build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк на полицијата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Poll Question: Ваш избор?
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [7.14%]
13 [92.86%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Jul-2012 at 18:56
опелот во димензии е поголем и од крајслерите,еден другар мој има купено,и искрено сум фасциниран од големината и луксузот.

кога купуваше зимски гуми 245/18 плати 1200 евра за 4 гуми комплет.

мене ме фаќа страв и од помислата на оваа кола, и верувајте да застане крајслер до неа ќе се изгуби(се има возено во крајслер стопати)
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Aug-2012 at 13:11
Полицајците ќе се возат во „Seat Altea Freetrack“?

За најповолен понудувач на денешната електронска аукција во МВР за избор на форма која полицијата ќе ја снабди со нови полициски возила е избрана фирмата Ка-Дис ДОО Скопје со автомобили марка „Seat Altea Freetrack 2.0 TDI 4WD“.

Покрај избраната фирма, со свои понуди се претставија и Порше Македонија со автомобилот „Skoda Yeti Ambition 2,0TDI“, потоа Аутомотив груп со „Renault Koleos Dynamique 2.0 dCi“. На аукцијата учествуваа и фирмата Аутомакедонија со „Opel Insignia NB 2,0 CDTI“ и Делукс-Ауто ДООЕЛ Куманово со моделот на автомобил „VW Tiguan Track & Style 2.0 TDI“.

Понудите ги исполнија барањата во тендерот возилата да бидат со дизел мотор, со зафатнина од 1.900 до 2.300 кубни сантиметри и моќност од150 до 190 коњски сили.

По склучувањето на договор за јавна набавка, за понудената цена се очекува фирмата Ка-Дис од Скопје да обезбеди 150 моторни возила вклучувајќи и специфична опрема која е точно дефинирана и подразбира држачи за радиостаници, носачи за ротациски светла, соодветна надворешна боја (полициски ознаки) и други елементи.

libertas.mk


Лично мислам дека подобро решение беше Opel Insignia поради германскиот квалитет на изработка, но веројатно и Seat како дел од групацијата VW има напреднато ...
Најважно е што ќе се намалат оперативните трошоци (односно трошокот за гориво)...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Aug-2012 at 13:25
Лош избор, мој фаворит беше Шкода јети, и Тигуанот за наш терен, иначе не ќе беше лошо за сообраќајната полиција да се набават и 30 опел инсигниа =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Aug-2012 at 14:54
Originally posted by mitatos

Лош избор, мој фаворит беше Шкода јети, и Тигуанот за наш терен, иначе не ќе беше лошо за сообраќајната полиција да се набават и 30 опел инсигниа =)I jas potajno navivav za opelot,no uste od pocetok se znaese deka poskap
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Aug-2012 at 15:36
јас лично ако би купувак за мене ќе ја купев шкодата.но сепак со сеатот се работи за потполно исто возило,со исти делови,иста шасија,а различна каросерија(обликот на возилото).опелот да се разбереме не е ништо подобар од крајслерите.мој другар ја има купено таа кола со моторот 2.0 дизел со 160 кс, и дополнителна опрема,го кошташе многу пари.а зимоска заедно купувавме зимски гуми и неговите 4 гуми го коштаа по 300 евра секоја или вкупно 1200 евра.се работеше за сериски гуми 245/18
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 29-Aug-2012 at 15:48
И јас бев повеќе за Шкодата, Сеатот ми изгледа како такси возило.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 31-Aug-2012 at 16:30
Повторно поништен тендерот за набавка на нови возила за полицијата, овој пат поради софтверска грешка, поконкретно поради хакерски напад врз една од апликациите кои се користат за електронско наддавање.
 
Според Бирото за јавни набавки, апликацијата не била директно поврзана со електронското наддавање, но сепак го користела истиот сервер кој се користи при сите електронски наддавања.
 
Настрана оваа набавка на нови возила за полицијата, од ваквиот хакерски напад, кој би бил изводлив само доколку има некаква софтверска дупка во самата апликација, следува прашањето:
 
Колку досега реализирани електронски наддавања биле нефер и нетранспарентно изведени поради вакви софтверски грешки ?
 
На крајот на краиштата, самиот факт дека ова електронско наддавање е поништено поради откриен хакерски напад, не значи дека и некои од претходните електронски наддавања не поминале без вакви пропусти, само затоа што не биле откриени хакерски напади во минатото.
 
Како и да е, мило ми е бидејќи постапката повторно ќе почне од почеток, бидејќи не можам на никаков начин да ги сварам возилата на Сеат, кои можат вода да им носат на Опел, на Шкода и на сите останати брендови кои ги застапува Порше Македонија.
 
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/biroto-za-javni-nabavki-ke-ovozmozi-povtoruvanje-na-e-aukcijata-za-policiski-vozi
 

Бирото за јавни набавки ќе овозможи повторување на е-аукцијата за полициски возила

 
31.08.2012 - 16:38
 
Електронската аукција за набавка на новите полициски возила ќе продолжи.
 

 
Бирото за јавни набавки потврди дека е извршен напад на една од апликациите која не е директно поврзана со електронското наддавање, но го користи истиот сервер. Во неколку периоди од 12 до 13 часот компаниите имале проблеми со достава на понуди.
 
Сугестија на бирото за јавни набавки е негативното наддавање со пониски цени да продолжи од последната и најниска цена регистрирана пред падот на системот.
 
Времетраењето на електронското наддавање дополнително ќе се утврдува кога ќе се пресметаат сите термини кои биле засегнати со нападот.
 
Продолжувањето на на аукцијата може да се изведе најрано во понеделник.
 
Доколку компаниите кои го хостираат серверот и ја креирале апликацијата за електронска аукција достават извештај за хакерски напад односно злонамерен упад во системот со цел манипулирање со аукцијата тогаш одделението за компјутерски криминал при МВР ќе постапи по пријавата во откривање на сторителите и нивните мотиви.
 
Компанијата која понуди најниска цена за набавка на 150те полициски возила како неоснована ја оцени аргументацијата на Бирото за јавни набавки за повторување на лицитацијата.
 
Најавуваат дека ќе ги употребат сите правни мерки против одлука на Бирото за јавни набавки.
 
Антонио Крстевски

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Sep-2012 at 14:27
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=55352
 

Полицијата ќе се вози во „Шкода Јети“

 
петок, 21 септември 2012, 13:20
 
Полицaјците и дефинитивно ќе се возат во „Шкода Јети“. Државната комисија за жалби по јавни набавки официјално објави дека ги одбива како неосновани жалбите на компаниите „Ка-дис“ и „Аутомотив Груп“ за тендерот за нови 150 автомобили за МВР. Одлуката на второстепениот орган значи дека се исполнети условите да се пристапи кон потпишување на договор со победникот на последната електронска аукција- „Порше Македонија“. Според понудата на увозникот на чешкиот производител, едно полициско „Јети“ ќе чини околу 21 000 евра, односно целиот тендер „тежи“ околу 3 150 000 евра.
 
А.Д.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Oct-2012 at 00:08
Прис­тиг­наа пр­ви­те по­ли­ци­ски „шко­да је­ти“Пр­ви­те два­е­се­ти­на „шко­да је­ти“ од вкуп­но 150, кои за не­кол­ку ме­се­ци тре­ба да се пар­ки­ра­ат во Ми­нис­терс­тво­то за внат­реш­ни ра­бо­ти, вче­ра прис­тиг­наа во зем­ја­ва.

Ав­то­мо­би­ли­те ги на­ба­ви фир­ма­та „Пор­ше Ма­ке­до­ни­ја“ от­ка­ко во март го­ди­на­ва МВР ја рас­пи­ша јав­на­та на­бав­ка, а един­ствен ус­лов за склу­чу­ва­ње на до­го­во­рот бе­ше це­на­та. Но­ви­те по­ли­ци­ски во­зи­ла тре­ба да има­ат спе­ци­фич­на­та оп­ре­ма, ко­ја е точ­но де­фи­ни­ра­на и под­раз­би­ра др­жа­чи за ра­ди­ос­та­ни­ци и дру­га оп­ре­ма, но­са­чи за ро­та­ци­ски свет­ла, со­од­вет­на над­во­реш­на бо­ја (по­ли­ци­ски оз­на­ки) и дру­ги еле­мен­ти.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9B69EB9D406F1E45B4FE1904DFE46E73
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Nov-2012 at 13:48

Сликите се од "Dragan Dats" од facebook

Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Nov-2012 at 14:15
не ми се допаѓа налепницата на задната врата - поли (шкода) ција
можеле на стаклото во горниот дел да го постават натписот...
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Nov-2012 at 14:43
Искрено се надевав веќе кога се купија нови возила дека ќе се оди со нов дизајн на налепниците ПОЛИЦИЈА кои подоцна се ставаат, има најрзалични примери низ светот. Но како и да мислам дека изборот е одличен и нека ни служат едно 10 години.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Nov-2012 at 16:41

Новите полициски автомобили „Шкода Јети“ интензивно се подготвуваат за да ги заменат старите „Крајслери“.

jeti-6-500

Најголем дел од новите 150 полициски возила се веќе пристигнати, обележани и подготвени за полицајците.

Сепак, согласно Договорот со компанијата која го доби тендерот, новите полициски возила низ улиците ќе ги видиме откако сите 150 возила по принцип клуч на рака ќе му бидат предадени на Министерството за внатрешни работи.

jeti-3-500

jeti-4-500

jeti-500

jeti-2-500

jeti-1-500

jeti-5-500

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Dec-2012 at 23:19

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВО УПОТРЕБА НОВИТЕ ПОЛИЦИСКИ ВОЗИЛА


Јети спремни за акција


Новите службени возила на МВР, "шкода јети", од понеделник ќе можеме да ги видиме по улиците и патиштата низ Скопје и државата, дознава "Вечер". Сто и педесетте возила подготвени и опремени според спецификациите барани од МВР се наоѓаат на паркингот пред "Порше Македонија", каде што ги фотографираше нашата екипа.

Станува збор за моделот "јети 2.0 амбишн" 4х4, со јачина на моторот од 170 коњски сили, кои имаат просечна потрошувачка од 5,9 литри на 100 километри, а доколку е потребно, можат да ги бркаат криминалците со брзина и до 200 километри.

Последната набавка на полициски возила беше во 2000 година, кога беа набавени 210 патнички возила "крајслер" и 30 теренски возила џипови, сите со бензински мотор. Крајслерите во просек имаат поминато повеќе од 500.000 километри, а секое петто возило веќе е неупотребливо. Годишните трошоци за сервисирање и одржување на крајслерите кои се во возна состојба изнесуваат околу 7.000 евра, а просечната потрошувачка на гориво на овие возила изнесува над 14 литри на 100 километри.

Едно полициско јети" ќе ја чини државата околу 21. 000 евра, а целиот тендер тежи 3,15 милиони евра.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C76D2709C7CD8646B471D941DC2C4FC3
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Jan-2013 at 19:34
Од денес шкодите во употреба. Ова требаше се случи порано со оглед на заштедите за одржување и гориво новите возила за цирка две години ќе се исплатат а потоа државата ќе ќари од нивната замена. Во секој случај набавката на крајслерите беше еден многу попродуктивен потег на тогашните власти, за среќа полека одат во пензија.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Jan-2013 at 20:58
Крајслерите нема целосно да исчезнат.Од кичевските 4,3 заминаа за Скопје каде ќе бидат заменети со 3 Шкоди,а еден остана и понатака во употреба.Мое мислење е дека ќе им треба по една кола во секој град за пратња на делегации

Edited by gjoko - 03-Jan-2013 at 20:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 03-Jan-2013 at 21:19
Зошто се Шкодите неадекватни за таква намена? Нешто во врска со перформансите ли е?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Jan-2013 at 22:00
шкодите како и сеатите се во класата на `меки` теренци,т.е. да имаат добри возни особини на асфалт ама и да можат да се снајдат и на потежок терен.имаат шасија подогната за неколку см од стандардната платформа,ги има и во опција 4 x 4,заштиота на подот и моторот од теренски вожњи и тн,додека крајслерите се класични коли за бркање.

ниски се,јак мотор(162бензиски кс наспроти 170 дизелски)широк траг на точкови.едноставно за пратња на делегации се измислени.за све друго се лоши

Хрватска има посебни вакви коли(BMW,Mercedes i Pasat),со единствена задача да бркаат брзи возачи на автопатите,и таму ги викаат `пресретачи`
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Jan-2013 at 18:52
Шкодите што стигнаа по мислење се со една мана која пред се треба да им се припише на снабдувачот Порше Македонија.Имено намонтирани се нископрофилни гуми,скоро спортски 205/55 на теренско возило.Како што ги знаеме какви се нашите патишта(јас најдобро знам-сплескав еден бандаж на огромна дупка кај Песочани за нова година одејќи за Охрид,па стигнав таму околу 23.30),очекувам проблеми со истите.А пошто полицијата воглавном оди и по селски и проселски патчина,систуацијата е уште полоша.

Ова лесно можи да биди отстрането на следниот сервис за промена на гуми,кој мора да се случи во рокот од 3 години безплатно сервисирање.

Иначе се друго е супер,погон има на сите 4 тркала,рачен мењач,ентериерот е добар,шасијата е подогната на добра висина.Се на се супер се колите
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Jan-2013 at 20:52
И јас сега се уклучив за гумите да пишам. Тоа се спортски димензии со алуминиумски бандажи...тоа е страшно. Тоа на свое возило што го пазиш па може да се оштети камоли да го дадеш на некој...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.