build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Jan-2014 at 12:25
Originally posted by phenomenon

Originally posted by fichot

Е така де. Кај бивало со Београд да се споредуваме. Се знае кај припаѓаме ние: Душанбе, Ашхабад, Бишкек и сл.(Хунзи релација)

Простор сме немале? Маџирмаало+појасот околу МТВ+Крњево малку е за да се поврзе во еден модерен урбан центар налик на оној во Београд? Е Дунав сме го немале, поток сме имале. Одлично, ајде да набутаме галии во него.
Ние припаѓаме во друштво со Ашхабад? Биди сериозен, ти се молам. Сакаш да кажеш дека Скопје е во исто друштво со главниот град на земјата кадешто бесплатно добиваат струја, вода и гас?! И да трошат на будалаштини, им се може. Но Скопје не може да си го дозволи тој "луксуз".

Žitelite na Tripoli i cela Libija dobivaa i mnogu poveće od toa,pa na toj što im go ovozmoži toa mu stsvija drven kolec na nezgodno mesto
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Jan-2014 at 12:41

Ќе забегаме во психологија. Некаде прочитав дека само 2,5% од луѓето го влечат целото човештво напред и да не се тие, ние уште би живееле во пештери.

Не им чинеше Гадафи, сега ќе им чини да бидат робови на оние чии девизи се непроменети уште од Римското Царство (Раздели, па владај и Војната е татко на сѐ). Така и им треба. И во Библијата пишува: " Не фрлај бисери пред свињи".

Допрва ќе ги увидат благодетите на американската демонкратија кога за подобро и не се.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Jan-2014 at 20:02
Originally posted by Bojan10

Ви се извинувам на двајцата, малце се изнервирав...

Ама пак мора да прашам, каков е тој цивилизиран начин за рушење со земја?
Добар ден, добар ден. Шо викаш ти брат да ти ја срушиме куќата и твојата и цело Маџир маало и да направиме нешто што ќе го личи градот. И како приватниците ќе му кажеме, добиваш 2 стана и дуќан, ќе се пазариме некако.
Или, добар ден, добар ден, донесено е решение дека местото на кое се наоѓа вашата куќа е од државна важност, ќе биде извршена експропријација, ќе бидете обештетени, барајте си ново живеалиште.

Најцивилизиран начин е да се изработи проект, и да се стави на референдум кај жителите на тој урбан блок, со прашање: " Дали сакате да учествувате како бизнис партнери во овој проект со процент во вкупната цена кој соодветсвува на вредноста на вашето земјиште и живеалиште?"

Мал а површина има Маџир маало, километри се во прашање во проектот Белград на вода.

Јас би ја избрал следнава површина за сериозен проект.
 
Да се доврши железничката, да се застакли НБРМ да се, да се,...фантазирање
под цивилизиран начин подразбирам било каков начин кој содржи правен процес... после Ск2014 не прифаќам такво нешто како „не може“, „нема пари“ и „нема начин“... државава доволно докажа дека кога сака, може да истера било што, без разлика дали има некаква логика или не
и важно е да се истераат такви проекти по секоја цена, затоа што тие најпрво имаат функционално значење, затоа и викам дека не може за проекти од таква важност да биде еден сељак... само кај нас секој е сељак и секој сака да профитира лежејќи, вклучувајќи ги и тие што треба да го изработат и исфорсираат проектот, за жал

што се однесува до површини, во градов ги има многу на располагање (не се работи со површина, туку со различни урбанистички целини, кои се посебни, големината не е важна), Маџир маало го збориме затоа што ти го спомна, мене никогаш не ми беше цел на дискусија.... и веќе сме офтопик, кога збориме за него конкретно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Jul-2015 at 13:37
Според мене, многу интересно видео во врска со напливот на ниско-квалитетни висококатници во Лондон:Особено ми се допаѓа реченицата: "Architects should remember, that like the doctors, they have a duty to the public good, whatever cash property developers tempt them with."
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-Jul-2015 at 18:57
Конзервативни енглези.

Што знам, мене ми е ок нагласениот контраст кој го прават овие облакодери.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Sep-2015 at 17:12
Каква превара е Београд на води, човек не може ни да замисли.

За почеток од сите кули и градови, државата во партнерство со Арапите гради 2 згради, каде што државата вложува дааалеку повеќеа добива помалку. При тоа ова е партнерско претпријатие, со свои правила, со свои директори, а народ ги финансира. Лоповлук неверојатен. И сето тоа е избрзано за да народ види лопати на ТВ пред избори. При тоа, полицијата го запре народот кој протестираше против проектов на камен темелникот и ги пропушти само оние со членска карта од партијата на Вучиќ. Човекот не препушта ништо на случај, јасно му е дека оној у припиздина што гласа, и има само ТВ пред себе како слика за државата, не смее да види како некој протестира додека тој држи говор. Така да, кај и да оди води со себе народ да ракоплеска.
А тоа што диктаторот на ТВ се појавува ИСКЛУЧИВО, сам, и сам си поставува прашања ако не му се допаѓаат прашањата на новинарите(БУКВАЛНО), дури е спремен да се тепа со нив. А ако е опозициска телевизија, една е во Србија, а прашање е и таа колку е опозициска Б92, народ дури се радува кога ќе се скара со новинарите, затоа што тоа е демек доказ дека си прав Србин штом си против она што го тврдат новинарите на Б92.
Влезени се у таква машинерија од која нема излегување за брзо време. Вој си исполнува све што ќе му наредат од САД амбасада, на тв ќе го каже спротивното од она што го направил и шибај даље.

Проектов е најавен да трае 30 години. Има противници од економска гледна точка, има противници од архитектонска гледна точка, има противници од политичка гледна точка. Еден град од 30 000 годишно снемува во Србија заради однос наталитет-морталитет и цела држава се сели во Белград, особено женска популација и овие малце им е, уште ќе вложуваат пари во Белград. Тоа е што го зборував за Скопје, ти не смееш да дозволиш целокупната енергија на државата да ја преселиш во еден град, правиш конц логор а да не си свесен.


https://www.youtube.com/watch?t=325&v=WRvyN612DTQ ова е блага критика во споредба со она што сум го слушал. А гледајте го и феноменот „комунална полиција“ во Србија. Неверојатни се, од редари кои гледаат дали газиш зеленило, добија тепачки одреди кои малтретираат и тепаат народ кој не се сложува со врховниот. Нормално, све примено со книшка.

Вучиќ е левел 10000000 злосторник,..., све што гледате во Македонија, е 10000000 пати позаебано во Србија моментално. Со тоа што нашиов лидер не личи на лидер па го гласаат мнозинството ради интереси и слично. Таму народ на постојка, во автобус, во кафана дрка на лидерот, држат слика у соба.

Најавија дека 200 000 работни места ќе отвори проектов
И ти ако се противиш, одма иде медиумска машинерија, кој тоа е против вработување на народот, и градежната индустрија? ЧД
Лудило од кое корист има само психопатот на власт во Србија, страшно интелигентен лик, воспоставена машинерија, конците ги држи во раце, и нема мрдање.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
SugarBlue View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Aug-2015
Location: Eindhoven
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote SugarBlue Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Sep-2015 at 21:14
Уште одамна (мислам на овој форум) напишав дека Белград на Вода е пандан на инвестициите на Субрата Рој. Сето тоа е само за пред јавност и ништо друго. И во едниот и во другиот случај најмногу губат жителите на Србија и Македонија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Oct-2015 at 19:46
Предлог проект за „преуредување“ на просторот покрај тврдината Калемегдан. Еден од коментарите на ЅЅС: Skopje 2014 level 999+.

За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Oct-2015 at 20:46
Previous
 
Убава замисла, но нека ја реализираат на некое запустено ненаселено место, а не врз зеленило во град или бетер - врз веќе урбанизирано место.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Oct-2015 at 22:44
Има паметни луѓе во Србија, не е ни чудо што ќе реализираат ваков грандиозен проект.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Oct-2015 at 22:55
Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Oct-2015 at 23:26
Originally posted by Staro Skopje

Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?


Изгледа ова им е инспирација.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Oct-2015 at 01:24
има некаква презентација на проектот некаде кај што може да се разгледа подетално, или и таму како кај нас само лупнале анимација во некој весник?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Oct-2015 at 07:27
Originally posted by Staro Skopje

Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?

Не, ова е нов-стар Европски инспириран проект, нашле начин како дел од Белград да се спои со Калемегдан, а да не биде модерна архитектура. Нешто како премин од Старото кон новото, но со изразито класичен Европски израз.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Oct-2015 at 19:53
со која целина се поврзува ова? се работи за зелена површина, после која има река... подобро физичко одделување на целини нема од тоа

чисто да не бидам сфатен како поборник на современата архитектура, да се изјаснам дека сум за современ урбанизам, кој пропагира оптимално користење на просторот според карактер и намена... ако не се лажам, за истиов простор имаше проект на прочуената Заха Хадид, и беше прилично одбиен од страна на јавноста, и очигледно е зошто...
...не мора секој јавен простор да се пренатрупа и од него да се направат средновековни сокаци... било што да се гради тука, а да е вака масивно, само ќе ја наруши монументалноста на тврдината, и ќе го наруши амбиентот на изолираност од урбаниот хаос
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Oct-2015 at 12:30
Идат избори луѓе,..., победува оној кој најмногу ветува.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Feb-2016 at 15:21
Бургас - соларни ,,дървета,, в центъра на града.Соларните дървета вече функционират на "Тройката"
Соларни дървета бяха "посадени" на централния площад "Тройката" в Бургас, те вече функционират от днес. След като се прочу в цяла България със своята соларна пейка, която зарежда мобилни устройства от слънцето, Бургас пак е първи с проекта "Изнесени информационни офиси". Проектът е на Община Бургас.Соларните дървета са "посадени" по идея на арх. Емил Бурулянов. На него принадлежи и идеята за соларната пейка. "Проектът е пилотен както за Бургас, така и за България, поради сложната и флуидна форма на инсталацията. От дърветата може да се зареждат мобилни устройства, инвалидни колички. Те са удобни места за сядане, работна площ и ефектно осветление през нощта. Футуристичният им дизайн няма аналог до момента", обясни арх. Емил Бурулянов.През деня соларните дървета преобразуват слънчевата енергия, получена от фотоволтаичните панели. Част от нея се използва директно за зареждане на свързаните в момента устройства, а останалата част се съхранява в акумулаторния блок. По този начин има възможност за едновременно зареждане на 2 инвалидни колички и до 14 мобилни устройства посредством USB. Пиковата мощност на соларната инсталация е 1800 вата, а неизползваната енергия ще се съхрани в акумулаторен блок с капацитет 4,8 киловатчаса.

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Mar-2016 at 00:39
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Jan-2017 at 22:35
Една година и половина след стартирането на грандиоъния проект на българската държава за саниране на панелните жилища в България първите резултати вече са налице. Досега по програмата са похарчени 1 милиард лева . Преди няколко седмици правителството отпусна нови 1 милиард лева за продължаване на програмата преъ следващата година.
В поредица от репортажи ще ви покажа една част от резултатите - има много добри примери , някои не толкова сполучливи и някои които направо са трагични.
Това е само малка част от реновирани блокове поради липса на достатъчно снимков материал. В момента се реновира в почти всеки български град - голям или малък.

Благоевград.
Брезник
_=====>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Jan-2017 at 22:41
Бургас

======>>>>>>>
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.211 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.