build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Когенеративни електрани (Термоелектрани-Топлани)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 11-Feb-2013 at 10:31

Од вчера...

 

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 11-Feb-2013 at 20:11
Од каде толку контејнери складирани овде?
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 09-Aug-2013 at 13:18

Топлификација“ тужи оти не може да наплати 22 милиони евра од ТЕ-ТО

„Комерцијална банка“ го земала како обезбедување долгот што „Топлификација“ не може да го наплати од ТЕ-ТО.

„Топлификација“ на суд ќе ги наплаќа своите вложувања во ТЕ-ТО, компанијата за производство на топлинска и електрична енергија, објави денеска менаџментот на „Топлификација“. Според нив, ТЕ-ТО не го плаќа долгот на „Топлификација“ врз основа на вложувањето од 22 милиони евра, ниту каматите на долгот и заради тоа одлучиле долгот да го наплатат по судски пат. За менаџерите на „Топлификација“ завчерашната продажба на 23 нивни акции во ТЕ-ТО за помалку од 800.000 евра, кои беа обезбедување за кредит кај НЛБ Тутунска банка, нема да има влијание на реализација на деловниот план за периодот 2013 година – 2017 година. „Топлификација“ како ко-инвеститор во проектот „ТЕ-ТО“ вложи 22 милиони евра од кои сопствени средства се 11,5 милиони евра и уште 10,5 милиони евра се кредит од „Комерцијална банка“.

„Дел од заемите преку кои се инвестирани овие 22 милиони евра во ТЕ-ТО АД достасаа за наплата во текот на 2012 година, а сите заеми достасуваат за наплата до крај на 2013 година. Во текот на 2012 година почна обврската за отплата на кредитот во висина од 10,5 милиони евра кој преку заеми Топлификација АД го инвестираше во ТЕ-ТО. Топлификација започна и судска постапка за наплата на дел од овој долгот бидејќи ТЕ-ТО за достасаните заеми не ги плаќа фактурираните камати и не ги продолжи договорите за заем. Наплатата на дел од достасаните заеми кои Топлификација ги дала на ТЕ-ТО е неопходна и поради обврската за враќање на кредитот кон Комерцијална Банка во висина од 10,5 милиони инвестиран преку заеми“, соопшти „Топлификација“.

Менаџерите на „Топлификација“ тврдат дека ТЕ-ТО по сите основи должи 205 милиони евра од кои на „Топлификација“ за вложувањето должи 22 милиони евра. ТЕ-ТО во изминативе неколку години направил загуба од 25 милиони евра од кои дури 12 милиони евра се загуба направена во 2012 година. Тогаш „Топлификација“ одлучила да покрене судски спор за наплата на своите вложувања во таа компанија. Дополнително менаџерите од „Топлификација“ објаснуваат дека нивниот долг од ТЕ-ТО го отстапиле на „Комерцијална банка“.

„Банките не ги прифаќаа како гаранција за дадените кредити само акциите од ТЕ-ТО, туку при последното преструктуирање на кредитите кај најголемиот доверител Комерцијална Банка беа прифатени како додатна гаранција побарувањата кои Топлификација ги има по основ на дадените заеми“, пишува во нивното соопштение до јавноста објавено денеска на Македонската берза. Освен правото врз долгот за кредитот, „Комерцијална банка“ има во залог и 100.000 акции со право на глас кои се сопстевност на мали акционери од кои голем број се вработени во „Топлификација“.

Проектот ТЕ-ТО

Овој енергетски проект го промовираше, афирмираше и реализираше Димитар Хаџи Мишев, долгогодишен директор и претстедател на управниот одбор на скопска „Топлификација“. Централата чини 110 милиони евра (врз основа на своето вложување од 22 милиони евра „Топлификација“ има 20 отсто од акциите). Предноста на оваа комбинирана енергетска производствена постројка е тоа што произведува електрична енергија и топлинска енергија што и дава висок степен на искористливост и солидна оптимизација. Дополнителна предност е што опремата остава можност за постигнување флексибилност на условите во електроенергетскиот систем за многу кратко време, што е дополнителна заштеда на балансирање. Оваа постројка како погонско гориво користи природен гас што е дополнителен позитивен еколошки ефект за заштита на животната средина. Оваа централа може да произведува струја 326 дена во годината, да произведе до 1,8 милиони гигават часови електрична енергија, а во периодот на грејна сезона да снабди со топлина значаен дел од потрошувачите во градот Скопје.

Оваа централа иако е функционална подолго од две години засега произведува малку топлинска енергија и струја и ретко се вклучува на системот. Причините за нејзината неискористеност се различни, а главно заради високата цена на природниот гас и системската регулатива.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/toplifikacija-tuzhi-oti-ne-mozhe-da-naplati-22-milioni-evra-od-te-to
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 09-Aug-2013 at 14:52
ова се претвори во `велики брат`
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 11-Aug-2013 at 14:11
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 11-Aug-2013 at 14:16
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 11-Aug-2013 at 14:17
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1370
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 22-Nov-2017 at 14:14

убав кадар, но што бидна со бучавата од Тето-ово, имам пријатели тука во Керамидница и велат дек е непоносливо да се живее сега таму, и ај бучава него и вибрации има ... но кој кому и каде да се жали ... има ли некој направено дополнителни мерења сега во однос на екололошките елаборати пред да донесат турбината ...Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 21-May-2020 at 00:16
По 10 години вон функција, во Македонија заживеа инвестиција од 20 милиони евра

Објавено во: Економија 19 Мај, 2020


Комбинираната централа која од природен гас може да направи три производи - струја, топлинска енергија за греење и пареа „Когел Стил“ на отварањето во летото 2009 година беше промовирана од тогашниот политички естаблишмент како значајна странска инвестиција во која беа вложени 20 милиони евра. Во меѓувреме „Комерцијална банка“ ја заплени како имот ставен под залог од „РЖ Услуги“, а откако комбинираната централа од кругот на поранешна Железарница беше понудена на пазарот, истата беше купена и ставена во функција за 13 милиони евра од АД ЕСМ за по 10 години повторно да проработи изминатата грејна сезона.

Ефектот на рестартираниот „Когел“ со своите 30 мегавати на час и интегриран во подружницата „Енергетика“, според податоците кои „Фактор“ ги доби од АД ЕСМ, е производство на електрична енергија од 23.300 мегават-часови струја на пазарот, нешто повеќе од 10.000 мегават-часови топлинска енергија за домаќинствата во околните населби, компании и училиштата, како и околу 2.300 тони технолошка пареа потребна за производствените процеси на правните субјекти во железарскиот комплекс. Остварена реализација од планот за производство во сезонскиот период октомври 2019 - април 2020 е 85 отсто.

Во АД ЕСМ искажуваат задоволство од работата на заживеаниот енергетски капацитет во својата прва сезона кај „новиот газда“. Преку „Когел“ со парно греење се снабдуваат околу 3.500 домаќинства, 17 основни и средни училишта и градинки, како и повеќе од 75 правни субјекти од населбите Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром. Во иднина се очекува поврзување со новоизградените објекти во населбите Хиподром, Бутел и Чаир.
Централата се состои од 10 гасни мотори со вкупна електрична моќност од околу 30 мегавати, што можат да оддадат топлинска моќност од околу 26 мегавати. При евентуален недостаток на електрична енергија од останатите капацитети како што се термоелектраните, хидроелектраните, истата може за брзо време да се стави во функција и да произведува струја затоа што работи на гас. На пазарот на електрична енергија нуди техничката сигурност во исполнувањето на договорите без да се прават големи отстапувања.

Точно пред 11 години на 19 мај 2009 во „Рудници и Железарница“ беше пуштена во употреба универзалната централа како прв комерцијален проект за комбинирано производство на електрична и топлинска енергија на природен гас, а доби и меѓународна дозвола да тргува со јаглерод диоксид.

А.К.


https://faktor.mk/po-10-godini-von-funkcija-vo-makedonija-zazivea-investicija-od-20-milioni-evra
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 21-May-2020 at 00:17
Не сум ни знаел дека ова не работи, ме збуни прво со Те-То а знам дека преку зима чури пареа. Ако не работело досега како имаа парно во железара??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 21-May-2020 at 00:53

Ова ли е Когел   42° 0'32.17"N 21°27'59.99"E

?Originally posted by user8642

Не сум ни знаел дека ова не работи, ме збуни прво со Те-То а знам дека преку зима чури пареа. Ако не работело досега како имаа парно во железара??

За овие населби како извор на топлинска енергија се спомнуваше термоелектраната „Енергетика“ во кругот на железара.

Ама еве читам на сајтот на ЕСМ, тоа е всушност подружница „Енергетика“ и се состои од когенеративна електрана и од две трафостаници:
https://www.esm.com.mk/?page_id=3582

Дали е тоа друга когенеративна електрана (штом „Когел“ до сега не работела) и дали ЕСМ сега има две такви електрани во кругот на железара ???


Edited by Cloverstack - 21-May-2020 at 00:56
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1977
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 21-May-2020 at 01:09
Веројатно, иако ова речиси ништо не кажува:

Originally posted by JocikA; kajgana; 24.5.2009

„Бев во зградата кога се правеше ремонт на турбините од страна на хрвати и срби од поранешна југо-турбина. Зградата е изградена на 'времето' за да ги задоволи потребите за струја на комплексот Железара. Има цела инсталација од цефки од топлификација. Не носеја на пракса од Машински факултет таму .. професорите рекоја дека таков ремонт може да се види еднаш во 30 години. кога се пуштени од 3.5 тони прареа произведувале 1 мегават струја. Бидејќи турбините надминале количество од 4.5 тони пареа за 1 мегават струја поради неекономичност биле стопирани“

forum.kajgana.com

Другите вести од тој период, покрај онаа од А1 споделена на форумот, нема.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 21-May-2020 at 01:18
Originally posted by Cloverstack


Ова ли е Когел   42° 0'32.17"N 21°27'59.99"ETaa e, taka vika katastar

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.