build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични возила

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Nov-2014 at 02:52
покрај толку проблеми во државата,ова е навистина смешна работа барем за нас кои живееме во мешани градови.дај боже да се расправаме само за вакви проблеми а не за невработеност,корупција,далавер(ски)и,интриги,....
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Nov-2014 at 22:18
според глупавата рута што ја имаат „електромобилите“ може слободно да си ги крстат „електро Ск2014 превоз“

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Dec-2014 at 22:48
Колку само не поднесувам наслови што почнуваат со „Ексклузивно!“, ама нема врска...

Ексклузивно! Направен е првиот електричен ЕКО автомобил во Македонија!

Од идеа до стварност со голема желба и труд, со многу пасија и љубов кон електрониката на Сашо и кон механиката на Игор семејството Јовановски го направија првиот целосно електричен автомобил во Македонија.повеќе на http://brzkrug.com/2011-03-31-21-30-49/mk-avonews/15040-2014-12-19-18-10-24
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Dec-2014 at 00:31
насловот звучи како да се работи за целосно нов автомобил, а всушност е обичен Фиат со електро-мотор... не е мала работа да ставиш цел нов погонски систем на кола, ама сепак...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Dec-2014 at 08:23
Pa dobro, i ova e uspeh. slabo napreduvaat ovie elektroavtomobili. Mislam an svetsko nivi, izgleda nisto od BUM-ot koj bese najaven. Eve eden tekst za toa http://beogradskirentacar.blogspot.com/2014/12/buducnost-automobilske-industrije.html
Back to Top
nompa View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jan-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nompa Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Jan-2015 at 06:14

Прв Атестиран и Регистриран

електромобил во Македонија
Погледнете ја кратката репортажа на ТВ Канал5 за првиот електромобил во Македонија.
За оние кои би сакале да дознаат нешто повеќе, препорачувам да го посетат сајтотhttp://anima.com.mk/wpadmin/

http://anima.com.mk/elektromobilnost/?page_id=10854


https://www.youtube.com/watch?v=bcfuZR1GsYAEdited by nompa - 23-Jan-2015 at 05:53
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Jan-2015 at 18:04
Ова е 10тиот ПРВ електромобил во Македонија, интересна работа

Како и да е, големо браво.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-Jan-2015 at 05:11
Очигледно Прв електромобил е некаков вид бренд кој сега го откриваме
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Jan-2015 at 08:15
Одлично е ова, јас сум да с еотвори фабрика за електро автомобили, за нашата земја идеално, за скопје задолжително поради загаденоста. А да не зборам за стандардот што го имаме итекако ни треба масовност на вакво нешто.
Back to Top
nompa View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jan-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nompa Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Jan-2015 at 15:12
Следејќи ги интернет страниците во врска со нашава тема за електричните возила наидов на интересни информации па сакам да ги споделам со вас.
Се работи за преправка на кинески скутер Baotian BT50T и помал скутер Pimped Chinese kid's electric bike.
 
Иако веќе оваа информација е веќе стара од 2009 год. јавно им се заблагодарувам и им честитам на Борче Трајковски и Васко Ацковски од Битола за преправката на скутерите.

http://evalbum.com/3033

http://evalbum.com/2409


http://evalbum.com/popupimg.php?15654

http://evalbum.com/popupimg.php?12174


Edited by nompa - 28-Jan-2015 at 05:31
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-May-2015 at 09:16
„Градски паркинг“ набави електротротинетиЈавното претпријатие „Градски паркинг“ набави персонални транспортери - електротротинети, кои ќе се изнајмуваат по цена од 100 денари за час. Новите возила се уште не се промовирани во јавноста. Дополнувањето на ценовникот на услугите на претпријатието со изнајмувањето на новите возила ќе биде усвоено на следната седница на Советот на Град Скопје.

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=B10B195AB8C1A74EB2FFAFCA10588E49
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 19-May-2015 at 10:24


Разглед на Скопје во електромобили во ретро-стил

Директорот на „Градски паркинг“, Борче Јакимовски, смета дека ретро-дизајнот на електромобилите ќе биде попривлечен и ќе биде нешто ново во градската туристичка понуда. Тие ќе имаат изглед на стари автомобили, олдтајмери, пишува Дневник.- Набавката ја правиме со цел да се зголеми атрактивноста со овие олдмобили. Сметаме дека на овој начин ќе привлечеме повеќе туристи. Истовремено, тие ќе имаат повеќе седишта одошто постојните: четири плус две - изјави Јакимовски.

Со набавката на овие седум електроавтомобили, возниот парк на „Градски паркинг“ ќе порасне на 12 еколошки возила на електричен погон. Цената за изнајмување ќе биде иста и за постојните и за ретро-возилата - 50 денари за половина час.

Освен електромобилите, во рамките на проектот „Електра“, веќе се набавени електротротинети, кои ќе се изнајмуваат по 100 денари на час. Овие возила с` уште не промовирани во јавноста.

За намалување на загаденоста на воздухот „Градски паркинг“ располага и со 250 велосипеди, кои се дел од проектот „Изнајми велосипед“.

- Сите овие велосипеди, и електро и обичните, овозможуваат зголемена мобилност на граѓаните и на посетителите на Скопје, како и достапност до сите знаменитости од културно-историско значење. Велосипедите може да се употребуваат како алтернативно превозно средство, особено во централното градско подрачје, што значи намалување на нивото на штетни гасови во воздухот и почиста животна околина. Исто така, електровелосипедите се добра можност за исполнување рекреативни и туристички цели – велат од претпријатието. Електровелосипедите, кои во моментов се 10, ќе бидат достапни за изнајмување само на една локација, на плоштадот „Македонија“, исто како и електромобилите. Цената за возење со нив е 100 денари за 20 минути. Обичните велосипеди, пак, може да се изнајмат на јавните паркиралишта „Треска“, кај Градската болница, кај Општата болница „8 Септември“, во Аеродром зад ТЦ „Бисер“, како и во катната гаража „Св. Kирил и Методиј“.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/148390285/razgled-na-skopje-vo-elektromobili-vo-retro-stil
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-May-2015 at 10:34
Искрено, воопшто не сум изненаден од оваа вест.
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-May-2015 at 12:17
Следна вест

Велосипедите на пунктовите за изнајмување ќе се заменат со ваков модел:
Сметаме дека на овој начин ќе привлечеме повеќе туристи
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-May-2015 at 13:15
Originally posted by Cloverstack

Следна вестВелосипедите на пунктовите за изнајмување ќе се заменат со ваков модел:Сметаме дека на овој начин ќе привлечеме повеќе туристиКловер вакви се возат во Германија. Не дека се многу но ги има. Секогаш ми било чудно како се вози ова чудо пред се како се тргнува.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 19-May-2015 at 13:53
Јас се шегував, ама изгледа и за ваквите велосипеди се наметнува сериозна дискусија.

Значи кое јавно претпријатие во Германија (или каков и да имаат еквивалент на тоа) набавува и оперира вакви велосипеди? Или електрични олдтајмери? Или пајтони?

ЈП Градски паркинг нека се занимава со катастрофалните состојби поврзани во дејноста која ја обавува, а бизнисов со изнајмување на електрични автомобили нека го понудат под концесија, па бизнис логиката нека утврди дали и какви електрични автомобили ќе се нудат за изнајмување, наместо да се фрлаат уште јавни пари за Ск2014 аксесори.


Edited by Cloverstack - 19-May-2015 at 14:00
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Jul-2015 at 12:57
ПРОМОВИРАН НОВИОТ ПОЛНАЧ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ

Денеска /09.07.2015 година, четврток/ официјално се пушти во употреба станица за полнење електрични возила, која е поставена на првиот кат на катната гаража „Македонска фаланга".

На пуштањето во употреба на новата станица за полнење електрични возила присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој најави и други активности на Градот во областа на електромобилноста.

- Оваа станица е наменета за полнење на сите видови електромобили (автомобил, скутер, електро велосипед) и истата има два приклучоци за истовремено полнење со вкупна моќност од 22 kW (кило вати) по приклучок. Еден електро автомобил целосно се полни за околу 30 минути, а со овие автомобили трошокот за возење на 100 километри изнесува околу 50 денари. Паркингот за време на полнењето во катната гаража „Македонска фаланга" на сите сопственици на електрични мобили е бесплатно. Градот Скопје ќе продолжи со проекти со кои се унапредува елетромобилноста и во наредниот период ќе биде набавено вакво возило за потребите на администрацијата на Град Скопје, а ќе продолжи и процесот на поставување вакви полначи на паркинзите на ЈП „Градски паркинг", кажа градоначалникот Трајановски.

Со промоцијата на станицата за полнење на електрични возила, ПроКредит Банка АД Скопје ги промовираше и 5-те нови електро мобили кои ги набави за комецијална употреба во секојдневното работење, со што стана првата компанија во Македонија што користи електро мобили.

Градоначалникот Трајановски, за својот придонес во развојот и промоцијата на електромобилноста во Република Македонија, додели благодарници на:

- ПроКредит Банка АД Скопје (прва компанија во Македонија која има купено 5 електрични автомобили за комецијална употреба во секојдневното работење)

- Ванчо Зрнцев (Возило Матиз преправено во електричен автомобил)

- Сашо Јовановски (Возило Чиквеченто преправено во електричен автомобил)

Инсталацијата на оваа станица е прва од овој вид на територијата на Град Скопје, а во моментов ЈП „Градски паркинг" има набавено две векви станици, за полнење електромобили, за што издвои 20.000 евра (10.000 евра од страница).


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=8373&mid=482&tabId=1
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Aug-2015 at 19:49
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Aug-2015 at 20:38
А кај се оние електрични автомобили за туристи? Или не се више интересни..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Aug-2015 at 10:22
Вчера видов еден на плоштад Македонија...
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.