build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
18 [94.74%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [5.26%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Jul-2019 at 17:15
"Проширувањето го јаде зеленилото" Па каде да го прошират во небо ли!?

Само не ја сваќам логиката да во аеродром према лисиче има по 3 ленти, додека накај центар по 2. Ако веќе како бегаме од Центар се намалува од 3 на 2 нема потреба после пак 3 кога се намалува и густината на сообраќај.
Иста ситуација и со Христијан Тод. Карпош ако веќе спаѓаме на по 2 ленти пред бул Боста и Хер. зошто потреба да има повторно по 3 према излез накај обиколница...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 532
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Jul-2019 at 18:07
Така треба, нека биде трајно решение. Освен тоа не заавршува само со мостот, туку и со улицата накај Јане Сандански која е 2х2.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-Aug-2019 at 06:47
Во ноември се очекува да почне постапка за изградба на мост од Аеродром кон Ќерамидница

Во ноември годинава треба да почне постапката за изградба на мостот што треба да ги поврзува општина Аеродром со населбата Ќерамидница, најави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Како што истакна првиот човек на главниот град, тоа е проект што ќе се одвива во фази, односно дел по дел како ќе созреваат работите.

Целта на тој проект е да се отвори нов сообраќаен коридор, што ќе им овозможи на граѓаните, пред се на тие од општина Аеродром, нов излез од општината кон центарот на градот, покрај практично единствениот во моментов, тој кај Транспортниот центар.

https://skopjeinfo.mk/vo-noemvri-se-ochekuva-da-pochne-postapka-za-izgradba-na-most-od-aerodrom-kon-kjeramidnica
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 26-Aug-2019 at 15:27
Ќе почне ПОСТАПКА
Значи 30ти ноември ќе има објава за тендер кој ќе трае можеби и до 6 месеци;
Па после доколку нема одложување можеби ќе почне со градба следно лето и сигурно ќе има рок од 2 години па здравје лето 2022ра...ако не и 2023та
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12034
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 26-Aug-2019 at 15:51

Изградбата на мостот (што се најавува), без пробивање на булеварот низ Ќерамидница, не носи никаква корист.

Проширувањето на булеварот низ Аеродром (што е во тек), без пробивање на булеварот низ Ќерамидница и без изградба на мостот не носи никаква корист.


Ако градот нема капацитет да ги реализира сите три проекти така да сите три бидат завршени во приближно исто време, тогаш единствено логично е да се реализираат по овој редослед:

Пробивање на булевар низ Ќерамидница >>> Изградба на мост >>> Проширување на булеварот низ Аеродром


Но од градот одат по обратниот редослед, затоа што се разбира удвојување на коловоз низ ливада е неспоредливо полесно од изградба на мост, што пак е неспоредливо полесно од изградба на булевар низ ебана фавела. Тоа е очигледно единствениот критериум што го имале во предвид.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 29-Aug-2019 at 11:59

Мислам дека овој проект ќе заглави кога ќе дојде ред да се руши низ Ќерамидница.Сигурно ќе останат неколку нерешени имотно правни односи како пералната среде Трета Македонска Бригада.А и прашање е колку има потреба од овој проект можеби нешто минимално ќе се растерети гужвата што сабајле се создава на К.Ј.Питу но сепак треба да се наоѓаат решенија на потегот Аеродром-Карпош каде гравитира голем дел од населението.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 30-Aug-2019 at 06:26
Можеби ќе чекаат Космос да биде во по напредна фаза па наместо пари ќе им дадат таму станови, најсоодветно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zlate676 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Aug-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote zlate676 Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 30-Aug-2019 at 08:16
Зошто се почна со уништување на зеленилото пред да се решени имотно правни односи. Непрофесионализам и многу лошо водење на инфраструктурните проекти.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 30-Aug-2019 at 12:48
Originally posted by alexsend

Можеби ќе чекаат Космос да биде во по напредна фаза па наместо пари ќе им дадат таму станови, најсоодветно.

„Космос“ јавна инвестиција ли е па да им „дадат“ станови таму?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 30-Aug-2019 at 17:36
Originally posted by Théoden


Originally posted by alexsend

Можеби ќе чекаат Космос да биде во по напредна фаза па наместо пари ќе им дадат таму станови, најсоодветно.
„Космос“ јавна инвестиција ли е па да им „дадат“ станови таму?

Ти да не се навреди нешто?
Па нема сигурно да им платат 1000 евра квадрат обесштета за имотот нели!?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4470
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 31-Aug-2019 at 14:17
Не може државата да дава станови по рандом згради како обесштетување.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 31-Aug-2019 at 16:43
Ај да преформулирам.
Не секој сака да менува живеалиште! Ја сакаат истата улица истото маало....
Моментално нема заменско живеалиште без преселба. Кога таа зграда ќе биде изградена ќе има алтернатива да продолжат со живот пазарејќи во иста продавница, во исто маало итн.
Вака си принуден да се отселиш 100% во друга населба.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.