build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Константин и Елена - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Константин и Елена - Центар
    Posted: 03-Aug-2011 at 08:00
Оваа нишка е надоврзана на нишката за откажаниот проект за црква на плоштадот Македонија:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171


Edited by Cloverstack - 12-May-2012 at 00:24
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Aug-2011 at 16:22

Црквата од плоштад се сели кај домот на мајка Тереза

Скопје, 4 август - Црквата од плоштад ќе се сели кај куќата на мајка Тереза.
Преговорите меѓу Ахмети и Груевски ја дислоцираат најавената црква на плоштадот Македонија.

Според високи партиски извори од преговарачкиот тим на ДУИ, преговарачите на Ахмети ги убедиле тимот на Груевски дека на  плоштадот не треба да има никакви саркални објекти, односно ниту црква ниту џамија.

„ За нас е најбитно дека црква нема да се гради на плоштад и дека на плоштадот нема да има саркални објекти, што е наш став уште од почетокот. Дислокацијата на црквата не е наша работа, изјави за „Журнал.мк“ висок партиски функционер од ДУИ .

Од ВМРО – ДПМНЕ  не сакаат да коментираат.

А не сакаат да коментираат и од МПЦ, портпаролот на МПЦ г. Тимотеј за „Журнал.мк“ изјави дека тоа не е работа на синодот, туку на скопската епархија.

Останува неизвесно на чие земјиште кај АРМ ќе се гради новата црква и што ќе се случува со земјиштето од плоштадот што владата и го подари на МПЦ.

Црквата на плоштад беше дел од проектот „Скопје 2014“ и предизвика реакции и од партнерот во власта  ДУИ и од опозицијата, а беше иницијална каписла и за координативното тело за обнова на Бурмали џамијата на плоштад.
Владата за да докаже дека не се меша во секуларноста на државата, земјиштето и го подари на МПЦ.

Од координативното тело пак на Бурмали Џамијата бараа нивната иницијатива од 2007-та да стане реалност, односно земјиштето на плоштад каде што во минатото била џамијата да му го врати на ИВЗ.

Најавената црква на плоштадот предизвика дури и немири на протестите кога студентите протестираа против нејзината изградба, а на протестите се појавија контрапротестанити кои беа „за“ црква, при што настана тепачка.

Опозицијата обвинуваше дека контрапротестаните се „масло“ на власта и дека власта тепала студенти.

Власта пак тврдеше дека студентите што беа против црквата се партиски члено на СДСМ, органзирани од Сорос на Милчин и дека тие предизвикувале.

http://daily.mk/cluster3/32a16e0c021e7a566748e35e67e4b33c/851061
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Aug-2011 at 16:46
Владата за да докаже дека не се меша во секуларноста на државата, земјиштето и го подари на МПЦ.
 Crazy
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Aug-2011 at 16:50
Originally posted by OCB

Владата за да докаже дека не се меша во секуларноста на државата, земјиштето и го подари на МПЦ.
 Crazy


Big%20smileSakav i za toa da pisam ama si pomislev deka razbiram nesto pogresno posto recenicata mi nemase logika..
Kako ne se mesala vldata?Koj mu podari na MPC mesto?
Inace tesko nas so ovie nepismeni novinari...Ohno


Edited by my Macedonia - 04-Aug-2011 at 16:52
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Aug-2011 at 17:33
Мене лично повеќе ми сметаат спомениците него црква да имаше.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Aug-2011 at 17:55
Ako trebase jas da odlucam crkva ili spomenici, jas sepak za spomenicite kje se odlucev
Ne ja mrazam crkvata, ama ne im e tuka mestoto
Back to Top
strajk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 19-Mar-2011
Location: Skopyeah
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strajk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Aug-2011 at 18:02
Ubavo ke bese da se naprai na plostad,ama tamu nikako nema da se vklopi so okolinata
ФК Вардар гордоста на Скопје
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Aug-2011 at 18:14
Јас во основа бев против за изградба на верски објект на плоштад бидеќи да бидеме реални во непосредна близина има неколку цркви ... сепак сметам дека е ова е одлично решение - спомен куќата на мајка тереза е еден од најатрактивните објекти за посета од страна на странските туристи - така што црквата која би била лоцирана таму би била едно препознатливо обележје за Скопје.
Во ваквата комбинација доаѓа во предвид и една интерсна комбинација за свадби - возење со кочија од матично (плоштад) до црквата (како во Прага) ...


Edited by vlatko.mk - 04-Aug-2011 at 18:15
Back to Top
vmx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote vmx Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Aug-2011 at 18:25
Мене да ме прашуваа на тоа место на плоштадот би ја изградил спомен куќата на Мајка Тереза, каде што и таму би требало да биде оригинално, а она грдотијата од објект кај шо е 69 под хитно би го урнал без размислување, а црква нека се гради кај Домот на АРМ.

Edited by vmx - 04-Aug-2011 at 18:26
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Aug-2011 at 18:48
Ова е според мене најдобро решение. За црква на плоштадот навистина беше претесно, вака ќе се гради на место каде што порано имало црква ако не се лажам таму била и крстена мајка Тереза.

@MyMacedonia те молам да ја појасниш ако сакаш реченицата:

„a dali kje se prifati ova(ni crkva ni dzamija) toa e druga istorija„

од кого мислиш дека нема да се прифати? Што се однесува до Христијанското население и онака имаше многумина кои се противеа, а со ова решение мислам дека скоро сите ќе бидат задоволни. Што значи дека останува прашањето за Џамијата и мислам дека тоа и ти беше поентата. Исправи ме ако грешам.

Edited by kultuzin - 04-Aug-2011 at 18:51
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Aug-2011 at 20:58
на местото каде што денес се наоѓа меморијалната куќа на Мајка Тереза имало црква и била католичка...
инаку сеуште сум малку збунет за да развијам мислење за оваа вест, ме шокираа малце... Nuts

сепак, многу работи ми остануваат нејасни, зошто упорно се форсира изградба на некаква црква, па макар ја изградиле и во шутка? дали владата ќе продолѓи да подарува уште земјиште на МПЦ?
и не ми се јасни сеуште бизарниостите во стил ислам вс. христијанство и не ми е јасно која е разликата што црквата нема да биде на плоштад, туку на 100 метра од него, повторно лоцирана на улица со исто значење како плоштадот...
плус не ми е јасна политиката во врска со црквава, кои се Ахмети и Груевски да преговараат за сакрални објекти, кога двајцата немаат врска со религија и се претставници на партии на етнички групи, а не на религии... ова не треба да биде работа на Албанците и Македнците, туку на исламот, христијанството и властите
секој ден слушаме се поголеми глупости, околу најголемите глупости, едноставно не можам да поверувам до кој степен на глупавоста стигаме Crazy

што се однесува до она што всушност треба да биде тема на дискусија на форумов:
ако збориме за црквата чисто како објект, поприкладна и е локацијата кај АРМ, со тоа што барем нема да уништува урбанистички линии и коридори, а просторот има големина која одговара на големината на маркицата на плоштад, а и онака одсекогаш сум сакал да се пополни таа празнина таму, иако симпатично е паркчето, единствено нешто што е потребно е усогласување на димензите на црквата со просторот, за да не биде доминантна и да не ги силува останатите објекти
значи според мене, од урбанистичка гледна точка е ок, само не можам да си ја замислам со сета таа позадина која ја има и идеалите и конфликтите од кои потекнува, како и фактот дека е донесена како план без никакво размислување и тоа што уште еден простор ќе стане жртва на политичари


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Aug-2011 at 21:46
Originally posted by kultuzin

Ова е според мене најдобро решение. За црква на плоштадот навистина беше претесно, вака ќе се гради на место каде што порано имало црква ако не се лажам таму била и крстена мајка Тереза.

@MyMacedonia те молам да ја појасниш ако сакаш реченицата:

„a dali kje se prifati ova(ni crkva ni dzamija) toa e druga istorija„

од кого мислиш дека нема да се прифати? Што се однесува до Христијанското население и онака имаше многумина кои се противеа, а со ова решение мислам дека скоро сите ќе бидат задоволни. Што значи дека останува прашањето за Џамијата и мислам дека тоа и ти беше поентата. Исправи ме ако грешам.
           Da, mislev za crkvata dali kje se prifati da se gradi vo drugo mesto i ako ne se gradi crkva na plostad togas avtomatski nema nitu dzamija da se gradi, sto znaci od Islamamskata strana definitivno nema da se prifati dogovorot Ni crkva Ni dzamija! Ponuda za dzamija imase no tie ne sakaa Pa zato mislev deka istoto bi moze i od hristijanskata strana da se sluci(neprifateljne na ,,dislokacijata na crkvata,,) inace dobro sto si prasa
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Aug-2011 at 22:02
Тука сме да дискутираме нели.
И како што реков според мене а како што читаме и според неколку други форумџии сосема е прифатливо црквата да се дислоцира. Со тоа би имале повеќекратна корист, како прво реков за црква тоа место е претесно и само би се гушиле објектите еден со друг, портата, Александар, Самоуил , Лумиксот. Од друга страна дизајнерката на Александар и Портата во едно интервју кажа дека портата и Алксандар се така сфртени да нудат поглед кон Александар од Платото на Портата, ова секако не би било можно ако пред Александар има Црква.
Верската и политичката димензија на пробемот не би ја дискутирал , но доколку ова решение ги задоволува и двете страни тогаш и ова точка ќе се симне од дневен ред.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Aug-2011 at 22:06
Инаку што мислите која локација би одговарала најмногу за евентуална нова локација на црквата? Според мене најдобро место е паркот мајка Тереза:
41.993488,21.430673

Ако е можно би ги замолил администраторите да ја актуализират анкетата со нова локација, убеден сум дека резултатите би биле поинакви.

Edited by kultuzin - 04-Aug-2011 at 22:07
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Aug-2011 at 22:17
@kultuzin ima najgore na stranata so golemu bukvi napisano deka crkvata tamu ke se gradi

Edited by G.I. Joe - 04-Aug-2011 at 22:18
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Aug-2011 at 22:23
Да знам ама има место и помеѓу куќата на Мајка Терза и Кулата , а има богами и на улица Македонија. Не ги подценувај те молам . Кога можеа да ја сместат на плоштат може и овдека да најдат некоја „луда„ локација.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Aug-2011 at 22:44
Poarno tuka vo zeleniloto na mestoto kade so trebase da ima blok otkolku na javna povrsina na plostad .Crkvata verojatno pomala povrsina ke zafakja otkolku blokot i ke ostani povekje sloboden prostor za dvizenje .
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Aug-2011 at 23:13

И јас мислам дека ова е одличен компромис. Соодветно место, на најцентралната скопска улица за сакрален објект.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Aug-2011 at 23:36
So ovaa crkva na toa mesto i povekje od dovolno e da se idendtifikuva Skopje so Viena i katedralata sv. Stefan na Stefansplatz ako vekje tolku sakaat otkolku na plostad da e ..Se drugo ''barokno'' pagja vo voda

Edited by G.I. Joe - 04-Aug-2011 at 23:37
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Aug-2011 at 04:28
Originally posted by vmx

Мене да ме прашуваа на тоа место на плоштадот би ја изградил спомен куќата на Мајка Тереза, каде што и таму би требало да биде оригинално, а она грдотијата од објект кај шо е 69 под хитно би го урнал без размислување, а црква нека се гради кај Домот на АРМ.


Баш така , требаше да се обнови католичката црква на тоа место , а не тој брутален дом да се гради , не сум против домот но да го изградеа на друго место , и со поубав архитектонски стил ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.