build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
18 [94.74%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [5.26%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Feb-2019 at 18:56
Од пролетва почнува изградбата на булеварот во Ќерамидница

Со почетокот на пролетта ќе почне изградбата и на новиот булевар кој ќе поминува низ населбата Ќерамидница и за кој, како што најави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, проектирањето е завршено и исцртана е трасата каде ќе минува.

“Отворањето на понудите за избор на најповолен понудувач на градежните активности е закажано на 14 февруари годинава. Со тоа ќе биде комплетирана првата фаза. Почнавме со експропријација и повеќе од 30 отсто од трасата на која треба да поминува новиот булевар во делот кај скопско Сајмиште е веќе расчистено. Очекувам дека ќе влеземе интензивно во експропријација и онака како што го најавив проектот за времетраење, очекувам дека ќе биде и завршен“, смета Шилегов.За реализацијата на овој проект во Ќерамидница ќе бидат урнати околу 180 објекти.

Проектот предвидува и изградба на нов мост преку Вардар кој ќе ги поврзе општините Аеродром, Гази Баба и Центар. Мостот ќе биде со должина од 120 метри, ќе се изгради во близина на хотелот Русија и ќе ги поврзе булеварот АСНОМ во населба Аеродром со булеварот низ населба Керамидница.

Овој проект е предвиден уште во ГУП-от од 1965 година, а досега за него никој во Градот ја немаше изготвено основната планска документација.

Исто така, треба да се направи и пробивање на нов и реконструкција на стариот булевар АСНОМ со должина од 2.170 метри. Градбата на овој коридор со мост предвидено е да биде завршена во рок не подолг од 24 месеци од почетокот на градежните работи.

https://www.porta3.mk/od-proletva-pochnuva-izgradbata-na-bulevarot-vo-kjeramidnica/?fbclid=IwAR1sL0wMtqeLaJRgB8GGZAPTMrqLV9tIe-G2BYTA8BYCfSrah482ydU9RVE
-----------------------------------------------------------

Не се сомневам дека ќе почнат но ме плаши бројката од 180 објекти на трасата кои треба да бидат срушени,бидејќи голем дел од ваквите проекти се одлговлекуваат со години поради отпочнување на активностите пред да бидат решени имотно-правните односи(бул.Србија и Трета Македонска Бригада која ја оставија со пералната среде пат).
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Feb-2019 at 00:13
Мора да направат некој нов закон за да вакви објекти не кочат вакви големи проекти.

Edited by skopskodete - 17-Feb-2019 at 00:14
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 27-Mar-2019 at 23:05
до кај сме со мостов?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 28-Mar-2019 at 07:03
Пред некој ден прочитав вест дека веќе било почнато со расчистување на трасата односно со објектите во Ќерамидница.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 28-Mar-2019 at 15:57
Линк?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 28-Mar-2019 at 16:43
Еве ја веста,се вели дека повеќе од 30 отсто од трасата на која треба да поминува булеварот е веќе расчистено е сега дали се мисли дека постигнат е договор за уривање на објекти или дел веќе се урнати тоа незнам.
-------------------------------------------------------------------------
Побрз и побезбеден сообраќај: 120 метарски мост преку Вардар во населбата Ќерамидница

Пролетва ќе почнат градежните активности за булеварот кој ќе поминува низ населбата Ќерамидница.

Повеќе од 30 отсто од трасата на која треба да поминува новиот булевар во делот кај скопско Сајмиште е веќе расчистено. За изгрдабата на новиот коридор ќе бидат урнати 180 објекти низ Ќерамидница.

Новиот коридор во градот задолжително ќе биде проследен и со нови автобуски линии на јавниот градски превоз.

Проектот предвидува и изградба на нов мост преку Вардар кој ќе ги поврзе општините Аеродром, Гази Баба и Центар. Мостот ќе биде со должина од 120 метри, ќе се изгради во близина на хотелот Русија и ќе ги поврзе булеварот „АСНОМ“ во населба Аеродром со булеварот низ населба Керамидница.

Изградбата на новиот сообраќаен коридор треба да обезбедува развојна компонента на градот и да овозможи побрз и побезбеден сообраќај.

http://skopjeinfo.mk/pobrz-i-pobezbeden-soobrakjaj-120-metarski-most-preku-vardar-vo-naselbata-kjeramidnica
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Apr-2019 at 13:45
Шилегов: Се гради првата фаза од булеварот АСНОМ, а есенва го почнуваме и мостот кон Ќерамидница

Започна првата фаза од изградбата на булеварот „АСНОМ“, од мостот „Близнаци“ до реката Вардар што се очекува да биде готов до крајот на годинава, информира вчера скопскиот градоначалник Петре Шилегов, додавајќи дека оваа есен ќе започне изградбата на мостот кон Ќерамидница и до крајот на другата година очекуваат дека целосно коридорот на раскрсницата кај Саем што е фундаментален за градот ќе биде исполнет.

– За мене фундаментално е тоа што Градот ги доведе до крај постапките за изградба на овој нов булевар што го најавивме уште во текот на минатата година. Скопје сериозно ќе биде визибилно во текот на годинава. По изборите граѓаните можат да бидат сведоци на целосна реконструкција на булеварот „Партизанска“, од бензинската на Макпетрол до мостот на Обединети нации, делница што ни остана, изјави Шилегов.

Тој најави целосна реконструкција на булеварот кај Битпазар и на булеварот од “Веро центарот“ до Црвен крст.

– Фундаменталните сообраќајници ќе добијат сосема нов изглед, ќе бидат конечно третирани онака како што треба да бидат, тоа е само мал дел од градежните активности што ги презема градот. Го отвораме тендерот за проектирање на тунелите. Два булевара во моментов се градат: „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош“, вели Шилегов.

https://vecer.press/шилегов-се-гради-првата-фаза-од-булева/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Apr-2019 at 15:25
Еве фотки(од фб на Град Скопје)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Apr-2019 at 15:29
Булеварот се очекува да биде готов до крајот на 2019 а проектот со мостот до крај на 2020

Еве уште некој приказ за мостот кон ЌерамидницаBack to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Apr-2019 at 14:17
Се надевам преку паркот ќе оди. Нема потреба од толку остра кривина кога може да се премести паркот.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Online
Posts: 40
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Apr-2019 at 20:51
Originally posted by <Fresno>

Се надевам преку паркот ќе оди. Нема потреба од толку остра кривина кога може да се премести паркот.


Скицата е лоша, кривината не е ни приближно толку остра ако оди покрај паркот булеварот.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 27-Apr-2019 at 20:43
А засадените дрвја пред некое време, сега ќе ги пресадат ли на друго место?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 03-May-2019 at 10:58
А добро, како ќе се реши влезот кон уличката што оди од СЦЈС до Хилтон кога ќе се прошири булеварот? Бидејќи пола метро ќе биде од уличката до булеварот.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Online
Posts: 40
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 03-May-2019 at 12:35
Originally posted by ehrlich

А засадените дрвја пред некое време, сега ќе ги пресадат ли на друго место?


Би требало да останат во жардиниерата. Но ако се додаде уште една лента пред Хотел Русија ќе настрадаат доста.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.