build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Когенеративни електрани ( Те-То )

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Dec-2008 at 11:57
ApplauseКој рано рани... добри фотографии зграпчилBig%20smile!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Dec-2008 at 11:59
Originally posted by BOJAN

ApplauseКој рано рани... добри фотографии зграпчилBig%20smile!


Во случајот на Кловер мислам дека најчесто е кој касно касни... LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Dec-2008 at 12:56
Текстов е демантиран неколку саати од кога е излезен, но сепак нека седи порадси евиденција....
СТРУЧЊАЦИ ОД ГРАДЕЖНИОТ ФАКУЛТЕТ ПРЕДУПРЕДУВААТ
Мостовите во Скопје ќе паднат
Професори од Катедрата за бетонски конструкции и мостови на Градежниот факултет во Скопје тврдат дека Габаритниот товар за гасната централа може сериозно да ги уништи, па дури и да ги урне двата моста и натпатникот по кои треба да мине. Тие ве

Турбината за гасната централа на АД "Топлификација" денес рано утро ќе дојде во Скопје. Конвојот од пет шлепери, со вкупен товар од околу 600 тони, во градот ќе влезе во шест часот наутро од автопатот Скопје - Велес, преку клучката во населба Ченто, ќе продолжи по улицата Антон Попов, потоа ќе се движи по улицата Благоја Стефковски и ќе мине покрај Металскиот завод. Турбината за гасната централа потоа ќе се превезува преку булевар Војводина, паа по булевар Србија и покрај Факултетот за општествени науки-ФОН ќе мине преку мостот Близнак. Потоа ќе продолжи по булевар АВНОЈ, па по улицата Васко Карангелевски, ќе излезе на булевар Јане Сандански во населбата Аеродром и по него ќе се движи се до Железничка станица. Најтешкиот товар кој досега влегол во земјава ќе мине по новиот мост кај Транспортен центар и непосредно пред Скопски саем ќе сврти десно и ќе дојде до топланата "Исток" каде што ќе се гради новата гасна централа.
Министерството за внатрешни работи вчера соопшти дека поради влезот на тешкиот товар во Скопје по овие улици сообраќајот ќе биде запрен во периодот од шест до осум часот и оти припадници на сообраќајната полиција останатите возила ќе ги пренасочуваат по околните улици. МВР апелира до луѓето во периодот кога ќе минува товарот за "Топлификација", доколку се во можност, да ги избегнуваат сообраќајниците по кои тој ќе мине.
"Габаритниот товар за гасната централа може сериозно да ги уништи, па дури и да ги урне двата моста и натпатникот по кои треба да мине", тврдат експерти од Катедрата за бетонски конструкции и мостови на Градежниот факултет во Скопје.
Професорите Горан Марковски, Зоран Десовски и Санде Атанасовски се загрижени што при правењето на трасата по која треба да мине товарот, градските власти и ЈП "Улици и патишта" не ги консултирале за научно мислење.
"Одлуката на Градот и на ЈП ' Улици и патишта' е крајно нодговорна и скандалозна. Дозволуваат огромниот товар да помине преку мостовите без никаква претходна контрола дали тие може да го издржат. Товарот сега се наоѓа кај Петорвец и за негово безбедно пристигнување до Скопје нашата катедра со ЈП 'Македонија пат' изработи студија. Ваква студија за негово движење низ Скопје, колку што сум информиран, не постои", вели професор Горан Марковски.
Градските власти објаснуваат дека избраната траса за влез на 600-тонскиот товар била најбезболна, бидејќи другите две варијанти, кои биле предложени за транспорт на турбината, било невозможно да се изведат. Тие објаснуваат дека по предложените траси, преку булеварите Александар Македонски и булевар Војводина, товарот не може да мине поради натпатниците.
" На двата булевара има натпатници чија максимална висина е околу 4,5 метри, а товарот е повисок од пет метри и, практично, беше неизводливо од таму да помине", велат од Градот.
Иван Ставрев, технички директор во ЈП "Улици и патишта", вели дека турбината безбедно ќе мине по предвидената траса и оти целиот товар од 600 тони во исто време нема да мине преку мостовите, бидејќи се носи со пет шлепери.
"Секој шлепер им по околу 20 оски, а максималното оптоварување на една оска е 14 тони. Најтешкиот дел што ќе мине е 124 тони. Сметаме дека нема опасност од уривање на мостовите и оти товарот ќе мине безбедно", вели Ставрев.
***
ЈП Улици и патишта: Мостовите се нови и ќе го издржат товарот
Од ЈП "Улици и патишта" велат дека нивните екипи, заедно со МВР ја одредиле трасата па која ќе мине тешкиот товар и оти нема да се оштетат ниту мостовите, ниту коловозот.
"Ја одбравме оваа траса бидејќи е најповолна за минување на товар. Надвозникот кај Маџари, и мостот Близнак и мостот кај Транспортниот центар се нови и можат да го издржат товарот од 600 тони", велат од ЈП"Улици и патишта".

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160494&idg=8&idb=2541&rubrika=MakedonijaEdited by Cloverstack - 04-Dec-2008 at 18:17
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Dec-2008 at 13:05


Немора да значи дека се демантирани. Конструкцијата може да претрпи сериозни оштетувања а да не се урне веднаш. Воопшто не треба да се занемари овој коментар професорите кои се наведуваат се големи стручњаци.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Dec-2008 at 18:15
Originally posted by lslcrew

Ај ќе ве молам координати од топланиве во Скопје. Дали новинариве згрешиле и ги мешаат имињата или ја сум се збунил. Цело време читам за топлана север, а ја колку што знам оваа топлана е исток.


Па добро, што си запнал дали е север или исток, битно да е некоја страна на светот... Нема смисла да ги оптоваруваме новинарите со толкави ситници и страната да ја погодат Crazy
Додуша јас само еднаш сретнав топлана север и премолчев, затоа што станува досадно секој ден да се коментираат по неколку стравични новинарски глупости. Иначе во право си, всушност се работи за топланата исток.

Исток  41°59'38.37"N  21°27'13.97"E
Запад  42° 0'3.43"N 21°23'28.52"E
Север  42° 0'56.83"N 21°26'12.71"E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Dec-2008 at 19:51
Еве некои слики од А1.

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

10.

11.

12.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Dec-2008 at 20:07

Тек сега од сликиве гледам дека се работи за доста голем објект. Топлификација полека (ќе) се шири и кон производство на струја, не се само со оваа инвестиција. Ова го знам затоа што Хаџимишев-генералниот на Топлификација е најблизок семеен пријатен на моите. LOL Солидно се работи, доста интензивно. Да не знае некој кога е рокот за пуштање на централава? И до каде е владата од своја страна со нивниот проект?

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Dec-2008 at 20:18
Ја колку што знам ова е руска инвестиција и топлификација учествува само со 20%! Рокот колку што знам е 2010.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Feb-2009 at 08:26
Еве на youtube се појавија и клипчиња од вонредниот транспорт па да ги регистрираме


1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Feb-2009 at 18:15
Ова прилично се извиши. Се надевам нема да се сведе на обичен хангар... премногу е блиску до центар за така да остане...

1


2

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 10-Apr-2009 at 19:28
 Oд пред 2 дена.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-May-2009 at 03:16
Те-То на Топлификација има свој вебсајт каде што можете да најдете доста инфо:
http://te-to.com.mk/index.html

Еве издвојувам ПДФ документ со технички опис, груб 3Д приказ на постројката и серија фотки од градилиште, од разни фази на изградбата.

Cheers


http://te-to.com.mk/Documents/Tehnicki%20opis.pdf

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-May-2009 at 09:22
WTF??

Отворање на гасната електрана Когел Сервер

Пуштање во погон на Когенеративната гасна електрана Когел Сервер што се наоѓа во индустрискиот комплекс Железара, ќе се одржи денеска во Скопје.

Според најавите, присутни ќе бидат владини претставници, членови на дипломатскиот кор и високи претставници на Генерал електрик.http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=17459
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-May-2009 at 13:13
Веројатно се работи за онаа малата гасна електрана најавена како проект на РЖ Услуги. Барем според тогашната најава инвестицијата е вредна 5 милиони евра (30% РЖ Услуги) и 15MW моќност за производство на електрична енергија. Ѕирни го почетокот на нишкава.

Како и да е, брзо ќе знаеме за што точно станува збор.


Edited by Cloverstack - 19-May-2009 at 13:15
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-May-2009 at 13:15
Originally posted by Cloverstack

Веројатно се работи за онаа малата гасна електрана најавена како проект на РЖ Услуги. Барем според тогашната најава инвестицијата е вредна 5 милиони евра (30% РЖ Услуги) и 15MW моќност за производство на електрична енергија. Ѕирни го почетокот на нишкава.


Ми текна веднаш на таа вест од почетокот на нишкава (така и дојдовме до овој несмасен наслов на нишкава). Но ме буни тоа што од тогаш па се до сега немало никаква вест околу ова. Јес да се 15MW ама ни тоа не е за занемарување воопшто спрема мене.

Во секој случај како акционер, драго ми е што РЖ Услуги прави вакви инвестиции. Кога ќе помине оваа берзанска агонија се надевам дека трпението ќе се исплати
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 19-May-2009 at 17:35


Ова треба да е некоја макета на централава...


МИА - фото
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-May-2009 at 18:27
Еве детали. Има промени во однос на првичните најави - поголема инвестиција и поголема моќност, но сепак се работи за скромен капацитет. Во секој случај добра вест.

Cheers

Македонија ја доби првата комбинирана гасна централа

По години на стагнација и неинвестирање во енергетиката, конечно никна нов енергетски капацитет во Македонија. Когел Север е првата централа во земјава што ќе произведува комбинирано топлинска и електрична енергија на природен гас. Таа треба да ја намали увозната зависност од струја. Произведената енергија ќе биде понудена на домашниот пазар, но и ќе се извезува.

- Оваа електрана во целост се вклопува во напорите на Владата за привлекување инвестиции и проширување на капацитетите на електроенергетскиот систем. Ваквите инвестиции за нас се охрабрување за натамошно олеснување на условите за стопанисување, за водење бизниси и континуитет на соработката со јавниот сектор. Тие се и добар показател за мерките на Владата за ублажување на глобалната криза, рече Премиерот Никола Груевски.

- Централата е прв комерцијален проект за комбинирано производство на електрична и топлинска енергија на природен гас, кој е во целост изведен во рамките на интернационалниот “механизам за чист развој” (ЦДМ) согласно Кјото протоколот за заштита од климатски промени, вели Александар Гечовски, директор на Когел Север.

Дваесет милиони евра се инвестирани во централата лоцирана во комплексот на Железара. Инвеститор е домашната фирма Когел блиска до РЖ услуги. Комбинираниот енергетски капацитет ќе работи на природен гас со инсталирана моќност од 30 мега вати електрична и речиси 14 мега топлинска енергија.

Во националната енергетска стратегија што ја изработи МАНУ а која се уште не се објавува се потенцира неопходноста од нови енергетски капацитети кои треба да ги заменат старите и дотраени и да ја намалат увозната енергетска зависност. Академиците препорачуваат и да се зголеми цената на електричната енергија за да се привлечат инвестиции во овој сектор.


(19.05.2009) Сања%20Костадиновска
Автор: Сања Костадиновска


http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=52520&mid=1500&tabId=1&tabindex=0


Edited by Cloverstack - 19-May-2009 at 18:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-May-2009 at 13:33

Лентата сега, централата наесен

Експертите тврдат дека приклучувањето на комбинираната гасна централа не може да се заврши пред есенва, дури и ако се интензивираат работите на проектот


Вчерашната свеченост беше организирана на највисоко ниво, во комплексот „Рудници и Железарница“ , а беа присутни премиерот Никола Груевски, министерот Фатмир Бесими, австрискиот амбасадор Алојз Краут, директорот на електроцентралата Александар Гечовски, и извршниот директор на „Џенерал електрик енерџи“ за Балканот, Невен Пецотиќ

Иако се' уште не е приклучена на македонскиот енергетски систем, вчера беше пуштена во употреба првата комбинирана гасна централа во Македонија, „Когел Север“.

Според извори на „Дневник“, централата јавно и свечено беше пуштена во употреба, но таа нема да почне да произведува електрична енергија се' до септември. Експертите тврдат дека приклучувањето на комбинираната гасна централа не може да се заврши пред есенва, дури и ако се интензивираат работите на проектот

И покрај тоа, вчерашната свеченост беше организирана на највисоко ниво, во комплексот „Рудници и Железарница“, а беа присутни премиерот Никола Груевски, министерот за економија Фатмир Бесими, австрискиот амбасадор Алојз Краут, директорот на електроцентралата Александар Гечовски, извршниот директор на „Џенерал електрик енерџи“ за Балканот, Невен Пецотиќ и други гости. Според Груевски, електроцентралата во целост се вклопува во напорите на Владата за привлекување инвестиции и за проширување на капацитетите на електроенергетскиот систем.

- Ваквите инвестиции за нас се охрабрување за натамошно олеснување на условите за стопанисување, за водење бизниси и континуитет на соработката со јавниот сектор. Тие се и добар показател за мерките на Владата за ублажување на глобалната криза - рече премиерот Груевски при отворањето на електроцентралата.Се работи за целосна домашна инвестиција, од домашни финансиски извори, а инвеститори во гасната централа се Рударскиот институт, „Топлификација“, РЖ услуги, ЕЛЕМ и други домашни компании. Вкупната инвестиција изнесува 20 милиони евра, а најголем дел од парите се обезбедени преку рамковен кредит вреден 15 милиони евра од Комерцијална банка.

Директорот на гасната електроцентрала Александар Гечовски истакна дека централата е прв комерцијален проект за комбинирано производство на електрична и на топлинска енергија на природен гас. Според Гечовски, проектот е дел од интернационалниот „механизам за чист развој“, согласно со Протоколот од Кјото за заштита од климатски промени.

Според Гечовски, „Когел Север“ веќе соработува со ЕЛЕМ и МЕПСО, а дополнително треба да се потпише договор со ГА-МА за приклучување на гасоводниот систем. Најавено беше дека целата електрична енергија и пареа добиена од отпадната топлина на гасните мотори, во текот на годината ќе биде користена на самото место, од страна на металургиските комбинати во рамките на комплексот „Рудници и Железарница“, додека дел од топлинската енергија во текот на грејната сезона ќе биде искористена за затоплување на градот.

Централата е со инсталиран капацитет од 30 мегавати електрична енергија и 13 мегавати топлина во течна состојба, како и дополнителни 19,5 тони на час заситена пареа со низок притисок, со што вкупно се добива околу 57 мегавати моќност. Десетте гасни мотори „јенбахер“, кои ќе ја напојуваат „Когел Север“, се купени од реномираната светска компанија „Џенерал електрик“. Се очекува централата да произведува просечно од 150 до 220 гигават-часови електрична енергија годишно, што е за 20 отсто повеќе од годишното производство на хидроцентралата „Козјак“, плус дополнителни 30 до 70 гигават-часови топлинска енергија и техничка пареа. Според најавите, производството ќе се нуди по пазарни цени на компаниите во комплексот, потоа на ЕЛЕМ, ЕВН и на трговците на електрична енергија.

- Ние сме задоволни што врвната технологија во производство на „Џенерал електрик“ е одбрана да се користи во овој проект. Оваа технологија ќе и' помогне на Македонија да одговори на предизвиците за намалување на емисиите на јаглероден диоксид - рече директорот на ЏЕ за Балканот, Невен Пецотиќ.

Когенеративната технологија на електроцентралата заштедува примарна енергија од околу 40 проценти преку намалена потрошувачка на фосилно гориво. Финансиска поддршка на проектот обезбеди и „Аустриан трејд“, како дел од австриската Федерална економска комора, чија цел е промоција на надворешната трговија.

Горан Ризаовhttp://dnevnik.com.mk/?ItemID=3AD906468C0E38419FD8087CA5959151
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 20-May-2009 at 13:36
LOL Nuts

Може до година ќе ја отворат новата нуклеарната централа која уствари ќе почне да се гради 2030.


Стварно не ми е јасна логиката, нема никакви избори на видик.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Jun-2009 at 22:42
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.