build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични возила

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 28-Aug-2015 at 10:52
јас видов два на кеј полни со патници.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Oct-2015 at 20:21
Фетишот за ретро продолжува... Новите електрични возила на Град Скопје:http://skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=8538&mid=482&tabId=
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1992
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Oct-2015 at 21:51
Нема да ме чуди ако отворат фабрика за производство на стари модели автомобили
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 05-Oct-2015 at 03:03
а да не се резилеа и да купеа вистински олдтајмери, кога веќе се расфрламе со пари... не е изгледа фетишот толку за класика, колку што е да направиш кичерајска и крајно смешна маска на нешто современо, исто како со фасадите...

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-Oct-2015 at 08:53
И кај нас пристигнаа сигвеите, кој ќе ги трпи сега по улицине
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 06-Oct-2015 at 17:26
Кога сме кај темава: Зошто Влада на РМ не направи некој проект за субвенционирање на набавка на елетрични автомобили па да бидеме со нешто и пред времето и да не пишува по странски новини и како позитивен пример!?
Нема да бидат потребни големи издатоци но ќе биде одлична промоција дека за нешто може и да бидеме меѓу првите на Балканот.

Пр.Субвенционирање на 1/3 од вредноста на возилото доколку истото чини до 30.000 евра, годишна регистрација од 20 евра, патарини на 50%, бесплатно паркирање...

Треба да почнеме да мислиме и за општо добро. А за почеток би можеле да одвојат 5 милиони евра за ваков проект и сигурно би бил прифатен од сите.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Jun-2016 at 12:32
Се модернизира и фалангата

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1405
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 13-Nov-2017 at 13:55
Originally posted by alexsend

Кога сме кај темава: Зошто Влада на РМ не направи некој проект за субвенционирање на набавка на елетрични автомобили па да бидеме со нешто и пред времето и да не пишува по странски новини и како позитивен пример!?


ова ќе биде кога ќе субвенционираат локален е-мобил, а зошто не и домашни батерии [1] од некој институт, но да важи таквата интервенција и за иселеници од браншата, односно проекти ко овој podole на машински за кој би било мудро да нарачаат прва серија пример за флотата на УЈП или пак општонските инспектори, потем нека думаат и за образовните институции, а на крај и за локалните мештани некоја тата верзија, којзнае можеби концепт од некој олдтајмер [2] кому му прошол патентот онака туристички бар да се одлепиме подобно ... и да тогаш не само по новиви ќе не има и по телевизии ... јасно додека има струја [3]
[1] http://www.fakulteti.mk/news/13-05-24/studentite_od_mashinskiot_fakultet_vo_skopje_napravija_sportski_avtomobil.aspx

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1711&PID=133646#133646

[1] https://balkangreenenergynews.com/mepso-looking-consultant-assess-impact-electric-vehicles-implementation/

веројатно и ЈСП би го решиле лесно со слична закрпа, но полесно би било тоа да е ноу-хау за ФАС.11.110 како би бил и порентабилен муабетот понатака ... но за да се стигне до сето ова најнапред треба да си направат еден е-форум на МФ а дури кога ќе разврзат професори таму дебата на слична тема, дури тогаш и јавноста ќе биде спремна да изврши притисок на турниме-да-кинисам политичката елота во земјава ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1405
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 03-Mar-2019 at 15:33

еве дале тро камен за е-иновација властите, но за ефективен аир од сето ова мора да размислуваат како и ФАС да го рестартираат, можеби со помош а МФС како би извадиле шасии и каросерии и за автобуси и за автомобили, можеби од композитни материјали а зајакнати со ролбарови как на фиќото во вториот линк, иако тамошниот малку без логика како е само виснат внатре а не изврзан од сите страни ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.