build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 27>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
32 [96.97%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
You can not vote in this poll

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)
    Posted: 25-Sep-2022 at 17:30
Originally posted by Denko

Do kade e ovoj proekt? Uste e vo miruvanje ili otide vo "ad acta"!?


Има уште доста нерешени имоти за да може да се реализира третата фаза.Мислам дека не е само експропријација што треба градот да ја направи туку кај дел од имотите има и меѓусебни судски спорови и постапки меѓу сопствениците на имотите што дополнително ги успорува работите.
Carpe diem
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2192
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Sep-2022 at 15:07
Do kade e ovoj proekt? Uste e vo miruvanje ili otide vo "ad acta"!?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Sep-2022 at 12:22
Originally posted by ЏолеТука горе десно нели би било логично и корисно да има скали за пристап на пешаци и велосипедисти кон новиот мост за во иднина бидејќи ова е многу глупаво решение.
Ако си со точак и пеш и сакаш да пристапиш до мостот ќе треба да кружиш дури до црквата.
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Sep-2022 at 15:11


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jul-2022 at 10:54
Денешни

делот кај Хотел Русија...

делот кон ЌерамидницаCarpe diem
Back to Top
zlate676 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Aug-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote zlate676 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jun-2022 at 13:55


Edited by zlate676 - 14-Jun-2022 at 13:59
Back to Top
zlate676 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Aug-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote zlate676 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Jun-2022 at 12:35
Здраво, што се случува со споредната улица што води кон станбениот комплекс? Зошто има лизгачка врата, дали мостот се дели кон улица што всушност е порта ?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Apr-2022 at 16:11
Денес,мостот е скоро готов нешто ситно сепак се работеше но најпроблематично е тоа што нема никакви скали кои би воделе од пешачката патека на кеј преку мостот туку за да се пристапи на мостот треба да се кружи скроз од кај руската црква што е сосем нелогично а деновиве работат на нови скали непосредно до мостот кон вело патеката на кеј

Carpe diem
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Apr-2022 at 21:48
neli e plavava boja nekoja hidroizolacija?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Apr-2022 at 21:15
како сакате сериозно пешачко/велосипедско решение кога мостов го исфарбале со лименка спреј и до кај им фатило, до таму
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 763
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Apr-2022 at 09:01
Скали се најлошото решение. Или рампа или ич ништо.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Apr-2022 at 07:05
Originally posted by skopskodete

Има велосипедска и пешачка патека мостот, треба само да направат скали од двете страни на кејот бидејќи вака нема логика.


Имено, саркастично напишав, е сега кога има и пешачка и вело, зошто не се направени скали за да се качат пешаци и велосипедисти? Или, кај нас, како и секогаш, "тековно" ќе се реализираат...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Apr-2022 at 20:08
Тоа го забораив, да, дека може че треба преку пешачка и ли велосипедска да поминеш од другата страна.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 845
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Apr-2022 at 13:32
Има велосипедска и пешачка патека мостот, треба само да направат скали од двете страни на кејот бидејќи вака нема логика.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Apr-2022 at 07:03
каков би бил овој нов мост без пешачка и велосипедска патека? Што ако сакаш да поминеш од другата страна на реката?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Apr-2022 at 23:36
Па изледа нема да има пешачки горе, а со тоа нема ни да има потреба од скали. Прашањето вистинско би било зашто нема скали према кеј. Нешто слично како со мостот Обединети Нации во Карпош 4, кадешто има многу диви преминувачи.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 845
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Apr-2022 at 13:59
А веќе вака кога го прават мостот, скали не предвиделе?
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Apr-2022 at 13:50
21 век...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 912
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Apr-2022 at 02:20
Сите знаеме за обликување на земјиште, но очигледно кај нас кога се градат мостови се оди со најевтините дизајни и материјали.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Apr-2022 at 00:01
не знам зошто воопшто очекувам некој во државава да нивелира мост со брег на река, кога не знаат асално шахта да нивелираат
што мислеа кога го правеа ѕидов не ми е јасно

еве и да се различна висина насипите на Вардар (зошто гледам дека другата страна е во ред), постои такво нешто како обликување на земјиште, па од таму може да се изнајдат понатака и решенија за патеките и парковите околу
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.