build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АВНОЈ (АСНОМ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
17 [94.44%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [5.56%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Feb-2019 at 18:56
Од пролетва почнува изградбата на булеварот во Ќерамидница

Со почетокот на пролетта ќе почне изградбата и на новиот булевар кој ќе поминува низ населбата Ќерамидница и за кој, како што најави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, проектирањето е завршено и исцртана е трасата каде ќе минува.

“Отворањето на понудите за избор на најповолен понудувач на градежните активности е закажано на 14 февруари годинава. Со тоа ќе биде комплетирана првата фаза. Почнавме со експропријација и повеќе од 30 отсто од трасата на која треба да поминува новиот булевар во делот кај скопско Сајмиште е веќе расчистено. Очекувам дека ќе влеземе интензивно во експропријација и онака како што го најавив проектот за времетраење, очекувам дека ќе биде и завршен“, смета Шилегов.За реализацијата на овој проект во Ќерамидница ќе бидат урнати околу 180 објекти.

Проектот предвидува и изградба на нов мост преку Вардар кој ќе ги поврзе општините Аеродром, Гази Баба и Центар. Мостот ќе биде со должина од 120 метри, ќе се изгради во близина на хотелот Русија и ќе ги поврзе булеварот АСНОМ во населба Аеродром со булеварот низ населба Керамидница.

Овој проект е предвиден уште во ГУП-от од 1965 година, а досега за него никој во Градот ја немаше изготвено основната планска документација.

Исто така, треба да се направи и пробивање на нов и реконструкција на стариот булевар АСНОМ со должина од 2.170 метри. Градбата на овој коридор со мост предвидено е да биде завршена во рок не подолг од 24 месеци од почетокот на градежните работи.

https://www.porta3.mk/od-proletva-pochnuva-izgradbata-na-bulevarot-vo-kjeramidnica/?fbclid=IwAR1sL0wMtqeLaJRgB8GGZAPTMrqLV9tIe-G2BYTA8BYCfSrah482ydU9RVE
-----------------------------------------------------------

Не се сомневам дека ќе почнат но ме плаши бројката од 180 објекти на трасата кои треба да бидат срушени,бидејќи голем дел од ваквите проекти се одлговлекуваат со години поради отпочнување на активностите пред да бидат решени имотно-правните односи(бул.Србија и Трета Македонска Бригада која ја оставија со пералната среде пат).
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 120
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Feb-2019 at 00:13
Мора да направат некој нов закон за да вакви објекти не кочат вакви големи проекти.

Edited by skopskodete - 17-Feb-2019 at 00:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.