build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Храм Св. Козма и Дамјан (Болничка црква) - Велес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Храм Св. Козма и Дамјан (Болничка црква) - Велес
    Posted: 30-Oct-2011 at 12:16
Hа 23 октомври 2011 година, (недела) на денот кога Светата православна црква го празнува споменот на Светиот маченик Теофил Струмички, а македонската држава го празнуваше Денот на македонската револуционерна борба се изврши осветување на камен - темелник на нова црква во градот Велес.
Новата црква ќе биде посветена на светите бесребреници лекари и чудотворци "Козма и Дамјан", а ќе се гради во дворот на Општата Болница во Велес. Осветувањето на камен-темелникот го извршија Митрополитот Повардарски г.Агатангел во сослужение на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и бројно свештенство од двете епархии. На чинот на осветувањето,присуствуваа заменик министерот за здравство г-дин Јовица Андоновски, пратениците г-дин Илија Димовски и г-дин Марјанчо Николов, Претседателот на Советот на град Велес, г-дин Славчо Чадиев заедно со советници од Општината, потоа директорот на Општата Болница г-дин Ванчо Граматов заедно со поголем дел од докторите, како и многу други верници, кои заедно со сите останати го проследија чинот на осветување во
благопријатна молитвена атмосфера.

Отпочнувањето на изградбата на оваа црква доаѓа по големи напори на Повардарската епархија во еден подолг период да успее да се реализира замислата за Болничка црква во градот Велес, и затоа ја изразуваме нашата благодарност до сите оние кои помогнаа да почне реализацијата на овој проект.Црквата ќе се гради со средства на Повардарската епархија, како и со донации на верници.

Митрополитот Агатангел во своето обраќање пред присутните истакна дека болничката црква „Св. Козма и Дамјан“ ќе биде место каде што сите верни души ќе можат да ги задоволат своите духовни потреби преку добивањето на Светите Тајни - Молитви, Исповед и Причест, а особено ќе биде наменета за сите оние кои доаѓаат во Болницата заради лекување, можат да си запалат свеќа и да се помолат на Севишниот Бог Исус Христос за исцеление на нивните телесни и духовни болки, место каде што ќе можат да ги смират своите мисли пред разни операции, место каде ќе се помолат за покој на душите на нивните починати, но и место каде што првпат ќе Му благодарат на Бога за добиената рожба или успешно извршена операција. Исто така наменета е и за сиот медицински персонал, кој поради својата посветеност и грижа за болните не може да присуствува на Богослужбите, така што со градењето на оваа црква ќе им биде овозможено на сите кои работат овде да доаѓаат редовно на Литургија, особено за најголемите празници.Исто така и директорот на општата болница г-дин Ванчо Граматов,во својот говор го поздрави отпочнувањето на изградбата на овој свет храм,изразувајќи надеж дека самиот храм ќе претставува огромна помош на
болницата во остварувањето на основната дејност - грижа и лекување на
телесните, душевните и духовните болести на луѓето.
Пред чинот на осветување на камен-темелникот, Митрополитите Агатангел и
Петар отслужија Света Божествена Литургија во храмот „Успение на
Пресвета Богородица“ во Велес.

http://www.povardarska-eparhija.org.mkEdited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 10:24
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Dec-2011 at 16:40
Во тек е изградбата на црквата св. Козма и Дамјан во кругот на Болницата во Велес. Црквата се гради со средства на Повардарската епархија, како и со донации на верници.http://www.povardarska-eparhija.org.mk

Edited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 10:21
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Mar-2012 at 09:04
Во тек е изградбата на црквата Св.Козма и Дамјан во кругот на Болницата Црквата се гради со средства на Повардарската епархија, како и со донации на верници.http://www.povardarska-eparhija.org.mkEdited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 10:22
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Mar-2012 at 09:08
Болничка црква „Св. Козма и Дамјан“ во градба                                             
3.01.2012.http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe/index.php?


Edited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 10:04
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Mar-2012 at 13:43
Originally posted by Makedonij

Ако може да се уреди со старите постови?

Македониј, успеав да најдам два постари постови и ги префрлив во нишкава. Ако знаеш да има уште некој, те молам пиши.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jan-2013 at 12:17
Осветување на крст на болничката црква во Велес                                             
3.08.2012.                    

На 31. 07. 2012 година се изврши осветување на крст за новата болничка црква во Велес посветена на светите бесребреници, лекари и чудотворци Козма и Дамјан. Осветувањето на крстот го извршија протоереј - ставрофор Славе Јованов, свештеник Борислав Бобевски и свештеник Јованче Илиев.

http://www.povardarska-eparhija.org.mkEdited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 10:03
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Feb-2013 at 10:07

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Feb-2013 at 19:53


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jul-2013 at 22:26
Се изгради црквата Св. Кузман и Дамјан ама далеку е од готова

недела, 07 јули 2013

Завршија градежните работи на црквата Св. Кузман и Дамјан која се наоѓа во кругот на велешката Болница. Градежните работи ги изврши фирмата ,,Изгрев,,. Црквата се простира на стотина метри квадрати и ќе служи за потребите на пациентите и нивните блиски. Владиката Агатангел, Митрополит на Повардарската Епархија очекува дека таа повеќе ќе има повеќе радосни отколку тажни моменти.

Очекувам дека овде верниците ќе се собираат повеќе за радосни и весели монети, како што се раѓања и оздравувања а помалку за тажни. Но сето тоа е дел од животот. Овој храм ќе служи и за духовните потреби но и за телесните, сите кои сакаат пред тешки операции да се помолат пред Бога за оздравување. Црквата ќе биде место за плачење но и радоста, бидејќи болницата е место каде се раѓа нов живот, но и каде тој завршува – рече Владиката Агатангел при поставувањето на камен темелникот на црквата на 23 октомври 2011 година.

Владиката Агатангел вели дека сега останува да се доврши најтешкиот дел од изградбата на црквата, пронаоѓање на мајстори за фреско живописување и цртање на икони но и мајстор резбара за иконостасот. Тој не даде рок кога може да се очекува осветување на оваа црква.http://tirekovmirece.com/Novosti/Article/6008
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Jan-2014 at 20:14
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Jul-2014 at 05:58
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t1.0-9/10530928_488602251284237_5116209892658234507_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Jul-2014 at 18:14
http://www.veles.gov.mk/images/stories/aktuelno/2013/avgust/crkva8.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Oct-2014 at 16:52

Партерно се уредува дворот на црквата Св. Кузман и Дамјан во Велес

14.08.2013

Изминатиов период во дворот на црквата Св. Кузман и Дамјан која се наоѓа во кругот на oпштата болница започнаа градежните работи за партерно уредување на истиот.

По завршувањето на бетонските работи за изградба на патеки и тротоари на просторот ќе се премине и кон хортикултурно уредување на дворната површина.

http://regioni.mk/wp-content/uploads/2013/08/crkva8.jpg

http://regioni.mk/wp-content/uploads/2013/08/crkva3.jpg

http://regioni.mk

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Nov-2014 at 13:23
фото: Ване Михајловски
За сè има вторпат
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-May-2016 at 10:05


Чинот на осветување на болничкиот новоизграден храм го изврши, митрополитот Повардарски г. Агатангел, а потоа заедно со свештеници на епархијата ја отслужи и првата литургија во оваа црква.

На осветувањето присуствуваше градоначалникот Славчо Чадиев, пратениците во македонското собрание и останати функционери од централната и локалната власт.

Болничкиот храм „Свети Козма и Дамјан“ е едена од значајните цркви за Велешани. Камен темелникот на оваа црква беше поставен на 23-ти октомври 2011 година.
Од денес велешани и другите граѓани од околните градови кои секојдневно доаѓаат во велешката болница ќе го имаат овој велелепен храм за молитва и духовно воздигнување.

Нека е за многу години!
Edited by Makedonij - 22-May-2016 at 10:06

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jan-2017 at 11:01ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.719 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.