build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбено - деловен комплекс „Јуриј“ - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбено - деловен комплекс „Јуриј“ - Битола
    Posted: 13-Jun-2012 at 13:05
На „златниот рид“ никнува нов град

Изградбата на луксузниот станбено-деловен комплекс на рускиот инвеститор Јуриј Липухин во битолската касарна е само почеток на изградбата на цел нов град во овој најатрактивен дел во Битола, кој се наоѓа во подножјето на ТумбекафеРусите беа први што го скршија мразот и почнаа градба во некогашната битолска касарна, каде што земјиште купија голем број инвеститори. Без многу помпа и сечење ленти и панделки, завчера официјално почна изградбата на луксузниот станбено-деловен комплекс „Јуриј“ на рускиот инвеститор Јуриј Липухин, кој, за жал, не дочека да присуствува на поставувањето на камен-темелникот, бидејќи минатата година почина.

Но, и покрај тоа, неговото семејство одлучи да го изгради овој станбено- деловен комплекс за да се испочитува неговата голема желба да гради во Битола.

Станбено-деловниот комплекс „Јуриј“ ќе опфаќа површина од 35.000 квадратни метри, а во него во три ламели ќе се градат најлуксузни станови и деловни објекти. Вкупната вредност на инвестицијата изнесува 8,5 милиони евра.

Откако општината Битола од АРМ ја презеде касарната, локалната самоуправа и градоначалникот Владимир Талески се фатија со работа и го осмислија овој дел на градот.

Според деталниот план, во касарната ќе се гради буквално цел нов град, со голем број објекти и нова инфраструктура.

Покрај големиот број станбени згради и деловни објекти, во касарната ќе се градат и над сто индивидуални станбени објекти, детска градинка, училиште, голем трговски центар, неколку хотели, полициска станица, пожарна, катни гаражи, поликлиника, здравствен дом, а ќе се гради и голема ротациона кула, на чиј врв ќе се изгради и најмодерен ресторан, од каде што секој посетител ќе има прекрасен панорамски поглед на градот.

Овој дел на Битола воедно ќе биде и универзитетски центар, бидејќи по добивањето на објектите локалната самоуправа некои од нив веќе му ги отстапи на универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола, а ќе се гради и филмско студио, со што практично ќе се реализира идејата на градоначалникот Талески за Битола да стане филмски град.
Становите по светски стандарди
Изградбата на станбено-деловниот комплекс „Јуриј“ ќе трае нецели две години, а становите ќе бидат изградени по светски стандарди, со најсовремени екоматеријали, луксузни плочки, паркети, инсталации, санитарни јазли, џакузи, кади, какви што досега не се практикувале во станбената изградба во Битола, а цената на квадратен метар сепак ќе се движи од 700 до 800 евра, вели проектантот на комплексот Јорго Шундовски, бивш министер за урбанизам.


Извор: Нова Македонија, http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6131292165&id=10&prilog=0&setIzdanie=22603

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jun-2012 at 20:58
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Jul-2012 at 23:04
Can some give me the coordinates? Thanks

VIDEO: JURI stanbeno deloven prostor - OrbisTV
Edited by macedonia - 13-Jul-2012 at 23:05
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jul-2012 at 11:43
објектов ми изгледа на една висока касарна
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Jul-2012 at 12:35
разочаран сум, ништо посебно не се зградиве
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Jul-2012 at 13:51
jas si mislev deka toa ke bidat nekolku bloka vo nekoi moderen stil ama ova bas i nisto novo pa duri i za bitola....
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Jul-2012 at 15:11
Моментот со стаклото е интересен, а и поткровјето е прифатливо решено. На прв поглед подобри се од Grand Prestige кај Алумина. Кај боите треба некоја промена.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Aug-2013 at 21:42

Edited by JOE - 23-Aug-2013 at 21:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Aug-2013 at 00:01
ако има нешто одвратно во архитектурата, тоа сигурно се класични станбени згради со огромни рефлектирачки стаклени сегменти на нив... ама тоа е, кога е побитен профитот од сериозноста на проектот...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-May-2014 at 09:08
Во продолжение следуваат неколку фотографии од комплексот „Јуриј“, кој искрено иако прв почна да се гради, некако најспоро се издигнува. Тука се и фотографии од битолската касарна, каде што веќе се градат неколку станбени згради, а има ископани дупки и за нови:

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4666
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-May-2014 at 18:10
Имаш одврзани раце да изградиш било што, имаш простор да се докажиш архитектонски како сакаш, на празна полјана, и го градиш:Мала Речица, 1996. Не можам да замислам како им е уредено дома, ако ова им е вкусот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-May-2014 at 21:31
Што е тоа најгоре? Пентхаус гулабарник? Резил.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-May-2014 at 09:10
и 700 евра квадрат е многу за вакво нешто
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Jul-2014 at 14:08
Пошто баш и не можев да разликувам која згрда од кој проект е, еве ги сите објекти што се градат у битолската касарна

1.

2. (зградата не е крива, у движење е сликано )

3.

4.
 
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Oct-2014 at 17:09
Станбено-деловен комплекс А.Р.М. во Битола (на линкот има фотки)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.586297974807780.1073741840.405857869518459&type=1

Aurum Residence во Битола

https://www.facebook.com/AurumResidence/timeline?ref=page_internal

Edited by Џоле - 02-Oct-2014 at 17:13
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Apr-2015 at 20:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Apr-2015 at 20:45
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Apr-2015 at 22:35
Што знам. Едноставно сум бездушен кога ги гледам овие нови згради во касарната. Nothing special според мене.

Имаа огромен простор на располагање, можеа да направат мал рај во Битола и да го разубават градот, но сето ова ми изгледа баш типично македонски, т.е. кажано, а недоречено!

Можеби кога ќе биде завршен целосно проектот ќе добие комплетно друга димензија, но моментално не гледам ништо елитно тука и што те остава без зборови.

Edited by Kid_A - 05-Apr-2015 at 22:36
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Apr-2015 at 10:13
Кај нас зборот елитно се користи за секој нов станбен објект. Така што верувам, од старт не требаше дабидат елитни туку станови за просечен македонец. Јас повеќе сум не задоволен од урбанистичкиот план за пвршината. Баш на погорната слика тоа се гледа. Имајќи на располагање огромна градежна површина, мораше ли дасе гради до улицата (Партизанска).
А за изгледот, оваа ми е врв
објект1
а оваа дно:
објект2
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-May-2015 at 18:54
Станбено-деловен комплекс АРМ во БитолаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.