build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Константин и Елена - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 26-Sep-2015 at 16:17


За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 26-Sep-2015 at 16:23
Извонредно.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 26-Sep-2015 at 19:27
внатре камбанаријата

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 26-Sep-2015 at 20:47
Previous
 
Од секогаш ме интересирало дали се малтерисани и варосани внатрешните ѕидови на камбанариите на црквите, не само на оваа црква, туку општо на сите цркви.
 
Знам дека некои камбанарии ги користат буквално како подруми - со разликата што се на приземје, а не под земја - па оставаат се и сешто во нив.
 
Баш ме интересира каква судбина ги чека внатрешните ѕидови на оваа конкретна камбанарија.


Edited by Dexter26 - 26-Sep-2015 at 20:47
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 27-Sep-2015 at 11:43
со оглед дека оваа камбанарија е цела зграда, ваљда ќе го искористат просторот.... па и онаа на соборна има канцеларии на 2-3 спрата......
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 27-Sep-2015 at 17:35
brav za krovot... i boite na fasadata mi se svigaat

crkvava na kraj najubava ke ispadne

Edited by xnx - 29-Sep-2015 at 12:44
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 28-Sep-2015 at 22:01
кровот е одличен!! а и целата ми изгледа дека ќе биде многу убава.....
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 29-Sep-2015 at 13:23
Точно, кровот е навистина одлично изработен, просто она да се зачудувачки нешто по квалитетно да излезе од целиот проект...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 26-Oct-2015 at 13:43
Светна златната купола на црквата „Свети Константин и Елена“ на улица Македонија!!!

zase.mk
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 27-Oct-2015 at 11:03
eden od retkite kvalitetno izvedeni i skladni objekti od sk 2014. bez stiropor, so vistinski mermer ili kamen i ubava zavrshnica na krovot.
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 12-Nov-2015 at 11:15


Edited by skoz13 - 12-Nov-2015 at 11:16
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 12-Nov-2015 at 11:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 12-Nov-2015 at 12:30
Добар агол
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 12-Nov-2015 at 19:01
Ме чуди што е тргнато скелето, мислам дека фасадата и кровот не се завршени.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 20-Dec-2015 at 15:18
Две денешни слики, првата е од страна на ул. Македонија, втората е од задната страна, откај Дом на АРМ:За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 20-Dec-2015 at 15:56
Првата ти е сликана од кај задната страна на мајка тереза а втората од влезот на градилиштето од страната на собранието на Р.М.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 12-Jan-2016 at 09:37
DSCF0701lr by Bernd Urmann, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 12-Jan-2016 at 10:50
crkvava mi se dopaga spored izborot na materijali. mislam deka da ne iskasapea park za da ja napravat ke imav mnogu pozitivno mislenje za objektov (iako ne sum nekoj ljubitel na religii)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 12-Jan-2016 at 16:31


Ех, да не се штедеше вака и за други јавни згради, Скопје ќе изгледаше многу подобро.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 12-Jan-2016 at 17:10
se stedese na kvalitet, ama ne i na pari
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.