build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 30>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
32 [96.97%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 13-Dec-2021 at 11:55
нека се заврши бар мостот за кејот да се ослободи за движење.

_____________

патем, фино би било малку да се припази на културата и нивото на комуникација во постовите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19698
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 17-Dec-2021 at 13:45
МОСTОТ ВО АЕРОДРОМ ЌЕ БИДЕ ЗА ЛОВЕЊЕ РИБИ, ПОЧНАЛ ДА СЕ ГРАДИ БЕЗ ДА СЕ РЕШАТ ИМОТНО-ПРАВНИТЕ ОДНОСИ, РЕЧЕ АРСОВСКА

Скопската градоначалничка Данела Арсовска нема да го продолжи градењето на новиот мост во Аеродрoм кај Керамидница, затоа што имало голем број нерешени имотно-правни односи. Арсовска, на денешниот брифинг со новинари, кажа дека нејзиниот претходник Петре Шилегов почнал да го гради мостот, за тоа потрошил пари од граѓаните, а не ги решил големиот број имотно-правни односи.

„Нема да се заврши, ќе биде мост за ловење риба. Ќе биде нешто што нема никаков ефект и бенефит за граѓаните. Постапката за да се заврши тој мост ќе трае десетина години. Ние ќе почнеме да ги решаваме, но кога ќе ги решиме е прашање на време и не знаеме кога ќе се заврши. Што сега секој нареден градоначалник ќе биде крив затоа што претходникот го почнал, а не ги решил прашањата ниту пак планирал да ги реши. За тој потег завршени се само 18 предмети со исплата. Има 11 спорови меѓу граѓани кои треба меѓу себе да ги решат, 25 се во подготовка, без согласност за цена и се во Влада. 44 предмети се за приватизација, а 16 за корисничко право“, рече Арсовска додавајќи дека иста е ситуацијата и со мостот Љубљанска во Карпош 4.

Арсовска кажа дека ексградоначалникот Петре Шилегов и оставил долгови од 50 милиони евра и почнал да реализира проекти, а за тоа не обезбедил средства.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/mostot-vo-aerodrom-ke-bide-za-lovene-ribi-pochnal-da-se-gradi-bez-da-reshat-imotno-pravnite-odnosi-reche-arsovska/
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 17-Dec-2021 at 14:08
Ајде обичните граѓани да ги лаже ама нас тука, што се интересираме и што имама малку повеќе знаење...
Нека го направи едниот крак кон ФОН, каде што нема спорови, тоа е повеќе од сигурно.
Сигурно некој тука го има ДУП-от за тој дел, може да го сподели.
Сигурен сум дека сите тука и веќе знаете дека е планирана улица (сега се вика Индустриска), поточно проширување и довршување на истата, го сече бул Киро Глигоров по ново (Војводина/Србија по старо) и пред Фон пред Космос (од јужна страна пред Космос) излегува кај мостот.
Барем делумно ќе биде во функција на примарна мрежа.
Ама не, не станува збор за тоа верувајте, друга е целта. Хирови, комплекси итн итн. идеја да се претстави како претходникот лажел и дека тој проект и не е баш приоритетен нели како вика таа може и за 10 години да биде...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 17-Dec-2021 at 14:35
Не ми се верува дека ни мостов нема да се заврши...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 17-Dec-2021 at 15:29
Im se moze, si pravat sto sakaat. Taka e postaveno opstestvoto, taka funkcionira politickiot zivot. Graganstvoto spie i ne go interesira kako se trosat narodnite pari.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 17-Dec-2021 at 18:22
"Граѓанството" не спие, него го сака баш ова што му се случува! Пред само месец дена ја изгласа оваа злобна жена што не почека ниту 100 дена, а почна да ни приредува вакви епизоди.

Се прави интересна со изјави дека мостот бил за ловење риба, а заборава што направи ВМРО со панормското тркало. Ако е така, кулата на водно за што е? За голуби чување?

Ѓубриња од луѓе!
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 17-Dec-2021 at 18:51
Добро, мене не ми е јасно, како може ваква изјава, кога овој мост во моментов е клучен да се направи за градот да може колку-толку подобро да функционира. Па нека го направи и паралелно нека ги средува имотно-правните односи за да може да се пробие булеварот до Ист Гејт.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 17-Dec-2021 at 21:10
Originally posted by user8642

"Граѓанството" не спие, него го сака баш ова што му се случува! Пред само месец дена ја изгласа оваа злобна жена што не почека ниту 100 дена, а почна да ни приредува вакви епизоди.

Се прави интересна со изјави дека мостот бил за ловење риба, а заборава што направи ВМРО со панормското тркало. Ако е така, кулата на водно за што е? За голуби чување?

Ѓубриња од луѓе!
Vaka e poprecizno kazano. Odamna imam kazano deka graganstvoto saka bas takvo opstestvo... Vo sustina na krajot ispaga deka graganstvoto sepak ne e bas zainterresirano kako se trosat negovite pari.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 17-Dec-2021 at 22:49
Во право стее.. што да се каже повеќе.. Овде и да сакаш не може да не мешаш политика се е поврзано и испреплетено..
Ама ова е веќе премногу. Абе еднаш да се надминеше некој себе си за доброто на сите..
Како бе вака, третина, да не кажам половина од градот, колку толку ќе се подобреше ситуацијата, ќе се намалеа гужвите кај железничка и кај близнаци и брколаж.
Дали има некој со две чисти во моменталниот кабинет. Ете и да се во право дека се заглавени предмети за имотно правни односи, неможе мостот да стои за ловење риба дали метафорички дали буквално мислела, мора да се заврши, да се тргнат долу оградите како што некој убаво напомена да се ослободи кејот, и да се пушти барем десниот крак кон ФОН на примарна (булеварска) мрежа, па нека го решава после делот накај ИСТ ГЕЈТ.
Таа изгледа нема две чисти, абе проектот е на и за Скопјани не на претходникот или на било кој. Предвиден е од 1975та ееј, 45 години... И патем мостот како мост е 95% готов јасно се гледа.
А што е уште пожално луѓе чекаат, инвестирале таму, Саник огромен комплекс, Космос огромен комплекс, ова Корнер ресиденс 1, 2,3,4 голем комплекс, градинка кај Космос... кој и да отвориш проект во првите две реченици има за мостот.
Доколку стварно мисли со години додека да се заврши во превод значи продолжувње на агонијата на керамидница со исто толку години, слепо црево цел дел исто толку години, гужви кај железничка, саем и бриколаж/близнаци исто толку години..
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 17-Dec-2021 at 23:07
Не само што има крак кон ФОН (кој секако е полесно да се направи), има и друг крак кон мостот на ул. Беласица. Ама ваљда и тоа е научна-фантастика да се направи.
Back to Top
MarkoMK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Apr-2011
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote MarkoMK Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 19-Dec-2021 at 13:03
Ова е катастрофа. Како жител на Керамидница, од дете кога сум бил се зборуваше за мост овде, конечно се изгради и сега го стопира, имало многу имотно правни проблеми.. па нормално дека има. Даниела треба да се ангажира да ги реши, ако го стопира сигурно нема да се решат сами. Па јас не знам некој булевер да се прави а претходно 100 % да бидат решени имотите..
Трета Македонска кога ја правеа булеварот беше скоро готов, а пералната на крај ја срушија.. Што требаше шилегов да рече: Не го правам булеварот, не може да се реши имотно правно.
Градоначалничка си на Скопје, не си на босилово, нормално ќе има имотно правни побарувања, лесно е ако правиш пат во некоја ливада
Back to Top
Blagh View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 19-Dec-2021 at 13:38
Мала ПР акробатика, да се нацрта слика дека проектот бил лошо менаџиран, дрн-дрн. Да се претстави дека ако она не дошла и ја оправела работата ништо немало да биде.

Повеќе од убеден сум дека ќе го работат, штетата е што ќе се одолговлекува на неодредено додека заврши ПР точката.

Иронијата е што полесната траса со многу помалку експроприација беше таа што советот на нејзината партија во Гази Баба ја одби и инсистираше на ова покомплицрано решение. Со свој камен по своја глава
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 19-Dec-2021 at 13:49
Originally posted by MarkoMK

Ова е катастрофа. Како жител на Керамидница, од дете кога сум бил се зборуваше за мост овде, конечно се изгради и сега го стопира, имало многу имотно правни проблеми.. па нормално дека има. Даниела треба да се ангажира да ги реши, ако го стопира сигурно нема да се решат сами. Па јас не знам некој булевер да се прави а претходно 100 % да бидат решени имотите..
Трета Македонска кога ја правеа булеварот беше скоро готов, а пералната на крај ја срушија.. Што требаше шилегов да рече: Не го правам булеварот, не може да се реши имотно правно.
Градоначалничка си на Скопје, не си на босилово, нормално ќе има имотно правни побарувања, лесно е ако правиш пат во некоја ливада

Минимум две години стоеше куќарката и тој дел нерешен откако стана градоначалник и после се среди (ако не се лажам). И тоа беше една куќарка а овде има 40+ предмети...ќе видиме. А може и градоначалникот кој доаѓа од Керамидница да го прашаш, сепак таму имаше убедлива победа и он и Данела.

Edited by Citizen - 19-Dec-2021 at 13:53
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 19-Dec-2021 at 14:05
Куќарката на 3та Македонска беше оптужена уште во време на Коце, се водеше управен спор. Шилегов неможел да влијае на тој случај ниту во насока на успорување, ниту во насока на забрзување. Кога ја доби во владение со финалната судска одлука, за две недели ја догради улицата преку ЈП Улици и Патишта.

Овдека во Ќерамидница имаме друга ситуација, односно има 3 типа случаеви: Имаме постапки за приватизација на земјиште + експропријација, за легализација на дивоградби + екпспропирјација, и чисто само за експорпријација. Доколку некој не се согласува со понудедното покренува спор пред Град Скопје, па втора постапка, па трета постапка, по после тоа има второ-степена комисија во Влада кајшто истиот Шилегов беше член пред да биде градоначалник. Значи имавме човек менаџер на градот кој ги знаеше овие работи. Е сега ако не се заврши процедурата и не се најде решение кроз сите овие институционални вонсудки инстанци, па дури тогаш после тоа има Управен Суд и Виши Управен Суд. Е тамо во суд е најспоро, и најчесто само неколку случаеви поединци завршуваат тамо, најупорните. Ама тужење веќе е меч со две острици, зашто на крајот тој што губи ги плаќа сите судски трошоци и 99% од луѓето не им се исплати да се "коцкаат" на овој начин зашто на крај кога ќе изгубат сите пари од експропријацијата што ги добиле ќе им отидат во плаќање судски трошоци. Едноставно знаат дека не се во право ама си ја пробуваат среќата, до максимум кај што можат, додека се слуачевите во Град Скопје, комисија во минситерство/влада и така. Со други зборови кажано додека ги работат луѓе што се за плата тамо и нема инволвирано скапи адвокати и судии. Овие претходниве инстанци се поагилни, зашто се политички избрани и им е од интерес да ги решаваат случаевите кога им е политички значајно. Така да тука МОЖЕ да влијае ДАНЕЛА додека се под Град Скопје постапките. Работата е што, она не сака да ги звижи, поточно не е способна да ги менаџира!

Данела има моќ да ја истера работата максимум кроз Град Скопје и ќе дојде на крајот до две-три куќи, инаети некои табиети. Па после на крај со таквите може и полесно да излезе, кога ќе видат дека околу нив све е срушено, кога ќе му улета некоја вечер пијана будала, кога ќе почне цела јавност ги пцуе. Сега можда и се солидаризира некој со нив, ама со гаражата на 3та Македонска никој не се солидаризираше последните месеци кога остана тамо.

Edited by user8642 - 19-Dec-2021 at 14:13
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19698
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 19-Dec-2021 at 14:40
од твитер

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 19-Dec-2021 at 14:48
Кај и да е, за некој дена Данела ќе го ослободува кејот што го заробил тамо некој си пијаница Шилегов што сакал да беснее и изводи со правење некаков си мост за партиска промоција! Осеќам од сега дека така ќе се продава приказнава.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 19-Dec-2021 at 16:43
Originally posted by user8642

Куќарката на 3та Македонска беше оптужена уште во време на Коце, се водеше управен спор. Шилегов неможел да влијае на тој случај ниту во насока на успорување, ниту во насока на забрзување. Кога ја доби во владение со финалната судска одлука, за две недели ја догради улицата преку ЈП Улици и Патишта.

Овдека во Ќерамидница имаме друга ситуација, односно има 3 типа случаеви: Имаме постапки за приватизација на земјиште + експропријација, за легализација на дивоградби + екпспропирјација, и чисто само за експорпријација. Доколку некој не се согласува со понудедното покренува спор пред Град Скопје, па втора постапка, па трета постапка, по после тоа има второ-степена комисија во Влада кајшто истиот Шилегов беше член пред да биде градоначалник. Значи имавме човек менаџер на градот кој ги знаеше овие работи. Е сега ако не се заврши процедурата и не се најде решение кроз сите овие институционални вонсудки инстанци, па дури тогаш после тоа има Управен Суд и Виши Управен Суд. Е тамо во суд е најспоро, и најчесто само неколку случаеви поединци завршуваат тамо, најупорните. Ама тужење веќе е меч со две острици, зашто на крајот тој што губи ги плаќа сите судски трошоци и 99% од луѓето не им се исплати да се "коцкаат" на овој начин зашто на крај кога ќе изгубат сите пари од експропријацијата што ги добиле ќе им отидат во плаќање судски трошоци. Едноставно знаат дека не се во право ама си ја пробуваат среќата, до максимум кај што можат, додека се слуачевите во Град Скопје, комисија во минситерство/влада и така. Со други зборови кажано додека ги работат луѓе што се за плата тамо и нема инволвирано скапи адвокати и судии. Овие претходниве инстанци се поагилни, зашто се политички избрани и им е од интерес да ги решаваат случаевите кога им е политички значајно. Така да тука МОЖЕ да влијае ДАНЕЛА додека се под Град Скопје постапките. Работата е што, она не сака да ги звижи, поточно не е способна да ги менаџира!

Данела има моќ да ја истера работата максимум кроз Град Скопје и ќе дојде на крајот до две-три куќи, инаети некои табиети. Па после на крај со таквите може и полесно да излезе, кога ќе видат дека околу нив све е срушено, кога ќе му улета некоја вечер пијана будала, кога ќе почне цела јавност ги пцуе. Сега можда и се солидаризира некој со нив, ама со гаражата на 3та Македонска никој не се солидаризираше последните месеци кога остана тамо.

Applause
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 19-Dec-2021 at 17:14
Originally posted by user8642

Куќарката на 3та Македонска беше оптужена уште во време на Коце, се водеше управен спор. Шилегов неможел да влијае на тој случај ниту во насока на успорување, ниту во насока на забрзување. Кога ја доби во владение со финалната судска одлука, за две недели ја догради улицата преку ЈП Улици и Патишта.

Овдека во Ќерамидница имаме друга ситуација, односно има 3 типа случаеви: Имаме постапки за приватизација на земјиште + експропријација, за легализација на дивоградби + екпспропирјација, и чисто само за експорпријација. Доколку некој не се согласува со понудедното покренува спор пред Град Скопје, па втора постапка, па трета постапка, по после тоа има второ-степена комисија во Влада кајшто истиот Шилегов беше член пред да биде градоначалник. Значи имавме човек менаџер на градот кој ги знаеше овие работи. Е сега ако не се заврши процедурата и не се најде решение кроз сите овие институционални вонсудки инстанци, па дури тогаш после тоа има Управен Суд и Виши Управен Суд. Е тамо во суд е најспоро, и најчесто само неколку случаеви поединци завршуваат тамо, најупорните. Ама тужење веќе е меч со две острици, зашто на крајот тој што губи ги плаќа сите судски трошоци и 99% од луѓето не им се исплати да се "коцкаат" на овој начин зашто на крај кога ќе изгубат сите пари од експропријацијата што ги добиле ќе им отидат во плаќање судски трошоци. Едноставно знаат дека не се во право ама си ја пробуваат среќата, до максимум кај што можат, додека се слуачевите во Град Скопје, комисија во минситерство/влада и така. Со други зборови кажано додека ги работат луѓе што се за плата тамо и нема инволвирано скапи адвокати и судии. Овие претходниве инстанци се поагилни, зашто се политички избрани и им е од интерес да ги решаваат случаевите кога им е политички значајно. Така да тука МОЖЕ да влијае ДАНЕЛА додека се под Град Скопје постапките. Работата е што, она не сака да ги звижи, поточно не е способна да ги менаџира!

Данела има моќ да ја истера работата максимум кроз Град Скопје и ќе дојде на крајот до две-три куќи, инаети некои табиети. Па после на крај со таквите може и полесно да излезе, кога ќе видат дека околу нив све е срушено, кога ќе му улета некоја вечер пијана будала, кога ќе почне цела јавност ги пцуе. Сега можда и се солидаризира некој со нив, ама со гаражата на 3та Македонска никој не се солидаризираше последните месеци кога остана тамо.

Брату, се објасни само тоа што треба не го објасни. Еве јас сум лаик ти гледам имаш огромно знаење во областа. Објасни ми дали се почнува градење на булевар на кој пола траса не му е решена имотно-правно гледано? Ја не зборам за еден објект туку за неколку десетици. И дали треба да се сликаш на мост кој не води нигде и да викаш еве изградивме?
Второ многу сте смешни со ова НЕ Е СПОСОБНА Данела. Сега сигурно ќе тврдиш и дека си нејзин разочаран гласач. ДВЕ години го преспа мандатот Шилегов, а сега ти ја процени Данела дали била способна или не за помалку од два месеци. Секоја чест. Кажи ми пошто си од Керамидница, каков беше изборниот резултат таму? Дали Стефковски и Арсовска ветувале нешто а сега прават обратно? Тоа е битното во приказнава.
P.S. за делот со Шилегов и неговото познавање на постапките во второстепена комисија:
"Соговорникот во снимката вели дека Шилегов е сомнителен човек кој додека бил претседател на второстепена комисија „трпал пари“. На ова лидерот на СДСМ одговара дека „знаел, апсолутно“ но, дека тоа било тоа."
Фала не ни треба таков познавач за градоначалник.


Edited by Citizen - 19-Dec-2021 at 17:18
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 19-Dec-2021 at 17:16
Originally posted by user8642

Кај и да е, за некој дена Данела ќе го ослободува кејот што го заробил тамо некој си пијаница Шилегов што сакал да беснее и изводи со правење некаков си мост за партиска промоција! Осеќам од сега дека така ќе се продава приказнава.

Може и за негов инат и платформата на Матка и кафичот во Мавровка ќе ги сруши.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 19-Dec-2021 at 17:33
Originally posted by Vasilij

Ајде обичните граѓани да ги лаже ама нас тука, што се интересираме и што имама малку повеќе знаење...
Нека го направи едниот крак кон ФОН, каде што нема спорови, тоа е повеќе од сигурно.
Сигурно некој тука го има ДУП-от за тој дел, може да го сподели.
Сигурен сум дека сите тука и веќе знаете дека е планирана улица (сега се вика Индустриска), поточно проширување и довршување на истата, го сече бул Киро Глигоров по ново (Војводина/Србија по старо) и пред Фон пред Космос (од јужна страна пред Космос) излегува кај мостот.
Барем делумно ќе биде во функција на примарна мрежа.
Ама не, не станува збор за тоа верувајте, друга е целта. Хирови, комплекси итн итн. идеја да се претстави како претходникот лажел и дека тој проект и не е баш приоритетен нели како вика таа може и за 10 години да биде...


Што е проблемот со куќиве на улица Беласица врз кои не можело да се изврши експропријација и дали ова тесно грло може да се реши во иднина?

https://www.google.com/maps/@41.9938477,21.4487232,3a,75y,9.79h,80.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sL_P5hJzg4AryiBoqpcuPrg!2e0!7i13312!8i6656
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 30>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.