build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 10-Nov-2008 at 00:13
Ова ќе излезе малтене симултано со отварањето на ИК Банка кое исто така делува дека е при крај.

Во секој случај одлични вести Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-Nov-2008 at 12:27
Околу објектов имаше некакви горили кои чудно ме гледаа како ги сликам овие слики па тука и прекратив. Инаку има уште пар интересни/позитивни моменти што не ги документирав. Друг пат.

1 Прилично несреќна локација за климатизацијата Ohno. Спрема Мито Хаџивасилев, помеѓу влезовите во малиот и големиот објект

2 Незнам дали сте приметиле дека има зеленило на кровот на маилиот објект и тоа на повеќе локации. Еве пример

3 Еве ја зградата од позади




Edited by pbanks - 13-Nov-2008 at 12:27
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Nov-2008 at 12:14
Па добро, и не е лош толку.
А зошто на големиот објект нема да ги менуваат стаклата??
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 12-Jan-2009 at 15:22
LOOOVEEE this project Mnogu mi se dopagja proektov
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Jan-2009 at 02:01
Супер излезе реновацијата на малата само не ми свиѓа што големата и малата зграда не се исти. Кај големата дури има разлика меѓу спратовите (пази ги горните три) Nuts требаше и неа да ја средат ко малата а не вака.  Него едно прашање дали горните три спрата вака биле отсекогаш или се скоро  реновирани??? И што стана со преселувањето?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 13-Jan-2009 at 02:09
Разликата кај горните три ката си била таква, може да се види на старите фотки. Мене лично воопшто не ми боде очи. За разлика од тоа, не сум рамнодушен према разликата помеѓу малата и големата зграда која произлезе после реновирањето, но и тоа не испадна толку лошо како што се плашев.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 13-Jan-2009 at 02:10
@Vardar
Јас колку што приметувам сите спратови се подеднакво реновирани, можеби на сликата не изгледа така, или пак не биле довршени со реновирањето. Незнам на што мислиш кога викаш дека се различни????

Мој став е дека на крај малку ја „за-кичија“ малата зграда со некои чудни и помалку невкусни моменти (на пример павер елементит е на влез или претерано нагласениот стаклен цилиндричен дел) иако изборот на материјалите па и генералниот изгед е одличен. Големата зграда пак, која што е доста поскапа за реновирање, и која што ја купи владата а не банка, мислам дека е солидно изреновирана (барем од надвор). Светна фасадата, ги исчистија прозорците или дел сменија и зградата според мене сега изгледа доста атрактивно.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 13-Jan-2009 at 02:20
@Urbanfreak
 
На оваа слика се гледа подобро на што мислам
 
 
Кај горните три спрата стаклената површина е далеку помала во однос на доните (а и на малата зграда) Прашањето ми беше дали било секогаш вака пошто немав приметено.
 
 
 
@Clover
 
мене ми смета, личи како полу-завршена Dunno 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 13-Jan-2009 at 02:34
Абе како што реков ни јас не сум рамнодушен, само не испадна така лошо како што стравував.

Иначе браво за фоткава  Cheers
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 13-Jan-2009 at 02:43
колку порано ептен личела за зграда за дневен печат, главните промени како да ги најавија нома радио и нома телевизија и нормално НННРВ, после тоа пополека се почна да се раштимува во НИПот, мислам како еден од последните обиди за враќање на довербата беше онаа наградната игра со 50 коли како премија... 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 13-Jan-2009 at 05:58
Не ми се верува дека у мабетиве дека се задоволуваме со "Па не излезе толку лошо...". Се задоволуваме со помалото зло, со помалку лошото. Онака традиционално "добро и вака што излезе...можеше и полошо". Јас незнам дали воопшто некој од стручните  архитекти инженери воопшто се произнесе. Зградава сега на грб чува неколку стила на реновирање, ИК, Владаини простории и влада (горни три ката). Можеби секој по себе си изгледа убав, ама сите три не изгледаат убаво. Тешко можам да ја прежалам несоработката поради која излезе како што излезе. Немаме сеуште некое тело или закон кое регулирара неменеување или па вакво дво-менување на фасадата. Јас лично кога би бирал, би го одрал стилот на банката да биде применет врз целиот објект.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 13-Jan-2009 at 08:26
Originally posted by beTon

колку порано ептен личела за зграда за дневен печат, главните промени како да ги најавија нома радио и нома телевизија и нормално НННРВ, после тоа пополека се почна да се раштимува во НИПот, мислам како еден од последните обиди за враќање на довербата беше онаа наградната игра со 50 коли како премија... 



Добро, НИП се распадна и тоа е завршена приказна, но барем речиси се од таму што излегло и ден-денес постои: Нова Македонија, Вечер, Детска Радост... сега, не сум толку возрасен може имало и други работи кои не ги знам, а се уште ги има...

инаку, и мене ми се чини дека е глупаво што од зграда за дневен печат ја претворија во банкарска/министерка, а по мое мислење подобро решение би било да внесат некоја македонска (или странска)новинска фирма која би вложила во зградата и во квалитетни весници/списанија/книги изработени со квалитетна хартија (тоа посебно!).

Пример за добра новинска куќа е српска Политика, тоа е мислам еден од поквалитетните балкански весници, ако не и најквалитетен, кој излегува од 1904 година до ден денес, и има полно списанија кои излегуваат од одамна па до сега, како на пример да го земеме Политикин Забавник, кој ако не се лажам е добитник на наградата Super Brands.

Edited by maestro - 13-Jan-2009 at 08:27
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 13-Jan-2009 at 08:43
Па добро немора толку да го врзуваме просторот за функцијата. Некогаш било зграда на печат, сега ќе бидат други канцеларии. Не гледам дека е тоа толку трагично ако зградава се користи за нешто друго. Се слагам дека би било убаво доколку кацелариите на дневните весници се сместеа во оваа зграда. Истито случај е и со МТВ. Незнам како сеуште толкава зграда стои така неискористена.

Проблемот всушност го гледам во преодот од стриот систем кон новиов. Во тоа старото време во секој сектор, во секој домен од реалниот сектор имаше по една компанија како носител, како репрезент на еден тип на индустрија. Во случај носител на "индустријата" за дневни весници беше НИП, носител на тв и радио беше МРТВ, на телекомуникациите беше ПТТ итн. Значи од секој домен по еден национален гигант. Е сега грешката се направи кога наместо прво да се дисперзираат ваквите компании и да се приватизираат, прво се отиде на приватизација на целите гиганти. После тоа, (па еве се уште) малите компании кои сакаат да се занимаваат со вакви дејности се во нерамноправна положба. Ова е еден дел од причината зашто имавме слаб економски раст во првите години по приватизација.

Да не звучам офтопик, да прејдам на поентата. Зградата на НИП требаше да нуди бесплатен простор па и машини, па дури и кадар на одреден период на оние кои сакаат да започнат весник во `90-тите. Така ќе имавме и новински центар и удел во економскиот раст. Истото требаше да се деси и со МТВ. таа зграда била планирана за студиа, а остана неискористена. Истиот случај и тука требаше да биде. Наместо да имаме тв-а во магицини и под стадион и по подруми требаше да се нуди барем бесплатен простор на одредено време, а со тоа зградата ќе си ја добиеше функцијата, а ќе добиевме и побрз развој на квалитетни домашни телевизии.

Сега веќе зградава си најде нова улога и немам ништо против. Практично ова ќе стане втора зграда на владата, па можеби се обиделе во горните три ката да ископираат нешто од изгледот на владата, ама не им тргнало!


Edited by lslcrew - 13-Jan-2009 at 08:48
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 13-Jan-2009 at 11:58

Dali moze nekoj da stave fotki od dalecina? Bi sakal da vidam vo globala kako lice celiot kompleks ( IK banka i stara - Nova Makedonija.. ( Od dijaspora pisuvam, taka da ne mozam da vidam... Big%20smile

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 13-Jan-2009 at 15:38
Originally posted by lslcrew

Практично ова ќе стане втора зграда на владата, па можеби се обиделе во горните три ката да ископираат нешто од изгледот на владата, ама не им тргнало!

Ти промакнало нешто во муабетов, тие горни три спрата си беа визуелно различни и во оргиналниот изглед на зградата.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 13-Jan-2009 at 16:56
Ако не се лажам сликата што ја постави Вардар е постара, мислам дека ги извадија климите и подобро ги очистија и сменија прозорите. Мислам дека тоа е оригиналната ситуација, каква е сега не сум сигурен.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 13-Jan-2009 at 17:07
Да фотката е очигледно постара, баш затоа толку се воодушевив. Нови фотки можеме да направиме и самите, ама вакви архивски примероци се вистинско богатство Big%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 13-Jan-2009 at 18:14
еве каква била ситуацијата во меѓу периодот на примопредавање на власта во 2006 малку чудно звучи како едно ЈП и стега ластици на владата, но тоа е бидејќи во моментот кога е пуштен текстов сеуште раководат со истото кадри од владата во заминување
ВЛАДАТА НЕ ДАЛА 2,2 МИЛИОНА ЕВРА ЗА РЕНОВИРАЊЕ - 09.09.2006


Министерствата ќе бидат кираџии во НИП „Нова Македонија“

Јавното станбено претпријатие бара од државните органи што треба да се сместат во зградата на НИП-от да платат кирија од 2,2 милиона евра за наредните три години

Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор бара кирија од пет евра за квадрат од 11-те државни органи, кои треба да се сместат во зградата на НИП „Нова Македонија“ бидејќи Владата не префрлила 2,2 милиона евра за реновирање на објектот. Идејата на претходната влада, која преку ова јавно претпријатие за 6,6 милиони евра ја купи петнаесеткатницата на НИП-от, беше во неа да се сместат повеќе државни органи за да не се одлеваат високи суми од буџетот за кирии.

Претпријатието сега бара да се поништи владината одлука со која во зградата треба да се сместат повеќе министерства бидејќи државата не била сопственик и нема право да владее со имотот. Во станбеното претпријатие планираат овој простор да го издаваат под закуп, од што за три години ќе собереле 2,2 милиона евра. Претпријатието и' порачува на Владата со ребалансот на буџетот да ги даде парите за плаќање на трошоците за реновирање на објектот или за наредните три години да испланира пари за кирија на повеќе државни институции.

Министерствата и државните органи се во паника откако пред неколку денови го добиле известувањето од јавното претпријатие. Тие веќе си набавиле мебел и друга опрема, која им била потребна за вселување во новите простории.

- Влеговме во зградата за да видиме до каде се работите. Има што да се види, таа е руинирана. Секој ден се менуваат плановите за квадратурата и за тоа на кој кат ќе се сместиме. Ние веќе купивме и мебел. Од Владата бевме известени дека треба да ги завериме просториите во Катастарот, во книгата за евиденција на недвижости што ги користат државните органи. Но од Катастарот велат дека тоа не може да се направи бидејќи тие простории не се сопственост на државата - велат извори од министерствата.

Стечајната управничка на НИП „Нова Македонија“ Ангелина Гогушевска вели дека нотарскиот акт не е завршен и се уште како сопственик на зградата во Катастарот се води издавачката куќа во стечај. Извештај за зградата најави за во наредната недела откако тој ќе биде усвоен од Одборот на доверителите.

Поради директорски смени во Јавното станбено претпријатие нема кој да ги објасни новите предлози.

Според одлука на Владата на Владо Бучковски, донесена во јуни годинава, во зградата на НИП-от требаше да се сместат министерствата за економија, образование, локална самоуправа и за труд и социјална политика, како и Државниот архив, Агенцијата за државни службеници, Службата за општи и заеднички работи на Владата, Македонската информативна агенција МИА, Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата. Јавното станбено претпријатие пресметало дека најголема закупнина за три години, од над 698.000 евра, треба да плати Министерството за образование бидејќи добило најголема површина од 3.881 квадрат на повеќе катови од зградата. Министерството за труд за 1.545 квадрати на третиот кат ќе треба да плати 278.000 евра.

Владата не зела дивиденда од ЕСМ

Владата на Владо Бучковски не префрлила 104.000 евра во државниот буџет од дивидендата на поранешното ЕСМ за 2005 година. Со овие пари требало да се плати дел од трошоците на Јавното станбено претпријатие за реновирање на зградата на НИП „Нова Македонија“.


Владата за таа цел требало да обезбеди вкупно 2,2 милиона евра, од кои околу 1,4 милион евра од годинашниот буџет, 104.000 евра од добивката на ЕСМ, 47.000 евра од вишокот пари од работата на „Македонски пошти“ и 763.000 евра од буџетот на Јавното станбено претпријатие.

Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор ги известило министерствата дека овие пари не се обезбедени.

Дневник - Александра Филиповска - 09.09.2006



Edited by Cloverstack - 13-Jan-2009 at 18:34
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 13-Jan-2009 at 22:44
Originally posted by dimme.von.macedonia

Dali moze nekoj da stave fotki od dalecina? Bi sakal da vidam vo globala kako lice celiot kompleks ( IK banka i stara - Nova Makedonija.. ( Od dijaspora pisuvam, taka da ne mozam da vidam... Big%20smile



Диме, јас немам ништо да постирам. Можеби другите имаат....

Види дали ова ќе ти помогне


Edited by La Linea - 13-Jan-2009 at 22:46
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 13-Jan-2009 at 22:56
@dimme.von.macedonia
 
 
Еве можда ова ќе ти сврши работа, од theone.
Иначе имаш доста слики во нишката Скопје-Панорами
 
 
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.133 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.