build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Jan-2017 at 22:46
====>>>>>>

Бургас

следва.....

Edited by Galileo - 16-Jan-2017 at 22:48
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Jan-2017 at 14:08

многу ми се допаѓа решението за климите на вториот објект, не само што ги крие климите, туку и прави еден досаден комиблок да има повеќе стил и карактер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Jan-2017 at 18:29
И јас сакав да искоментирам за клима-уредите - гледам дека има некои креативни решенија за нивно затскривање, но исто така може да се види дека и обновена зграда може да биде упропастена со хаотично поставените климатизери. Како и да е, ова што се прави со старите станбени згради во Бугарија е за поздрав.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Jan-2017 at 19:45
Продължение на репортажа от реновирането на старите блокове.

Гълабово
Сопот


===== >>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Jan-2017 at 19:54
======>>>>>

София
Варнаследва......
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Jan-2017 at 22:04
Стара Загора
Русе
=====>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Jan-2017 at 22:13
СевлиевоПазарджик


Back to Top
Prilep View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-May-2016
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Prilep Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-Jan-2017 at 22:53
Многу сакам Бугарија! Блоковите во Бургас се прекрасни! Честитки браќа Бугари!
Еве уште слики од еден друг форум
фотограф: EmBu321Edited by Prilep - 19-Jan-2017 at 22:56
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Feb-2017 at 13:59
И ако Бугариja има многу стамбени сгради от този тип и ке треба една децениja минимум за да се сложат во ред големиот дел от нив, процесот започна и се повеке луге аплицират за саниране на стамбените им сгради. Стаса се до положение преди Нова Година парите по програмата да завршат и владата да треба да изгласа нови 1 милиард лева (500 милиона евра) от вишокот во буджетот за продолжуване на програмата.
Ке видиме до кога и како ке е 100% безплатна.

Целостното саниране има неколко ползи - обновуване на средината, проверуване на устоjчивоста на сградите и ако е потребно нивно закрепване, изолациja и намалуване на трошоците за струjа со намалуване на потрошувачката, което ке остави простор на националната енергетска компаниja за поголем извоз и поголем профит.

Edited by ink - 15-Feb-2017 at 14:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Feb-2017 at 21:50
дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Feb-2017 at 13:02
Originally posted by zabegan

дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?

Като цело се прашат да се вземе решение,дали ке се оди ком заградени тераси или не. Тоа е решение на станарите. Оттамо веке се гледа максимано унифициране доколкото тоа е можно.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Feb-2017 at 10:06
Интересно е дека Благоевград веке е со 85% санирани блокови или се работи на нив.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 503
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Feb-2017 at 12:23
Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Feb-2017 at 18:54
Originally posted by hcitrS

Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.
а кај нас кога имало сериозна диктатура посветена на воспоставување на правила, ред и мир?
не дека Бугарите се нешто поцивилизирани од нас, едноставно си имаат школа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.