build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Св. Константин и Елена - Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Константин и Елена - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Aug-2011 at 04:44
Дали треба да се отвори сега нова нишка под името : "Црква до домот на Мајка Тереза" ? и да се стави на гласање за да видиме како ќе стојат новите резултати ? Оваа нишка треба веќе да се затвори ...
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Aug-2011 at 09:15
Мислам дека треба друга нишка за таа локација. А за оваа имам прашање..

Бидејќи парцелата на плоштад е оформена и припаѓа на МПЦ дали - откако би се извршила замена за таа што би се оформила на друго место, истата ќе се избрише (арондација)? Или ќе има изненадување?

Секако, може и да се пренамени во зеленило или слично...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Aug-2011 at 00:20
Еве вака набрзинка како јас мислам дека е најдобро да се смести црквата.
Секако ова е ептен аматерски. Но поентата ми е да се задржат дрвата одкај улица Македонија. И да не се узурпират патеките кои водат кон АРМ и плус да се остави плоштадчето со форумот.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Aug-2011 at 00:35
се е во ред, само не ја гледам поентата на преместувањето, ако гледаме како маркица, да, има поента со тоа што локацијата е посоодветна, ама ако ги гледаме вистинските причини поради кои се преместува, политичките, тогаш навистина нема поента, локацијата кај АРМ има исто значење како локацијата на плоштадот... или со други зборови, не ми се верува дека гледавме толку многу натегања меѓу разни блокови за на крај да се дојде до сосема исто решение Nuts
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Aug-2011 at 01:28
Пробав некои едноставни линии да видам што нуди просторов. Ако се исцртаат сите околни коеидори може да се види дека простор е и како нарачан за црква, затоа што е ротиран према исток, нема потреба од влез на ќош како на плоштад, има едно отстапување од правоаголната форма кое нуди одличена можност да се смести камбаната која исто така беше планирана. Е сега имам дилема дали ќе ја следат линијата што доаќа од кај Мајка Тереза или онаа од кај Палата. Во зависност од тоа има две кружни форми едната со површина од 110 м2, другата со 240 м2. Исцртав и опции за споена камбана што е практика понекогаш, а и без да споредиме. Мене фаворит ми е опцијата со поголемиот круг за камбаната и со маркица во линија со Мајка Тереза, подоле тоа е 3. Сега секако дека зеленилото е второстепена работа, но овој модел штеди големо парче зеленило и не е толку упадлив за просторот кој веќе го имаме навикнато како зеленило. За другите модели го имам изоставено просторот меѓу камбаната, ама сепак е само набрзинка нацртано нешто. Ќе почекаме да видиме како тоа ќе го решат урбанистите од центар,нормално доколку стварно ова е замислено тука да биде црквата. Секакако и габаритот е произволен во линија со околните градежни линии, така да и тоа е опционо, ама сметам дека треба барем во голем дел од периметарот да допира до границите на ваква евентуална маркица, нешто како на плоштад што беше. А за споредба ова 240 м2 колку за ориентација, на Соборна камбаната е 100м2, столбот на фонтаната на плоштад е 100м2, така да воопшто и не е многу ако го планираат ова да биде дел од скопскиот скајлан како што беше замислено, дури и да се одлучат за некоја помала површина, сепак со смалување на кругот и поместување кон ќошот надоле-лево или задржување на истиот центар, може да се најде некоја помала големина иако сепак сметам дека оваа воопшто не е многу. А и тој простор сега е со некои маси од кафичи, некој шанк, оној бродот беше до скоро, никогаш немал некоја особена функција, секогаш бил некој запуштен џеб.

01.

02.

03.

04.

05.Edited by lslcrew - 06-Aug-2011 at 01:33
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Aug-2011 at 01:34
Имаш ли претстава колку метри квадратни опфаќа правоаголикот на првата слика?

Edited by kultuzin - 06-Aug-2011 at 01:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Aug-2011 at 01:36
јас мислам дека најдобро е објектот, доколку се гради да се држи до линијата на ул. Македонија и да не ја нарушува, без разлика какви димензии ќе има, а спомен куќата на Мајка Тереза е последен објект според кој треба да се ориентираме и дефинитивно објект на кој не му е таму местото
а триаголниот дел на Луј Пастер сметам дека би било добро да си остане таков, со што црквата ќе добие поголем пешачки простор околу себе, а со тоа и повеќе значење и пријатност, на некој начин тој дел од улицата ќе имитира плато
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Aug-2011 at 01:38
1700 м2 е големиот, а 1160 м2 помалиот. Сепак како што пишав погоре сметам дека комплетно пополнување е непотребно, ниту ќе биде нешто естетски добро.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Aug-2011 at 01:40
забеган да обрнеше малку внимание на тоа што го пишав и на сликите ќе приметеше дека никаде не пишува дека треба да се ориентираме по тој објект Мајка Тереза, Тој објект ја следи предходно зададената линија од стамбената зграда. Луј Пастер е недефинирана градежна линија, и пред неколку години се вртеа некакви предлози за пополнување со деловен простор.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Aug-2011 at 01:41
Ги имаме ли негде регистрирано пропорциите на црквата што требаше да се гради на плоштад? Ако знае некој нека пише така полесно ќе биде за скицирање.

Edited by kultuzin - 06-Aug-2011 at 01:41
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Aug-2011 at 01:57
Originally posted by lslcrew

забеган да обрнеше малку внимание на тоа што го пишав и на сликите ќе приметеше дека никаде не пишува дека треба да се ориентираме по тој објект Мајка Тереза, Тој објект ја следи предходно зададената линија од стамбената зграда. Луј Пастер е недефинирана градежна линија, и пред неколку години се вртеа некакви предлози за пополнување со деловен простор.
имаш право, не обрнав многу внимание на тоа што си го пишал, повеќе скиците ги гледав
сепак си останува тоа мислење, најдобро е да ја следат линијата на Палата, односно линијата на поплочениот дел на улицата, бидејќи тоа е профилот на улицата од почеток до крај (а таква била улицата и порано), веќе дефиниран од многу објекти, зградата до спомен куќата е единствена која одскокнува од таа линија, а зелените простори долж улицата се наменети да пополнуваат простор се додека не се изгради нешто

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kitkiritki1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kitkiritki1 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Aug-2011 at 02:39
Site postoecki javni prostorinprirodni ploshtadi, plocnici, zeleni skverovi, gi unishtivme i pretvorivme vo urbana dzungla. Znaci totalno nepercepiranje na gradski postoecki urban pejsaz i nepocituvanje na postoecki vredni gradski vizuri= totalno tvdoglavie. POsle platoto na MNT i neprocenlivo unishtenata vizura i ignoriranje na objektot, sega sleduva telekomunikaciskiot centar, koj gradskite vlasti ne go primetija 40godini/ sajber skver, definiran od tri strani, a cetvrtata ja ispolnuvashe pogledot kon Kale/, a eve sega i edinstveniot zelen ploshtad vo Skopje.... Trgnete go vertikalnoto zelenilo i imate definiran, tipicen evropski ploshtad... Nit Skopjanite gi prepoznavaat vrednostite, a sto e najkriticno nitu tie sto go rakovodat gradot i shto treba da go priblizat gradot kon graganite..... Ako moram da biram, urbanisticki definitivno podobra lokacija od ploshtad Makedonija, no tvrdoglavosta za idejata..no coment...... Ne e vrednost, koga unishtuvash edna vrednost za da sozdadesh druga, kao nemame, pa sega ke imame..... Mnogu slaba percepcija za gradskiot prostor, ova veke stanuva kriticno za graganstvoto, koe ocigledno se nauci samo da bide nabljuduvac na se sto se slucuva vo gradot.... Site stanaa urbanisti i arhitekti.... mislam deka treba da go ukinat fakultetot ne ni treba.... site se rodija takvi vo zemjava....Nemam protiv nicij stav i mislenje, no nikoj ne ni custvuva deka trebaat da gi prashat strucnjacite.... Kojznae kako bi izgledalo da pocnete da se lecite sami, odnosno da si izvrshite smai operativen zafat..... ke vi se sluci abdomen 2014........  
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Aug-2011 at 03:03
Така малку фашизам, да ги пратиме скопјаните во гасна комора и да вселиме други што ќе бидат прилагодени на градот. Градот мора да одговара на граќаните, а не обратно. Архитектите, нормално еден дел може и се малку професионално деформирани да мислат дека градовите постојат да им бидат нивна ливада и никој да не смее да каже а. Па неможе да идеме 2 милиона на архитектонски факултет (и тоа баш Скопскиот) за да сватиме колку тоа биле вредни МОБ, Пошта, Телеком и слични згради што имаат скоро пола век и сите проаѓааат покрај нив како покрај турски гробишта, една разгледница не распродадоа, еден препознатлив кадар не врежаа во инстант меморијата за Скопје. Епа доста е, баш ме занима дали е акцијата архиотектонска политички мотивирана или не, грдосиите од Скопје може да бидат некакви си дела во некои книги за тесен круг, ама на терен никогаш нема да бидат. Граќанството си е супер, баш не е само набљудувач, него многу добро има обликувано ставови ако прашате било кој има што да каже, никој не кренал раменици без да каже што му се допаќа или не. Не очекуваш веројатно да се дигне маса народ да губи време, пари и нерви за да чисти терен од квалитетни идеи со цел да обезбеди бришан простор на некој само затоа демек бил он тој стручниот исправниот што знае како што треба, а ни сам не знае да си го освои просторот на јавната сцена. Ова сите станаа урбанисти или архитекти и споредбава со медицина веќе преку глава, широка политичка тема се, нема тука да ја отварам по којзнае кој пат, ама архитектурата не е егзактна наука па има многу можни решение, а и е јавна наука, а не за по дома или за по некоја ординација затворено, така да сите имаат право на подеднакво учество, нема ваљда на никого насила да му забрание јавно да изнесе мислење.  Едноствано го демонстрирам правото на подеднаков пристап до прашањата што се јавни со подеднаква тежина да ми се слуша зборот и со некој што завршил кој сака факултет. Дипломата не е имотен лист за јавниот простор.


Edited by lslcrew - 06-Aug-2011 at 03:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Aug-2011 at 07:01


По обичај хистеричен си и по којзнае кој пат кристално јасно демонстрираш дека немаш поим што значи фашизам, туку дека едноставно си мераклија да ловиш вештерки.

Ајде можеш ли да ги именуваш творците на Скопје 2014 (како концепт и како целина), баш да чуеме кои се тие што така фино и по пропис го „освоиле“ просторот на „јавната сцена“?

Сакам и да те потсетам дека пред извесно време заборави колку пати си ја трубел теоријава за „освојување на простор“, па дрва и камења фрлаше по OUTBOX изложбата. Мислев дека после таа бламажа барем куртуливме од теоријата, бидејќи контрадикторноста е буквално зашеметувачка, ама и тоа било премногу да се очекува. Во контекст на ова, сакам да те прашам, дали воопшто има било каква форма на контра-став кој можеш да го истолерираш? На форумски постови реагираш хистерично, на ставови и укажувања од ААМ реагираш параноично, на изложби реагираш шизофренично... Па побогу, од една страна ни се случи еден невиден урбанистичко-архитектонски аматеризам и крвничко трошење на народни пари за непродуктивни, па и за малоумни проекти, а од друга страна никој не смеело да зуцне, инаку бил фашист!


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Aug-2011 at 07:19
Инаку, ова зеленило кај што се шпекулира дека ја „дислоцирале“ фамозната црква, беше простор каде што имаше зацртано маркичка за зграда, ама бидејќи имало премалку зеленило во центар, зградата беше избришана и беше оставен паркот... од општина центар се утепаа фалејќи се со тоа. Баш ме интересира дали некој ќе ги потсети на ова.

А самата локација како локација, е дефинитивно далеку подобра (помалку лоша) од онаа на плоштад, иако е резултат на една ужасна појава - коалициски инстант урбанизам. Не знам што треба да се случи, за да разбере македонскиот граѓанин дека урбанизмот ни под разно не смее да им се довери на челници на политички партии, да го решаваат на средби на кои прават политички пазар.


Edited by Cloverstack - 06-Aug-2011 at 07:27
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Aug-2011 at 15:28
Општествена одлука донесена е дека ќе се гради црква, преку какви сака нека е, легитимни институции ја донеле, работата на урбанисти е да најдат локација, кога на тоа не седава одговор каде, него слушаме филозофии што било модерно, па граѓанството какво било, па после некви перформанси, се само урбанизам не.

Крај краејева на толку тресење како нешто нечини, како модел за надомест на сопствениот низок личен интегритет, на ниско мислење за себе и сега со фрсустрација се отфрла секој предлог без воопшто да се разгледа. Целото вакво понашање само ме фаќа инат, а и многу други кои воглавном ги поддржуваат случувањата во Скопје сега и губат воопшто желба и компромисност што и малку ја имале, само заради нивно третирање и именување како кич, едораснати, вакви онакви, непочитување на потреби и мислења.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Aug-2011 at 15:30
Е сега и без објанување од позиција на сила, ми се иде да речам ќе се гради, кој ве е*е, без ниеден аргумент од архитектонска точка. Кога на мнозинската решеност, не се земе во обзир да се договориме сите заедно да најдеме локација, наместо тоа се одговара со се, само со локација не, тогаш и веќе времето за арументи прошло, а уште не почнало.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Aug-2011 at 16:37
Originally posted by lslcrew

работата на урбанисти е да најдат локација
Да да, баш они најдоа локација  LOL

Инаку lslcrew, твоиве изопачени толкувања на демократијата, како и инаетот кој сам си го признаваш и со кој се фалиш и силиш, не заслужуваат баш реплика, ама сепак морам да прокоментирам колку е комично тоа каде ја бараш непопустливоста. Демек не биле непопустливи тие што силеџиски веќе го протуркаа цел проект Ск2014 како што им се сонило, туку ете непопустливи сме биле јас и kitkiritki  LOL
Само морам да те разочарам, овој „компромис“ со дислокацијата на црквава не е компромис во рамките на некаков нормален процес на урбано планирање, туку се гледа и од вселената чив и каков компромис е ова. Така да батали ги овие смешно-наивни обиди да го претставиш како добра воља од страна на обмислувачот на Ск2014 кон оние кои имаа еден тон легитимни замерки на локацијата на плоштадот. Рачуницата е сосема друга.

Капак на се е што еве сега мртов сериозен успеа дури и инаетот да го легитимизираш како валиден аргумент. Демек ете таму некои дигале галама, се бунеле за некои работи. Абе непопустливи, срам да им е! Кој ги е*е, сега за инат ќе им направиме Х5 од сето она од што им се крева коса на глава, не е битно дали кажуваат аргументи кои држат вода, а уште помалку последиците.
Лично не сум изненаден, од сам почеток ми беше јасно дека таквиот инает и деструктивност е еден од главните „аргументи“ и моќна движечка сила за се она што не задеси, ама убаво е што конечно си призна и ти самиот. И после ваквото признание за инаетот, посочуваш прст кон други, обвинувајќи за низок личен интегритет... да не беше трагично ќе беше цепки смешно.


ПС
Повторно не добив одговор. Кој е потпишан зад Ск2014? Кој го обмисли? Па не е ваљда зад ваков проект да не стои буквално никаков дефиниран ентитет?

Edited by Cloverstack - 06-Aug-2011 at 16:42
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Aug-2011 at 18:04
Originally posted by kultuzin

Ги имаме ли негде регистрирано пропорциите на црквата што требаше да се гради на плоштад? Ако знае некој нека пише така полесно ќе биде за скицирање.


Бидејки никој не ми одговори се обидов сам да си дадам одговор. Како репер ја земав симулацијата на Скопје 2014 и ги споредив темелите на црквата со фонтаната на Александар. Од сликата се гледа дека димензиите се скоро идентични на црквата и на најголемите кругови од надворешните скали на фонтаната. Дијаметарот на тие кругови претпоставувам дека е скоро еднаков со висината на споменикот па така дојдов до дијаметар од 25 метри. На црквата и давам плус 5 метри поради оддалеченоста така доагаме до некоја максимална дименсија од 30 на 30 со оглед дека е во форма на крст плоштината не би требала да биде поголема од 750 метри квадратни. Просторот кој ни го нуди паркчето до куќата на мајка Тереза од информациите на лсл знаеме дека е 1700 метра, што ќе рече повеќе од доволно простор за објект од овие димензии. Со оглед на тоа дека тој простор е празнина , која во иднина секако ќе доживее урбанизација , според мене сосема е прифатливо тоа да биде планираната црква.


Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Aug-2011 at 01:16
Баш така
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.