build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија - случај Кинески ѕид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 31-May-2014 at 13:08
Овој објект е во склоп на стадионот т.е. претставува една целина. И ова не е станбел простор, туку деловно-комерцијален. Има голем број на продавници, ресторани, а тука се наоѓаат и дел од административните простории на Фудбалксиот Клуб Базел.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3658
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 31-May-2014 at 13:29
Има и станови дечко од каде тоа дека немало тука станови. Шопинг има во 1. кат и подрум
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 31-May-2014 at 14:29
Јас не ја гледам сличноста на стадионот на Базел и нашиов случај.Таму си е во склоп на стадионот а тука кај нас е веќе сосема нешто друго.
Наместо тој простор каде што е сега комплексот да го направеа паркинг на две нивоа за ВИП личности и делегации од УЕФА кога ќе присуствуваат,бидејќи таму се влезовите за ВИП ложите и новинарските места они ни тутнаа толкав станбен објект    

Edited by jyvation - 31-May-2014 at 14:30
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 31-May-2014 at 15:39
Originally posted by my Macedonia

Има и станови дечко од каде тоа дека немало тука станови. Шопинг има во 1. кат и подрум

Точно, но е една целина, нема нагрдување ниту на стадионот ниту на околината
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 31-May-2014 at 23:16
Не се на запад е позитивно. Ова не е никакво оправдување за постоењето на Кинески ѕид
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Jun-2014 at 00:54
Originally posted by my Macedonia

Има и станови дечко од каде тоа дека немало тука станови. Шопинг има во 1. кат и подрум


И што ако има станови кај стадионот во Базел? Дали тоа го оправдува Кинески ѕид?
Настрана тоа што структурата на стадионот што си го дал за споредба и на нашиов стадион е сосема различна и во архитектура и во урбанизам. Погледни каде е лоциран стадионот на Базел, од три страни има булевари и од едната страна има подвожњаци, надвожњаци, пруги и чуда. Нашиот стадион одвај има една тесна пристапна сообраќајна улица, а до новата Северна трибина да стигнеш е возможно преку пешачка патека која е широка за да се разминат двајца луѓе максимум. Плус што нашиот стадион е лоциран во сред Градски парк, место каде што може да има се', но најмалце станбени згради.
Крајно ретардирано, крајно безобразно. Иронична е целата ситација истовремен што, како што кажаа и претходно членови, дека се дигнаа цели галами за 5 дрва а ваквите монструми кои не засегаат сите поради нивната директно погазување на симболи на Скопје за сметка на нечив профит никој не ги приметува или очигледно се прави дека не ги приметува.

Edited by HugoGoulding - 01-Jun-2014 at 00:55
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7013
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Jun-2014 at 02:12
добро што сте се фатиле за тие паркобрани аман... објектов не е од вчера, како да се протестира против изграден и легализиран објект и кои органи може да прифатат таков протест и да сакаат, реално гледано?
објектов отсекогаш будел какви-такви реакции, ама ако јавноста не се побунила на време, сега никој не ни е крив... плус во тоа време никој не се ни грижеше за урбани проблеми, единствените протести беа насочени кон политиката и економијата
што се однесува до стадионов, сетете се колку е објектов стар и дека кога го започнаа, за изградба на стадионот имаше само надежи и желби, а покрај толку урбан криминал (од истата ера), кинески ѕид јавноста го свари само како уште еден од многуте
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 01-Jun-2014 at 15:05
Не е точно дека јавноста го свари објектот туку така. Јавноста свари објект кој беше најавуван дека ќе биде во склоп и во функција на стадионот, т.е. првично беше презентиран како објект наменент на ФК Вардар, па потоа се смени демек во админстративен, комерцијален, угостителски итн., но во ниеден случај не беше истакнато на почектокот и во текот на почетоците на изградбата дека ова ќе биде станбена населба. Дури мислам дека и до ден денес во урбанистичките планови објектов не се води како станбен, туку како комецијален или административен.

Тоа е всушност целиот проблем со објектов, дека комплетно не сооддејстува и не реагира со и на околината во која е поставен туку ја негира и погазува по неа.

Објектот кој требаше евентуално тука да биде поставен требаше да реагира на стадионот, паркот и кејот, со тоа што дополнително ќе делува за разубавување на целиот пејсаж и ќе додаде нови естетска и функционална вредност на целиот простор, логично. Но, не и кај нас.

Градски стадион + Градски парк + Кеј = Станбен комплекс

Логика?

Edited by HugoGoulding - 01-Jun-2014 at 15:29
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2281
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 01-Jun-2014 at 15:38
Ќути, немој да им текне од сите четири страни да го опашаат стадионот со згради, како Иброкс на Rенџерс:


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3807
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 17-Jun-2014 at 14:01
ЕКСКЛУЗИВНО: Перо Антиќ отвара ресторан позади градски стадион
16/06/2014 | Економија | 0 Коментари

Единствениот Македонец во НБА отвара свој ресторан во станбениот комплес Парк Резиденс зад арената Филип Втори, дознава Економски.мк.

zapochna-prodazhbata-na-apartmani-i-iznajmuvanje-na-deloven-prostor-vo-kompleksot-park-rezidens-184345

Како што дознаваме, станува збор за партнерство со доскорешниот менаџер на ресторанот Скала кој се наоѓа во близина на фонтаната Парк, каде што Антиќ беше секојдневен гостин.

По десетина години градење, неколку рушења, измени на намената на објектот и промени на сопственичката структура, контроверзниот „Кинески ѕид“ залепен до националната арена „Филип Втори“ минатиот месец официјално беше отворен под ребрендираното име – резиденцијален комплекс „Парк резиденс“.

Објектот со луксузни апартмани за живеење и хотел на пет ката беше легализиран од општина Центар, врз основа на Законот за постапување со бесправни објекти, а инвестицијата, по неколку годишна статус кво состојба, реши да ја дозаврши компанијата „Имморекс Македонија“.

Според информациите до кои дојде Економски, покрај комфорот за живеење кој го нудат инвеститорите, Скопјани ќе можат да уживаат и во угостителските услуги на ресторанот на Антиќ, кој би требало да почне со работа од август.
http://ekonomski.mk/2014/06/16/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BE-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%9C-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0/
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2370
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 25-Mar-2016 at 02:41
На „кинескиот ѕид“ во парк се случува некаква интервенција на фасадата.
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 25-Mar-2016 at 19:49
Барок
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 29-Mar-2016 at 12:42


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3658
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 29-Mar-2016 at 12:59
Предпоставувам дека се трудат да се вклопуват со стадионот иако боите и стилот не е ист.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3807
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 29-Mar-2016 at 13:46
Jas mislam deka vrsat prenamena. Od stanovi pravat hotelski apartmani. Sto spored mene e pomalo zlo koga veke go imame cudoto.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 29-Mar-2016 at 16:10
На страната на мојата омилена StoneDesign има проек под наслов Park Residence Hotel. А и соодветно на страната на Park Residence тој ќе да е објектот.
Има некоку СЛИКИ

Edited by stratus - 29-Mar-2016 at 16:11
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 29-Mar-2016 at 16:14
Ама ми изгледа дека само половина ќе е хотел, а другиот дел ќе си остане зграда со непроменета фасада. Што би било покататрофа од вака. Но да видиме.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7013
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 29-Mar-2016 at 23:03
Originally posted by kultuzin

Jas mislam deka vrsat prenamena. Od stanovi pravat hotelski apartmani. Sto spored mene e pomalo zlo koga veke go imame cudoto.
уште една реткост да се согласам со тебе... дури и вака како ми изгледа, фасадата ќе изгледа подобро отколку претходно... кога веќе никој нејќе да удри со хилта тука, ова е ок
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3658
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 11-Aug-2016 at 17:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.