцијата на објектот?
- За довршување на реконструкцијата на зградата на Нова Македонија распишувавме нов тендер затоа што со претходниот не било предвидено да се реализираат некои детали. Фирмата што го доби тендерот си ги заврши своите обврски најпрофесионално. Не станува збор за нивна грешка, туку за грешка на тие што го објавиле тендерот, а во него не пропишале некои работи. Поради овие причини ние зградата се уште не можеме да ја користиме. Првиот тендер бил многу набрзина објавен и сето тоа е на наша штета бидејќи сега треба да се реализираат дополнителни постапки. Со вториот тендер избравме фирма, која треба да ја дозаврши зградата. Таа во моментов работи на објектот, парите се обезбедени, а рокот за извршување на работите, согласно договорот, е четири месеци. Тоа значи дека до септември треба да заврши реконструкцијата на зградата и министерствата да се преселат во објектот.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=7ED71F136B758645ADD89BEFDC92DB2B


Edited by pbanks - 25-May-2008 at 22:31
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-May-2008 at 16:48
Внатре е завршено со реновирање, сега се бои фасадата Banana

Скопје

Висечки молери
Скопје
Ем молерисувам, ем го набљудувам половина Скопје, раскажуваат работниците што неколку дена ја бојадисуваат зградата во која порано беше сместена новинско-издавачката куќа „Нова Македонија“. Закачени со куки на алпинистички јажиња, со четки во рацете и со кантички за боја врзани за појасите, неколку работници од фирмата „Серта“ веќе неколку дена го реновираат овој објект во центарот на градот.
- Веќе дваесетина дена ја реновираме зградата, а во последниве два дена ја бојадисуваме надворешноста. Ова е несекојдневно искуство за сите нас. Колегите ги држат јажињата на највисокиот кат и полека не спуштаат надолу, до местата што треба да ги молерисаме. Овие јажиња се специјални и можат да издржат големи оптоварувања, а освен нив имаме и појаси за половината и шлемови за главите. Во почетокот ни беше страв, но во секој случај е возбудливо. И топлото време понекогаш ни пречи. Како и да е, ние сме професионалци и мораме да си ја завршиме работата за која сме платени, без разлика колку е тешка - раскажува Боро Кузмановски, еден од молерите.
Работниците ги реновирале и внатрешноста и надворешноста на оваа зграда, која сега е во сопственост на Владата. Откако ќе заврши уредувањето, таму треба да се сместат повеќе министерства и државни институции, кои сега работат во изнајмени објекти и плаќаат закупнини.

Р.З.

Слични статии:

Нова Македонија
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-May-2008 at 16:59
Па ова не е добра вест. Тоа значи дека големиот дел ќе го замачкаат а малиот дел веќе го доби новиот лик. Немав ништо против целата зграда да остане како што беше и само да се освежи но вакви крпеници ме вадат од кожа Bash

Способни се да уништат се што е добро
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-May-2008 at 17:05
Originally posted by pbanks


Способни се да уништат се што е добро


Не се способни да направат нешто многу на своја рака, ама за да уништат нешто  веќе постоечко и добро несомнено имаат огромен капацитет. Нова Македонија за жал е само еден минорен и безначаен пример...

Wallbash
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-May-2008 at 19:34
Не знам што е проблемот со ова? Нова Македонија ќе си го задржи оригиналниот лик, малиот дел требаше исто така. Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-May-2008 at 19:40
Originally posted by La Linea

Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.


Уште помалку има логика од една зграда да правиме вакво шаренило. Требаше од почеток да се направи еден концепт и по тој да се тера за цела зграда, без разлика дали би бил чиста површна козметика или покрупен зафат.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-May-2008 at 20:05
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by La Linea

Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.


Уште помалку има логика од една зграда да правиме вакво шаренило. Требаше од почеток да се направи еден концепт и по тој да се тера за цела зграда, без разлика дали би бил чиста површна козметика или покрупен зафат.


    Да но зарем сериозно мислевте дека планираат да поставуваат панели или што ти знам како што е новиот дел? Тоа е неоправдано скап зафат, навистина нема никаква потреба. Важно објектот ќе биде во уптореба, како да тоа не беше доволно скапо. А контрастот нема да биде толку голем поради разликата во фасадите колку што ќе биде поради изгледот на прозорите. На новиот дел ако сте забележале се нови и рефлектирачки, за разлика од старите што се дотраени и треба да се заменат. Тоа ми е можеби единствената забелешка.
    Мислам дека со само тоа што ќе ја префарбаат на зградата многу ќе и се освежи ликот и мислам дека ќе го смените мислењето.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-May-2008 at 08:20


Ла Линеа неоправдано е единствено тоа што го дозволија пола зграда да се реновира по еден терк а пола по друг. За вакви работи се има генерален план и се држи до него. Како што реков можеа да не го реновираат (до оваа мера) и малиот дел и се ќе беше во ред. Во принцип јас и бев за таа варијанта иако ми се допаѓа како е реновиран и малиот дел.

И не мислам дека реновирање на фасадата е неоправдано скап зафат. Сепак се работи за строг центар на главниот град на државата и не би било на одмет малку да го дигнеме квалитетот на градбите во него. Посебно што во близината се изградија/градат неколку квалитетни градби и би било фино и зградава да се вклопи во контекстот. Следен и главен чекор ќе биде да се дигне Европски универзитет во воздух или за почеток да се конфискуваат сите плави тенди од него.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Jul-2008 at 18:22
Делот на ИК банка

1 Незнам што планираат со скалилата зошто ги оставија за крај? Инаку зградата е помалку или повеќе готова

2 Деновиве ги монтираа оние детали

3 И на големиот дел има скеле на првите 3 ката. Што значи тоа ќе видиме



Edited by pbanks - 06-Jul-2008 at 18:23
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Jul-2008 at 22:11
не ми се лутете ако речам дека не забележувам некоја голема промена Smile
но сепак мило ми е што во Скопје во последно време се реновираат градбите и подобро се одржуваат, се надевам дека ќе продолжиме вака и во иднина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Jul-2008 at 03:21
Ni jas ne gledam nekoja golema promena, samo malku po cisto e. Barem da go smenat betonot so taa 'evropska' ploca kako sto ja ima bankata na plostadot.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Jul-2008 at 06:44
Kupolava e novoniknata ili ne sum ja primetil prethodno?
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Jul-2008 at 06:55
Јас не гледам купола, незнам кај виде купола?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.