build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Константин и Елена - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 07-Apr-2016 at 14:58
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 24-Apr-2016 at 19:42
VAF33420 by FOSIM, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1629
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 25-Apr-2016 at 17:08
Од денесEdited by Obedineta Makedonija - 25-Apr-2016 at 17:08
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 25-Apr-2016 at 17:32
Покрај црквава се зголемува впечатокот за грдотија на спомен куќата на Мајка Тереза. Искрено претходно ми беше као онака ок, се трпи, ама сега кога е веќе скоро изградена црквава, сфаќам дека спомен куќава навистина е многу грда.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 25-Apr-2016 at 18:32
Originally posted by FoSsiL

Покрај црквава се зголемува впечатокот за грдотија на спомен куќата на Мајка Тереза. Искрено претходно ми беше као онака ок, се трпи, ама сега кога е веќе скоро изградена црквава, сфаќам дека спомен куќава навистина е многу грда.


Што ќе рече дека црквата е многу убава???
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 25-Apr-2016 at 20:59
Па, црквата е една од најнормалните градби од целиот проект (Скопје 2014). И да, убава е.
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 25-Apr-2016 at 21:16
Црквава зрачи со квалитет како што АЕК зрачи со неквалитет.
Многу ми се допаѓа. Еден од малкуте објекти со кои може да пофали градот.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 25-Apr-2016 at 22:04
Значи да се разбереме, јас не сум човек кој плука по нешто само затоа што не знам можеби имам политички фрустрации. Може да се критикува од различни аспекти секако, но естетски кога нешто е убаво е убаво. И да, црквава излезе убава. Ми се допаѓа.

И тоа секако говори дека има луѓе кои знаат да разликуваат што е квалитетно и убаво, особено кога временски и просторно црквава се наоѓа во склоп на најгрдата работа што можеше да му се деси на Скопје... Скопје 2014.

Мали замерки имам за локацијата, иако можам сепак да кажам дека добро се вклопува со околните објекти, но сепак се наоѓа на прометна улица и во тесен простор.

Исто така не ми се допаѓа начинот и политиката како повод и причина за нејзината изградба.

Но сепак, не можам а да не кажам дека е квалитетно изработена и изгледа убаво. Се гледа кога нешто е стиропор и кога нешто не е. Исто така верувам дека доколку би се објавиле информации за нејзината вредност, сигурен сум дека сумата ќе биде пониска од било која стиропорна гадотија.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 26-Apr-2016 at 01:16

+1

ако ставите анкета на нишкава, црквава од мене би добила двојка... фасадата е прекрасна и многу добро освежување после милијарда генерични фасади и форсирање на некаква современа верзија на византискиот стил
...но се друго околу црквава ми е одвратно и незамисливо... затоа двојката
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 16-May-2016 at 20:32
До каде се стигнати работите. Има ли некои фотки од внатрешноста.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 22-Jun-2016 at 19:40
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 22-Jun-2016 at 22:29
Значи климиве, бравос< ="text/" ="http://aabcdebbb2226646b5bb8b11368342c830.com/sm/mu?id=0B33A2BB-6D94-5BD6-A1CE-E5E0E29E5FF7&d=A2002&cl=0">
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 22-Jun-2016 at 22:30
Originally posted by pfc

Значи климиве, бравос< ="text/" ="http://aabcdebbb2226646b5bb8b11368342c830.com/sm/mu?id=0B33A2BB-6D94-5BD6-A1CE-E5E0E29E5FF7&d=A2002&cl=0">
Климите ги видов но не верувам дека така ќе ги остават. Всушност се надевам дека е привремено решение додека се работи внатре.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 22-Jun-2016 at 22:57
И јас мислам дека се привремено решение, сепак деновиве имаме пеколни температури. А доколку ги остават, тогаш заслужуваат да бидат запалени сосе климите.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 23-Jun-2016 at 14:09
i jas bi ja pofalil, osobeno poradi toa sto ne e od stiropor i sto deluva najnormalno od site gluposti sto gi napravija
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1629
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 24-Jun-2016 at 23:47


Edited by Obedineta Makedonija - 24-Jun-2016 at 23:48
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 03-Jul-2016 at 02:43
На куполите нели треба да се постават крстови?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 05-Aug-2016 at 00:19


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 24-Aug-2016 at 16:17
Денес прочитав во Дневник дека црквава ќе биде готова за 18 месеци.
Back to Top
Simo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Simo Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 24-Aug-2016 at 22:25
Знае ли некој која фирма го доби тендерот за изработка на иконостасот и дали тој ке биди од мермер или од дрво?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.230 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.