build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Административно раководење на Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 22-Oct-2008 at 19:01
па лсл споредбава не ти држи со станот, бидејќи повеќе мене СК ми личи на  потстанарска куќа или мала зграда Laugh ,  ако размислиш поубаво општините не се маала  или една населба туку нешто повеќе, па затоа и неможеш да очекуваш истите тие да се откажат од веќе стекнатите права а уште повеќе кога тие се и во власта - дел од власта, ова како решение му одговара само на трифун  како параван за лошото работење и затоа е упорен,  а скопје посекако си е целина само што треба да се усогласат овластувањата на секој оделно и да се додефинира колку и до каде може некој да оди и како мајор на СК и како мајор на општина. а за европа незнам каде имаат толку централизирана власт мајорите, исто како нашиов урнек се уредени  но прецизно е дефинирано што,  докаде и колку треба  да се овластувањата - еве го пимер Парис
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 22-Oct-2008 at 19:09
Ова решение не му одговара само на Трифун него на градот и на сите граѓани. А за правата на субјектите, тие не се стекнати него до зацртани со закон кое е менлив. Тоа што општините се понашаат како држави е проблем и треба да решава, односно да се мења законот. А страната што ми ја посочи прво ти прочитај ја па после контрирај ми. Со страната што ми ја посочи, ти паѓа во вода теоријата дека ова е измишљотина на трифун да си го скрие несовесното работење. Крај крајева трифка е менлива категорија и утре нема да го има, а Скопје па ќе си остане вака на штаки.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 22-Oct-2008 at 19:32
напред-назад и сум ја копирал другата адреса треба ова да оди Arrondissements of Paris , а дека ова е решение за градот тоа е точно, но после онаква кампања за законот за децантрализација и после ваков џокер муабет за секоја партија да и не е на власт преку општините да билда рејтинг, далеку е од умот дека ќе има политичка волја за вакво нешто па макар трифка а и тој по трифка и референдум да распише. затоа се укажуваше не брзајте со преголема децентрализација зошто сетне нема враќање, пази кај нас градот и селото нормално се различна категорија но оваа ситуација е само заради тоа што имаме села во градот а никако да ги урбанизираме истите, па само ова беше изгледа чаре за да се припитоми таа околија-предградија на СК, кои сепак поголемиот дел сеуште се заглавени во 20 век и инфраструктурно и социјално...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 25-Oct-2008 at 01:12
По Костовски и советниците ќе го прекројуваат Скопје

Градските советници на првата наредна седница ќе расправаат за предлог-измените во Законот за Град Скопје во однос на неговото организационо и територијално уредување, како и за начинот на финансирање на градскиот буџет. По новиот предлог Закон, чија изработка беше иницирана од градоначалникот Трифун Костовски, и советниците се согласуваат дека треба да има измени кои ќе значат подобро функционирање на Градот и неговите служби во однос на извршување на услугите кои ги бараат граѓаните.
Затоа одлучивме да одржиме тематска седница на која сите 45 советници најтранспарентно ќе се запознаат со тоа што нуди новиот предлог закон за Град Скопје, кој веќе е доставен и до Министерството за транспорт и врски. Советниците ова прашање ќе го отворат и во политичките партии на кои припаѓаат, од каде, пак, ќе произлезе и став по ова прашање. Сигурно ќе има и нови предлози и идеи, кои треба да бидат имплементирани во Законот, вели Ирена Мишева претседателка на Советот на Град Скопје.

Дел од советниците предлагаат на истата седница да присуствуваат и градоначалниците од скопските општини, со оглед дека со новиот Закон се предвидува Скопје да биде една општина со повеќе квартови. Има и предлог Министерството за транспорт и врски да организира јавна анкета со цел да се слушне и мислењето на граѓаните.

http://vecer.com.mk/?ItemID=D9024393D4F17940803CD6C7126F2983


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3910
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 26-Oct-2008 at 15:33
zA ZAKONOT.. od opstina cair velat mozat da go napravat zakonot a od opstina suto orizare i saraj velat deka vakvo nesto nemat da se pravit ......   citajte kaj  www.alsat-m.tv kaj desnata strana pisuva makedonska verzia ce stizete tamu  i posle ce stiznete kaj vesti od zemjata ...deka kaj mene ne ojtOhno
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Nov-2008 at 06:40

интересно ми е ова со гупот и дуповите, за општините морал да важи гупот додека за градот(Трифун) неморало, па за што трифун поднесе тужба изгледа за да се демантира себеси?!         

Костовски се пожали и дека општините се уште ги бојкотираат градските проекти со тоа што не издаваат градежни дозволи, па, како што вели, сите работи мораат да се тераат на мускули.

- Таков пример е општината Центар со тоа што одбива да издаде дозвола за клучката кај „Континентал“. Од Гази Баба и од Чаир веќе добивме. Велат дека таа не била во согласност со Генералниот урбанистички план. Но кој треба да го толкува тој план? Градот, а не општината. Затоа тој изговор не е точен. Иста е и состојбата со проширувањето на улицата Илинденска. И таму сме во пат-позиција - додава Костовски.

Нова Македонија - 27.09.2008

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Nov-2008 at 13:42


Држи тоа што го викаш, ама не си вистинскиот човек да го покренуваш тоа прашање зашто и ти го игнорираш и омаловажуваш ГУП-от во секоја дискусија каде што ти пречи (во пракса во секоја што било како го тангира) LOL

Значи во суштина не сметаш дека ГУП-от треба да се почитува, туку наводно дека треба да го почитува само тој другиот - кога тоа ти оди во прилог во некаков контекст. Го имаш истиот пристап (само многу поизразено) како Трифун кого го напаѓаш за ова прашање.

Poke
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 01-Nov-2008 at 14:34
Проблемот го имам априорно дискутирано пред да го почнете муабетов, како одговор на незнам кого беше.

Проблемот кај нас е пред се во законот не само Скопје туку и тој за општините каде што изработка на некој прокет треба да се изгласа во советот. Е сега кога се поставува на ред прашањето дали тој проект е сосгласен со ДУП/ГУП тогаш едноставно очигледни работи кои треба само да се констатираат, се гласаат. И така ако некој градоначалник обезбеди мнозинство во советот, тогаш он ќе си прави што сака и ако треба советрот ќе констатира дека некаде треба да има споменик, а тоа воопшто го нема ни предвидено. Значи со една реченица "Повеќе сме и ние ќе кажеме што пишува тука, а не стварно што пишува". Јас колку што знам според законот треба секој УП да дојде прво на контрола во МТЦ и на одобрување, но тоа е само за плановите, а после како се спроведува тоа не терен опишав погоре со таа едната реченица. Добро беше порано што го имаше она министерство за урбанизам, барем имаше некоја официјална институција.

Сега треба во МТЦ едно тело кое ќе биде башка од ова што одобрува планови. Тело за супервизија на спроведување на плановите. Ова тело нормално неможе све да пази во државата, него би постапувало по претставки од физички и правни лица. Но еве немора ни да биде како дел од МТЦ, нега биде посебна агенција, или некој си совет, било што што делумно ќе ја оневозможи партизацијата на вакво евентуално тело.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 01-Nov-2008 at 14:50
напротив кло, јас цело време тврдам дека неможе на гупот да се гледа како устав, сакам да потенцирам колку е смешна изјавата на трифка, не дека ја чувам двоен аршин. мислам дека законски треба да се допрецизира, во кој се случај и до која мера можат да се прават корекции и нормално кој смее истите да ги прави. доколку сакаме да дојдеме до реалноста треба да бидеме пофлексибилни, јасно е дека ако не се игра по правила дека тоа е лош пример за цело општество, но доколку навистина нешто е неизводливо во иднина или пак заради повисоки цели(Црква на плоштад) мора да се најде механизам како тоа да се вметне во гупот. сега за сега законот е недопрецизиран па имаме поклопувања на ингеренции меѓу општините и градот, па да биде посмешно пази градот смеел да прави упад во гупот - општините не, па ова е навистина жално, уште повеќе што доаѓа од оркестарот на Трифун кој толку жолчно се препотуваше околу упадите од општините, а капак па и на суд го носи центар... абе во секој случај интересна театарска претстава каде актерите ама баш незнаат ни зошто ни колку е издржано сценариото кое го тераат. ако се прашувам јас за секоја измена на гуп или дуп треба да одлучува непосредно народот иако истиот има избрано луѓе за да ја бркаат таа работа, сепак овде сеработи за бркање трајни работи .т.е скапи за оправање (доколку и остане нешто простор), а како решение за ова би требало да биде формална согласност од сите или бар повеќето 2/3 од месните заедници кои се засегнати од некоја промена, а не само ај дајте забелешки па ако држат вода ќе ги протнеме. проблемот кај нас е претежно во недокваканите закони, односно во недокваканите подзаконски акти и регулативи со кои до последен милиметар се би се пречистило до степен на прашина, вака сега е дотерана работата до ендек или дупка зад секоја запирка, што остава простор секој да најде три точки во ферманот и нанив да вози се додека не удри некое експертско цунами(што не верувам дека брзо ќе се случи бидејќи ваквата ситуација на сите им одговара...)!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 01-Nov-2008 at 15:20


А како што да се гледа ГУП-от? Како украс? Како ја сфаќаш таа „флексибилност“? Веројатно за да се менува токму така како што тебе би ти било по ќејф. Како на пример за таа невклоплива црква на плоштад што викаш дека била повисока цел. Те молам...


Edited by Cloverstack - 01-Nov-2008 at 15:21
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 01-Nov-2008 at 16:16

абе кловер џанам невеста тие гупот па прстенот ќе и падне доколку се поткастри дупот по мерка на достоинствено одбележување на Македонскиот Идентитет. тоа со невклопливоста треба да се бара на друго место, т.е. кај хилтите за метропол-типо и зградата на на далметфу хотелот па после може и ќе добиеме вклоплив источен дел на плоштадот, но со ова карикирањето на поранешниот трезор и тоа оди во неповрат... додека не се дефинира која е нашата идеја за плоштадот не треба ни да се интервенира на на истиот, пак ќе го цитирам Милчо

Режисерот Милчо Манчевски ги дефинираше точките на кои според него треба повеќе да се работи.[quote]- Дефинирање на билансот на тоа колку сакаме масовна наспроти врвна култура, подобрување на културниот менаџмент, создавање уметнички дела кои се космополитски, но својот корен го влечат од овде, и создавање натпартиска култура, објасни Манчевски.
тука лежи флексибилноста да пробаме да ги ревидираме постмодернистичките инвеции и модернистичките нагони, што не е ниту неизводливо ниту бара преголе жртва освен седнување на маса и добро бетонирање на гупот како решение а не како идеја на некој чика глиша! дури мислам дека се додека не се крене тоа карикатурата од екс-нбм има надеж за вакво нешто, но ако се крене тоа стакларникот таму отиде времето за ваков пристап(веќе е на пат) само се надевам дека ќе падне мал ринг на уставен, па ќе се вратиме на почеток и со трезни глави ќе му пристапиме на денешниот епицентар на Македоската држава!

значи ќеифот кло тука не треба да биде мој или твој туку на Македонскиот народ т.е. на неговата потреба да се идентификува пред другите дека е нешто повеќе од трговски центар и стакларници, да каже од каде му е коренот и на што се должи тој корен!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 01-Nov-2008 at 16:32
абе кловер џанам невеста тие гупот па прстенот ќе и падне доколку се поткастри дупот по мерка на достоинствено одбележување на Македонскиот Идентитет.


Beton граѓаните имаат многу повеќе различни секојдвени потреби него докажување на нешто што се вика идентитет. Да, се согласувам дека треба Македонија да се покажа културолошки пред светот но ова што се дешава кај нас е некоја форма на турбо фолк. Она што во музиката е турбофолкот, тоа во вајарството ќе стане Скопје. Ќе стане жртва на брза белетристика во уметноста која ќе се користи додека постои овој актуалниот надворешен политички проблем. Шпанска серија. Мирко919. После тоа веќе таа уметност која ќе ја поставиме сега нема да вреди. Истото е и со црквата. Сега се поставува за собирање политички поени и ништо повеќе.

Инаку пошто знам дека си верник а и и ја сум ќе ти кажам дека основа на православието е скромноста и човекот да се задоволи со она малку, колку што ти е потребно, а не мегаломанија. Затоа и тие што се прават најголеми верници и се натпреваруваат кој поголема црква ќе направи тие се најмалите верници. Голема црква се прави ако има потреба поради гужва, а не поради политика. На неполн километар од центарот е соборна којашто ги задоволува потребите на Скопје и Македонија како централна црква. Освен за големи празници јас друг пат нема видено гужва, па од тука се гледа дека е сосема задоволителна.

Незнам како воопшто можеш да го кажеш она што е цитирано. Па такво нешто не смее да си дозволи човек којшто има ТВ и интернет и има услови да согледа во вистинскиот проблем околу овој објект.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 01-Nov-2008 at 17:28

навистина жално е доколку се сведеме на празникарство, ова во моментов не  е случај  само кај нас туку во цела Православна екумена. се надевам дека веронауката ќе го поправи ваквото разбирање на Верата и практикувањето на истата! реално денес потребата од Црква на плоштад е повеќе од културолошка димензија што е оправдано ако се земе предвид дека сега сме нападнати од сите страни од туѓите пропаганди кои имаат за цел да не обезличат на секој можен начин, бидејќи ние сме трнот во окото на европскиот империјализам од 19 век кој е матрицата на денешна европа. па така единствено оружје против овие наезди е длабоко освестување за сопствениот идентитет кој нема да се додека бегаме од сопствената Вера, Традиција и Култура. бегањето го подразбирам како давање на споредно место за овие вредности во нашиот живот, тргнувајќи од архитектурата па се до комуникацијата. кај нас проблемот е далеку поголем од решенијата на плоштадот или во градот, секој нека тргне од себе(дома) колку има дома народов книги за сопствената Вера, историја, култура... колку десет дваесет , па едни американци со 200год. историја имаа повеќе осет за себеосознавање, или колку ора  и песни има  во домашната цд архива, три-четири-пет, абе навистина сме во криза на идентитетот, порано ќе дојдеше странец и доволно беше само да чуе една чалгачиска и да остане занемен, денес знаеш некое место каде има чалгии(за изворна музика и муабет да не правиме) каде човек ќе би се напоил мелозвучни муабети, НЕМА! истото е и со кујната и со туристичките разгледувања - резервирани се само за брокери и директори. затоа треба максимално ангажирање на земјата кон бетонирање на вонвременските вредности на секое поле, па одтаму и ги одобрувам напорите на оваа власт колку толку да трасира правец кон кој во иднина би се движеле дали е тоа во архитектурата, спортот, културата или политиката. добро велиш кич но кичот се наметнува само бидејќи се  прават половични чекори, мислам дека треба да се удри цврсто и со јасна цел, имаме и простор и време за такво нешто, но денешнава ситуација е малку повеќе од смешна, бидејќи заради несогласноста т.е. не седнувањето на маса да се договорат политичарите, бркаат што побрзо да ја истераат сопствената проекција за овие вредности, па следствено естетиката е колатералка на ваквиот пристап. но ќе речам подобро карикатура  од невклопливост отколку обезличување од типот на трговски центри на плоштад.        

за цитираното верувај дека е далеку поиздржано од сите политичари  и цела критика досега што размислувале на таа тема, ако воопшто и размислувале на таков начин. мислам дека ако некој има осет за естетика и познавања од композиција, тоа дефинитивно е Милчо, кога бар еден посто би почнало да размислува нашиве таканаречени  архитекти и експерти  културна револуција ќе имаме на секој план, но многу тешко е да убедиш некого што слуша пр. индустријал да земе да се опушти на кавалска езгија! 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 01-Nov-2008 at 17:42
Ohno спрема мене бетон се залагаш за се што е и може да биде погрешно во нашево општество Thumbs%20Down

@lsl  Applauseза дефиницијата на ова што ни се случува како турбо фолк. Понатаму од тоа дискусијата е излишна.


Edited by pbanks - 01-Nov-2008 at 17:43
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 01-Nov-2008 at 17:47
Originally posted by beTon

дури мислам дека се додека не се крене тоа карикатурата од екс-нбм има надеж за вакво нешто, но ако се крене тоа стакларникот таму отиде времето за ваков пристап(веќе е на пат)само се надевам дека ќе падне мал ринг на уставен, па ќе се вратиме на почеток и со трезни глави ќе му пристапиме на денешниот епицентар на Македоската држава!

Бетон, јасно се гледа дека воопшто не си ги разбрал работите (можеби ради тоа ваквите твои чудни размислувања и заклучоци). Мал Ринг во целина не се наоѓа пред уставен суд, туку пред судот се само последните измени, то ест последната искасапена верзија. Значи тој грд објект („обновата“ на банката) за жал ќе се изгради, тука џабе ти е надежта. Работата е барем да спречиме неколку многу полоши работи да се случат во околината и под плоштадот - и јас се надевам дека „новиот“ Мал Ринг ќе падне на уставен, зашто постариот каков-таков беше мнгу подобар, исто како и уште постариот во однос на него. А тоа е така токму затоа што на една нестручна/ненадлежна/неформална групација и се допушта во серија  да си прави заебанции во центарот и се живо да преврти наглавачки (промовирајќи нечии лични интереси и продавајќи изместено, кичерајско, популистичко гледање на културните и духовните вредности за утеха)


А овој другиов твој пост кој е класичен твој стил на забегување во неточни и нерелевантни тези  немам намера ни да го коментирам, само повторно по којзнае кој пат апелирам до тебе да се корегираш на тоа поле. Во оваа нишка, па ни на форумов воопшто (барем во главните теми чија намена е јасна) нема баш место за таков тип муабети.


Edited by Cloverstack - 01-Nov-2008 at 17:55
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 01-Nov-2008 at 18:18

што е до мал ринг доколку падне како што велиш една маркица, паѓа и цел дуп, неможе да се врати на доработка дупот туку мора наново да се носи, т.е. измените бараат повторно процедура. што е до дигресијата јас само одговарам на фрлената ракавица и тоа сум го правел досега, колку што знам никаде немам почнато дискусија надвор од темата освен што сум реплицирал на таквите упади во некој муабет, патем во репликите можеби тезите мои за тебе не држат но  те молам не ме презирај како аутсајдер, таквиот пристап тебе те девалвира. забегување има само доколку човек е површен и работите ги гледа црно-бело и има доволно разбирање само за футуристички ерекции во архитектурата.  

pbanks залагањата мои се пуста желба, она што ни се случува денес е тешко дека и пристап како мојот би го поправиле,  знаеш можеби треба навистина сите наши културни вредности во некое депо од некој музеј да ги депонираме и со цело срце да се свртиме кон модернизам и минливи вредности како стакларници, кои во себе имаат доволно симболика само за безлични монополисти и банкари. може се лажам но незнам никаде во светот каде централните плоштади изобилуваат со стоковни куќи како типо!           

лицемерно е да се гледа на традицијата и културата како луксуз кој не ни е потребен бидејќи денес сме живееле во 21век... загреота сме ако ова стане догма!                              

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 01-Nov-2008 at 18:42
Originally posted by beTon

што е до мал ринг доколку падне како што велиш една маркица, паѓа и цел дуп, неможе да се врати на доработка дупот туку мора наново да се носи, т.е. измените бараат повторно процедура. што е до дигресијата јас само одговарам на фрлената ракавица и тоа сум го правел досега, колку што знам никаде немам почнато дискусија надвор од темата освен што сум реплицирал на таквите упади во некој муабет, патем во репликите можеби тезите мои за тебе не држат но  те молам не ме презирај како аутсајдер, таквиот пристап тебе те девалвира. забегување има само доколку човек е површен и работите ги гледа црно-бело и има доволно разбирање само за футуристички ерекции во архитектурата.  

pbanks залагањата мои се пуста желба, она што ни се случува денес е тешко дека и пристап како мојот би го поправиле,  знаеш можеби треба навистина сите наши културни вредности во некое депо од некој музеј да ги депонираме и со цело срце да се свртиме кон модернизам и минливи вредности како стакларници, кои во себе имаат доволно симболика само за безлични монополисти и банкари. може се лажам но незнам никаде во светот каде централните плоштади изобилуваат со стоковни куќи како типо!           

лицемерно е да се гледа на традицијата и културата како луксуз кој не ни е потребен бидејќи денес сме живееле во 21век... загреота сме ако ова стане догма!                       Болдирав само неколку збора на кои сакам да дадам краток коментар.

Традиција, култура, вредности се динамична менлива работа. Ако пред еден век било традиционално жената да се тепа по дома зошто седнала на минута да се одмори на троножецот додека правела ручек и ако мажите кои го правеле тоа важеле за културни и со строг однос кон основните вредности на своето време денеска жената е еманципирана и рамноправна а таквите "традиции, вредности и култура" не се негуваат а кога се негуваат тоа се казнува со закон.

Наша мисија како генерација е да го оставиме белегот на нашето време а не како слепци да се држиме за нешто што е создадено од други луѓе и во друго време и кое на крајот на краиштата вооошто не би било создадено доколу истите тие луѓе размислувале на овој начин кој ти го заговараш. Можеби во она што ние треба да го креираме треба да има нишка од цела таа оставштина но не повеќе од тоа бидејќи се што е повеќе преоѓа во турбо фолк како што веќе објасни ЛСЛ.

Да се вратам сега на темата. Оние проекти, се знае за кои точно зборувам, кои се заговараат денеска по центарот на Скопје а особено начинот на кој тие се промовираат и наметнуваат се во ОГРОМЕН конфликт со се што е вредно и културно во времето во кое живеам.


Edited by pbanks - 01-Nov-2008 at 18:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 01-Nov-2008 at 18:56
Originally posted by beTon

што е до мал ринг доколку падне како што велиш една маркица, паѓа и цел дуп, неможе да се врати на доработка дупот туку мора наново да се носи, т.е. измените бараат повторно процедура.
Не е прв пат упорно да се држиш за бесмислени и со ништо поткрепени тврдења. На уставен суд не е една маркица, туку најновата верзија на ДУП-от, со целата серија последни заебанции кои ги нашкраба актуелната багра. Ако падне оваа верзија на ДУП-от, на сила си останува старата, во која објектот на Камчев не е спорен. Мислам ситуацијата е доволно јасна за кој што сака да може јасно да ја види. А кој сака само да се инаети, по обичај ќе продолжи со дубиози и слични финти.


што е до дигресијата јас само одговарам на фрлената ракавица и тоа сум го правел досега, колку што знам никаде немам почнато дискусија надвор од темата освен што сум реплицирал на таквите упади во некој муабет,
Ваљда имаме очи и меморија да видиме и да се присетиме дали навистина било така.


патем во репликите можеби тезите мои за тебе не држат но  те молам не ме презирај како аутсајдер, таквиот пристап тебе те девалвира.
Дали некоја теза држи одлучувам врз база на тоа колку добра е аргументацијата што оди со нејзе и колку таа аргументација соодветствува со фактите. Не те презирам како аутсајдер туку ти замерам и безброј пати апелирам кон тебе за некои работи што се утврдени и треба да ги прифатиш наместо постојано да си поигруваш со нив. Ако веќе тоа мене ме девалвира, ќе ја прифатам и таа цена, само за форумов да го задржи потребното ниво - од тоа нема да попуштам.


забегување има само доколку човек е површен и работите ги гледа црно-бело и има доволно разбирање само за футуристички ерекции во архитектурата.
Можеби за твои сваќања мојот поглед на светот е црно-бел, тоа не ме навредува. Би ти реплицирал дека дури и црно-бело е подобро отколку шарени халуцинации. Аман више колку нишки отера во ендек со несериозна дискусија дополнително оптоварена со елементи за кои на форумов нема место. До кога ќе се натегаме околу ваквиот пристап?Edited by Cloverstack - 01-Nov-2008 at 19:01
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 01-Nov-2008 at 19:55

кло колку што знам ако измените паднат паѓа и дупот и се враќаме на оној стариот од 1997, не можат само измените да се укинат, но ајде шим ти велиш дека  не е така нека ти биде, времето ќе каже може и ќе бидеш во право. 

за ракавиците можам да кажам само дека и да имало некое мое пуштање вода, тоа небило како водопад како што е случај со другите ракавици кои претежно се фрлаат од немање аргументи или разбирање за поинаков агол на гледање на некој гостин! што значи потребното ниво на форумот треба пред се да го запазуваат домакините... и негледам несериозна дискусија кога на несериозен блеф од типот на: Како ја сфаќаш таа „флексибилност“? Веројатно за да се менува токму така како што тебе би ти било по ќејф. Како на пример за таа невклоплива црква на плоштад што викаш дека била повисока цел. ќе одговорам со образложен пристап за флексибилноста, наместо да спамирам со изјави како “идентитетот не е кашкавал“ или “Идентитетот е трајна вредност, а лумикс печурка по дожд“. можеби таквиот пристап би бил поприкладен?!

ако сакаш некој нешто да разјасни или научи, немора да го маршираш како трујач на нишките, нивото на дискусија е една работа, а сосем друга е потребата од истата. според тебе би требало нивото да биде луѓе бујрум кажете што мислите, но пазете што ќе кажете зошто форумов е прирачник за урбанисти.... да не ме разбереш погрешно јас имам таков впечаток што немора да значи дека е така, па слободно дели жолти картони доколку сметаш дека мојот агол на видик е искривен или некого му ги искривува убедувањата Thumbs%20Up опуштено малку, не сум ниту градоначалник ниту советник на градоначалник.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 01-Nov-2008 at 21:14
Originally posted by pbanks

Наша мисија како генерација е да го оставиме белегот на нашето време а не како слепци да се држиме за нешто што е создадено од други луѓе и во друго време и кое на крајот на краиштата вооошто не би било создадено доколу истите тие луѓе размислувале на овој начин кој ти го заговараш. Можеби во она што ние треба да го креираме треба да има нишка од цела таа оставштина но не повеќе од тоа бидејќи се што е повеќе преоѓа во турбо фолк како што веќе објасни ЛСЛ.

Да се вратам сега на темата. Оние проекти, се знае за кои точно зборувам, кои се заговараат денеска по центарот на Скопје а особено начинот на кој тие се промовираат и наметнуваат се во ОГРОМЕН конфликт со се што е вредно и културно во времето во кое живеам.

pbanks многу лошо е таа мисија “белег на нашето време“ за која се залагаш, во основата да е белег трасиран со комунистичко-сталинистички методи и рабирања. во принцип нема ништо лошо доколку го убиеме идентитетот и го ставиме во музеј, а на негово место изградиме нов изфиромизиран футуризам. зошто го велам ова доколку се сеќаваш темелите на денешниов дуп се од тој во 1997 кој само е копиран т.е. локациите се истите само е зголемен габаритот на тие маркици, на сето тоа се дофрлени измените со внесување музеј, театар и Црква на мал ринг. е сега да не е смешно ќе биде жално, незнам што е пострашно да се интерванира во квази дуп од ’97 или целиот да се предефинира и  тотално нов да се донесе. сега како што е во основа имаме нај коруптивен дуп донесен во некоја европски град, истиот во 2007 ко прекопира и го поднашминка Импума и сега се дополни со измените. значи уште во старт оваа цела работа уште од почеток е несречно решена, требало тој од ’97 целосно да се отфрли да се седне на маса да се постават параметри и насоки кон што треба да се движи епицентарот на СК и да се направи дупот како што треба!

со основниот план од 1966 година, подготвен на светскиот конкурс на јапонскиот архитект Кензо Танге, не се предвидени никакви локации кај поранешна Народна банка, ниту „Тифани“ ни „Лумикс“. Планот е изменет во 1997 година, кога на власт е СДСМ и градоначалник на Општина Центар е Мирослав Грчев од СДСМ.

- Грчев на конкурсот за Малиот ринг за проектант го одбира архитектот Мирослав Грчев. Архитектот Мирослав Грчев го изготвува проектот и го доставува до градоначалникот Мирослав Грчев, кој потоа се појавува и како предлагач и потписник на одлуката. Што значи, таткото на урбаната мафија на СДСМ, Мирослав Грчев, во 1997 година, кога се прават измените на детаљниот урбанистички план за централното градско подрачје, се појавува истовремено и како градоначалник и како проектант и како предлагач и како потписник на измените - рече Бичиклиски.

Дневник - 30.01.2008

- Не разбирам зошто наеднаш во урбанистичкиот план е зголемена бруто површината на објектот за трипати, без притоа некој во јавната анкета да го побара тоа-праша Анастасија Димитровска. Планерот Лидија Андреева од Ин Пума одговори дека сите измени и дополни се само надградба на претходниот ДУП.

- Површината на споменатиот објект е целосно преземена од стариот ДУП, донесен во 1997 година во времето на претходниот Градоначалник на Центар. Што се однесува до висината на посочениот објект, таа во дел е преземена од претходниот и е според важечкиот Правилник по Законот за просторно планирање. Така предвидениот објект со својата висина е усогласен со висините на останатите објекти кои го формираат Плоштадот-појасни Андреева.

Вечер - 12.10.2007

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.