build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велико Трново, Бугарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Apr-2012 at 22:24
Во Бугариjа градот е добре познат и е омилена туристическа дестинациjа.
После приемот во ЕУ много Романци го откриха и сега през уикендите има голем броj романски туристи. До Букурешт са 160 км.
През летните месеци нормално има много туристи, за кои се праат еднодневни патуваниjа од морските курорти до Велико Трново.
Интересно е и тоа, што во блиските села има много куки кои беха купени од англичани и сега може да се говори за англиjска обштност во градот и близкиот регион.
Односно фестивали - нема, тие се основно во Софиjа и по морето /Еlevation, Sofia Rocks, Spirit of Burgas/, но има голем фолклорен фестивал

Односно храната - като цело е на добро ниво. Има много механи, ресторанти, пицарии, сладкарници и т.н. Типични храни нема, но од регионот са познати "Бут по еленски" /бугарското прошуто крудо/, Горноорjаховскиот суджук и "Г'рне по горноорjаховски" /телешко со зеленчук што се пече во глинен сад многу долго на слаб оган/.

Може би тук е местото да кажа дека на 7 км од Велико Трново е градот каде сум роден и отраснал - Горна Орjаховица.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Apr-2012 at 22:43

Ѕирнав на Гугл Мапс, да ја видам тврдината.... колку што забележав таму има археолошко наоѓалиште, ископини... штета... би било добро место за организирање на неколку дневни музички фестивали... 

Но мислам дека сепак има можности... во близина на тврдината да се направат услови за ваква манифестација...

Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Apr-2012 at 23:15
Прво да започна со тоа, што Велико Трново се jавува центар на една малце по-голема градска агломерациjа. Се нарича Триградието и во неja влизат Велико Трново, Горна Орjаховица и Лjасковец, како трите наj-големи града во много голема близина един од друг. Дистанциjата ВТ-ГО е 7км., ГО-Лjасковец 2 км. и така натаму. Сите 3 града са поврзани со линии на jавниот превоз и вкупно прават население од околу 120 000.

Originally posted by FoSsiLИмам прашања...

Како стои Велико Трново со туризмот и туристичката мапа на Бугарија... Дали доволно се вложува за презентација и промоција на градот и околината... Бројки, мислења?Значи според официалните данни на музеjните обекти во градот за минатата година общиот броj на туристите, кои са поминали низ музеите во Велико Трново за целата 2011-та е 372 021. Од нив 265 154 бугари и 117 600 странци. Ова е со 14,3%(или около 33 000) повеке од 2010. Горе-долу толкова е и вкупниот броj на туристите посетили градот. Генерално има устоjчива тенденциja на увеличение на броjот на туристите секоjа година, независно от кризата. Хотелската база е добра и голем дел од лугето во градот заработва именно од туризам. Вложува се во презентациjа и промоциja, но може и подобре. Голем + за Велико Трново е влезот на Бугариjа и Романиjа во ЕУ през 2007-а. Од тогава градот се преврати во обична дестинациjа за одмор на викендот и по празниците на многу романци наj-веке од столицата Букурешт, коja e на само 160 км.

Originally posted by FoSsiL

Исто така... Како стои со фестивалите? Би било добро Велико Трново да има некој фестивал од калибар и тип на EXIT или Tomorrowland... Мислам дека тврдината е идеално место за ваква манифестација (па и ние да си добиеме балкански  Tomorrowland )... Секако освен ако грешам... Бидејќи не ја знам ситуацијата на терен...Во градот нема големи фестивали за модерна музика од типот на EXIT и слично, сега засега.

Наj-известните са два, кои ги има летово:

Мегународен фолклорен фестивал(ако има некоj од КУД "Мирче Ацев" на форумот нека да каже ) коj трае 2 седмици во jули и исто така оперен фестивал "Сцена на вековете", коj се провежда на открита сцена во самата тврдина - Царевец, на местото каде са основите на царскиот дворец. Не сум некоj фен на операта но бев минатата година на "Кармина Бурана" од истиот фестивал и бев очарован. Овоj фестивал набира все повеке и повеке зрители и популарност и таа година спечели финасиране во размер од 250к евро по некои европрограми и се очекува да биде уште по интересен и посетен. Провежда се во првите 10 дни на Август.

Има и некоj други по-мали фестивали: Джас фестивал во средата на jули, на открита сцена -> http://dixiejazzfest.com/ , "Нок на Самоводската чаршиjа" се прави во Септември, кога за еден викенд сите работилници по старата чаршиjа работат денонощно... и разни други. Ова година се предвидува и да започне еден интересен фестивал, подобен на некои во Францjа, каде лугето прават remake на некои средновековни битки, показват средновековна облека, кујна, уреди и т.н.

Идеjата на сегашниот градоначалник и бивш директор на общинската туристическа агенциjа е да се создадат уште доста интересни настани и мали и големи фестивали, така да може градот да има постоjанни културни собитиjа секоjа седмица, со кои да могат да се задржат туристите за повеке од 2-3 дни престоj во градот. Со времето и тоа ке стане.

Originally posted by FoSsiL

Прашање.... Каква е кујната/храната?Кујната/храната е стандартна балканска и секаква друга, има множество класни меани, ресторани и така натому.

Originally posted by FoSsiL

И како за крај... Мислам дека градов има огромен потенцијал за развој и етаблирање на светската културна сцена...Градот е еден од 4-те во Бугариjа, кои се борат да станат Европската столица на културата во 2019-та. Се надевам дека ке успее да спечели!

Ке пусна и уште слики и сум готов да одговарам на какви и да е други вапроси односно градот во детаjли. Сепак ми е роден Но сега немам многу време...

Edited by pavche - 06-Apr-2012 at 23:17
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Apr-2012 at 23:16
АСЕНОВА МАХАЛА - намира се между двата хълма Царевец и Трапезица .

Тук се намират и църквите ,,Св. Петър и Павел,, , ,, Св.Димитър Солунски ,, и ,,Св. Четиридесет мъченици,,........ както и 2 механи с много добра кухня.
Edited by Galileo - 06-Apr-2012 at 23:51
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Apr-2012 at 23:33
Originally posted by Makedonij

A šo e toa šo e kontroverzno, toa šo kanot, odnosno carot, im gi presečel glavite na tie bugari šo nekele da go primat hristianstvoto ?? (imeše eden film za toa, ne znam kako se vikaše)

Možeš poveke sliki da staveš od tie crkvite, ke probam letoska da go posetam toj kraj, nogu mi e interesen. Kolku od prilika e oddalečen od Sofia (so kola)?

A moštite na Sv. Sava ne im se vrateni na Srbite?

Не, не нема обшто со царот.
Контраверзни са стенописите во патриаршеската катедрала. Црквата не сака да служи внатре и мисли,дека това не е канонски нацртано.
Моштите са били предадени на србите, но прво е бил закопан во този гроб.


Edited by ink - 07-Apr-2012 at 00:02
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Apr-2012 at 23:37

 А мене баш ми се допаднаа, иако и на прв поглед ми се видоа многу невообичаени за православна црква...  


@ pavchе... ти благодарам за опширниот одговор...Edited by FoSsiL - 06-Apr-2012 at 23:38
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Apr-2012 at 23:50
Originally posted by FoSsiL

Имам прашања...

Како стои Велико Трново со туризмот и туристичката мапа на Бугарија... Дали доволно се вложува за презентација и промоција на градот и околината... Бројки, мислења?

Исто така... Како стои со фестивалите? Би било добро Велико Трново да има некој фестивал од калибар и тип на EXIT или Tomorrowland... Мислам дека тврдината е идеално место за ваква манифестација (па и ние да си добиеме балкански  Tomorrowland )... Секако освен ако грешам... Бидејќи не ја знам ситуацијата на терен...

Прашање.... Каква е кујната/храната?

И како за крај... Мислам дека градов има огромен потенцијал за развој и етаблирање на светската културна сцена...Нема како да стане на тврдината, заштото тамо има архиологиja-куки,простории,цркви и така натаму... тврдината повеке можеш да ja разгледуваш како резерват, коj се наплакja за влез,а на големи празници има ритуали во неja на државниот врв.  Има сцена, но е голема и се користи за помали настани.
Туристи има, но Велико Трново е место предимно за културен и конгресен туризам. Поизвестно е за бугарските туристи, за руснаците, кои одат на турове из Бугариja понудени им при одмор на морето. Те предимно одат на врв Шипка(каде е била една от големите битки со Отоманската империja) и патот им преминува преку Велико Трново. Во последно време и руманци идат исто. Западните туристи не са многу многу запознаени. Има ги, но не на групи,а сами или фамилиарно.
Велико Трново има невероватни хеани во стар стил со невероватни панорами.
Хотелите са от мали семеjни ,повекето средно големи,до един, два големи.
Храната - има секаква бугарска, но за локална не jaс не можам да кажам. Не сум от този краj.
 


Edited by ink - 06-Apr-2012 at 23:56
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Apr-2012 at 00:11
Со должна почит кон Бугарија, како соседна земја и како земја во која сум одел 5 години на одмор и уште 6 години транзит, искрен да бидем, ни на сон не би помислил дека Бугарија има скриени туристички капацитети, на страна морето и места како Албена. Се согласувам дека е добро и други градови да претставите, бидејќи голем дел од Македонците, меѓу кои и јас лично, имаме многу лоша слика за Бугарија, гледајќи градови како Перник, Свиленград, околијата на Ќустендил и сл. До пред да ги видам овие слики, за мене најдобро бугарско место беше Албена (според мене најубаво место на море), а донекаде и Банско. Само напред кон поставување слики и репортажи од други бугарски градови.
23ka.wordpress.com
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Apr-2012 at 00:44
Originally posted by N23

Со должна почит кон Бугарија, како соседна земја и како земја во која сум одел 5 години на одмор и уште 6 години транзит, искрен да бидем, ни на сон не би помислил дека Бугарија има скриени туристички капацитети, на страна морето и места како Албена. Се согласувам дека е добро и други градови да претставите, бидејќи голем дел од Македонците, меѓу кои и јас лично, имаме многу лоша слика за Бугарија, гледајќи градови како Перник, Свиленград, околијата на Ќустендил и сл. До пред да ги видам овие слики, за мене најдобро бугарско место беше Албена (според мене најубаво место на море), а донекаде и Банско. Само напред кон поставување слики и репортажи од други бугарски градови.

Ако ставам настрана морето, треба да кажам,дека турстичките капацитети са предимно надвор от големите градови. При многу мои муабети со луге от Македониja навистина останав со впечаток,дека не се знае за други места освен местата по Црното Море, Софиja,Кустендил ,Благоевград и во последните години - Банско.
Jaс лично препорачувам да се видатПловдив, Русе, Стара Загора,Плевен и кадето и да попаднете во планината Родопи нема да зажалите. Розовата долина исто не е за изклучок. Тамо може да пробате сладко от рози или ракиja от рози. 
За скиене освен Банско - Боровец, Пампорово и Чепеларе. Ако некоj бара SPA одмор - обавезно Хисар. Мали градчинja како резервати са Копривчица, Мелник, Трjaвна,Тетевен...
Повеке за локалитетите за туризам во Бугариja можеш да пронаjдеш овде.
http://bulgariatravel.orgEdited by ink - 07-Apr-2012 at 00:50
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Apr-2012 at 08:43
Originally posted by N23

Со должна почит кон Бугарија, како соседна земја и како земја во која сум одел 5 години на одмор и уште 6 години транзит, искрен да бидем, ни на сон не би помислил дека Бугарија има скриени туристички капацитети, на страна морето и места како Албена. Се согласувам дека е добро и други градови да претставите, бидејќи голем дел од Македонците, меѓу кои и јас лично, имаме многу лоша слика за Бугарија, гледајќи градови како Перник, Свиленград, околијата на Ќустендил и сл. До пред да ги видам овие слики, за мене најдобро бугарско место беше Албена (според мене најубаво место на море), а донекаде и Банско. Само напред кон поставување слики и репортажи од други бугарски градови.


Знаеш, мислил сум и преди - кога един Македонец иде во Бугариjа /наjвеке тоа е до Софиjа/ што вижда - Кjустендил /поточно циганските населби на градот/, Радомир и Перник или Дупница. Меко казано тоа не са наjдобрите градове кои могат да се видjат. Картинана е много поразлична примерно во регионот около Стара Планина - Тетевен, Троjан, Трjавна, Велико Търново, Казанлак, Копривштица, Карлово. Природата во планината Родопи е нешто посебно.
И погоре бе коментирано за отварjане на теми за патеписи за Несебар, Созопол и други места. Може би наjдобре е една обшта тема за туристическите капацитети на Бугариjа.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Apr-2012 at 09:46
Prkrasni gradovi se i Melnik, Sandanski, Blagoevgrad...i cela pirinska Makedonija! Ima ubavi nešta Bugarija, pa podračjeto okolu Rodopite, toa šoe prikažano vo filmot Vreme na izkušenie!


Edited by Makedonij - 07-Apr-2012 at 09:50
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Apr-2012 at 21:19
Originally posted by Makedonij

Prkrasni gradovi se i Melnik, Sandanski, Blagoevgrad...i cela pirinska Makedonija! Ima ubavi nešta Bugarija, pa podračjeto okolu Rodopite, toa šoe prikažano vo filmot Vreme na izkušenie!

Коjто е стапил во Родопите како турист не е зажалил. 


Edited by ink - 07-Apr-2012 at 21:20
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Apr-2012 at 22:19
Прекрасна репортажа, благодарност до колегите од Бугарија.Во Русе сум бил и е прекрасен град но за мене барем според сликите Велико Трново е далеку попривлечно, поинтересно и поспецифично место.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 07-Apr-2012 at 22:29
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-Apr-2012 at 22:32
Originally posted by TurnovecOriginally posted by Turnovec

Подготовка за празника на града, който е вдругиден 

Edited by FoSsiL - 07-Apr-2012 at 22:33
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Apr-2012 at 22:34

Е сега едно прашање...

Колку често се случува ова светлечко шоу? И по која причина и по кој повод?Edited by FoSsiL - 07-Apr-2012 at 22:34
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Apr-2012 at 22:41
Требаше да почекаш овие слики да ни ги презентира самиот павче или било кој друг со цел да ги објасни подетално, со што нема само да гледаме голи слики, туку ќе имаме и привлечна репортажа. Иначе токму ова шоу беше последното, на 22 Март, за празникот на градот Велико Трново. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Apr-2012 at 22:48

Ах... јас и ти ќе се караме... што си ми се нас‘скал толку... Ги видов, ми се допаднаа.... деновиве сум нешто во еуфорија и не мислам многу, копи-пејст, шеар.... А за останатото... постојат прашања и одговори... 

ПС: Незнам како ќе сфатиш.... само знај... не ти мислам ништо лошо... само малку ми се качи на нерви, на глава aj, aj... помал сум... попушти ми... и разбериме   HugEdited by FoSsiL - 07-Apr-2012 at 22:49
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Apr-2012 at 12:41
Originally posted by FoSsiL

Е сега едно прашање...

Колку често се случува ова светлечко шоу? И по која причина и по кој повод?


Шоуто се прави на големи празници - националниот празник, празникот на града, независноста на државата. Тогава обштината си го плакja.
Прави се исто, аке се плати от некого. Има го како турстичка атракциja и се нуди во аражманите. Кога има големи групи от турсти и го платат се прави. Edited by ink - 08-Apr-2012 at 12:48
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Apr-2012 at 12:58
Originally posted by UrbanFreak

Прекрасна репортажа, благодарност до колегите од Бугарија.Во Русе сум бил и е прекрасен град но за мене барем според сликите Велико Трново е далеку попривлечно, поинтересно и поспецифично место.

Заради Дунава, во Русе е имало експанзиja на австроунгарска куртура и архитектура,а Велико  Трново е повеке зачуван от постаро време.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.