build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова библиотека покрај Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нова библиотека покрај Вардар
    Posted: 27-Apr-2012 at 18:22
Проект за нова библиотека покрај Вардар до црквата „Пресвета Богородица“.
Oбјектот има три еднакви коцки со димензии 22м.Првата (зелената) е поставена на висина од 5,70м, втората (сината) 10,60м, третата (кафената) 2,60м.
Секоја коцка има по 5 ката, секој кат има 520 м2,една коцка 2600м2 а сите заедно 7800м2.Влезот во зградата е во кафената коцка, освен скали се сетив да направам и два мали лифта.
Коцките се ставени во една голема фонтана со површина од 3250м2 во која со подигнати платформи е напишано Скопје.Пред фонтаната има 10 мали амфитеатри за седење.Се надевам ќе ви се допадне.

Edited by FT - 27-Apr-2012 at 18:23
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Apr-2012 at 19:32
Mozebi vo nekoj zabaven park ili nekoe sredno skolo. Lokacijata ne e za vakvko nesto. Se raboti za lokacija nakoja ima crkva, i se okolu spored mene treba d aima odreden simbolika koja dava verski objekt.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Apr-2012 at 19:49
Баш бидејќи е библиотека ги направив такви боите.Инаку според мене нема врска што има црква таму,сигурен сум дека и на многу места има вакви примери.

Edited by FT - 27-Apr-2012 at 19:49
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Apr-2012 at 23:29
petka e
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.080 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.