build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велико Трново, Бугарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Feb-2013 at 12:38
Originally posted by Andrej_LJ

Не, никогаш не сум бил во Северна Бугарија, освен транзит кон Варна и Алебна.
Огромна желба ми е да ги посетам пред се Плевен, Трново и Русе, а и Ловеч, Габрово и Шумен. Северна Бугарија според мене е многу онеправдана во споредба со Југот од инфраструктурен аспект, а има прекрасни градови 9на југ само Пловдив е убав од големите градови, додека на север такви градови има многу). Во секој случај до летово мислам да ги посетам барем дел од нив, особено Трново и Русе. Ќе му се јавуваме на Трновеца да биде екскурзовод LOL

Хаха, а сега. Jaс како типичен представител на jгот... LOL (се зезам)
Како цело има разлика во северна и jжна Бугариja и тоа е видливо со просто око, па и понекога лугето са доста различни.
Еве ви прилика да се разходите со Фосил, Трновеца сум сигурен дека е готов веднага да ви разведе из Трново.  Smile
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 03-Feb-2013 at 12:55


Edited by pavche - 03-Feb-2013 at 16:29
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 10-Feb-2013 at 18:02
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 10-Feb-2013 at 18:10
Трново со реката доста ме потсетува на Берн,Швајцарија

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 13-Feb-2013 at 10:30
Originally posted by ovaj_stariov

Трново со реката доста ме потсетува на Берн,Швајцарија


Во 1994-та бев во Берн и ги имах истите мисли. Пoсебно за делот од стариот град со Катедралата на врвот.


Малце и од новиот дел на градот:

Edited by pavche - 13-Feb-2013 at 12:48
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 12-Mar-2013 at 21:04
Пролетно виножитоBack to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 17-Mar-2013 at 23:01
Импресивно делува Велико Трново. Неколку пати сум проаѓал во близина, но никогаш не сум имал прилика да го посетам. Колку жители има, и дали се наоѓа добар а не многу скап хотел?
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 18-Mar-2013 at 14:52
Originally posted by UrbanFreak

Импресивно делува Велико Трново. Неколку пати сум проаѓал во близина, но никогаш не сум имал прилика да го посетам. Колку жители има, и дали се наоѓа добар а не многу скап хотел?


Влико Т'рново е ~70 000 жители. Но во непосредствена близина има уште 3 по-големи населени места - Горна Орjаховица ~35 000, Лjасковец ~9 000 и Дебелец около ~5 000. Разстоянието ВТ-ГО е 7 км., ГО-Лjасковец 1 км., ВТ-Дебелец 2-3 км.... и така натаму. Сите градове са поврзани со линии на градскиот транспорт. По името на трите големи града ВТ, ГО и Лjaсковец таа агломерациja се зове Триградието.

Хотели има много, еве неколко, кои бих ти препоръчал като симпатични и за добри пари:
http://www.slavianska-dusha.com/index.html
http://www.hotelstambolov.com/BG/index.php
http://www.hotel-rashev.com/gallery_bg.php

Може да отседнеш и во близкото село Арбанаси(~3 км. од ВТ), кое е архитектурен резерват е исто пуно со хотели и куки за гости:
http://rachevarbanasi.com/

Edited by pavche - 18-Mar-2013 at 14:54
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Nov-2013 at 11:20

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 24-Nov-2013 at 16:37
Прекрасно!
За сè има вторпат
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 24-Nov-2013 at 17:05
Зошто градот не поднесе кандидатура за УНЕСКО? Ми се чини дека заедно со Охрид, Пловдив и Дубровник се најубавите градови на Балканот. Не се користи доволно потенцијалот. Особено со Ирина Бокова на чело на УНЕСКО, Бугарија би требало да запише уште барем 3-4 локации во листата на светското наследство!
Гледам Античен Пловдив е на тн. Tentative List, односно листа поднесена од земјите и чека одобрување од УНЕСКО (или евентуално може да се најде на листата), но Трново го нема! 

Edited by Andrej_LJ - 24-Nov-2013 at 17:12
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 24-Nov-2013 at 18:50
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=992216&audio_id=123226

Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 29-Nov-2013 at 12:17
Зимата доjде...Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Dec-2013 at 23:33


Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 17-May-2014 at 15:49

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.