build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
32 [96.97%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)
    Posted: 06-May-2012 at 16:22

Дали треба Бул. АВНОЈ (АСНОМ) да биде меѓу првите приоритети на градот Скопје? Односно дали треба во наредната офанзива за градење и проширување на улици, откако ќе заврши оваа сега што е во тек (Првомајска, М. Т. Гологанов, Климент Охридски...), бул. АВНОЈ да заземе место во следната серија на проекти кои треба да се реализираат?

Се работи за денес не толку фреквентен булевар, кој има можеби само трансфер/колекторска улога во однос на бул. Јане Сандански и ги насочува возилата кон него. Ги опслужува генерално жителите на северните блокови на населбите Јане Сандански, Ново Лисиче и дел од Лисиче. Односно се работи за некои 10-15 илјади жители. Освен тоа заедно со Васко Карангелски служи и како пристап (освен бул. Србија) до бул. Јане Сандански за жителите на о. Гази Баба и источно Скопје.

Денешната фреквенција на возила според моја проценка е +6000 илјади возила на ден... со тоа што проценка ја базирам на денешни мерења... во недела... значи бројката за работни денови сигурно би се искачила со оглед на тоа што во минута можат да поминат и по 30-40 возила во шпицовите од денот... Како и да е... сигурно има поголема фреквенција од 6000 илјади возила на ден... колку е поголема, ќе гледам да можам деновиве да направам мерења и да оформам некоја попрецизна статистика...

Како и да е... причината за овој пост е друга... 

Се работи за планираното/предвиденото проширување во иднина на булеварите АСНОМ и АВНОЈ како и продолжување на АВНОЈ преку мост во Керамидница, о. Гази Баба, и негово поврзување со булеварот Гоце Делчев. Со тоа се оформува цел ‘‘нов‘‘  сообраќаен коридор во градот паралелен на главниот Исток-Запад коридор, односно на Партизанска - Јане Сандански, кој патем во Центар е ‘‘прекинат‘‘... 

Овој паралелен коридор би започнувал од Карпош 4 на крајот на денешна Илинденска (во иднина и до обиколницата). Потоа преку Илинденска и Гоце Делчев би се поврзал со АВНОЈ (АСНОМ) и би се оформил непрекинат коридор од едниот крај до другиот крај на градот, кој ќе го растерети главниот коридор.

И затоа мислам дека таа алка што недостасува (односно делот Гоце Делчев - АВНОЈ) треба да биде меѓу првите приоритети на градот. Дури мислам дека инвестирање во оформување на овој коридор има поголема предност и поголема важност во однос на подземната улица/коридор кој треба да ги поврзува К. Ј. Питу и Партизанска, односно Илинденска според импровизацијата на властите...

Гледано реално овој коридор е и побрз... со оглед на тоа што Гоце Делчев, па и Илинденска се брзи булевари, со зелени бранови... и се во многу добра состојба...

Да визуелизирам:

1. Најпрвин да ја дадам големата слика и претстава за целиот коридор:

2. Потоа за делот за кој зборувам да дадам претстава за блоковите, зоните, деловите кои директно или индиректно ќе го користат овој коридор (со исклучок на делот кој е планиран за во иднина), а кои и денес го користат како транфер/колектор булевар:

3. Извадок од ГУП:

 

4. Извадок од ДУП за делот во о. Аеродром:

 

5. Извадок од ДУП за делот во о. Гази Баба:


Сакам да додадам уште дека без голем буџет/финансиски средства, односно без многу големи инвестиции се добива алтернативен коридор на главниот Исток-Запад коридор во градот... кој би бил одлично функционален и од голема корист и интерес за целиот град... секако можеби и поисплатлив во однос на потребата и искористеноста... па и значењето кое би го добил...Edited by FoSsiL - 06-May-2012 at 16:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4042
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-May-2012 at 20:17
Се гледа уште од мапата на гугл мап дека ако се гради овај булевар тогаш аеродромците( и околните населене) ќе имат многу полесен пристап кон центар а со тоа ќе нема ниту гужви ниту ништо сепак за мене има други булевари што веднаш им треба интервенција пример пластичарка таму има премногу хаос и е главна улица. Сепак, да се надеваме дека ќе се гради овај булевар
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-May-2012 at 20:58

Со овој булевар, поточно со овој цел коридор, значително ќе се намалат гужвите во градот. Единствено што ќе биде потребно е да се изгради делот што фали и една добра клучка кај Судска Палата.

Делот што фали е долг ~ 1250 метри од кои ~120 метри е мост. Не е многу голем дел.


Моја проценка е дека вкупната инвестиција (во која се вклучени и проектот и експропријација на имотите, мостот и сите подготвителни, градежни и завршни работи) не би достигнала повеќе од 6 милиони евра.

Исто така за клучката кај Судска Палата мислам дека не би се потрошиле повеќе од 10 милиони евра....

А за проширување на деловите на Илинденска и АВНОЈ и АСНОМ мислам дека не би отишле повеќе од 5-6 милиони евра.

Значи:

- 6 милиони за новиот дел

- 10 милиони за клучката кај Судска Палата

- 6 милиони за реконструкција и проширување на булеварите: Илинден, АВНОЈ, АСНОМ.

Вкупно 22 милиони евра... Еве и 30 милиони нека се... Многу повеќе се добива за разлика од 30 милиони наменети за подземнана уличка што планираат да ни ја градат властите под центарот на градот... којa има капацитет од 2000 возила на час... споредено со коридорот за кој зборувам најмалку 10 пати помалку... Само АВНОЈ има неколку пати поголем број на возила кои поминуваат по него за време од еден час....

Ова се можеби и најскапи проценки... Верувам дека инвестицијата е во секој случај со не толку висока цена... а притоа со голем бенефит и успешност....

Edited by FoSsiL - 06-May-2012 at 21:01
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2055
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-May-2012 at 09:25
И јас ова би го ставил на ред за изградба. Тој мост би бил од големо значење, и би го преполовил сообраќајот и би го скратил времето за патување Карпош-Аеродром. Гужвата кај 3-4 кај нова железничка и мостот на улица беласица во правец Аеродром е неподнослива. Сепак мислам дека мостот е преголем залак ИАКО најдоа пари/кредити за 2 небитни, безвредни и чисто уметнички пешачки моста!

Edited by alexsend - 07-May-2012 at 15:35
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-May-2012 at 15:24
од овој подобар проект Скопје не поседува
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7819
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-May-2012 at 17:52
ова е еден од неколкуте капитални инфраструктурни проекти кои очајно му требаат на Скопје и „не се“ прескапи и имаат услови за изградба без многу пречки, а кои упорно се игнорираат од сите...
особено изградбата би била олеснета доколку се сруши фабриката на Санос, како што беше најавено, единствена подебела инвестиција би биле мостовите, но да повторам по 100 пат парите е глупо да бидат одговор во времиња кога манијачки и недомаќински се испотрошија на ретардации...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-May-2012 at 18:38
забеган,јас и ти сме контраст,јас пишувам најкратки постови,ти најдолги
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-May-2012 at 18:52
Битно суштината ви е иста

Би бил разочаран доколку во најблиска иднина не биде реализиран коридоров. Еве, им давам 5 години.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
daskalot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote daskalot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Jun-2014 at 10:24
поминаа две, остануваат уште три години, барем да се мрдне од мртва точка
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Nov-2015 at 23:00
Конечно!

Булеварот „АСНОМ“ догодина ќе се реконструира

Градот Скопје бара фирма што ќе го реконструира булеварот „АСНОМ“ во населбата Ново Лисиче. Првата подфаза од овој инфраструктурен проект опфаќа рехабилитација на коловозот на потегот околу раскрсницата на оваа сообраќајница со улицата „Февруарски поход“ во должина од 428 метри. Градот предвидува дека зафатот ќе чини околу 720 илјади евра, а градежните работи да завршат догодина. Заинтересираните компании треба да ги достават своите понуди на тендерот најдоцна до 9 декември.Пред повеќе од две години, Град Скопје го започна проектот за продолжување на булеварот АСНОМ кон населбата Горно Лисиче, со кој беше зацртано да се догради трасата кон улицата „Тодор Чангов“. Пролетва беше претставена уште една идеја за проширување на оваа сообраќајница од населбата Аеродром кон Ќерамидница, со што општините Аеродром и Гази Баба би се поврзале со уште едно булеварско решение.

http://www.build.mk/?p=47316
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Nov-2015 at 15:25
Тешко дека ќе се случи ,ако паметите веќе две години се гради од последна петка до почетокот на куќите и ништо не е пипнато ,освен сликањето на градоначалниците ни механизација не дојде а не па да направат една копка...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7819
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Nov-2015 at 17:21
асфалтот може ќе го сменат, ама мостот до Ќерамидница се помирив дека е научна фантастика, за жал...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jan-2016 at 18:22
Почнува реконструкцијата на булеварот АСНОМ

Градежната компанија „Бетон“ од Скопје во следните пет месеци ќе ја реализира првата фаза од реконструкцијата на булеварот „АСНОМ“ во општина Аеродром. Во оваа етапа ќе се санира коловозот во должина од 428 метри, во близина на раскрсницата на оваа сообраќајница со улицата „Февруарски поход“. Градот Скопје за овој инфраструктурен проект од годинешниот буџет ќе инвестира 31.795.165 денари, односно околу 510.000 евра. На тендерот, кој беше распишан во ноември минатата година, биле доставени 11 понуди од градежните фирми.Градската власт во изминативе години во неколку наврати обелоденуваше проекти за реконструкција и продолжување на трасата на булеварот „АСНОМ“. Лани беше претставена идејата за продолжување на трасата на оваа сообраќајница од Општина Аеродром кон Општина Гази Баба, со која е зацртано со мост да се поврзат населбите Аеродром и Ќерамидница. Пред три години, Градот Скопје вети и продолжување на булеварот „АСНОМ“ кон населбата Горно Лисиче.

http://www.build.mk/?p=48220
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Mar-2016 at 13:20
Се гради сервисна улица (+ паркинг веројатно) од другата страна на Бул. АСНОМ.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Apr-2016 at 17:51
Продолжување на бул. АСНОМ до селото Горно Лисиче

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Jun-2016 at 15:33
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Jan-2017 at 10:46
АЕРОДРОМ И ЌЕРАМИДНИЦА ЌЕ СЕ СПОЈУВААТ СО НОВ МОСТ И ДИРЕКТНА УЛИЦА
Изградба на нов мост и на нова улица која директно ќе ги поврзува Аеродром и Ќерамидница, односно Гази Баба, е еден од капиталните проекти на Град Скопје за реализација оваа година. Практично, ќе започнат подготовки за изведба на овој крупен зафат, кој според градоначалникот Коце Трајановски, ќе му биде предизвик за наредниот мандат. Изградбата на улицата, всушност, ќе претставува нова сообраќајна порта за општина Аеродром кон центарот на градот. Сега се тоа само улиците „Трета македонска бригада“ преку Тутунски комбинат и булевар „Јане Сандански“ преку Транспортен центар.

Проектот предвидува продолжение на булеварот „АСНОМ“. Односно ќе се пробие нова улица зад „Скопски саем“, која ќе води до реката Вардар од каде што преку нов мост ќе излезе на булеварот „АСНОМ“ во близина на спортската сала „Јане Сандански“. Булеварот би почнувал од улицата „Беласица“ кај „Скопски саем“, би поминувал покрај „Каросерија“ на ФАС „11 Октомври“ и преку Вардар би се споил со булеварот „АСНОМ“ кај салата „Јане Сандански“. Од таму ќе води до последна „5“ и улицата „Тодор Чангов“ во Лисиче. Новиот мост, пак, ќе се гради кај Ќерамидница.

„Новата улица во голема мера ќе го растовари сообраќајот во овој дел и ќе го олесни движењето од Гази Баба кон овој дел на населбата Аеродром. Имаме студија и чекаме Општина Гази Баба да го донесе деталниот урбанистички план за локалитетот кај ’Каросерија’. За реализација на проектот го снимивме теренот и го откупивме земјиштето“, рече Трајановски кога се „кроеше“ тековниот буџет. Во него, за овој проект, има предвидено речиси 350.000 евра. Парите ќе се потрошат за изработка на техничката документација, а по нивна изработка и избор на изведувач, ќе се знаат деталите и конечната вредност за изградба на улицата и мостот.
Трајановски појасни дека проектот е составен од две фази, од кој првата е речиси реализирана. Станува збор за реконструкција и проширување на делот на „АСНОМ“ до последна „5“, односно до првите куќи на „Тодор Чангов“ во Лисиче. Втората фаза е изградбата на улицата и на мостот. (Д.Т.Д.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=0A7AD47EB5B6D64B88D8970EB45F45CA

Edited by stef4o - 21-Jan-2017 at 10:47
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7819
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Jan-2017 at 11:03

вест прочитана по којзнае кој пат... којзнае колку мандати помина овој трагичен проект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Jan-2017 at 11:06
Исто вака со години ја најавуваат и подземната улица кај Рамстор ама незнам дали нешто почнаа.Тој простор е целиот ограден и со години не се прави ништо.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Apr-2017 at 13:51
Пуштен во употреба новиот проширен и реконструиран булевар АСНОМ во Ново Лисиче #скопјеизвор: https://twitter.com/KoceTrajanovski
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.