build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 14-Apr-2009 at 22:13


Под еден кров, четири министерства и неколку државни органи


Со донесувањето на одлуката на владата, министерствата за образование и култура веќе почнале да се вселуваат во новите простории. Останатите треба најдоцна до 10 мај да бидат вселени во новите простории за чија реконструкција се издвоени 176 милиони денари


Во 14-катната зграда на поранешната НИП "Нова Македонија", која има простор од 14.000 квадратни метри, наскоро треба да се сместат министерствата за култура, образование, локална самоуправа и информатичко општество.
- Минатата недела со одлука на Владата, овие министерства, како и Секретаријатот за законодавство, Државниот архив на Македонија, ДИК, Архивот на Службата за општи и заеднички работи на владата, како и Комисијата за заштита на конкурентноста и Управата за матична евиденција треба за три недели да се сместат во зградата на поранешна Нова Македонија - велат извори од Владата.

Со донесувањето на одлуката на владата, министерствата за образование и култура веќе почнале да се вселуваат во новите простории. Останатите треба најдоцна до 10 мај да бидат вселени во новите простории за чија реконструкција се издвоени 176 милиони денари.

Со вселувањето на министерствата и државните институции во една од најпознатите висококатници во Скопје, државата конечно ќе ги намали трошоците што ги има по основа на кирии за министерствата, кои со години работат во најмени објекти.

Најмногу, вкупно девет ката од зградата, на располагање ќе има Министерството за образование и наука, кое целосно ќе се пресели во просториите од седмиот до петнаесетиот кат. Во подрумот, Државниот архив на Македонија ќе ја смести архивската граѓа. Приземјето, дел од подрумските простории и галеријата на зградата ќе ги користи Државната изборна комисија, заедно со Министерството за информатичко општество, кое ќе има простор и на вториот кат. Министерството за локална самоуправа, пак, во иднина ќе биде на вториот кат од зградата, а на третиот Министерството за култура. На шестиот кат ќе бидат Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата.



http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0A49BDCE722DC745B3207B3E3CB94D2B
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 14-Apr-2009 at 22:22
Државниот архив? Тоа е оној архив што треба да оди под рака со Уставен суд на кеј?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 14-Apr-2009 at 23:29
А каде се неколкуте јавни претппријатија што требаше да се најдат овде како ЈПССДП и некои други мислам дека требеше?! Ај нека се уселат па да видиме што ќе излезе на крај. Можеби одкога архивот ќе ја добие својата зграда на кеј, тогаш може ќе се ослобат уште простории!

Исто така мислам дека треба да почнеме да размислуваме и за зградата на мрт бидејќи и тамо има некои државен деловен простор којшто стои така запуштен, а мрт нема толку потреба од толку деловен простор.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 30-Apr-2009 at 16:47
1


2

Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 28-Sep-2009 at 21:12
Мене ме нервира само оноа на среде купола стаклото што е .. дава впечаток како зградата да е искршена
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 18-Dec-2011 at 01:42
Па мене ме нервираат климатските уреди низ зграиве ахххххх
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2083
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 10-Jan-2012 at 18:09
Дали некој влегол во зградава?
Ме интересира што се наоѓа во 2та цилиндра (напред и во задниот дел од објектот) т.е. дали таму има скали или лифтови? И колку лифтови има во објектот?
Има некој можеби проект од зградата?
Многу ми се допаѓа затоа прашувам, живеам во близина и постојано ми го краде погледот.
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 10-Jan-2012 at 19:47
Сум влегол.. концептот и организацијата ми остави впечаток на голема модерна зграда (се разбира не премодерна со оглед на тоа кога е градена и гледано од оваа дистанца) но се осеќа дека на времето била топ. А и сега е далеку од лоша, сосема задоволителна.

Инаку ако не се лажам има 3 лифта, од кој едниот не оди до горе, мислам дека беше само до 13ти или нешто така. карши нив се скалите (неизвртени). А во цилиндрите мислам дека има други вртени скали.

Edited by Suprise - 10-Jan-2012 at 19:50
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 11-Jan-2012 at 13:21
ako na vremeto bila top, znaci denes e remek delo, so ogled na toa vo koj pravec se dvizi arhitekturata kaj nas... samo za sporedba zemete ja od sprotiva NLB banka... nova makedonija e za nea 50 godini napred...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 11-Jan-2012 at 14:13
Originally posted by xnx

ako na vremeto bila top, znaci denes e remek delo, so ogled na toa vo koj pravec se dvizi arhitekturata kaj nas... samo za sporedba zemete ja od sprotiva NLB banka... nova makedonija e za nea 50 godini napred...



Зградата на НИП Нова Македонија сега можеби е пример за функционалност, а и на времето кога биле редакциите на весниците, но доколку денес опстоеше државното претпријатие за издавање весници во оваа зграда и те како немаше да им биде потребен толкав простор, а вклучително и распоредот на просториите што на времето бил направен (денес е изменет) не би бил добар за една денешна редакција за весник, ова е мое мислење.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 11-Jan-2012 at 23:50
Информација од прва рака
Во тие ''цилиндрите'' се наоѓаа скали за брз излез (противпожарни скали).
Иначе внатрешноста е супер смислена, но единствено ме нервираат компресорите од климатизерите кои многу ја грдат надворешноста. Требало сега кога ја реновираа пред неколку години да направам некако да ги скријат.

Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 10-Jan-2013 at 20:08
Случајно налетав на слика од зградата на поранешното седиште на Луфтханза во Келн . . .

Неверојатна сличност, бар според мене

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 10-Jan-2013 at 20:36
баш и не е толку слична, освен бојата на фасадата, се друго е различно ако ги разгледаш убаво, и од повеќе агли Smile
инаку, кога е изградена, знае некој?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 10-Jan-2013 at 20:55
Се друго е различно, се сложувам, двете згради се посебни, ама од овој агол, премногу ме потсетува на Нова Македонија

Изградена е 1969, пуштена во употреба 15 април 1970. Висината на објектот е 95 метри.

Во 2009 е започната реконструкција. Во август минатата година изгледала вака.



Edited by Teglarot - 10-Jan-2013 at 21:04
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 10-Jan-2013 at 21:07
Така им е кога не знаат што е модерно па место барок ставаат стакло. Се уназадиле со децении. А можеби Оливер Масанби ги одбил поради презафатеност со СК2014.  
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 16-Jan-2013 at 00:12
Мене оргиналната верзија ми личи поубаво наместо целосно застаклената нова верзија на луфт hq
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.