build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Св. Константин и Елена - Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Константин и Елена - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 21-Oct-2021 at 00:09
Како шо спомнав пред нркпк ден во пост барем музејот можрше да ср уфрли како обврска на лимак (секако лимак им узурпира дел од парцелата, ама никому ништо). Мислам дека со музејот ќе биде баш така ко шо викаш, фасада негибната, и пвц на 70% од столаријата, а останатата не сменета. Пред 1-2 год., имаше некојси скоро 1 мил еур проект наводен (некои странску фондови за сиромашни), и идеен се изработи и основен беше во тек ко бајаги, ама чим до сега не се појави ништо во јавноста пропадна и тоа изгледа.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 21-Oct-2021 at 00:43
Со 1 милион евра ваков важен објект не се доведува во 2021 година...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 21-Oct-2021 at 08:39
Мислам дека внатре Музеј на ГРад Скопје солидно е реновиран, однадвор не е чепнат веројатно уште од 1963 г.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 21-Oct-2021 at 08:45
Внатре во тек беше некаква реконструкција,летово кога минував имаше инфо табла и ограден простор околу влезот.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 21-Oct-2021 at 09:38
За црквата МПЦ може да продаде некој имот и да си ги отплати долговите и да ја доврши но секако, како и секогаш чекаат некој друг да им ги заврши работите. МПЦ ДОО не го интересира ништо ако некој друг не го отвори паричникот.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 21-Oct-2021 at 22:43
Originally posted by stef4o

Внатре во тек беше некаква реконструкција,летово кога минував имаше инфо табла и ограден простор околу влезот.

Епа ко така делува дека тоа е тоа за што зборував, немам поминато од таму одамна а моите извори блиски до владата() исто беа на мнение дека ништо не бидна од тој проект. Ако врви некој нека слика (зарем толку молкум за втор круг да го чуваат..?).

Edited by hcitrS - 21-Oct-2021 at 22:44
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 15-Feb-2022 at 18:39
Црквата во Центар 10 години таложи долгови, Јорданова: МПЦ ја има обврската да ја догради и да ги исплати долговитеСо години црквата Свети Константин и Елена во центарот на Скопје стои недоградена со кранот покрај камбанаријата и не се знае што ќе се прави со неа понатаму. Неа почна да ја гради фондацијата свети Цар Константин но поради тоа што западна во долгови се откажа.


Во ноември 2012 година овде пред платото на Домот на Армијата започна изградбата на црквата Свети Константин и Елена. Црквата требаше да биде готова за три години. Но и до ден денеска таа е оградена со лимена ограда и нема најава дека работите ќе продолжат.

Во септември минатата година директорката на болницата Ремедика Елица Јорданова, која е и сопруга на бизнисменот Минчо Јорданов го презеде црковниот храм и долговите од околу 4 и пол милиони евра што беа направени кон Бетон кој ги изведуваше работите. Јорданова за ТВ21 вели дека сите обврски ги има Македонската православна црква.


„Црквата си е на Црквата таа ќе си ја отплаќа на рати и тие ќе ги преземат обврските и се што треба во врска со неа. Се е во тек, договорено е уште кога јас ја презедов, тие да ги продолжат работите односно да ја доизградат. 10 години Бетон бара да и се плати за она што го работеше, но изведувачите и подизведувачите си тужеа си добија, а Бетон остана во долгови“, вели Јорданова.

Досега ниту еден градоначалник на Скопје не се ангажираше да се помрднат работите од мртвата точка. За ова побаравме и став од градоначалничката Данела Арсовска но одговор не добивме. Изградбата на црквата ја следат контроверзи, најпрво преку продажбата на државното земјиште на МПЦ кое го купило по неверојатно ниска цена од 1.800 денари за метар квадратен, а потоа и преку одржаните собири на бизнисмени но и банкари од кои се бараше да донираат пари и на тој начин да се финансира градењето. Беа одржани три донаторски конференции организирани од тогашниот премиер Никола Груевски при што се собраа околу 2 милиони евра.

https://mk.tv21.tv/tsrkvata-vo-tsentar-10-godini-talozhi-dolgovi-jordanova-mpts-ja-ima-obvrskata-da-ja-dogradi-i-da-gi-isplati-dolgovite/?fbclid=IwAR1k_VGwimMxeGFGDenJcxVcE2oromDTniPqTE40Ve1WO2VjH5js-Do2Lok
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 15-Feb-2022 at 19:22

Toa e eden vid "Bozja kazna" za politicarite i biznismenite od MPC koi nemaat nikakva vrska so Crkva i Vera!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 25-Feb-2022 at 04:14
Повеќе за богобојазливите ктитори на црквата:

https://irl.mk/mjordanov/

Амин.

Edited by hcitrS - 25-Feb-2022 at 04:58
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 15-May-2022 at 14:13
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.