build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
27 [96.43%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.57%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Apr-2017 at 07:58
Нели се возпостави практика од работење во фази од по 2-3 дела во исто толку години од една улица
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Apr-2017 at 11:29
„Потребни се уште два-три дела за да биде цел(а)“
За сè има вторпат
Back to Top
Decibel View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Decibel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-May-2017 at 10:17
A шо бидна со оној мост шо треба да се праи кај Ќерамидница, или тоа онака е само „у план“ ?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-May-2017 at 14:59
Сега ќе бидат локалните избори, сто моста ќе видиш.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1382
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Nov-2017 at 15:53

насловот кажува се', дури би предложил сега да го преименуваат бул. лисабонски договор, нели старите идеали да ги замениме со нови, а и мање више дали, чим име на нација треба да менуваме, та зашто не и на булевар, чисто да се има абер кај ни ет наводно денес мајката ..

него Шилегов ништо не помна за мостот кај МЗТ иако е зацртан во ГУП-от, но да видиме можеби тука ќе ја запнат поозбилно, се надевам за поарно ...

прашање е само чие име ќе носи мостот .....
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Nov-2017 at 18:28
Шилегов планира изградба на пешачки мост, а зошто не планира и сообраќаен мост не знам. Претпоставувам дека е комплицирано да се пробие булевар помеѓу фабриките и куќите? Како и да е, верувам дека ќе биде отворен за предлози.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1382
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Nov-2017 at 22:55

фабриките во гепек, куќите на кров, и ништо не е возможно в скопско
реалноста е дека сообраќаен мост без партнерство со владата нема да дочекаме, сепак доколку сдсм сака со нешто да помогне на градот е со комплетирање на примарната сообраќајна мрежа, во која се најнапред урбаните автопати, мостовите и тунелите, што ете до некаде ет во најава, а и овој сегмент во истата таа мрежа ќе дојде на ред, само прашање е на приоритети и фокус кон подобро утре, кој декларативнo сите го имаат, но едно е рекламна кампања, а сосем друго буџетака реалност ... дури времето си го трошат на ревизии и партиски агитпроп, сдсм нема да смогнат сили нит тунелот под Кале да го завршат, а не пак до мостов да стигнат, иако клучката кај Мавровка е неопходен приврзок на овој коридор, речиси потенцијален проток на урбан автопат доколку слични решенија има и кај саем и кај влада, како и да ги изведат па дури и со кружни токови или прости надвозници ил подвозници ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33&PID=312#312

значи Шилегов ќе мора да се зафати и со сообраќаен мост кај МЗТ, а ете нека помогне и за општинскиот пешачки [1][2] и тоа многу брзо бидејќи ако го запостави овој момент, прилично ќе заглави протокот в Центар заради напливот на екстра возила од новите комиблокови и кули во Стар Аеродром и Реонски а кои и понатака ќе никнуваат таму ... единствена брза алтернатива за сето ова е што пропоточнѐ АСНОМ-Илинденска, а особено ако и новите градски власти ја наследат идејата на претходната гарнитура, да од ул.ДиЧу в Центар направат пешачка зона, за која пак прашање е дали и ова е доволно, или ќе мора да биде во оптек и тунелот под плоштад ...Edited by Zelenikovo - 05-Nov-2017 at 22:56
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Mar-2018 at 14:12

Нов мост на Вардар, меѓу Аеродром и Гази Баба

За 24 месеци ќе има нов мост во должина од 120 метри на булеварот „АСНОМ“, кај хотелот „Русија“.

– За проектот е предвидено пробивање и продолжување на нов булевар во должина од 2.107 метри, од хотелот „Русија“, преку Вардар и населбата Керамидница до Скопски саем, рече на денешната прес-конференција скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Проектот е вреден од 7,5 до 8 милиони евра.

На денешната прес-конференција присуствуваа и градоначалниците на Аеродром и на Гази Баба Златко Марин и Борис Георгиевски.

ТВ 21
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Mar-2018 at 19:00


Добро е што конечно гледаме некакво раздвижување на плановите за градската инфраструктура.

Мене ме плаши моментот спомнати во другите статии за оваа вест, а тоа е уривање на стотина објекти, особено кога ќе се сетам на примерите: Водњанска, Трета македонска бригада, Мостот кај Транспортен, кои останаа да висат и да се недоградени заради ЕДЕН сопственик, двор, куќа, перална, а овде ќе се работи за стотина објекти. Се надевам дека градбата нема ни да започне пред уривање и средување на сите овие работи.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Mar-2018 at 19:19
Фала богу! Конечно некој собра храброст
Многу ме интересира како ќе го изведат само, 8 милиони нема ни за откуп на куќи да им стигнат не па за друго.
Само нека започнат што побрзо
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Mar-2018 at 21:17
Еве го и видеото за проектот. Инаку, да не ви „кршам филм“, но сум голем скептик за завршувањето на овој проект.

За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Mar-2018 at 03:54
Previous
 
Ваквиот "проект" не може да заврши од наједноставна причина бидејќи воопшто не ни започнал, шилето во шишето и плавите жолтици воопшто не се ни потрудиле да направат барем асална анимација, за што мора да им се признае на пвеводбениците и нивниот пастир дека успешно развија талент со нивниот миленички проект Скопје 2014.
 
Замислата е речиси неизводлива од самиот почеток - треба третина од Керамидница да се сруши за да се изградат мостот и двата краци кои ќе водат кон Скопски Саем и кон Автокоманда.
 
За да биде бетер, ќе остане еднонасочната улица 518 и тесното сообраќајно грло кое и денес го формира во Керамидница.
 
За ваква идеја воопшто да стане реалност, потребна е урбанизирана Керамидница, а не приградска селска населба, нема овој мост така лесно да помине како мостот во Маџир Маало паралелно со железничкиот мост кој води кон Железничка Станица Скопје.
 
Ма да, со оглед на фактот дека Санос одеднаш како да се врати во живот - или барем така одглумија пред јавноста кога им дојде зајко кукурајко во посета во јули 2017 - не би било изненадување изградбата на овој мост да послужи како параван за експропријација на фабриката за автобуси, од која Славе Распашковски би бил главниот добитник.
 
За жал, не би било прв пат, а уште полошо, не би било ни последен пат даночните обврзници да бидат оштетени од изградба на наводно инфраструктурен проект со профитерска позадина за поединци кои со нетрпение чекаат државна/јавна/градска/општинска инвестиција да се реализира баш врз нивното приватно земјиште.


Edited by Dexter26 - 24-Mar-2018 at 03:55
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Mar-2018 at 15:49
Многу лош политички текст. Многу, многу, многу лош. Наместо да дадеш поддршка и радост за нешто кое е од клучно значење за градот! Зар има некој кој не е среќен за ова!?
Форумов е за градежништво, а вакви политичко жаргонски текстови по република и компанија можеш да ги пишуваш. Тука коментарите треба да бидат со друг однос.
Ова е за мене проект, а не ширење на ленти по 1м.
И за ваков проект да...треба да имаш м*да. И добро е што воопшто некој собрал храброст да збори!
Брзо ќе дојде септември и ќе видиме дали ќе се започне со работа. Ако почне симнувам капа и другарот ќе се зацементира како што беше зациментиран и Коце 8 години! Ако не почне ќе има избори пак за многу кратко и мандатов нема да трае долго, а ќе биде и последен!!!
Многу просто.

Edited by alexsend - 24-Mar-2018 at 15:54
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Mar-2018 at 16:36
Многу важен елемент од инфраструктурата на градов, целосна поддршка за градење. Овој проект не беше дел од изборната програма, па нависитина ми е драго што е вклучен сега (колку што се сеќавам Коце го имаше во избирните ветувања). Но дали тоа значи дека некои од инфраструктурните ветувања на Шилегов ќе отпаднат?

На кратко, главни придобивки според мене:
1. Општина Аеродром добива нов патен излез и врска со другите делови од градот, бидејќи постоечките се веќе пред колабирање. Конкретно со овој мост кон Центар + северните општини.
2. Мостот ќе го растерети веќе преоптеретениот мост Близнак кое е тесно грло на планираниот булеварски секундарен прстен (булеварите со имиња на екс-југословенските републики).
3. Поврзува делови од градот кои физички се блиску, но патно се оделени со километри: населба Аеродром, Јане Санданаски, Ново Лисиче со Автокоманда, Железара...
4. Ваков пат ќе повлече урбанизирање на Ќерамидница. Населба која е премногу блиску до јадрото на градот за да биде така урбанистички запоставена!
5. Нови врски на јавниот сообраќај и тргање на некои од огромниот број линии кои одат под железничка.

Едно негативно што би било е дека сепак и овој мост е по оската исток-запад и повторно се дава приоритет на тие правци. Сепак, тој треба да биде поддршка на секундарниот прстен (точка 2 од придобивки) кој ќе оди итоа како кон стимулирање на развојот на градот и по вертикала.

Cheers


Edited by Blagh - 24-Mar-2018 at 17:06
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Mar-2018 at 16:55


Потпис
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Mar-2018 at 21:16
Originally posted by alexsend

Многу лош политички текст. Многу, многу, многу лош. Наместо да дадеш поддршка и радост за нешто кое е од клучно значење за градот! Зар има некој кој не е среќен за ова!?
Форумов е за градежништво, а вакви политичко жаргонски текстови по република и компанија можеш да ги пишуваш. Тука коментарите треба да бидат со друг однос.
Ова е за мене проект, а не ширење на ленти по 1м.
И за ваков проект да...треба да имаш м*да. И добро е што воопшто некој собрал храброст да збори!
Брзо ќе дојде септември и ќе видиме дали ќе се започне со работа. Ако почне симнувам капа и другарот ќе се зацементира како што беше зациментиран и Коце 8 години! Ако не почне ќе има избори пак за многу кратко и мандатов нема да трае долго, а ќе биде и последен!!!
Многу просто.

 
Очигледно моите коментари ти делуваат многу лошо бидејќи ги читаш низ политичка призма, па затоа ги нарекуваш "многу лош политички текст".
 
Моите коментари се темелат исклучиво врз реалната слика во Скопјево и општо во Македонија, а реалната слика е дека една третина од Керамидница да се сруши е тешко изводлива инвестиција - освен ако поддржуваш и те радува изградба на мост кој би поминувал над куќите без нивна експропријација и нивно рушење, ако тоа е воопшто изводливо, а самата помисла на таков идиотизам потсетува на "Миле ми текна" идеите на пвеводбеничкиот пастир.
 
А кога сме кај политиката, ене ти ги двокатните градски автобуси кои повторно сообраќаат на градската превозна линија со број 50, само не знам дали повторно шилето во шишето и плавите жолтици ангажирале диџеј, овој пат на автобуската постојка после Соравија наспроти ресторан Национал.
 
Не си играј политика со мене, туку обиди се да ја видиш реалната слика - Керамидница е приградска селска населба со куќи набутани една до друга и ќе има потреба од бајаги поголема експропријација на приватни имоти за реализација на ваквата инвестиција која - во право си, е` прекрасна идеја, но освести се веќе еднаш - ова е Македонија - земјата на чудата, каде што убавите инвестиции секогаш остануваат неостварени соништа, или прескапи соништа од кои секогаш некој близок со дежурните криминалци на власт заработува добар профит.


Edited by Dexter26 - 24-Mar-2018 at 21:35
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Mar-2018 at 21:24
Подобро да направат мост кој ќе ги поврзува Февруарски Поход и Перо Наков.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Decibel View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Decibel Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Mar-2018 at 09:19
Не само што фали овој мост, туку фалат уште прешачки мостови.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Mar-2018 at 15:05
Ова е прва најава за нов сообраќаен мост после колку години од последно изградениот? 15год. (оној кај транспортен центар?)
Убаво е што 90% од нас со позитива гледаат на оваа најава.
И убаво е што еден урбанистички хаос како ќерамидница ќе почне да се средува макар и на овој начи, колку само ќе добие на значење кога ќе се најдат на самиот пат од Аеродром и Лисичи и Центар. Сега е гето.

Само убаво ќе беше Шилегов да објасни и што се случува со Бул.Србија (со кружниот тек) како и оваа квази барака од 20м2 на сред Бул.Трета Мак. Бригада. Убаво би било оној кој му легализирал таков објект на траса на булевар и да му ја исплати!!! + Што се случува со продолжувањето на Христијан Тод. Карпош!?
Е затоа пак ќе кажам, немаме новинари во државава!
Гледајте ја прес конференцијата на Шилегов кога го најавуваше новиот мост, на крај им дава шанса да му поставуваат прашања, но никој не постави ни едно од погоре напишаните иаско се 3 битни проекти на истата тематика - сообраќај.
За срамење сте! Штета немате чуство за срам. Курири.

Edited by alexsend - 25-Mar-2018 at 15:06
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Mar-2018 at 15:59
Previous
 
Леле каква штета, шилето во шишето имал прес конференција, а ние не сме биле таму да му поставуваме прашања.
 
Те молам извини бидејќи не сум новинар и не знаев за прес конфереренцијата, на која шилето во шишето и без да му бидат поставени прашања ќе може да одговори како планира да ја урбанизира Керамидница и со кои пари, бидејќи последен пат кога слушнав, плавите жолтици откажаа изградба на карго аеродром во Штип уште пред воопшто да бидат завршени испитувањата на ветровите и воздушните струи за да се испита изводливоста и исплатливоста на таков аеродром во тој регион, но затоа со нетрпение чекаа да најават дека парите за изградбата на карго аеродромот - вклучувајќи и пари од пенали кои концесионерот на аеродромите ќе треба да ги плаќа поради одлуката на државата, а не поради своја грешка - ќе бидат потрошени за изградба на канализации.
 
Од една страна немаат пари за канализации, а од друга страна имаат пари за експропријација на куќи и приватни имоти за да може да се гради нов мост ?
 
Како и од каде одеднаш изникнаа парите, и тоа баш кај плавите жолтици кои ветуваа транспарентност и домаќинско трошење ?
 
Идејата за овој мост е одлична и во целост ја поддржувам, без разлика кои криминалци се на власт и без разлика каде ќе завршат парите од реализацијата на оваа најавена инвестиција - доколку воопшто се реализира, се разбира - но сепак, од каде парите ?
 
И уште еднаш, извини бидејќи не сум новинар и не знаев за прес конференцијата на шилето во шишето.
 
Истовремено извини бидејќи не знаев дека ти и оној навигаторот со пвеводбенички компас кој тролаше по форумов помеѓу 2014 и 2017 година, сте биле од ист материјал направени, само различно поларизирани, навигаторот со пвеводбенички компас своите неистомисленици ги етикетираше како соросоиди, додека ти твоите неистомисленици ги етикетираш како курири.
 
Кучињата си лаат, караванот на организираниот криминал си врви, само друг криминалец седи во возачкото место на првото возило кое го води караванот.


Edited by Dexter26 - 25-Mar-2018 at 16:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.201 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.