build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Palma Mall - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Palma Mall - Тетово
    Posted: 06-May-2012 at 19:21
Голем трговски центар се гради во Тетово

Во декември годинава е планирано отворањето на „Palma Mall“ во Тетово, трговски центар кој ќе располага со бруто изградена површина (GBA) од 32.000 метри квадратни, од кои 15.200 метри квадратни ќе бидат бруто закупна површина (GLA). Се работи за надградба на постоечкиот комерцијален објект на влезот во Тетово од страната на Скопје, во близина на фабриката за медицинска пластика [»мапа], инвестиција која беше реализирана во 2006-тата година. Тогаш беа вложени шест милиони евра, а надградбата која е во тек е дополнителна инвестиција во висина од околу седум милиони евра.

На четири нивоа (три надземни и едно подземно) ќе бидат распоредени вкупно 90 локали, помеѓу кои и „Рамстор“ супермаркет на површина од 2.800 метри квадратни, „Палма Трејд“ продавница за бела техника и апарати за домаќинството, како и салон на данскиот ланец за уредување на домот „JYSK“. Покрај ова, во „Palma Mall“ е предвидено и „5Д Кино“, куглана со шест патеки и површина од над 1.000 метри квадратни, „Food Court“ со површина од над 600 метри квадратни, голема игротека и други дополнителни содржини. Подземната гаража во склоп на објектот заедно со надворешниот паркинг ќе обезбедат вкупно 500 паркинг места за посетителите. Изведувач е тетовската фирма „Конструкциони“, а проектот го изработи и надзорот го врши „ДСЦ Дизајн“ од Скопје.#
Објавено на 06.05.2012 во категорија Вести.

Тагови: Palma Mall, ДСЦ Дизајн, Комерцијални, Конструкциони Тетово, Рамстор, Супермаркети и хипермаркети, Тетово, Трговски центри


http://www.build.mk/?p=14792
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-May-2012 at 20:07
Ми се допаѓа Конечно ќе добие тетово покраи другите стари центри еден модерен центар. Малку тесен е ама сепак убав.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-May-2012 at 20:19
И јас го поддржувам ова, подобро да се гради и во други градови отколку само да се гуши Скопје.

Ако не се лажам ова е едвај втор вака по модерен трговски во некој друг град во Македонија после Глобал во Струмица (јес да вопшто не ми се свиѓа внатре), така?

Edited by alexsend - 06-May-2012 at 20:22
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-May-2012 at 22:22
Ми фалат столбови.Каво е ова градење со стакло во 21 век?
Back to Top
M@RKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2010
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote M@RKO Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-May-2012 at 19:48
Почнато е ова со градење или не? не сум прошол на тоа место одамна

Внатре мене не ми се допаѓа како е направено ,премногу е слично како и кај другите трговски што се во Скопје
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-May-2012 at 22:16
Па тоа е доградба на постоечкиот рамстор, баш сега кога проаѓав тука веќе се поставени столобвите на рамстр во должина 
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Oct-2012 at 21:36
ФОТО: Како ќе изгледа најголемиот трговски центар во Западна Македонија?
Среда, 31 Октомври 2012 14:46

Најголемиот трговски центар во Западна Македонија ќе биде лоциран во Тетово.

Модерно, просторно и со понуда за сечиј вкус. Вака ќе изгледа тетовскиот „Палма мол“

Се простира на површина од 32.000 метри квадратни, на 4 нивоа со подземен паркинг од 250 места со вентилирачки систем и 24 часовен мониторниг со камери и редари. Со постоечките 250 паркинг места од отворен тип, вкупниот капацитет за паркинг на Палма Мол е 500 места и истиот ќе биде бесплатен.

Центарот ќе има околу 80 продавници со најразлични содржини како кафетерии, ресторани, содржини за деца и возрасни, реномирани светски брендови за облека, па се до Рамстор маркет, продавница за роба за широка потрошувачка и слично.

Отворањето е најавено за следната година.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/90232-FOTO-Kako-ke-izgleda-najgolemiot-trgovski-centar-vo-Zapadna-Makedonija
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Mar-2013 at 14:15
Еве денес напраев една мала тура.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Mar-2013 at 23:17
уште едно разочарување, со светлосни години далеку од ветувачките рендери и продолжување на традизцијата на лимеки Ohno
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Mar-2013 at 01:41
Оној стариот дел се реконструира ли? Колку што гледам си работи нормално.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Mar-2013 at 03:20
Originally posted by oTeget

Оној стариот дел се реконструира ли? Колку што гледам си работи нормално.
тоа е стар дел? јас мислев дека е дел од новиот објект поради рендерите Doh
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Mar-2013 at 03:35
Тоа е стариот дел односно рамстор кој ќе биде дел од Палма и би требало да се реконструира за да се дојде до целината од рендерите.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Mar-2013 at 09:07
Доградбава ќе донесе некоја колку толку нормална физиономија на овој објект кој беше премногу долгнавест.

Кога почна реконструкцијата мислев дека ќе се оди само нагоре.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Sep-2013 at 17:54
За два месеци се отвара Палма Малл, па тогаш ќе имам слики од внатрешноста. 
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Oct-2013 at 16:57
Дознав дека таму ќе влезат и Pull and Bear со своја продавница. Повеќе информации наскоро.
А да, отварањето на Палма е одложено за Март 2014 така ми кажаа.Ќе има многу изненадувања до тогаш.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Dec-2013 at 18:24
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Dec-2013 at 01:37
Originally posted by avijacijamk

Дознав дека таму ќе влезат и Pull and Bear со своја продавница. Повеќе информации наскоро.
А да, отварањето на Палма е одложено за Март 2014 така ми кажаа.Ќе има многу изненадувања до тогаш.


Тоа и баш не е добро за Skopje City Mall... земајќи во предвид дека голем број од потрошувачите беа токму од Тетово/Косово... А Косово веќе има еквивалент на СЦМ...
Traveling.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Apr-2014 at 16:03
Среда, 30 Април 2014 13:18

Најголемиот трговски центар во западна Македонија „Палма Мол“ лоциран на 30 километри од Скопје, денес официјално ги отвора вратите за своите посетители и потрошувачи. Во него има содржини за сите возрасти.

3palma.jpg500

„Палма Мол“ кој е по сите светски стандарди се простира на површина од 32.000 м2 на 4 нивоа со подземен бесплатен паркинг.

Сопственикот на „Палма Мол“ Неад Џеладини, истакна дека отворањето на овој трговски центар отвори и повеќе работни места.

- Денес гордо можеме да кажеме дека граѓаните конечно ќе можат да ги обавуваат своите секојдневни потреби во овој современ трговски центар, истакна Џеладини.

palma.jpg500

Новиот модерен трговски центар „Палма Мол“ содржи голем број локали меѓу кои се: модерни бутици од познати интернационални, регионални и локални брендови како Lc Waikiki, LTB, Eni Sweets, DM, Dioptra, Watch ID, Shatzi, Axel, Swatch, Tudors, Penti, Actual club, Kemofarm, TTK, IL Camino, Sportvision, Paolo Botticelli, Fashion Brand, Azzara, Student, Docato shoes, Glamur, Vasidora, Arena sport, Bugatchi, Big Star, Coincasa, Factory Mebel, Happy star toy story, голем салон за бела техника – Palma Trade, супермаркет – Ramstore, ресторан Emporium и фаст фуд корнер, игротека – Happy Star Playground, кино 7D cinema и уште многу други места за забава од сите возрасти.

1palma.jpg500

За време на отворањето се реализираа бројни настани, а денот ќе заврши со централен перформанс во вечерните часови. Гости на официјалното отворање се познатите музички ѕвезди Аделина и Сара Мејс кои воедно се и заштитни лица на кампањата на „Палма Мол“.

2palma.jpg500

Вратите на новиот Палма Мол ќе бидат отворени седум дена во неделата. 

4palma.jpg500

5palma.jpg500

6palma.jpg500


http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/156545-FOTO-Najgolemiot-trgovski-centar-vo-zapadna-Makedonija-Palma-Mol-denes-gi-otvori-vratite

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-May-2014 at 13:14
Знам, сликите се ужасни, али уз брзање-толкуПрв впечаток, апсолутно неконкурентен, така да и оние кои од Ск би иделе према Тетово/Гостивар/Маврово/Охрид, би застанале еднаш и веројатно нареден пат за 5 години. Не нуди квалитетна понуда, концептот е поприлично лош, а и не е ништо подобар од оние "молови" кои гледам дека се распаѓаат во Гостивар. Се гледа колку луѓето од СЦМ си ја знаат работата, така да ваквите молови само ќе живуркаат, очигледно мислејќи дека доволно е еден трговски да ја носи додавката мол, без разлика што содржини нуди.
23ka.wordpress.com
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Oct-2015 at 23:29
Da li je neko probao Chitir Chicken piletinu?Ima li najava o otvaranju novih restorana?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.