build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
32 [96.97%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 24-Dec-2021 at 13:58
Originally posted by Citizen

Originally posted by zabegan

Originally posted by my Macedonia

Originally posted by JovanOdGjorche

А бидејќи е „понапред“, граѓаните ќе го користат мостот како пешачки, велосипедски и паркинг место Мизерија во раскош.

Нема воља да се реши, веќе имам во предвид како ќе биде после 4 години: Ова ќе злужи како контракампања во избори. . Тука ќе има партиски собирање демек еве што остави шилегов
и тука е мизеријата во раскош, партиското препукување преку проективе од кое заглавуваат со години
да не се лажеме дека проективе се стопираат поради нешто друго, експропријацијата и изградбата може да се завршат за многу кратко време и тоа не е пречка

Викаш ради тоа автопатот Кичево - Охрид се гради толку години?

Разликата е што 2 мандати не се реши овај проблем, тука не е ИНАЕТ туку неспособност
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 24-Dec-2021 at 18:54
Originally posted by JovanOdGjorche

А бидејќи е „понапред“, граѓаните ќе го користат мостот како пешачки, велосипедски и паркинг место Мизерија во раскош.
Со ситни души држава не се гради! Што имаш ти ќар од закочените проекти "на Шилегов"? Или така ви кажаа во штаб, и сега тоа ќе го баете до наредни избори? Арно имаме шака паметни луѓе што некако успеваат покрај сите опструкции на жмро да ја тераат држвава на нормален курс!
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 24-Dec-2021 at 19:34
Претера дискусијава, реално...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 24-Dec-2021 at 22:02
Originally posted by user8642

Originally posted by JovanOdGjorche

А бидејќи е „понапред“, граѓаните ќе го користат мостот како пешачки, велосипедски и паркинг место Мизерија во раскош.
Со ситни души држава не се гради! Што имаш ти ќар од закочените проекти "на Шилегов"? Или така ви кажаа во штаб, и сега тоа ќе го баете до наредни избори? Арно имаме шака паметни луѓе што некако успеваат покрај сите опструкции на жмро да ја тераат држвава на нормален курс!


Што ти имаш ќар да го браниш твојот Шилегов кога факт е дека проектот е закочен по негова вина? Како може бе една година пред избори да почнува да гради мост без целосна документација? Во кој свет живеете вие? Пластифицирањеро на Универзална до кај е? Партиски евтин трик кој требаше гласови да му носи исто ко мостов! Оди сега барај го Шилегов и одете од куќа до куќа решавајте ја експропријацијата. Свашта боже мој.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 24-Dec-2021 at 22:49
Originally posted by Citizen

Originally posted by zabegan

Originally posted by my Macedonia

Originally posted by JovanOdGjorche

А бидејќи е „понапред“, граѓаните ќе го користат мостот како пешачки, велосипедски и паркинг место Мизерија во раскош.

Нема воља да се реши, веќе имам во предвид како ќе биде после 4 години: Ова ќе злужи како контракампања во избори. . Тука ќе има партиски собирање демек еве што остави шилегов
и тука е мизеријата во раскош, партиското препукување преку проективе од кое заглавуваат со години
да не се лажеме дека проективе се стопираат поради нешто друго, експропријацијата и изградбата може да се завршат за многу кратко време и тоа не е пречка

Викаш ради тоа автопатот Кичево - Охрид се гради толку години?
не, викам зошто е сопрен конкретно овој проект, за автопатот си имаш посебна нишка, слободно повели таму
сета политичка турлитава на страна, која е логиката да се сопре проектот наместо да се заврши со екпропријацијата и зошто не може паралалено да се продолжии со изградбата додека да се реши?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 25-Dec-2021 at 18:04
https://www.youtube.com/watch?v=UBSPLszndDk

Задолжително да се погледне. За нештата да станат појасни.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 25-Dec-2021 at 18:10
Originally posted by Vasilij

https://www.youtube.com/watch?v=UBSPLszndDk
Задолжително да се погледне. За нештата да станат појасни.
https://360stepeni.mk/category/sabotazha/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 25-Dec-2021 at 19:06
I sto sega, demek "Sabotazata" na Srecko ja razjasni ratotata. Veke napisav, im se moze, si pravat sto sakaat. 30 godini go gledame toj film, gi znaeme producentite i reziserite, samo glumcite se menuvaat.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 26-Dec-2021 at 16:04
Admine, zosto stoi AVNOJ vo imeto koga bulevarot se vika ASNOM?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 26-Dec-2021 at 21:41
Originally posted by Denko

Admine, zosto stoi AVNOJ vo imeto koga bulevarot se vika ASNOM?


Порано се викаше АВНОЈ, доста луѓе го памтат под тоа име може ради тоа. Гледам и на гуглмапс доста локали/дуќани се водат со адреса на АВНОЈ.
Си пишува АСНОМ во секој случај.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 26-Dec-2021 at 22:39
Originally posted by fichot

Originally posted by Denko

Admine, zosto stoi AVNOJ vo imeto koga bulevarot se vika ASNOM?


Порано се викаше АВНОЈ, доста луѓе го памтат под тоа име може ради тоа. Гледам и на гуглмапс доста локали/дуќани се водат со адреса на АВНОЈ.
Си пишува АСНОМ во секој случај.
OK., sepak treba da stoi samo ASNOM koga veke go smenile imeto.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 27-Dec-2021 at 10:55
АВНОЈ е од салата МЗТ до раскрсницата со булевар Србија. После неа е АСНОМ (делот во Ново Лисиче. Сепак го сменија името пред 7-8 години па и АВНОЈ стана АСНОМ.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 02-Jan-2022 at 14:52
ЕКСКЛУЗИВНО – ВЕЧЕР НА НОВИОТ МОСТ: „Михајло Апостолски“ ги спои Аеродром и Ќерамидница, засега само пеш!Привршуваат градежните работи на новиот мост „Михајло Апостолски“ во Аеродром. Вечер направи ексклузивни фотографии од новиот мост кој е речиси готов и по него веќе поминуваат пешаци.

Иако сабота и недела беа неработни денови, механизација турбо работеше и на првиот и на вториот ден од новава година. Со ровокопач се вадеа огромните камења од под мостот и со камиони се изнесуваа, додека валјак го набиваше и рамнеше теренот од страната на Ќерамидница. Додека пак, од страната на Аеродром, булеварот „АСНОМ“ на потегот од хотелот „Русија“ и до мостот е речиси асфалтиран, остануваат уште десетина метри до спојот со улицата „Васко Карангелески“.

Очигледно на изведувачот му се брза да ги дозаврши работите на и околу мостот. Но, останува непознаница кога ќе биде пуштен во употреба, односно кога ќе може да се вози по него, бидејќи од страната на Ќерамидница допрва треба да се пробие булеварот АСНОМ, а за да се случи тоа, ќе треба да се урнат околу 150 објекти. Првите куќи се на само дваесетина метри од завршетокот на мостот.

– Мостот ќе се доврши, но уште поважно во оваа фаза е да се потрудиме што е можно поскоро да се пристапи кон тоа да се решат овие имотноправни спорови, кои во овој момент ги има таму за да може мостот да биде поврзан. Не е проблем изградбата на мостот, тој ќе биде изграден, меѓутоа поврзувањето од обете страни е нешто кое има повеќе имотноправни спорови неодамна појасни скопската градоначалничка, Данела Арсовска.

Мостот кој е со должина од 120 метри треба да поврзува три општини, Аеродром, Гази Баба и Центар и истиот е впишан во параметрите на моментално важечкиот ГУП.

Планот на Градот Скопје е изградбата на овој проект да се заврши, поради што ќе се продолжи со разрешување на имотноправните предмети и спорови со цел реализација на проектот. За жал, овој проект претходниот градоначалник го почнал без да има чиста состојба, односно нерешени се околу стотина имотноправни предмети. Поради неодговорната работа на претходното раководство на градот, за изградба на овој мост, ќе бидат потребни повеќе години за негово поврзување, бидејќи почнал да се гради без обезбедено решение како би се завршил целиот проект – велат од кабинетот на Арсовска.

Идниот мост е со по три коловозни ленти во секој правец, со велосипедски и пешачки патеки. Капиталниот зафат опфаќа и изведба на јавното осветлување, водоводната и канализационата мрежа.

https://www.vecer.press/ексклузивно-вечер-на-новиот-мост-во-ае/
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 02-Jan-2022 at 15:43
Ужасна е бојата; од каде побога таа идеа да се офарба бетон со дреч синo? Се надевам Арсовска ќе покаже свој придонес барем во овој дел од проектот.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 02-Jan-2022 at 15:54
Originally posted by hcitrS

Ужасна е бојата; од каде побога таа идеа да се офарба бетон со дреч синo? Се надевам Арсовска ќе покаже свој придонес барем во овој дел од проектот.
За тоа можеш да бидеш сигурен дека ќе го прави! Јер е ужасно неспособна, једино што може е да се занимава со бојата на мостот и да го префарбува, како што сега големите "почитувачи на традицијата" пак сакаат да се занимаваат со префарбување имиња на улиците, имиња кои врска немаат со традицијата Скопје и Скопјани.

Edited by user8642 - 02-Jan-2022 at 15:55
Back to Top
MarkoMK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Apr-2011
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote MarkoMK Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 06-Jan-2022 at 10:48
Еве еден предлог, пошто според Данела ќе треба години да се решат имотно правните проблеми за продолжување на булеварот после мостот, нека ја почне со градба 16. мак бригада, таму скоро и да нема приватни имоти за експрпопријација..
АСНОМ нека го подели во 2 под-фази и нека го спои со 16. Бригда. Првата фаза би била до раскрсницата со 16. бригада. Тука 80 % од имотите се расчистени.. Со тоа би добила функционален булевар во рамките на незиниот мандат..
Паралелно со тоа ќе се тера и експорпријацијата на втората фаза према саем,.,.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 18-Jan-2022 at 14:40
https://m.mkd.mk/makedonija/skopje/vardar-pred-izlevanje-kaj-mostot-vo-gradba-vo-aerodrom-cuk-se-somneva-na
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 18-Jan-2022 at 17:40
ЦУК уверува дека нема опасност од поплави во АеродромЖителите на Аеродром кои се во близина на кејот на Вардар нема потреба да стравуваат за своите животи и домови. По вчерашното излевање на реката кај мостот во изградба „Михајло Апостолски“, а која под вода ја однесе пешачката и дел од велосипедската патека, првиот човек на ЦУК уверува дека безбедноста на граѓаните не е доведена во прашање. Во случај да се повтори вчерашната ситуација, оштетени би биле само патеките.

Ангелов вели и дека веќе имаат подготвено три сценарија во случај да се зголеми водостојот на реката во наредниот период, со оглед на тоа дека според временските услови не очекуваат врнежи.

Реката се излеа вчера вечерта, а по пријава на загрижени граѓани надлежните излегоа на терен. Утврдија дека излевањето е предизвикано од насипите направени поради градежните активности на мостот. Водостојот пак бил зголемен поради зголемениот испуст на вода од хидро електраната Матка, заради зголемено производство на електрична енергија.

https://sitel.com.mk/cuk-uveruva-deka-nema-opasnost-od-poplavi-vo-aerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 04-Feb-2022 at 15:03
Третата фаза,многу се развлече сеуште не е асфалтирано ниту тротоарите не се средени.Има многу механизација но паркирани им седат машините.
Денес имаше само неколку работници претежно некои подизведувачи.Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 07-Feb-2022 at 22:34

Uste edna kriticna tocka za sozdavanje zastoj i guzva. Ke se seti li nekoj od nadleznite da napravi edna vertikalna raskrsnica vo Skopje ili i ponatamu (isto kako i za javniot prevoz) ke glumat deka e 1982 godina!?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.