build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија - случај Кинески ѕид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Jun-2012 at 14:00
mislam deka e ubavo sto se gradat stanbeni edinici pokraj vardar, zosto da ne, ako se pocituva distancata od kejot i visinata na objektite. zosto ba bide pustelija porkaj vardar na koja pasat kravi a da nema kvalitetni stanbeni edinici.
kako i da e, vo slucajov ne ja poddrzuvam gradbata samo poradi stadionot. mislam deka e steta od nevideni razmeri
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Jun-2012 at 15:15
Градби покрај Вардар, на правото место, кои ја почитуваат градежната линија, со изглед погоден за покрај вода, а не за во XVI век, да. Кинески ѕид и Скопје 2014, не. Овој проектот накај Александар Палас личеше интересен, да видиме што ќе донесе во својата финална форма.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Jun-2012 at 17:53
Originally posted by xnx

mislam deka e ubavo sto se gradat stanbeni edinici pokraj vardar, zosto da ne, ako se pocituva distancata od kejot i visinata na objektite. zosto ba bide pustelija porkaj vardar na koja pasat kravi a da nema kvalitetni stanbeni edinici.
kako i da e, vo slucajov ne ja poddrzuvam gradbata samo poradi stadionot. mislam deka e steta od nevideni razmeri
си постојат причини зошто детално се планира еден простор... кај нас проблемот е што произволно се планираат просторите, само затоа што некој си ги замислил така дека се естетски убави на око
еве и да не беше стадионот, размисли, која би била логиката да има еден станбен објект со ваков габарите, директно над кејот на Вардар, на сред градски парк? и какви движења на луѓе и натамошна изградба на објекти ќе предизвика?
истото важи и за други простори и објекти... кај нас едноставо воопшто не постои професионално урбанистичко планирање со сите нишани и детали, наместо тоа, имаме нарачатели, планери и инвеститори кои си нишанат земјиште и си го уредуваат просторот по свој терк... затоа Скопје сеуште го мачи истиот проблем, кој е корен на многу други, тоа што градот е конгломерат на се и сешто, распослано насекаде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Jun-2012 at 02:18
Originally posted by FoSsiL

Кинески Ѕид доби име: Парк Резиденс (Park Residence)

Мислам дека можеме да му отвориме посебна нишка. Знам дека не е едноставна работа да се соберат сите материјали и фотографии на едно место... но...


Еве издвоив нишка. Сепак се одлучив да не биде класична проектна нишка во секцијата за станбени проекти, туку да биде од серијалот урбана мафија. Мислам дека за овој објект е многу поприкладно да биде така третиран. Ако овој не се квалификува за таков третман, тогаш не знам кој друг  Ouch


Originally posted by xnx

vo slucajov ne ja poddrzuvam gradbata samo poradi stadionot. mislam deka e steta od nevideni razmeri
Поради стадионот да, но не треба да се заборави ниту фактот дека е на сред градски парк.


Инаку многу ме копка како им оди продажбата. Пола од становите се практично отпишани бидејќи верувам никој не сака стан под стадионска трибина. Другата половина се на понеатрактивната северна страна. И секако, сите станови и локали се лесна мета на бесот на разноразни навивачки групи. Не знам дали некој со здрав разум би сакал да живее ваму, а ако има такви, навистина заслужуваат такви животни услови какви што ќе добијат купувајќи стан во оваа монструозна градба.


Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Jun-2012 at 07:32
"Инаку многу ме копка како им оди продажбата. Пола од становите се практично отпишани бидејќи верувам никој не сака стан под стадионска трибина. Другата половина се на понеатрактивната северна страна. И секако, сите станови и локали се лесна мета на бесот на разноразни навивачки групи. Не знам дали некој со здрав разум би сакал да живее ваму, а ако има такви, навистина заслужуваат такви животни услови какви што ќе добијат купувајќи стан во оваа монструозна градба."

Goood, very goood  point!!!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Jun-2012 at 09:38
ne veruvam deka nema da se kupat, stadionot e otvoren ednas godisno, imas pogled na vardar i izleguvas direkno na kej i vo gratski park, imas svoj parking... osven sto e svrtena na sever, ne gledam drugi maani... i osven sto lete ke te izedat komarci

a za monstruoznosta na gradbata, imslam deka ima mnogu pomonstruozni zdanija vo debar maalo pa site se prodavaat ko alva

Edited by xnx - 06-Jun-2012 at 09:39
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Jun-2012 at 15:32


ОДВРАТНО!!!!!!!!!     Puke

А тек како го расипува погледот од Кале   Wallbash


Puke





Edited by oTeget - 06-Jun-2012 at 15:32
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Jun-2012 at 20:29
Еве една мала паралела од соседството. Во Бања Лука се протестира против доделување маркица на парковска површина. Она што ми привлече внимание е дека граѓани протестираат веќе со денови против ова а има и потпишана петиција со 6.000 потписи.

Чисто да провериме до каде сме со граѓанската свест...


Banjalučani nastavljaju proteste zbog parka

Demonstranti dovode u pitanje način kako je vlasnik došao do tog zemljišta i dozvole za gradnju na zelenoj površini.

U Banjoj Luci građani već danima protestiraju zbog početka gradnje objekta u centru grada na mjestu dosadašnjeg parka.

Oni dovode u pitanje način kako je vlasnik došao do tog zemljišta i dozvole za gradnju na zelenoj površini.

Institucije kažu da je sve legalno i da taj prostor nije nikada ni bio predviđen za park, izvještava iz Banje Luke novinarka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić.

Drveća i klupa više nema

"Građevinske mašine uveliko su počele radove. Drveća i klupa više nema", javlja Smiljanić.

Međutim, građani ne odustaju. Kažu, možda su izgubili bitku, ali nisu rat.

Darko, stanovnik Banje Luke, kaže: "To što su oni srušili, ne mora značiti da je gotovo. Ako oni odustanu od svog, lako je zasaditi drveće ponovo."

Njegova sugrađanka Danica smatra: "Ne znam da li će protesti imati efekta, ali se nadam da će se bar neka kultura protesta razviti u ovom gradu."

Na protestima je svaki dan i Miodrag Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu.

Zbog toga je bio i na informativnom razgovoru u policiji.

"Umjesto da danas pričamo o tome kako zaštititi životnu sredinu, kako postići održiv razvoj, kako građani mogu pomoći vlastima i jedni drugima da stvorimo okruženje, koje će biti zdravo za buduće generacije, mi imamo ovakve situacije da se aktivisti privode na informativne razgovore", kaže Dakić. 

Policiju je zanimalo ko je organizator protesta.

Dakić kaže da su to svi građani koji se okupljaju putem grupe na Facebooku.

Imaju više od 43.000 članova.

Potpisivanje peticije

Pokrenuto je i potpisivanje peticije, prikupili su blizu 6.000 potpisa.

Dvanaest nevladinih organizacija, među kojima i Centar za životnu sredinu, tražilo je sastanak s gradonačelnikom i predsjednikom Skupštine grada.

Gradske vlasti poručuju da je sve urađeno u skladu sa Zakonom.

Resorno ministarstvo dalo je građevinsku dozvolu kompaniji "Grand trejd".

"Ova kompanija, koja je Ministarstvu podnijela zahtjev za odobrenje za građenje stambeno-poslovnog kompleksa na neizgrađenom gradskom građevinskom zemljištu, ispunila je sve uslove Zakona o uređenju prostora i građenju. Mi bismo učinili povredu Zakona o upravnom postupku da nije izdato takvo rješenje", govori Srebrenka Golić, ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS).

"Banjalučani poručuju da će nastaviti svakodnevna okupljanja nedaleko od mjesta gdje je gradnja već počela, kod hrasta starog 220 godina", javlja Smiljanić.



http://balkans.aljazeera.net/makale/banjalucani-nastavljaju-proteste-zbog-parka
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Jun-2012 at 20:53
Во бившата ни драга поранешна држава YU се сметаше дека Бања Лука е град со најмногу зеленило од сите поголеми градови
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Jun-2012 at 07:29

Од архива успеав да ја ископам оваа фотка... се работи за табла на градилиштето која сум ја сликал во февруари 2007. Уште тогаш чудовиштево се викалo „Park Residence“.



Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Jun-2012 at 07:53
Уште не можам да си објаснам како објектов веќе е во завршна фаза... Демек, ќе го средуваме стадионот по светски стандарди, трибини, влезови, целосна фасада. Но затоа ќе има огромен чир за да го унакази за сите времиња, на сметка на некои парајлии што ќе се вдомат у оваа грдосија и ќе користат површина која во најмал случај е и ќе биде приватна !
 Покрај тоа што ќе го уништи и веќе го уништува паркот и кејот, кои во секоја нормална држава и урбанистички план на град се синоним за зеленило, одмор, чист воздух, НЕИЗГРАДЕНОСТ (најмалце на СТАНБЕНИ објекти, а уште помалце со вакви манијакални димензии). Попрво требаше да се собереме на протест за овој објект сите Скопјани, одколку за некакви си цркви на плоштади, споменици или не знам ти што. Ова за мене е сквернавење и задирање на јавениот простор на кој всушност сите имаме право, а сега ќе имаат право и ќе го ужива одредена фела. Два збора ми се само во глава кога ќе го видам објектов, динамит и багер.Wallbash

Edited by HugoGoulding - 12-Jun-2012 at 07:57
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Jun-2012 at 14:38
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Jun-2012 at 17:19
реткост да се согласам со Хуго Thumbs%20Up
но и поголем проблем е што објект вака залепен до стадионот го ограничува и отежнува неговото функционирање, и слободата на целовскупниуот простор
само заради објектов огромна толпа на граѓани на пример, треба да влегува и излегува од северната трибина на патека широка еден метар и стрма удолница до неа, на сиот тој простор можеше комотно да се смести плато и зеленило, па дури и простор за малце поексклузивен паркинг
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 31-Aug-2012 at 14:14
Поздрав до сите!

Ме интересира дали овие успеале да продадат барем еден стан?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 31-Aug-2012 at 14:55
Previous
 
Се забележуваат вклучени светла навечер во некои од становите, така да, барем еден продаден стан сигурно има.
 
Освен ако тие станови во кои се вклучени светлата навечер се на сопственикот на зградата или на некои од градежните работници кои добиле станови како компензација за неисплатени плати. Big%20smile


Edited by Dexter26 - 31-Aug-2012 at 14:55
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-Aug-2012 at 16:02
iskreno, i jas bi si kupil stan tuka. pogled na reka, pesacki povrshini kolku sakas, obezbeden parking, blisku do centar, jedina mana e sto e svertena kon sever.
sekako deka bi ja srushil uste utre, megutoa zboram vo slucaj da mora da ostane tuka
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Aug-2012 at 16:49
Previous
 
Или не живееш во Скопје или појма немаш што значи станот да ти гледа кон север.
 
На скопските летни горештини, северниот ветар е спас од многу непријатности, од кои некои можат да бидат и смртоносни.
 
Но дефинитивно објектов е тотално промашување, ако купиш стан на север, северниот ветар ќе ти ја донесе неизбежната мизирба на канализацискиот колектор наречен река Вардар, а да не заборавиме дека нема многу што да се гледа од другата страна на истиот тој канализациски колектор.
 
А и северниот ветар не дува баш постојано, а Сонцето секогаш изгрева наутро и секогаш заоѓа навечер, 365 дена во годината, па нека му ја мислат тие на кои становите им гледаат кон север.
 
Од друга страна, тие кои ќе се сместат во становите кои гледаат кон југ, односно кон северната трибина на Националната Арена Филип Втори Македонски, ќе уживаат во постојана сенка од северната трибина и нема да се варат на скопските горештини, но од друга страна тука е бучавата од стадионот, која едноставно е неизбежна, не е лесно да се жртвуваат попладневниот сон, романтичната вечер или било кои други ноќни планови со партнерот/партнерката во замена за сенка од стадион кој истовремено произведува и бучава.
 
Така да, се на се, ова е дефинитивно тотално промашен објект, тотално промашена инвестиција, ако е изводливо да се извршат модификации на објектот од станбен да биде пренаменет во хотел и угостителски објект или во објект за забави и прослави, тогаш би бил поисплатлив земајќи ги во предвид соседите на објектот.
 
Друга алтернатива е, се разбира, уривање на објектот и изградба на нешто друго на истата таа локација, за мене би било прифатливо базен или аква парк, кога веќе има базен во СРЦ Борис Трајковски, а планирана е и изградба и на аква парк, не гледам ништо лошо во изградба на нов базен и/или на нов аква парк помеѓу кејот на Вардар и северната трибина на Националната Арена Филип Втори Македонски и да не заборавиме, во непосредна близина на самиот градски парк.


Edited by Dexter26 - 31-Aug-2012 at 17:13
Back to Top
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Aug-2012 at 22:52
Зошто да се пренаменува де
Ако е најнеисплатлив како станбен, тогаш паметна држава треба да го остави да биде станбен па да остане промашена инвестиција и после да може за ситни пари да го откупи и да го сруши. Само рушење е лекот me thinks

Е добро сега паметна држава не би ни спиела дур се градел ниту па би допуштила да биде легализиран после, ама ме разбирате што сакам да кажам нели
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-May-2014 at 22:41
"Кинески ѕид" доби тапија


Фирмата "ИМ МОРЕКС" веќе нуди на продажба апартмани во зградата. Во некои од нив веќе се вселени и првите станари кои ќе може да добијат имотен лист, бидејќи како што потврдуваат од Општина Центар зградата е легализирана





Зградата на кејот на Вардар именувана како "Парк-резиденс", а во јавноста попозната како "Кинески ѕид" ги доби првите станари. Може да се забележи дека навечер во некои од апартманите веќе свети светло, а некои од терасите се украсени со цвеќиња. На самата зграда од двете бочни страни пак се наоѓа и огромен билборд на кој пишува "Твојот дом со двор" и информација дека апартманите се подготвени за продажба и изнајмување. На билбордот стои и интернет-страницата на "Парк-резиденс", но кога ќе отидете на неа, пишува дека е во изработка. Заинтересираните граѓани кои се јавиле на посочените броеви од билбордот велат дека кога се јавиле им се претставиле од фирмата "ИМ МОРЕКС" од каде им рекле дека слободни апартмани има, но веќе и се склучени преддоговори со некои купувачи. Од таму ги увериле и дека поседуваат имотни листови за апартманите.

Од Општина Центар само кусо потврдија дека оваа зграда веќе е легализирана, но не информираат кога точно е издадено решението.
- Статусот на зградата во Градски парк, т.н. "Кинески ѕид", е утврден со Законот за постапување со бесправни објекти. Според ова, зградата од страна на странката, може да се запише во Катастарот, велат од Центар.

Во Законот за легализација на дивоградбите се предвидува легализацијата да ги чини сопствениците едно евро за метар квадратен. Сепак, од Општина Центар не добивме информација колку е платено за легализација на оваа зграда. Вкупната површина на објектот е 32 илјади метри квадратни.

Цената пак на апартманите кои се нудат на продажба според информациите од агенциите за недвижности кои се распрашувале да се вклучат во продажба на апартманите велат дека им било речено дека се движи од 1250 евра за метар квадратен до 1450 евра во зависност дали станот гледа накај стадион или кон Вардар.

Инаку, некогашниот Кинески ѕид", ја брануваше јавноста од самиот почеток на изградбата. Беше една од првите згради што беше уривана со динамит бидејќи инвеститорот имаше отстапувања од првичниот проект за 80 сантиметри од поткровјето. По ова, неколку години беше празна. Во овој период неколку пати се менуваше и сопственичката структура за на крај зградата да ја откупи градежната фирма "ИН МОРЕКС".

(С.М.-О.Ч.)
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4A26C19040B80C4CB9294EA1D6F75174

Дочекаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-May-2014 at 22:46
Жално, трагично, грдо и безобразно.

Edited by HugoGoulding - 05-May-2014 at 22:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.